6 przykładów z GPW na to jak połączyć stopę dywidendy ze wzrostem dywidendy

 

 

6 przykładów z GPW na to jak połączyć stopę dywidendy ze wzrostem dywidendy 

 

Inwestor dywidendowy nie samą stopą dywidendy żyje!
A dzisiaj wam pokażę kilka przykładów na to jak można połączyć stopę dywidendy ze wzrostem dywidendy, aby w długim terminie wasze inwestycje jeszcze skuteczniej na was pracowały i aby przyszłe dywidendy były jeszcze większe!
Trochę tak jak z winem, dobre wino dojrzewa z czasem i smakuje najlepiej po latach, tak samo mogą wyglądać wasze dywidendy i inwestycje w spółki dywidendowe.
Ale dosyć bajerowania, zobaczmy jak to działa na konkretnych przykładach z naszej polskiej giełdy papierów wartościowych !

 

Jak ktoś woli wersję wideo, to zapraszam poniżej ! 🙂

 

Z czego się składa zysk inwestora dywidendowego ?

Dywidendowi inwestorzy mają to do siebie, że skupiają się na…dywidendach !
I dywidendy, albo raczej systematyczna, długoletnia historia i polityka dywidendowa są świetnym wyznacznikiem dobrej firmy i dają zarobić to jednak warto pamiętać, że nasz zysk z zainwestowanego kapitału pochodzi jeszcze z innych źródeł.
Dla inwestora dywidendowego, jego zyskiem jest również wzrost cen akcji, który jest ważny bo chcemy aby nasze zainwestowane środki zachowały siłę nabywczą, a idealnie aby ich wartość rosła w czasie.

Oczywiście naszym głównym zyskiem są otrzymane dywidendy, ale także wzrost wartości tych dywidend, które otrzymujemy jest naszym dodatkowym zyskiem, pewną formą nagrody za to że wybraliśmy odpowiednie akcje i trzymaliśmy się ich dłużej niż kilka tygodni czy miesięcy!
Przy wybieraniu inwestycji warto brać pod uwagę wszystkie 3 zmienne na których możesz zarobić (wzrost cen akcji, stopę dywidendy oraz wzrost dywidendy).

Kiedy ja mówię o zwrocie całkowitym z mojej inwestycji to uwzględniam w tym wzrost cen akcji, otrzymane dywidendy (idealnie reinwestowane, przynajmniej dopóki nie korzystam z nich), a także wzrost otrzymywanych z roku na rok dywidend.
Wzrost cen akcji zostawimy dzisiaj z boku, aczkolwiek życzę wam jak największych wzrostów waszych akcji dywidendowych i skupimy się dzisiaj na stopie dywidendy oraz na stopie wypłaty dywidendy, a przede wszystkim zajmiemy się konkretnymi przypadkami z naszej polskiej giełdy i powiemy sobie o nich kilka słów!

 

zysk inwestora dywidendowego

 

Stopa dywidendy i jak ją obliczyć ?

Najbardziej znanym w świecie inwestowania dywidendowego wskaźnikiem jest stopa dywidendy.
Stopa dywidendy to nic innego jak procentowa wartość pokazująca nam ile gotówki w formie dywidendy otrzymamy na jedną akcję którą posiadamy.
Załóżmy, że  jedna akcja spółki kosztuje 500 PLN, i nasza firma decyduje się wypłacić dywidendę o wartości 50 PLN na jedną akcję.

50/500=0.10 a to jest to samo co 10%, czyli w tym przypadku nasza stopa dywidendy będzie wynosiła 10%.
Jeżeli kupimy akcje tej samej spółki nie za 500 PLN tylko powiedzmy za 400 PLN za jedną akcję, to przy wypłacie tej samej wartości dywidendy, czyli 50 PLN da nam to 12.5% stopy dywidendy, w tym przypadku 50/400=0.125, czyli 12.5%.

 

Stopa dywidendy i jak ją obliczyć ?

 

W sieci na różnych portalach bez problemu znajdziecie wartości stopy dywidendy dla każdej spółki, jednak dla was najważniejsza będzie wasza osobista stopa dywidendy dla danej pozycji czyli stopa dywidendy do waszej ceny zakupu.
Jak widzieliście na dwóch powyższych przykładach w zależności od ceny zakupu stopa dywidendy może się delikatnie mówiąc różnić.

 

Kilka słów o osobistej stopie dywidendy

Dla każdego z nas najważniejsza będzie właśnie ta nasza stopa dywidendy w zależności od ceny po której nabędziemy akcje.
Ja nie mam kilkunastoletniej historii inwestowania za sobą, ale od 2022 roku już zdążyłem poczuć na własnym portfolio benefity osobistej stopy dywidendy oraz wzrostu dywidendy.
Zerknijmy sobie na 2 przykłady z mojego portfela.

 

Osobista stopa dywidendy – Grupa Kęty SA

Jedną z popularniejszych spółek dywidendowych na polskim parkiecie jest Grupa Kęty SA.
Tak się składa, że posiadam tą spółkę w swoim portfolio od 2022 roku, więc zdążyła mi już trochę dywidend dostarczyć.
W 2024 roku spółka ogłosiła, że wypłaci dywidendę w wysokości 55.70 PLN.
Niestety jest to niższa dywidend niż w 2023 roku, ale liczę, że spółka szybko wróci na tory dalszego podnoszenia wartości wypłacanej dywidendy.
Przy kursie spółki z ostatnich dni 860 PLN, dla dobra dyskusji załóżmy że w takiej cenie nabyliście akcje Kęty, stopa dywidendy wyniesie 55.70/860=0.065 czyli 6.5% – nieźle.

Ale ja już te akcje posiadam chwilę i moja średnia cena zakupu to niecałe 520 PLN.
Moja osobista stopa dywidendy w tym przypadku to 55.7/520=0.107 czyli 10.7%…
W 2023 roku moja stopa dywidendy na akcję wynosiła: 62.5/520=0.12 czyli 12%.
W 2022 roku moja stopa dywidendy na kilka akcji, które wtedy posiadałem to było: 52.37/520=0.10 czyli 10%.
A teraz od najstarszej wartości stopy dywidendy: 10% > 12% > 10.7% .

 

Osobista stopa dywidendy - Grupa Kęty SA

 

Akurat w tym przypadku dywidenda nie została znowu podniesiona, ale widzicie kierunek w którym zmierza moja osobista stopa dywidendy ?
Z roku na rok jest coraz wyższa, nawet jeżeli cena akcji by stała w miejscu (aczkolwiek w tym przypadku mocno rośnie) to ja z samej otrzymanej dywidendy pokonałbym średnią rynkową, która wynosi ok 7-9% rocznie…
Oczywiście mówimy tutaj tylko o tej spółce, jednak moje portfolio i zapewne wasze też to trochę więcej niż jedna firma 🙂

 

Osobista stopa dywidendy – Neuca SA

Zerknijmy sobie jeszcze na spółkę Neuca SA, która akurat co roku podnosi wartość wypłacanej dywidendy i nawet w polityce dywidendowej firmy deklaruje, że celują w podnoszenie wartości dywidendy o 15% rocznie.

Aktualnie akcje Neuca SA kosztują ok 960 PLN, natomiast na 2024 rok zarząd zadeklarował dywidendę w wysokości 14.50 PLN.
Przy dzisiejszej cenie stopa dywidendy wynosi 14.50/960=0.015 czyli 1.5%.
A jak wygląda sytuacja w moim przypadku ?
Ja kupiłem kilka akcji spółki w 2022 roku, średnio po 600 PLN.

W 2022 roku otrzymałem dywidendę w wysokości 11.50 PLN na akcję, czyli 11.50/600=0.019 czyli 1.9%.
W 2023 roku otrzymałem dywidendę w wysokości 13 PLN na akcję, czyli 13/600=0.021 czyli 2.1%.
Natomiast w 2024 przy wartości dywidendy 14.50 PLN na akcję, otrzymam 14.50/600=0.024 czyli 2.4%.
Widzicie co się dzieje z moją osobistą stopą dywidendy z roku na rok ?
1.9% > 2.1% > 2.4%, a stopa dywidendy przy dzisiejszym kursie to 1.5%.

 

Osobista stopa dywidendy - Neuca SA

 

Jeszcze potrzymam akcje z 2 lata i moja osobista stopa dywidendy na tej spółce będzie dwukrotnie wyższa niż stopa dywidendy osoby, która będzie kupowała akcje spółki pod dywidendę w danym roku.

Dokładnie tak wygląda działanie rosnących z roku na rok dywidend.
Jest różnica co ?
Właśnie dlatego warto kupować akcje spółek, które wypłacają rosnące dywidendy i się rozwijają, no i oczywiście musicie je trzymać latami, jest to świetna strategia inwestycyjna dla takich chomików jak ja.

Spółki wypłacające rosnące dywidendy nagradzają tych, którzy są długoterminowymi inwestorami i trzymają się swoich akcji latami.
Kiedyś lubiałem kolekcjonować książki w wersji papierowej, dzisiaj kolekcjonuję książki i akcje spółek dywidendowych 😀

 

Wzrost wypłacanej dywidendy – przemyślenia

Zamykając jeszcze temat wzrostu dywidendy, dwa takie moje spostrzeżenia dla was:

Po pierwsze, wzrost wypłacanych dywidend jest złotym środkiem w długoterminowym inwestowaniu dywidendowym.
Dlatego w moim portfelu nie ma wielu znanych spółek bo po prostu one nie mogą się pochwalić historią podnoszenia dywidendy.
Druga kwestia jest taka, że wzrost dywidendy ciagnie za sobą resztę zmiennych – jest wynikiem wzrostu zysków i rozwoju firmy, więc automatycznie jeżeli wypłacona dywidenda rośnie to również robi to cena akcji oraz nasza prywatna stopa dywidendy

 

6 przykładów z GPW na to jak połączyć stopę dywidendy ze wzrostem dywidendy   

Ok. Do naszych analiz będziemy potrzebować wartości stopy dywidendy, którą sobie weźmiemy z jakiegokolwiek źródła w internecie, znajdziecie te wartości na każdej stronie z informacjami o spółkach.
Będziemy również korzystali ze średniej stopy dywidendy dla naszych spółek, te dane sam policzyłem.

Natomiast jeżeli chodzi o wzrost dywidendy, to również jego trzeba sobie osobiście policzyć, spisać  kilkuletnią historię wypłacanych dywidend, najlepiej do excela, obliczyć wzrostu z roku na rok, a potem przeliczyć sobie średnie – ja mam do tego tabelkę i mam wszystko przeliczane automatycznie po wprowadzeniu wartości wypłacanych dywidend.

 

Neuca SA

Przykładem pierwszym, który będziemy analizować będzie przed chwilą wspomniana spółka Neuca SA.
Jest to spółka, której stopa dywidendy jest dosyć niska (przynajmniej na początku !), jednak wartość wzrostu dywidendy jest dosyć atrakcyjna.

Już wiemy, że dzisiejsza stopa dywidendy oscyluje w okolicach 1.5%, natomiast jeżeli chodzi o średni wzrost dywidendy to 10 letnia średnia wynosi 14% rocznie, jednak w ciągu ostatnich 5 lat ta średnia zmalała do 13% i tą wartość sobie przyjmiemy.
Więc co tutaj mamy, dosyć niską stopę dywidendy oraz dosyć wysoki wzrost wypłacanej dywidendy (zaraz zresztą zobaczycie widząc inne przykłady, że ten wzrost jest fajny).

Jeżeli dodamy sobie te dwie wartości, stopę dywidendy oraz stopę wypłaty dywidendy, czyli 1.5% + 13% to otrzymamy wartość 14.5%.
Jest to potocznie nazywane Chowder Score, ale o tym innym razem, nam zależy na porównaniu naszych spółek i znalezieniu jakiś ciekawych zależności, albo wskazówek.
14.5 to już jakaś wartość jaką możemy zestawić z innymi spółkami, jednak co to dla nas znaczy w praktyce ?
To znaczy, że ta inwestycja z samych dywidend zwróci nam się w ciągu 18 lub 19 lat w zależności czy będziemy reinwestowali dywidendy w akcje tej spółki czy nie.
Natomiast nasza osobista stopa dywidendy po tych 18 latach będzie wynosiła prawie 14% rocznie.

 

Neuca SA ROI

 

Jeżeli założymy, że spółka będzie się rozwijała w takim tempie jak podnosi dywidendę
(a możemy zdecydowanie tak założyć.  Za ostatnie 10 lat spółka się rozwijała szybciej!)
to za te 19 lat to będzie 4x bagger, czyli cena akcji zwiększy się czterokrotnie!
Oczywiście to są długoterminowe założenia, spółka za 19 lat może nie istnieć (aczkolwiek nie przesadzałbym z tym czarnym scenariuszem), ale pokazuje nam jakiś kierunek.

Więc mamy spółkę, której powiedzmy ocena to 14.5 (suma stopy dywidendy i średniego wzrostu wartości dywidendy za ostatnie 5 lat), a także potrzebujemy 19 lat, aby inwestycja zwróciła nam się w samych dywidendach + akcje zakładamy, że będą warte 4 razy tyle co dzisiaj.
Nieźle, jednak teraz przyjmijmy sobie te same założenia do innych spółek i dopiero jak je sobie porównamy będziemy mogli wyciągnąć jakieś wnioski 🙂

 

Asseco Poland SA

Druga spółką, której się przyjrzymy będzie spółka Asseco Poland SA.
Wydaje mi się, że ona również jest dosyć znana w środowisku inwestorów dywidendowych, więc zobaczmy co my tutaj mamy.
Aktualna stopa dywidendy jest podawana na poziomie 4.3%, natomiast średni wzrost wypłacanej dywidendy dla tej spółki za ostatnie 10 lat to 3.5%.
4.3%+3.5%=7.8 – taka będzie ocena spółki jak zsumujemy wartość stopy dywidendy oraz wzrost wypłacanej dywidendy.
Mniej niż Neuca SA, ale za to spółka wypłaca wyższą stopę dywidendy, oczywiście kosztem jej wzrostu, ale zobaczmy sobie jaki to wygeneruje nam hipotetyczny zwrot w przyszłości.

W przypadku reinwestowania dywidend i dokupowania więcej akcji spółki będziemy potrzebowali 14 lat aby odzyskać zainwestowane środki z samych dywidend, natomiast jeżeli nie re-inwestowalibyśmy dywidend w akcje tej spółki to potrzebujemy 18 lat aby odzyskać środki.
W tym przypadku widać, że jest większa różnica niż w przypadku spółki Neuca, gdzie mieliśmy niską stopę dywidendy, ale wysoki jej wzrost.
Ale ile zarobimy na wzroście cen akcji przy założeniu, że spółka będzie się rozwijała w tempie w jakim podnosi wypłacane dywidendy ?

 

Asseco Poland ROI

 

Po 14 latach to będzie 50% zysku, przy 19 latach 80% zysku.
W porównaniu z 500% Neuca SA wychodzi to słabo, ale to tylko szacunki więc nie bierzcie tego zbyt mocno do siebie 🙂
Pozostaje nam kupić akcje spółki po prostu taniej, w jakiejś bessie, gdzie nasza wyjściowa stopa dywidendy będzie wyższa, a także cena akcji na promocji co pozwoli nam podnieść zwrot całkowity w długim terminie albo sobie odpuścić i znaleźć inne alternatywne inwestycje (w sensie spółki) ?

Na pocieszenie mogę wam powiedzieć, że średnioroczny wzrost cen akcji tej spółki za ostatnie 10 lat to ok 10% rocznie, więc zdecydowanie lepiej niż to wyglądało w przypadku przyjęcia średniego wzrostu spółki na poziomie wzrostu wypłacanej dywidendy.
Idziemy dalej !

Asseco SE SA

Trzecią spółką, której się przyjrzymy będzie kolejna spółka ze stajni Asseco, czyli Asseco SE SA.
Może ona nam poprawi ten niesmak, który pozostał po Asseco Poland 🙂
Podobnie jak w przypadku spółki Asseco Poland, również i tutaj średnia stopa dywidendy z jaką możemy nabyć aktualnie akcje tej spółki oscyluje w okolicach 4.1% – i taką wartość wyjściową sobie przyjmiemy.

Ale.! Jeżeli chodzi o średni wzrost wypłacanej dywidendy to jest to całkowicie inna liga.
Dla naszej trzeciej spółki średnioroczny wzrost za poprzednie 10 lat wynosił 18%.
Z własnego doświadczenia mogę wam powiedzieć, że 10% średniorocznego wzrostu dywidendy to jest dobry wynik, wszystko powyżej to bardzo dobry wynik, 20% i więcej to są świetne spółki do inwestowania w rosnące dywidendy. Ale wróćmy do tematu.
Nasza ocena dla tej spółki to 4.1%+18%=22.1% !
Jak na razie ze wszystki 3 spółek lider pod względem tej oceny, ale teraz zobaczmy sobie co nam ma do zaoferowania w ciągu najbliższych kilku lat.

W tym przypadku jeżeli re-inwestowalibyśmy dywidendy to nasz kapitał z samych dywidend odzyskalibyśmy po 10 latach, bez reinwestowania dywidend odzyskanie kapitału zajęłoby nam 11 lat.
Natomiast po tych 11 latach mielibyśmy akcje warte 4x tyle co w czasie zakupu, podobnie jak w przypadku spółki Neuca SA.
Tyle że w przypadku spółki Neuca SA potrzebowalibyśmy aby to osiągnąć 19 lat, tutaj mamy 11 lat, zdecydowanie szybciej !
Mieszanka wyższej stopy dywidendy oraz wyższego średniego wzrostu dywidendy w długim terminie robi swoje.

 

Asseco SE ROI

 

Właśnie dlatego ja w moim portfelu chętniej bym widział Asseco BS SA oraz Asseco SE SA, aniżeli Asseco Poland SA.
Jak bym musiał z czegoś zrezygnować to zrezygnowałbym z ostatniej z tych spółek!

 

Ambra SA

Kolejną spółka, taką jeszcze spokojniejszą którą sobie przeanalizujemy będzie Ambra SA.
Kto nie zna ich wina albo chociaż marki Piccolo ?
Dzisiaj akcje tej spółki możemy nabyć ze stopą dywidendy w okolicach 3.9%.
Jeżeli chodzi o średnioroczny wzrost wypłacanej dywidendy to w tym przypadku wynosi on 10% za ostatnie 10 lat.
Czyli taka porządna, dosyć dostępna wartość, która mnie osobiście interesuje jako minimum 🙂

10%+3.9%=13.9%, czyli ocena spółki będzie na podobnym poziomie co Asseco Poland SA (14%), natomiast tutaj mamy delikatnie niższą stopę dywidendy, ale zdecydowanie większy wzrost wypłacanej dywidendy z roku na rok.

Jeżeli re-inwestowalibyśmy dywidendy w akcje tej spółki to po 11 latach odzyskalibyśmy nasz kapitał z samych dywidend, natomiast bez reinwestowania dywidend zajęłoby nam to 14 lat.
Jak widzimy mimo, że stopa dywidendy wyjściowa jest niższa niż w przypadku Asseco Poland, to prawie 3 razy taka wartość wzrostu wypłacanej dywidendy skraca nam czas potrzebny na odzyskanie kapitału z inwestycji w formie samych dywidend z 19 do 14 lat.

Po tych 14 latach, nasze akcje byłyby warte prawie 2.5 raza tyle co w czasie zakupu, to jest już fajny zysk i zdecydowanie pobiłby szeroki indeks 🙂

 

Ambra SA ROI

 

 

Dom Development SA

Teraz przejdziemy sobie do jeszcze 2 spółek, których początkowa stopa dywidendy jest zdecydowanie wyższa, naszą piątą spółką będzie przedstawiciel uwielbianej przez Polaków branży deweloperskiej Dom Development SA.

Akurat aktualnie stopa dywidendy z jaką możemy nabyć akcje spółki plasuje się w okolicach 6%, co jest mało jak na tą spółki, spokojnie jeszcze jakiś czas temu można było nabyć akcje tej spółki ze stopą dywidendy rzędu 10%, ale założymy sobie nasze 6% w końcu chcemy wiedzieć na co możemy liczyć jakbyś teraz zainwestowali w tą spółkę.

Średni wzrost dywidendy za ostatnie 10 lat to był 20%, jednak nie liczyłbym na to dalej, więc przyjmijmy sobie średnią za ostatnie 5 lat, czyli 6%.
6%+6%= 12%, więc jeżeli chodzi o naszą ocenę początkową to niespecjalnie się ta spółka wyróżnia, ale zerknijmy sobie na praktyczny aspekt.
Więc wklepuję do excela trzy szóstki i co widzę ?
10 lat potrzebujemy do odzyskania kapitału z samych dywidend przy reinwestowaniu ich, natomiast bez reinwestowania dywidend potrzebujemy 12 lat. Jednak wysoka stopa dywidendy na początku robi swoje!

 

Dom Development SA ROI

 

W tym przypadku przy założeniu, że wzrost ceny akcji pokrywałby się ze średniorocznym wzrostem wartości wypłacanej dywidendy, czyli wynosiłby 6% średniorocznie, to nasze akcje po tych 12 latach urosły o 90% od naszej ceny zakupu.
Ciekawe, powiem szczerze że oczekiwałem lepszych wyników od DOM, ale liczby to liczby. Idziemy dalej !

 

Grupa Kęty SA

Naszą szóstą i już ostatnią spółkę będzie już wspomniana dzisiaj firma Grupa Kęty SA – przez wielu uwielbiana, polska spółka dywidendowa, podobna portfel polski portfel dywidendowy bez tej spółki to nie jest porządny portfel dywidendowy hehe ?
Sprawdźmy czy coś w tym jest !

Aktualnie możemy nabyć akcje tej spółki ze stopą dywidendy na poziomie 7.3%, natomiast średnioroczny wzrost wypłacanej dywidendy za ostatnie 10 lat w tym przypadku wynosił ponad 20%, ba średnie za 3 lata i 5 lat są dosyć zbieżne po wynoszą podobnie okolice 20%.
Jaka będzie ocena spółki ?
7.3%+20%=27.3% – zdecydowanie najwyższa jak na razie ocena jaką dzisiaj przyznaliśmy ! Zobaczmy co nam to da!

Potrzebowalibyśmy 7 lat aby odzyskać nasze środki z tej inwestycji z samych dywidend jeżeli re-inwestowalibyśmy wszystkie dywidendy w akcje tej spółki, natomiast jeżeli wypłacali byśmy te dywidendy dla siebie to po 8 latach odzyskalibyśmy nasz kapitał.
Po tych 8 latach, nasze akcje tej spółki byłyby warto 2.5 raza tyle co za nie zapłaciliśmy.
Całkiem nieźle !

 

Grupa Kęty SA ROI

 

Jeszcze jako ciekawostka, przy takim tempie wzrostu cen akcji po 14 latach mielibyśmy zwrot 10cio krotny, natomiast po 25 latach to byłby nasz 25x bagger, czyli akcje byłyby warte 25 razy tyle co za nie zapłaciliśmy ;o
Oczywiście nie uwzględniamy tutaj otrzymanych dywidend !


Jakieś wnioski z tego zestawienia ?

Zerknijcie sobie na tabelkę, gdzie zestawiam wszystkie dane razem.
Jednak to co chciałem przekazać, to jest to, że wzrost wypłacanej dywidendy robi różnicę, szczególnie w długim terminie !
Oczywiście wyjściowa stopa dywidendy jest ważna, ale w długim terminie systematyczny wzrost dywidend to wynik systematycznego zarabiania więcej przez spółkę, co się zdecydowanie pozytywnie odbije na jej cenie akcji.

 

6 przykładów z GPW na to jak połączyć stopę dywidendy ze wzrostem dywidendy

 

Plus najlepiej łączyć ze sobą wysoką dywidendę i wysoki wzrost wypłacanej dywidendy, jednak to może nie być możliwe w długim terminie, jednak gdzieś tam wszystko uśredniając, posiadając spółkę z dobrą stopą dywidendy oraz bardzo fajnym wzrostem dywidendy z roku na rok możemy wygenerować bezpieczne i bardzo fajne zwroty – wystarczy, że spojrzycie na spółki Ambra SA oraz Asseco SE SA.

Zauważcie, że te statystyki są obliczane do danej sytuacji na rynku i bardzo mocno zależą od tego jaka jest aktualna cena akcji i oferowana przez nie stopa dywidendy.
Można by powiedzieć, że jest to zestawienie lub ocena tych 6 spółek pod względem, która inwestycja jest dla nas najbardziej opłacalna dzisiaj ?
Oczywiście jest tutaj wiele założeń, które mogą się prędzej czy później mocno rozjechać, ale chodzi nam o jakiś system i rachunek prawdopodobieństwa, tak aby działał na naszą korzyść i żebyśmy mogli podejmować świadomie decyzje na podstawie jakiś konkretnych mierników najlepiej liczb, a nie na podstawie nagłówków portali, opinii ekspertów czy przeczucia.

Jeżeli uda nam się kupić akcje taniej to nie dość że będziemy mieli wyższą początkową stopę dywidendy to również będziemy posiadali bufor, czy margines bezpieczeństwa, który będzie naszym potencjalnym dodatkiem do całkowitego zwrotu z naszej inwestycji.

Jak widzicie wszystkie analizowane spółki w tym odcinku są to firmy, które mają długą historię dywidend oraz podnoszą wypłacane dywidendy.
Więc w ich przypadku tutaj jest klucz do sukcesu, w mieszance stopy dywidendy i wzroście wypłacanej dywidendy.!

 

Pozdrawiam,
Dywidendowy Inwestor

2 comments… add one
  • Wojtekg lip 6, 2024 @ 12:28

    Bardzo ciekawe wyliczenia! Może sam sposób wykorzystam w przypadku Realty Income który teraz akumuluję 🙂

    A w tym zdaniu wydaje mi się, że wkradł się błąd:
    Jeżeli dodamy sobie te dwie wartości, stopę dywidendy oraz stopę wypłaty dywidendy, czyli 1.5% + 13% to otrzymamy wartość 14.5%.

    Prawdopodobnie chodzi o średni wzrost dywidendy a nie stopę wypłaty 🙂

    • Dywidendowy Inwestor lip 6, 2024 @ 14:05

      Ja sobie powoli analizuję spółki z USA ale jeszcze do Realty Income nie doszedłem, ale wydaje mi się że może być ciekawie 😀

      Tak błąd ! Dzięki !
      Zaraz poprawię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *