Aktualizacja Portfela Grudzień 2022

Aktualizacja Portfela, Grudzień 2022.

 

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.

Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.

Końcówka roku bardzo często poza świętami wiąże się z podsumowaniami naszych dokonań w ciągu roku, refleksjami oraz planami na nowy nadchodzący rok.
Nie inaczej było w moim przypadku, miałem trochę czasu i spędziłem go na analizowanie swoich dokonań i planowanie co dalej.
Mam wrażenie, że grudzień był bardzo długi, właśnie ze względu na ilość pracy jakąś wykonałem i co udało mi się zrobić – co powinno mieć bardzo pozytywny wpływ na inwestycje i na prowadzonego przeze mnie bloga.

Ale przejdźmy do konkretów, bo dosyć sporo się działo i w moim portfelu dywidendowym oraz wokół bloga 🙂

 

grudzien 2022 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 

Inwestycje, podsumowanie.

 

Skład i wartość portfela dywidendowego.

 

Zainwestowany kapitał: 41 914 zł

Gotówka:
PLN: 370
GBP: 14

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 39 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 

Tak wygląda aktualny skład portfela dywidendowego (ze strony myfund.pl).

Znajduje się w nim coraz więcej spółek, jednak teraz będę się skupiał tylko na kilku wybranych i będzie to z czasem widać patrząc na wielkość danych pozycji.
Akcje, które kupowałem w 2022 roku, a niekoniecznie będą bazą mojego portfela według nowych kryteriów będę prawdopodobnie z czasem, jak odrobią straty sprzedawał i za te pieniądze kupował spółki, które mają być docelowo w moim portfelu spółek, które podnoszą dywidendy rok do roku, średnio o 10%.

Natomiast poniżej porównanie zainwestowanego kapitału do wartości portfela – specjalnie przybliżyłem do ostatnich 30 dni, aby dobrze było widać tą różnicę 🙂
Z czasem liczę, że wyceny akcji zaczną rosnąć co spowoduje, że wartość portfela będzie rosła, a dodatkowo otrzymane i reinwestowane dywidendy będą zwiększać wartość portfela bez dopłat z mojej strony.
Dlatego liczę, że te najlepsze, wizualne aspekty – dopiero przede mną 🙂

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 40 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 

Inwestycje, wpłaty na konta maklerskie

W grudniu wpłaciłem standardowo 3000 zł, jednak 1000 zł poszło na XTB na zakup polskich spółek, natomiast 400 GBP wpłaciłem na IB na zakup brytyjskich spółek.

Dodatkowo wyraziłem zgodę na sprzedaż akcji Grupy Żywiec SA – Heineken w połowie grudnia posiadał już 99% akcji, więc i tak musiał bym je sprzedać.
Z tej transakcji otrzymałem niecałe 4000 zł, dopłaciłem parę złotych i całe 4 tys wpłynęły dodatkowo na rachunek w XTB.

Posiadałem jeszcze ETFa na srebro w którego już dawno zainwestowałem, akurat jego wartość wzrosła o ponad 10%, więc go sprzedałem i dodatkowe 400 GBP wpłynęło na IB.

Łącznie w grudniu na konta wpłynęło:

XTB – 5000 zł
IB – 800 GBP

 

Inwestycje, zakupy akcji dywidendowych do portfela

 • 9 akcji Grupy Kęty SA po 455 zł każda.
  Łącznie wydałem na ten cel ponad 4 tys zł.
  Aktualnie posiadam w portfelu 17 akcji spółki o łącznej wartości ok 7 900 zł.
  Dzięki temu zakupowi udało mi się zbić średnią cenę zakupu akcji do 517,94 zł – co i tak jest sporo powyżej aktualnego kursu, jednak całkowitą stratę na tej pozycji udało mi się obniżyć o połowę!
 • 6 akcji Neuca SA po 600 zł każda.
  Łącznie poszło 3 600 zł na te zakupy.
  Były to zlecenia wiszące od miesiąca, po prostu w listopadzie nie udało mi się kupić tych akcji za tą cenę i zdecydowałem, że poczekam do grudnia – opłacało się.
  I tak jak planowałem ten rok zamknę posiadając 8 akcji tej spółki po średniej cenie … 600 zł 🙂

  snip3 41 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 • 9 akcji DCC po 42,50 GBP za sztukę.
  382,50 GBP – tyle kosztowały mnie te akcje.
  Jest to mój pierwszy zakup na londyńskiej giełdzie. Spółka ma bardzo atrakcyjny kurs, co powoduje że stopa dywidendy wynosi ponad 4%. Zdecydowanie to będzie mój faworyt w styczniu do zakupów w UK, chce wykorzystać korzystny kurs akcji.
 • 43 akcje Safestore po 9,17 GBP za sztukę, łącznie 394,31 GBP.
  Za dodatkowe pieniądze postanowiłem otworzyć jeszcze jedną pozycję na IB.
  I znowu kierowałem się stopą dywidendy i aktualnym kursem spółki.

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 42 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 

Inwestycje, otrzymane dywidendy

Grudzień był spokojnym miesiącem pod względem otrzymanych dywidend i nic nie wpłynęło na moje konto.
Jednak już myślami jestem w 2023 roku, ponieważ liczę na jeszcze większy zysk z dywidend w ciągu roku.

W 2022 z dywidend zebrałem 1 tys zł, a w 2023 chciałbym podwoić ten wynik – z czym raczej nie powinienem mieć problemów 🙂

Tak jak rok wcześniej, tym razem również całość środków z dywidend będę reinwestował, aby nabyć dodatkowe akcje i dalej rozpędzać tą kulę śnieżną !

 

Inwestycje, komentarz do portfela

Są jeszcze dwa zagadnienia o których chciałem wspomnieć:

 • Dom Development SA, cały czas przyglądam się spółce, ale…
  O wypłatę dywidendy się raczej nie martwię, jest to spółka z długą tradycją i historycznie zachowała ciągłość dywidendy w czasie poprzedniego kryzysu finansowego w 2008 roku.
  Jedynie mnie zastanawia wzrost tej dywidendy, który raczej stawiam po dużym znakiem zapytania. Cały czas się przyglądam jak wyglądają zyski spółki i ten rok był naprawdę dobry, podobnie jak 2020 i 2021, więc nie martwię się o dywidendę. Jednak zyski w ciągu najbliższych lat stoją pod znakiem zapytania. Prawdą jest, że to nie jest już ta sama firma jak w 2008 roku, mają więcej doświadczenia, kupują grunty, wykonują inwestycje dla innych czy nawet założyli swoją własną firmę, Dom Development Construction, która ma im zapewnić stabilność ze strony wykonawców. Jednak jestem ciekaw jak obecna sytuacja gospodarcza wpłynie na zysk firmy, dlatego na razie mogę się wstrzymać z zakupem ich akcji lub ewentualnie spokojnie z czasem dokupować mniejsze partie i przyglądać się sytuacji.
 • Stopa dywidend.
  Na razie nie przejmowałem się stopa dywidendy. Wzrost jest dla mnie o wiele ważniejszy, no i oczywiście ciągłość dywidendy. Jednak ostatnio miałem trochę czasu to policzyłem, że aby odzyskać cały kapitał z inwestycji w ciągu 15 lat musiałbym przy inwestycji w spółkę, która podnosi dywidendę o średnio 10% rocznie, rozpocząć od stopy dywidendy w okolicach 3%.
  Oczywiście to nie uwzględnia reinwestowania dywidend, więc realny wynik będzie jeszcze lepszy.
  W takich warunkach ROI wynosi 6,6%, bez uwzględniania ceny akcji i reinwestowania dywidend.
  Po cichu liczę, że po uwzględnieniu reinwestowania dywidend oraz wzrostu akcji ROI będzie w okolicach 10% i inwestycja się zwróci w ciągu 10 lat. Dlatego moje pierwsze inwestycje będą skierowane właśnie w te spółki, które spełniają wyżej wymienione wymagania, albo znajdują się w okolicy tych wymagań.

O co chodzi z tym ROI ?

Jeżeli zainwestujesz dzisiaj w akcje spółek dywidendowych jakąś kwotę, przy ROI=10%, to za 10 lat odzyskasz całą kwotę, którą włożyłeś w tą inwestycję – w postaci dywidend i dalej będziesz posiadał akcje, które będą Ci dalej systematycznie wypłacać dywidendę.
Podobnie robią inwestorzy z nieruchomościami, kupują nieruchomość na kredyt, robią remont i wynajmują. Ich celem jest, aby z wynajmu jak najszybciej odzyskać pieniądze, które włożyli na depozyt i na remont, wtedy odzyskają cały kapitał i dalej mają nieruchomość, która dla nich zarabia – potocznie nazywa się to nieskończonym zwrotem z inwestycji.
Chodzi o to, aby doprowadzić do sytuacji, kiedy w Twojej inwestycji nie ma już żadnych Twoich pieniędzy, a dalej posiadasz coś co dla Ciebie pracuje, jak np. akcje dywidendowe, nieruchomości.
Idea ciekawa, spróbuję ją wprowadzić w życie 🙂

 

Blog + social media

 

przeplyw wody Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 

Blog

W poprzednim roku więcej o blogu pisałem w części poświęconej celom i planom na najbliższy miesiąc. Jednak ta część wyleci z tamtą i jeżeli będę miał coś ciekawego o czym mogę wspomnieć to będę to pisał osobno w części poświęconej mojej aktywności on-line.

Dlaczego ta zmiana ?

Jakieś nagłe zmiany, zadania czy plany dalej będę wspominał przy celach, jednak pisanie i wrzucanie artykułów uważam, że powinno być dla mnie codziennością jeżeli mam dalej rozwijać bloga.
Nie chcę dawać sobie podświadomie wybór, albo stawiać cel żeby napisać X artykułu i je udostępnić – to jest podstawa tego co robię, więc to musi stać się moją codziennością, którą po prostu robię 🙂

Format podsumowania miesiąca się zmienił, jak zapewne zauważyliście.
Teraz powstała zakładka FAQ i będę tam wrzucał odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania. Będzie to w formie takiej prostej sekcji informacyjnej i będzie widniała przy każdym podsumowaniu miesiąca oraz w zakładce aktualny portfel.

Mam w planach kilka zmian, które będę systematycznie realizował:

 • zmiana wyglądu strony na dużych monitorach – będę chciał trochę poszerzyć sekcję z prawej strony, a skurczyć tą, gdzie leci tekst.To nie będzie wielka zmiana, bardziej kosmetyczna.
 • Dokończenie artykułów związanych z kontami maklerskimi, a następnie stworzenie dodatkowej sekcji konta maklerskie, gdzie będą się również znajdowały linki afiliacyjne.
  W sumie to będzie moim priorytetem i chciałbym zamknąć to max do kwietnia, aby potem móc skupić się na pracy nad pdf’em.
  Więcej szczegółów będzie w środę 🙂

Będę was na bieżąco informował o postępach prac właśnie w części podsumowania przeznaczonej na blog.

Mój system pracy trochę ewoluował w grudniu. Aktualnie codziennie produkuję min 500 wyrazów do artykułów, można powiedzieć, że po prostu codziennie piszę. Do tego od poniedziałku do piątku, 5 dni w tygodniu piszę również posty na facebooka – jeden post na dzień. Weekendy zostawiam sobie na redagowanie tekstów oraz pisanie newslettera – jeden na dzień.

Takim sposobem cała praca jaka jest związana z blogiem zostaje rozłożona na mniejsze części i jeżeli wykonuję ją systematycznie to wszystko się samo prowadzi 🙂
W grudniu dopiero dopracowałem ten system, więc w styczniu chcę już się do niego przyzwyczaić, aby był dla mnie normą i będę szukał czy mam jeszcze miejsce na dodatkową aktywność 🙂

 

Google

Jeszcze jest jedna rzecz o której chciałbym wspomnieć. Są to zasięgi organiczne bloga.
Powolutku sobie rosną. Ale przez kilka miesięcy google praktycznie zero ruchu mi dostarczał na bloga, jednak to się zaczyna pomału zmieniać. Wygląda to tak, jakby opublikowany kontent potrzebował jakieś 6 miesięcy, aby zacząć żyć swoim życiem i przyciągać ludzi na bloga.

Słyszałem teorię, że trzeba sobie dać jakieś 8 miesięcy, aby artykuł na blogu zaczął żyć.
Czyli po podjęciu decyzji trzeba systematycznie pisać, a potem z czasem powinno zaskoczyć.
Zobaczymy, ale zdecydowanie coś się zaczyna dziać, ponieważ dotychczas cały mój ruch pochodził każdego kierunku, tylko nie z google 🙂

 

Facebook

Newsletter już został naprawiony i pomału rośnie liczba subskrybentów.
Pinterest na razie całkiem odpuściłem – brak czasu.
Na twitterze publikuję raz dziennie i postaram się, aby tak zostało – przynajmniej na razie.

Najbardziej się skupiam aktualnie na facebooku. Udało się przekroczyć liczbę 1500 osób śledzących co daje super perspektywy na 2023 rok! 🙂
Czy 3000 pęknie w 2023 roku ? Mam nadzieje, że bez problemu !

Jeżeli chodzi o facebook to stworzyłem tam trochę taki mini blog.
Docelowo każdy post ma odpowiadać na jakieś pytanie.
Skąd biorę pytania ?
Są to nawiązania do moich artykułów, bardzo często jakieś uzupełnienie, albo dodatek lub po prostu coś ciekawego na podstawie artykułu, aby zachęcić do przeczytania całego artykułu 🙂

Teraz publikuję 4 razy w tygodniu na facebooku i już wiem, że moje zasięgi się zwiększyły w porównaniu do publikowania 3 razy dziennie w listopadzie.

Przez zasięgi rozumiem nowe osoby do których docieram.
Na pewno w styczniu będę publikował 4 razy w tygodniu i zobaczymy jak to wpłynie na fanpage.

 

Aktywność

 

Co zrealizowałem w tym miesiącu ?

 

snip3 43 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 

Wszystko co chciałem napisać, to napisałem w grudniu. (chodzi o artykuły)
Jedyne co się zmieniło to publikację podsumowania roku, przesunąłem z ostatniego grudnia na środę czwartego stycznie.
Pierwszego dnia miesiąca zawsze publikuję podsumowanie miesiąca, a akurat dzisiaj wypadł w niedzielę – kiedy publikuję artykuły, więc leci do was to podsumowanie 🙂

Wykonałem wszystkie zakupy akcji, które miałem w planach.
Nawet więcej, więc zdecydowanie ten cel mogę uznać za w pełni osiągnięty!
Docelowo do końca roku w dywidendach miało być zainwestowane 36 tys zł, jest jakieś 41 tys zł!

MyFund, tutaj robi się ciekawie. Na początku platforma wydawała mi się strasznie chaotyczna.
Chyba przez pierwszy tydzień wchodziłem na kilka minut dziennie porobić coś, tak sprawdzałem ją, przyzwyczajałem się. Z czasem wprowadziłem wszystkie dane i coraz lepiej rozumiem co tam się dzieje – zaczyna być ciekawie 🙂
Po jakimś miesiącu jestem zadowolony z platformy, jednak dalej się nią bawię, ale możliwe że będę z niej dłużej korzystał – ale na ostateczną opinię jeszcze sobie zostawię trochę czasu 🙂

Facebook i moją działalność na nim całkowicie przeorganizowałem, tak jak już to opisywałem.
Dodatkowo stworzyłem dokładniejszy plik w którym śledzę jak mi idzie rozwój na facebook – zostało tylko działać, raz w miesiącu spisywać dane i obserwować co się dzieje.
I w sumie co najważniejsze, wbiłem sobie obsługę fanpagu w mój codzienny plan, a o to mi przede wszystkim chodziło.
To mi bardzo ułatwia działanie i skuteczność w tym co robię 🙂

 

Plany na najbliższy rok poznacie w środę.

Nie są to jakieś ogromnie cele, ale bardziej kilka rzeczy, które chcę zrobić w tym roku oraz chcę zachować swoją systematyczność – to połączenie powinno sprawić, że na koniec 2023 roku blog będzie jeszcze bardziej atrakcyjny i rozpoznawalny !

 

Plany na następny miesiąc ?

 

snip3 44 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-grudzien-2022/

 

Tu już będzie bardziej przyziemnie. Chcę zacząć rok spokojnie, byle dobrze.

Na facebooku chcę stworzyć post podwieszany, który będzie pierwszym widocznym postem na fanpagu – jakiś krótki opis, mój cel, link do FAQ, aktualnego portfela etc.
Coś podobnego chcę stworzyć na twitterze oraz docelowo poprawić moje opisy na tej platformie.

Najważniejszym celem dla mnie na ten miesiąc jest znalezienie platformy, która pozwala analizować spółki dywidendowe i segregować pod: stopę dywidendy, wzrost dywidendy za 5 i 10 lat, oraz ciągłość dywidend.

Muszę znaleźć coś na rynek USA (z czym raczej nie będzie problemu) oraz na Europę – tutaj obawiam się, że może być trudno znaleźć taki zakres danych dywidendowych o spółkach.

Ale będę walczyć, a że nie wiem ile może mi to zająć, to jest to priorytetem i nie daję sobie za dużo zadań na styczeń.

 

 

Pozdrawiam,
#DywInw

 

 

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *