Aktualizacja Portfela Kwiecień 2022

Aktualizacja Portfela, Kwiecień 2022.

 

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.

Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.

 

Mówi się że początki bywają trudne jednak ja kwiecień miałem…udany i ambitny 🙂

Bardzo pozytywne nastawienie do nowego projektu zbudowania portfolio spółek dywidendowych sprawiło że portfel zamiast 1000zł/miesiąc powiększył się trochę bardziej. Planuję utrzymać tą tendencję, aby jak najszybciej osiągnąć cel 1; jednak jeżeli będzie gorszy miesiąc to chociaż o 1000zł portfel będzie się powiększał.

Do śledzenia swojego portfela znalazłem stronę www.investing.com i stworzyłem tam swój portfel dywidendowy. Fajną opcją jest, że kiedy dodaję akcje spółki którą już posiadam w swoim portfelu to jest obliczana i wyświetla średnia cena zakupu. Oczywiście zysk jest również pokazywany względem aktualnej wyceny – jednak to dla mnie bardziej ciekawostka gdyż docelowo portfel ma generować zysk z dywidend.

W tym miesiącu portfel powiększył się o 2 transze Dom Development, Unibep, Apator oraz Ambrę. Najpierw skupiam się na tych tańszych spółkach – docelowo będę mieć akcji każdej o wartości ok 4000zł. Dom Development ze względu na spadek notowań dokupiłem w kwietniu drugi raz dzięki czemu po powrocie z tej korekty w górę i uwzględnieniu średniej z tych 2 zakupów można powiedzieć że „zarabiam” 🙂 Jednak traktuję to bardziej jako fajną ciekawostkę.

 

Inwestycje, podsumowanie.

 

Skład i wartość portfela dywidendowego.

 

Zainwestowany kapitał: 7 160 zł

Gotówka:
PLN: 0

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 90 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-kwiecien-2022/

Moje podsumowanie inwestycji prowadzę na stronie: www.investing.com.

Na Maj planuję powiększyć portfel o następne akcje prawdopodobnie o wartości 3000-4000zł. Nie przewiduję żadnych problemów więc powinienem być w stanie wygenerować taką kwotę – jednak czas pokaże 🙂 Pierwszym moim działaniem będzie zapewne dokupienie Apatora, aby obniżyć trochę średnia cenę zakupu bo widzę że od czasu kupna trochę jego akcje dołują, zobaczę jeszcze co z Unibepem.

Kęty SA, przy aktualnej wycenie i przy rosnącej dywidendzie wypłaci coś w okolicach 10% więc chciałbym tą spółkę mieć w portfelu kiedy będzie wypłacać tą dywidendę 🙂 Bardzo możliwe że dokupię również Dom Development jak akcje zejdą poniżej średniej za którą je kupiłem dotychczas – duża dywidenda jest kusząca 🙂

Takie małe podsumowanie; spółki do portfela – % dywidendy (przy aktualnych kursach):

Neuca SA (NEU) 1,5 – 2%

Asseco Poland SA (ACP) 4 – 5%

Dom Development SA (DOM) 11%

Asseco BS SA (ABS) 5%

Ambra SA (AMB) 5%

Unibep SA (UNI) 5%

Grupa Kęty SA (KTY) 9%

Grupa Żywiec SA (ZWC) 3 – 4% (możliwość podwójnej dywidendy)

Apator SA (APT) 3 – 4% (możliwość podwójnej dywidendy)

Po Grupie Żywiec nie wiem trochę czego się spodziewać, a Apator ma jasno określoną politykę dywidendową 70% zysku firmy, a widziałem że w zeszłym roku wypracowali duży zysk więc będę liczył na podwójną 4-5% dywidendę 🙂

Nauca SA to taki Polski dywidendowy król jednak jej wycena aktualna bardzo minimalizuje dywidendę w stosunku do ceny akcji jednak chcę aby znalazła się w portfelu ponieważ dywidenda jest z roku na rok coraz większa więc mój % z niej będzie rósł. Jeżeli nie będzie żadnej korekty na akcjach Neuca SA to po prostu to będzie ostatnia spółka w którą się na sam koniec obkupię kiedy będę już posiadał inne spółki w portfelu którymi jestem zainteresowany. Pomału się uczę, czytam coraz więcej jak oceniać? Spółki w jakiej są kondycji czy są tanie, więc pewnie będę chciał trochę o tym popisać w miarę jak poukładam sobie to w głowie. Będę chciał stworzyć sobie system do łatwego monitorowania firm w które inwestuję aby móc kontrolować w jakiej są kondycji. Na razie to jest trochę takie inwestowanie na czuja, chcę dywidendy, aby rosły ale tak naprawdę jeżeli by się coś złego w jednej ze spółek z portfela działo nie miał bym o tym pojęcia :O Dlatego muszę nad tym popracować 🙂

Mam jeszcze 2 projekty w głowie: spółki z rosnącą dywidendą od kilku lat (3-4+) które będę obserwował i możliwe że z czasem zasilą portfel oraz inne ciekawe dywidendowo spółki, które mogą urozmaicić portfel 🙂 – więcej o tych projektach napiszę w najbliższym czasie.

 

 

Pozdrawiam,
#DywInw

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *