5 kroków do życia z dywidend

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe i życie z dywiend to maraton.
Zdecydowanie to nie jest sprint.
Jednak warto doceniać ten maraton i czerpać przyjemność z drogi, którą się podąża!
Idealnie abyś posiadał silną potrzebę zwiększania swoich dochodów, oszczędzania i budowania swojego majątku, który pozwoli Ci nie martwić się o pieniądze w przyszłości.

 

Skąd możesz wiedzieć czy zarabiasz wystarczająco pieniędzy, aby w przyszłości nie martwić się o emeryturę ?
I nie mam na myśli wcześniejszego przejścia na emeryturę.
Tylko posiadanie pewności, że kiedy ten czas przyjdzie to Ty nie będziesz musiał się martwić o pieniądze.
Spróbujemy dzisiaj nakreślić jedną ścieżkę, która pozwoli nam nie martwić się o pieniądze na emeryturze i mieć pewność, że finansowo to się bedzie spinało.

 

Jeżeli was interesuje temat dochodu pasywnego to poniżej znajdziecie linki do innych artykułów na ten temat:

Inwestowanie dywidendowe czyli inwestowanie w dochód pasywny

Aktywa i pasywa

Budowanie przepływów pieniężnych

Pasywne źródła dochodu

Dochód pasywny

 

Budowanie dochodu pasywnego z dywidend

Dywidendy są formą dochodu pasywnego, nie będę tutaj za bardzo się rozpisywał.
Tylko dla doprecyzowania, dochód pasywny to taki dochód, który aby go generować wymaga od nas minimalnej ilości czasu.
W przypadku dywidend jest to czas na doglądanie naszego portfolio i monitorowanie spółek, a na to na prawdę nie potrzeba poświęcać dużo czasu 🙂

Tak naprawdę czerpiemy dochód z dywidend po zainwestowaniu naszego kapitału i poświęceniu trochę czasu na przeanalizowanie spółek i wybranie w które chcemy zainwestować pieniądze.
Takim sposobem nabywając akcje dywidendowe stajemy się mniejszościowym właścicielem w spółce i nie musimy podejmować żadnych decyzji, ale jesteśmy w stanie czerpać korzyści w formie dywidend z działalności i rozwoju przedsiębiorstwa.

Nie musimy również inwestować dużej ilości czasu w zarządzanie inwestycją, wystarczy kilka minut raz w miesiącu, co kwartał przejrzeć raporty i jesteśmy w stanie sprawnie zarządzać i monitorować nasze portfolio.
Mi osobiście zarządzanie budżetem domowym więcej czasu zajmuje bo poświęcam na to kilka minut co niedzielę ;o

 

Czy życie z dywidend jest możliwe ?

Znalazłem ciekawe artykuły o tym, że kiedyś inwestowanie dywidendowe było postrzegane jako sposób do inwestowania na giełdzie dla inwestorów, którzy chcą uniknać ryzyka ;o
I coś w tym może być, bo inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, ale jeżeli otrzymujemy dochód w formie dywidendy to zawsze jednak coś na inwestycji zarabiammy, nawet w przypadku spadku wyceny akcji.

Jeżeli będziecie posiadać akcje, które tracą na wartości i nie płacą dywidendy to stracicie na inwestycji więcej niż ktoś, kto zainwestował w akcje o tej samej wartości spadku, ale w międzyczasie otrzymywał dywidendy, które jednak zapewniły mu jakiś zwrot z inwestycji.

I rzeczywiście ja osobiście nie jestem typem ryzykanta (inaczej bym przynajmiej 50% kapitału włożył w bitcoina 😮 – aczkolwiek pytanie czy to ryzyko czy to po prostu brak mojej wiedzy na temat kryptowalut ?).
Od jakiegoś czasu dla mnie osobiście inwestowanie dywidendowe to ulubiona forma budowania dochodu pasywnego, który może w bliższej lub dalszej przyszłości pokryć mniejszą lub większą część kosztów mojego życia.

Inwestowanie w spółki dywidendowe i życie z dywiend to maraton.
Zdecydowanie to nie jest sprint.
Jednak warto doceniać ten maraton i czerpać przyjemność z drogi, którą się podąża!
Idealnie abyś posiadał silną potrzebę zwiększania swoich dochodów, oszczędzania i budowania swojego majątku, który pozwoli Ci nie martwić się o pieniądze w przyszłości.
A zapewnienie sobie spokoju na emeryturze to jest takie minimum o które każdy musi zadbać.

Im wcześniej zaczniesz tym lepiej, jest taki fajny cytat, który to świetnie opisuje:

 

„Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu.
Drugi najlepszy czas jest dzisiaj.”

 

Zasiej swoje ziarno już dzisiaj rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem dywiendowym.
Ile kapitału potrzebujesz, aby żyć z dywidend ?
Dużo.

Załóżmy, że osiągasz średnią stopę dywidendy z całego portfela na poziomie 3%.
Potrzebujesz powiedzmy 5 tys PLN miesięcznie, aby komfortowo żyć na emeryturze (zakładam że w tym czasie już masz mieszkanie lub dom na własność).
Rocznie musimy wygenerować 60 tys PLN z dywidend, czyli przy stopie 3% potrzebujemy 2 mln PLN zainwestowanego kapitału, aby żyć z dywidend na emeryturze 🙂
Wydaje mi się, że to dużooooo ;o
A jeżeli będziemy tą kwotę zwiększali o inflację to będzie ona z roku na rok jeszce rosnąć.

Jednak nikt nie oszczędza na emeryturę decydując się na nią z dnia na dzień i wkładając 2 mln PLN wolnych środków w jakąś inwestycję.
Czy można żyć z dywidend od razu ?
Zdecydowanie nie.
Czy możemy dojść do jakiejś niezależności z czasem ?
Zdecydowanie tak!

Dzięki systematyczności i dobremu planowi możemy spokojnie budować swoje portfolio, które za kilka lat pozwoli nam żyć z dywidend.
A może to nastąpić szybciej niż myślisz.

Kluczem jest skupienie się na akcjach, które podnoszą wypłacaną wartość dywidendy.
Tylko ten jeden zabieg sprawi, że nasze portfolio będzie rosło szybciej, a kwoty otrzymywanych dywidend będą rosły z roku na rok.
Jeżeli odpowiednio wcześnie zainwestujesz (posadzisz drzewo), to czas będzie działał na Twoją korzyść i może urosnąć coś na prawdę ciekawego 🙂

 

5 kroków do życia z dywidend

Jeżeli odpowiednio dobierzesz spółki do swojego portfel dywidendowego to Twój dochód z dywidend będzie prawdziwie pasywny.
Kiedy budujesz swój portfel inwestycyjny na przestrzeni lat, to jest mała ilość kroków które musisz wykonać, aby osiągnąć sukces.

Więc, czy na inwestowaniu dywidendowym można się dorobić dochodu pasywnego w przyszłości ?
Oczywiście.
Wystarczy wykonać te 5 kroków!

 

 1. Przeznaczaj co miesiąc 500 PLN oszczędności na swoje dywidendowe portfolio.
  Możesz sobie ustawić co miesięczny automatyczny przelew na konto maklerskie (jeżeli istnieje atak możliwość), albo każdego ostatniego/pierwszego dnia miesiąca przelewać daną kwotę na konto maklerskie.
  Postaraj się aby to było jak najbardziej automatyczne i nie spędzać nad tym dużo czasu i o tym nie myśleć.Idealnie abyś tak zarządzał swoimi finansami, aby te 500 PLN to był pierwszy transfer, który zrobisz po otrzymaniu wynagrodzenia – czyli praktykowanie zasady „najpierw płać sobie”.
  Za resztę pieniędzy, które posiadasz na koncie będziesz żył, a jak Ci zostanie coś na koniec miesiąca to możesz dorzucić do portfolio albo przeznaczyć na inne wydatki i/lub inwestycje.500 PLN to tylko umowny początek, jeżeli możesz przeznaczać na inwestowanie więcej to nawet lepiej!
 2. Zwiększaj swoje miesięczne wpłaty o 10% rocznie.
  Dla jednych to może się wydawać dużo, dla innych mało, ale zdecydowanie jest to możliwe.
  I mam tutaj na myśli zaoszczędzone i zainwestowane pieniądze, a nie wartość waszej wypłaty.
  Jeżeli pracujesz na etacie to pilnowanie, aby Twoja wypłata rosła proporcjonalnie do wzrostu minimalnej krajowej pensji to Twój obowiązek i to powinno załatwić sprawę.
  Ja osobiście sobie tego pilnowałem i nie było nigdy problemów – jeżeli jesteś dobrym pracownikiem i firma dzięki Tobie zarabia to powinieneś bez problemu wynegocjować taką podwyżekę raz do doku – w tej samej firmie co ostatnio pracowałem większość osób zarabiała z roku na rok tyle samo, bo nic z tym nie robili.Możliwe że będziecie musieli zacząć coś robić po godzinach i wprowadzać dodatkowe źródła dochodów do waszego budżetu – może coś taniej kupić i drożej sprzedać na allegro ?
  może jakieś prywatne wykorzystanie umiejętności, które nabyliście w pracy ?
  Na pewno coś wymyślicie, ale zdecydowanie aktywność zawsze pobija brak aktywności! 🙂
 3. Wszystkie dywidendy, które otrzymasz powinny być reinwestowane w Twoje portfolio rosnących dywidend.
  Kiedy tylko otrzymasz dywidendę od swoich spółek, wykorzystaj je aby nabyć więcej akcji, oczywiście dywidendowych.Czy będziesz kupował akcje tej samej spółki, która Ci wypłaciła dywidendę (DRIP), czy będziesz kupował akcje tych spółek, które aktualnie są w przecenie, albo kupował akcje tych spółek, które są przed wypłatą dywidendy – najważniejsze abyś reinwestował te dywiendy, aby za rok więcej pieniędzy z dywidend wpłynęło na Twoje konto maklerskie.Dzięki reinwestowaniu dywidend procent składany będzie działał na Twoją korzyść i z roku na rok będziesz posiadał coraz większą kulę śnieżna, któa będzie rosła coraz szybciej – dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie w kilka lat osiągać takie kwoty jak 1 mln PLN.
 4. Do swojego portfolio dobieraj dobre jakościowo spółki, które pozwolą Ci osiągnąć średni wzrost wartości akcji w wysokości 10% rocznie.
  Jest to punkt często pomijalny kiedy skupiamy się na dywidendach, ale ma ogromne znaczenie w budowaniu naszego portfolio w długim terminie.Wypłaty dywidend to jedna strona medalu i część naszego zwrotu z inwestycji, natomiast wzrost wartości akcji to druga strona o którą też warto zadbać.
  Nie musisz posiadać samych akcji, które będą wykręcać takie wyniki, to może być trudne, ale posiadając dobre spółki część z nich będzie rosła w wycenie więcej, a część mniej, ale tak długo jak wartość Twojego kapitału rośnie w średnim tempie 10% rocznie – super!Tak samo mogą trafić się lata jak 2022 rok, gdzie wszystkie wyceny lecą w dół i nie powinieneś się tym przejmować.
  Będą lata gdzie wyceny akcji będą rosły zdecydowanie szybciej, a jak spojrzysz na średnią za kilka lat ważne abyś osiągał minimum to 10% rocznie.Oczywiście spółki, które będą się znajdować w naszym portfelu będą posiadały już zbudowaną historię wypłacania dywidend oraz będą je regularnie podnosić :)I chciałbym jeszcze zaznaczyć, że dopóki reinwestujemy wszystkie dywidendy to na ten nasz zwrot o wartości 10% rocznie składa się wzrost cen akcji + otrzymane dywidendy.
 5. Powtarzaj kroki od 1 do 4, aż do osiągnięcia celu albo do emerytury 🙂
  Pilnuj i kontynuuj swój plan, a wszystko będzie dobrze.
  Rynek zrobi swoją robotę i Twój majątek będzie się powiększał.Tak na prawdę będziesz powtarzał punkty od 1 do 3, pilnował aby co miesiąc dokonać wpłat na konto maklerskie i kupić za te pieniądze akcje spółek dywidendowych.
  Otrzymane dywidendy będziesz na bieżąco reinwestował i będziesz musiał zadbać aktywnie o to, aby co roku zwiększać swoje oszczędności, które możesz przeznaczać na inwestowanie.Punkt 4 będzie bardziej polegał na systematycznym monitorowaniu spółek w Twoim portfelu i szukaniu nowych ciekawych okazji, które mogą powiększyć Twoje portfolio dywidendowe.
  Ewentualnie może będziesz chciał się zająć rebalansingiem portfela, ale o tym innym razem 🙂

 

Jak dojdziesz do punktu w którym będziesz mógł żyć z dywidend ?

Stwórzmy sobie jakieś scenariusze do rozważenia, które pomogą nam zrozumieć jak to będzie działało w praktyce.
To da Ci mocniejsze poczucie, że życie z dywidend jest możliwe przy odpowiednio długim horyzoncie czasowym i odpowiedniej budowie swojego portfela.

Jeżeli zastosujesz wymienione powyżej „5 kroków do życia z dywidend” to zdecydowanie osiągniesz niesamowite efekty i zobaczysz:

 • siłę procentu składanego,
 • zdolność do osiągnięcia dwóch celów:
  wartość Twojego portfela (majątku) będzie rosła z czasem oraz Twój dochód (w tym przypadku z dywidend) będzie również znacząco rósł,
 • w 25 lat (przy niskim nakładzie kapitałowym) zbudujesz dochód z dywidend o wartości 50 tys PLN rocznie (po uwzględnieniu inflacji niestety te 50 tys PLN będzie mniej warte niż dzisiejsze 50 tys PLN, ale zdecydowanie to będzie miły dodatek do naszego budżetu domowego) oraz będziesz posiadał majątek w akcjach o wartości 2 mln PLN.

Ja już tą drogą podążam, więc zerknijmy teraz na nasze scenariusze 🙂

 

Scenariusz 1: Rozpoczęcie od przeznaczania 500 PLN miesięcznie na nasze dywidendowe portfolio.

W poniższej tabelce mamy scenaiursz w którym przez pierwszy rok naszej przygody przeznaczamy 500 PLN miesięcznie na nasz portfel dywidendowy czyli 6000 PLN na rok.
Od następnego roku będziesz zwiększał swoje wpłaty o 10% rocznie, czyli od drugiego roku Twoja miesięczna wpłata będzie wynosiła 550 PLN.

Zakładam że tak dobraliśmy spółki do portfela, że wartość naszych akcji rośnie średniorocznie o 10% rocznie – tyle rośnie historycznie rynek, jeżeli nie jesteśmy w stanie wygenerować minimum 10% rocznie to lepiej zainwestować w jakiś ETF w szeroki rynek, który osiąga zwroty rzędu 9% 🙂

Zakładam że nasz dochód z dywidend wynosi 3% rocznie (po ewentualnych podatkach, więc jeżeli inwestujesz z myślą o emeryturze to zdecydowanie warto otworzyć rachunek IKE i Twój dochód z dywidend będzie na pewno większy o te 19% podatku belki!).

 

snip3 75 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/5-krokow-do-zycia-z-dywidend/

 

Jeżeli nie sprzedasz akcji i będziesz chciał żyć z dywidend to od 26 roku otrzymasz 69 tys PLN z samych dywidend.

I teraz na pewno wiele osób sobie myśli „no super, ale te 2 mln PLN i te 5 tys PLN miesięcznie za 25 lat będzie pewnie mało warte.
Tak, dokładnie!

Jeżeli założymy, że średnioroczna inflacja będzie wynosiła 5% rocznie (cel NBP to okolice 2.5% rocznie, ale wszyscy widzimy jak im to idzie), to te 51 tys zł dywidend będzie warte tyle co dzisiejsze… 14 tys zł!
To zawsze fajny dodatek chociażby do emerytury, ale powiedzmy sobie szczerze, że oczekiwalibyśmy czegoś więcej.

Jednak.
Średniorocznie inflacja może być niższa niż te 5% – trzymajmy kciuki, aby długoletnia średnia dążyła do 3% 🙂
Do tego my dobieramy do swojego portfela spółki wypłacające nam rosnące dywidendy, więc te wartości otrzymywanych dywidend będą większe, ponieważ będziemy otrzymywać więcej dywidend co roku na każdą akcję (o ile spółki będą dalej podnosić wartość wypłacanej dywidendy).
Więc nie powinno być tak źle jak to wygląda po uwzględnieniu inflacji 🙂

 

Scenariusz 2: Rozpoczęcie od przeznaczania 1000 PLN miesięcznie na nasze dywidendowe portfolio.

Podkręćmy sobie nasze wpłaty, załóżmy że jesteście w stanie więcej pieniędzy przeznaczać na wasz portfel dywidendowy.
W poniższej tabelce mamy scenaiursz w którym przez pierwszy rok naszej przygody przeznaczamy 1000 PLN miesięcznie na nasz portfel dywidendowy czyli 12000 PLN na rok.
Od następnego roku będziesz zwiększał swoje wpłaty o 10% rocznie, czyli od drugiego roku Twoja miesięczna wpłata będzie wynosiła 1100 PLN.

Zakładam że tak dobraliśmy spółki do portfela, że wartość naszych akcji rośnie średniorocznie o 10% rocznie – tyle rośnie historycznie rynek, jeżeli nie jesteśmy w stanie wygenerować minimum 10% rocznie to lepiej zainwestować w jakiś ETF w szeroki rynek, który osiąga zwroty rzędu 9% 🙂

Zakładam że nasz dochód z dywidend wynosi 3% rocznie (po ewentualnych podatkach, więc jeżeli inwestujesz z myślą o emeryturze to zdecydowanie warto otworzyć rachunek IKE i Twój dochód z dywidend będzie na pewno większy o te 19% podatku belki!).

 

snip3 76 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/5-krokow-do-zycia-z-dywidend/

 

Scenariusz 3: Rozpoczęcie od przeznaczania 3000 PLN miesięcznie na nasze dywidendowe portfolio.

Ja osobiście zacząłem od przeznaczania 3000 PLN miesięcznie na moje wpłaty.
Rozpocząłem swoją przygodę w 2022 roku, aktualnie mamy 2023 rok i przeznaczam 3300 PLN.
Również dokładam od czasu do czasu dodatkowe środki.

Jak na razie mój portfel w pierwszym roku był chyba -8% (cały 2022 rok były spadki na GPW), w 2023 na razie osiąga zwrot 17% – przez większą część czasu rynek rośnie więc traktuję ten początek jako tanie zakupy, które pozwolą mi osiągnąć jeszcze większy zwrot z zainwestowanego kapitłu w przyszłości.
Na razie osiągnięcie 10% rocznie wzrostu nie brzmi strasznie, ale zobaczymy w praktyce za rok, dwa jak się będzie mój portfel zachowywał 🙂

 

snip3 77 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/5-krokow-do-zycia-z-dywidend/

 

Zwróćcie też uwagę, że ja w każdym przypadku nie uwzględniam żadnego zysku z dywidend za pierwszy rok, jednak jeżeli zaczniecie inwestować na początku roku to zdecydowanie ten zysk się pojawi.
Ja np. rozpocząłem swoją przygodę w kwietniu i już w pierwszy roku dywidendy wygenerowały dla mnie 1000 PLN, więc jeżeli chodzi o tą pozycję tabelki jestem o rok do przodu.

 

Kilka słow na koniec

Najważniejsze wnioski, które można wyciągnąć z tego artykułu:

 • Zwiększanie Twoich oszczędności i zarobków w czasie jest podstawą i jest prawdopodobnie Twoim najwążniejszym zadaniem.
  Jeżeli nie będzie zwiększał swoich zarobków to Twoja droga będzie o wiele trudniejsza.
  Żyjemy w pieniężnym systemie inflacyjnym więc musisz po prostu iść z prądem :)Jeżeli nie będziesz w stanie zwiększać odpowiednio swoich zarobków to jest jeszcze jedna nadzieja dla Ciebie – zacząć inwestować jak najwczęśniej wtedy procent składany zajmie się resztą!
 • Rozpocznij jak najwcześniej.
  Idealnie abyś był w stanie przeznaczać jak największe kwoty na swoje portfolio i abyś rozpoczął to robić jak najwcześniej.
  Od początku staraj się zwiększać swoje wpłaty i bądź w tym konsekwentny.

Inwestowanie w spółki dywidendowe nie jest też banalnym zadaniem.
To zdecydowanie nie wygląda jak włożenie pieniędzy na konto oszczędnościowe, nie możesz kupować byle jakich akcji, a także jak już zakupisz odpowiednie spółki, to musisz monitorować co się z nimi dzieje.
Bądź skupiony na celu i systematycznie rozwijaj się w tym temacie.

Każdą akcję w którą chcesz zainwestować przeanalizuj i upewnij się, że zagwarantuje Ci długotrwały wzrost Twojego kapitału i wypłacanej dywidendy.
Im lepszy będziesz w analizie i lepiej będzie rozumiał rynek tym Twoje zworty z inwestycji będą lepsze.

Wyobraź sobie jak Twoje zaoszczędzone pieniądze rosną o 10% rocznie – w długim terminie to jest na prawdę bardzo dobry zwrot z inwestycji i Twoje środki będą się podwajać co 8 lat (7.2 roku?)!

 

Pozdrawiam,
#DywInw

2 comments… add one
 • Adria mar 30, 2024 @ 8:27

  Czemu nie ? 🙂 „Jednak nikt nie oszczędza na emeryturę decydując się na nią z dnia na dzień i wkładając 2 mln PLN wolnych środków w jakąś inwestycję.
  Czy można żyć z dywidend od razu ?
  Zdecydowanie nie.
  Czy możemy dojść do jakiejś niezależności z czasem ?
  Zdecydowanie tak!”

  • Dywidendowy Inwestor mar 30, 2024 @ 10:04

   haha w sumie może masz rację, pewnie znajdzie się jakiś odsetek ludzi, którzy posiadają większe środki hehe 🙂
   powinienem może napisać, że dla większości z nas tak to będzie wyglądało 🙂
   to tylko kolejny przykład, że patrzymy na świat ze swojej perspektywy i łatwo zapomnieć, że to tylko nasze perspektywa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *