Aktualizacja Portfela Kwiecień 2024

 

Kolejny miesiąc za nami, praktycznie 1/3 roku minęła – szybko !
Mój portfel sobie żyje swoim życiem i rozwija się swoim tempem, ja tylko zapewniam mu dopływ dodatkowego tlenu w postaci gotówki na nowe akcje dywidendowe 😀
W tym czasie osobiście mogę sobie pracować dalej nad moją analizą spółek, pisać artykuły na bloga czy nagrywać dla was podcasty !

I w sumie to ostatnie zajęcie jest dosyć czasochłonne ;o
Nie zdawałem sobie z tego sprawy, jednak powolutku robię postepy i nagrywam kolejne odcinki i coraz więcej mnie na nowej platformie, ale o tym więcej napiszę za chwilę 🙂

Zapraszam do podsumowania miesiąca! 🙂

 

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.

Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.

 

 

Aktualizacja Portfela Kwiecień 2024

 

 

Więcej szczegółów na temat prowadzonego portfela dywidendowego w 2024 roku

Jeżeli kogoś interesuje jak mi szło budowanie portfela w 2024 roku to zapraszam do lektury podsumowań miesiąca:

Aktualizacja Portfela Styczeń 2024

Aktualizacja Portfela Luty 2024

Aktualizacja Portfela Marzec 2024

Aktualizacja Portfela Kwiecień 2024

Aktualizacja Portfela Maj 2024

Aktualizacja Portfela Czerwiec 2024

Aktualizacja Portfela Lipiec 2024

Aktualizacja Portfela Sierpień 20234

Aktualizacja Portfela Wrzesień 20234

Aktualizacja Portfela Październik 2024

Aktualizacja Portfela Listopad 2024

Aktualizacja Portfela Grudzień 2024

 

 

Inwestycje, podsumowanie.

 

Skład i wartość portfela dywidendowego.

 

Zainwestowany kapitał: 150 074 PLN

Gotówka:
PLN: 5022 PLN
GBP: 1158 GBP

 

(kliknij, aby powiększyć)

Aktualizacja Portfela Kwiecień 2024

 

Tak wygląda aktualny skład portfela dywidendowego (ze strony myfund.pl).

Po marnym początku roku mój portfel w końcu pokonał swoje poprzednie ATH – maksymalną wartość zysku jaką wygenerował.
Ostatni szczyt miał w grudniu poprzedniego roku, a od tamtej pory było tylko… gorzej 😀
Zresztą zerknijcie sobie poniżej na wykres drawdown portfela za okres 1 roku.
Jak widać na obrazku poniżej, po 4 miesiącach posuchy w końcu mogę się cieszyć kolejnymi zyskami wygenerowanymi przez mój portfel dywidendowy !

 

Drawdown portfela, czyli kiedy kolejne ATH

 

Co prawda całkowity zwrot z portfela nie jest moim priorytetem, jednak cieszy kiedy wartość akcji, które posiadam rośnie.
Liczę, że najbliższe miesiące będą lepsze w wykonaniu moich spółek.
Zerknijcie sobie też jak to wyglądało w zeszłym roku, były małe spadki i co chwilę mój portfel pokonywał kolejne szczyty, natomiast teraz mieliśmy głębokie spadki i odbicie na koniec roku, potem znowu spadki i znowu odbicie.

W tym miesiącu planuję normalnie dokupić akcje do portfela, jednak jak tendencja wzrostu będzie się dalej utrzymywała to tak za miesiąc pewnie dam sobie spokój i poczekam na kolejne obsunięcie bo prędzej czy później nastapi – trzeba się chyba zaczać do tego przyzwyczajać 😀

Poniżej dokładna grafika obrazująca jak się zmieniała wartość mojego portfela w czasie, na niebiesko moje wpłaty, a na zielono wartość akcji (+ gotówki), które posiadam 🙂

 

(kliknij, aby powiększyć)

Wkład/Wartość, Kwiecień 2024

 

Inwestycje, wpłaty na konta maklerskie

W kwietniu, przelałem 550 GBP na Interactive Brokers i 200 GBP (ok 1000 PLN) poleciało na XTB.
Wartość regularnych wpłat jak co miesiąc wyniosła 3750 PLN .

Dodatkowo w tym miesiącu 3M zrobili jakiegoś splita i dostałem chyba ze 4 nowe akcje, od razu je sprzedałem i jakieś 140 USD, które za nie dostałem przelałem na SGD, aby spłacić sobie trochę zadłużenie w singapurskiej walucie.
Dlatego tych 140 USD nie będę liczył jako dodatkowe wpłaty do portfela.

Tym oto sposobem udało mi się w tym miesiącu przekroczyć 150 tys PLN wpłat własnych po portfela inwestycyjnego !
Jeżeli chodzi o ten rok to już półmetek za mną, teraz celuję w kolejne 50 tys PLN do końca roku.
Czeka mnie 8 wpłat normalnych po 3750 PLN (ok 30 tys PLN) i muszę dorzucić dodatkowe 20 tys PLN z czym nie powinienem mieć problemów 🙂

 

Łącznie na konta wpłynęło:

XTB – 1000 PLN
IB – 550 GBP

 

Wpłaty na konta maklerskie, Kwiecień 2024

 

Inwestycje, zakupy akcji dywidendowych do portfela

Jeżeli chodzi o zakupy to dalej trzymam się tych samych spółek, chcę jeszcze dokupić trochę ich akcji póki są tanie 🙂

  • 34 akcje TEXT SA po 87.60 PLN oraz część po 93.10 PLN (3000 PLN).
  • 106 akcji Delko SA po 9.50 PLN każda (1000 PLN)
  • 40 akcji SafeStore  (301 GBP).
  • 70 akcja Impax Asset Management (305  GBP).

 

(kliknij, aby powiększyć)

Zakupy akcji, Kwiecień 2024

 

Inwestycje, otrzymane dywidendy

Kolejny miesiąc i 3 spółki wypłaciły mi dywidendę.
Fajnie co miesiąc otrzymywać jakąś kwotę na konto – to dopiero mój pierwszy rok w którym jak dobrze pójdzie to w każdym miesiącu otrzymam jakąś dywidendę 😀

SafeStore wypłacił mi 48.14 GBP (ok 240 PLN).
Od Rio Tinto otrzymałem 71.32 GBP (ok 356 PLN).
Natomiast LEG podzielił się skromną kwotą 3.52 USD (ok 14 PLN).

Łącznie otrzymałem jakieś 611 PLN w dywidendach – pomału z miesiąca na miesiąc zbierają się te dywidendy.
Co ciekawe ten miesiąc pod względem ilości otrzymanych dywidend był w tym roku najlepszy, a w przeciągu poprzednich 3 lat uplasował się na 3-ciej pozycji zaraz za:
listopadem 2023, kiedy to otrzymalem ponad 1 tys PLN z dywidnd,
oraz lipcem 2024, kiedy to moje konto zaisiło 796 PLN.

Co ciekawe wartości otryzmywanych dywidend pomału mi się rozpędzają i liczę na kontynuację tego zjawiska ponieważ sezon dywidendowy w Polsce dopiero sie zaczyna 😀
A jak jesteście ciekawi jakie wartości dywidend otrzymywałem w konkretnych miesiącach to poniżej macie tabelke w której to podsumowuję.
(wartości delikatnie się różnią od rzeczywistych bo w excelu zaokrąglam liczby i użwam przeliczników 5:1 dla GBP, 4:1 dla USD oraz 3:1 dla SGD).

 

Otrzymywane dywidendy w kolejnych miesiącach

 

Inwestycje, komentarz do portfela

Po długiej przerwie od nowej wiedzy inwestycyjnej (czytałem „Atlas Zbuntowany” lekkie 1200 stron!) wróciłem do czytania książek o tematyce inwestycyjnej i od razu nowe pomysły mi wpadają do głowie więc sobie nad nimi pomału pracuję.
Na razie nie planuję robić żadnej rewolucji w portfelu – raczej mniejsze zmiany i korekty.

Na pewno pomału przestawiam się na to, że mój portfel nie musi mieć ogromnej ilości spółek i będę sobie kupował te, które uważam że są dobre i tanie.
Wcześnie narzucałem sobie jakieś wymyślone wagi, że spółka nie może mieć np. 10 tys PLN wartości zakupów i przez to tak naprawdę z jednej strony trochę dywidersyfikowałem sobie portfel, a z drugiej strony ograniczałem mocniejsze wzrosty tych najlepszych spółek.
Aczkolwiek patrząc na to, że moja wiedz była mniejsza to może dywersyfikacji mi lepiej zrobiła, dzięki temu może mniej błędów popełniłem, jednak dzisiaj czuję się dość komfortowo w powiększaniu pozycji o większe ilości środków.

Kolejną sprawą jest moje doświadczenie z poprzednich kilku miesięcy, a mam tutaj na myśli większe drawbacki/ spadki i okresy powrotów do wzrostów.
(możecie to zaobserwować na grafice na początku artykułu – w zeszłym roku spadki były mniejsza, a nowe szczyty mojego portfel częstsze i bardzo mi się to podobało, jednak w długim terminie to chyba tak wyglądać nie będzie ;o)

Dlatego prawdopodobnie jak będę widział, że mój portfel przebija kolejne szczyty to będę ograniczał zakupy na 1 może 2 miesiące i poczekam aż znowu oberwie, aby zrobić większe zakupy.
Albo będę robił normalne zakupy, a środki z tych miesięcy stagnacji zachowam jako pozycja gotówkowa ?
To jeszcze jest do przemyślenia 🙂

Moim priorytetem na resztę tego roku będzie dorzucanie więcej środków do portfela, aby dobić do tych 200 tys PLN, a także chcę się skupić na analizie spółek z USA.
A to wymaga czasu.

Pozycje, które będę powiększał w swoim portfelu – to je aktualnie znacie, zastanawiałem się jeszcze nad iFirmą, ale musiałbym się dokładniej przyjrzeć spółce zanim podejme jakiekolwiek ruchy.
No i jeszcze Starbucks – sam raz na tydzień tam zaglądam (lubię tą kawę!) i chyba będę chciał kupić trochę akcji – będę się lepiej czuł wydając tam pieniądze, kiedy będę wiedział, że część tych środków wróci do mojej kieszeni w postacie dywidend 😀

A teraz przejdźmy do blogowania 🙂

 

Blog + media społecznościowe

 

przeplyw wody Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-kwiecien-2024/

 

Media społecznościowe

Jeżeli chodzi o blog to po prostu tworze sobie artykuł tygodniowo i je publiuję, na razie nic siętutaj nie zmienia, możliwe że już tak do końca roku zosta i dopiero ruszę coś technicznie z blogiem od przyszłego roku – na ten rok już ma trochę innych planów 🙂

Natomiast bawię się mediami społecznościowymi.
Na facebooku bardziej statam się pisać posty o tym co sie dzieje, albo o tym o co pytacie.
No i oczywiście powiadamiam was o nowych artykułach i aktualnie o nowych podcastach na youtube (które notabene pojawiają się aktualnie co środę).
Posty gdzie odpowiadam na wasze pytania, albo piszę o swoich przemyśleniach, albo tym co się dzieje z portfelem cieszą się widzę większa aktywnością, to wpływa na zasięgi i sprawia że społeczność rośnie 🙂

Natowmiast jeżeli chodzi o twittera to tak również jestem bardziej aktywny, jednak poza standardowymi postami, które publikuję dodaję posty „na bieżąco”.
Zainstalowałem sobie aplikację twittera na telefonie i jak mam jakiś pomysł, albo przeyslenia to sobie od razu to publikuję na platformie, ja mam miesce gdzie zbierają się moje pomysły, a Wy na bieżąco możecie wiedzieć co mi strzeliło do głowy 😀
Dosyć dobry odbiór mają takie posty, nawet te o 2 w nocy kiedy nie mogłem spać w nocy z soboty na niedzielę i zabrałem się za czytanie raporty za poprzedni rok Starbucksa hehe 🙂

Więc coś tam sobie na mediach społecznościowych dalej działam i nad nimi pracuję, a was zapraszam do aktywności również w nich ! 🙂

 

Newsletter

Jest jeszcze kwestia newslettera.
Aktualnie od nowego roku praktycznie liczba subskrybentów powiększa się o osobę dziennie, co jest super bo widać systematyczny progres.
Ale chcę nad newsletterem trochę popracować, aby był może ciekawszy ?
Ostatnio pytałem się Was o podpowiedzi co można zmienić i widzę, że interesuje Was bardziej na bieżąco co się dzieje z moim portfelem oraz moje przemyślenia, więc możliwe że coś takiego wprowadze, albo po prostu poszerzę ostatnią sekcję newslettera, gdzie dzielę się tym co u mnie słuchać 🙂

Youtube

No i on, nowy narybek w marce dywidendowego inwestora, podcast na platformie youtube ! 🙂
W miarę udaje mi się pogodzić publikowanie nowych treści na blogu oraz nagrywanie podcastu.
Cały czas pracuję nad tym, aby brzmiał coraz lepiej, ale o dziwo mimo swojej jakości już ponad 100 osób subskrybowało kanał, co mnie bardzo cieszy i motywuje do dalszego tworzenia treści !

Aktualnie priorytetem jest dla mnie poprawienie jakości dźwięku, nauczenie się nagrywania i wypowiadania, ale zauważyłem, że z odcinka na odcinek idzie mi coraz lepiej 😀
W ogóle nie zdawałem sobie sprawy, że korekta nagrania może zajmować tyle czasu ;o
Jednak widzę, że im lepiej się wypowiadam to jest mniej do poprawy, więc liczę, że będzie tylko lepiej i będzie to coraz mniej czasochłonne zajęcie.

Na razie to nagrywam sobie co mi tam do głowy wpadnie, poza pierwszymi trzema filmikami, kolejne 2 to była podpowiedź od was w komentarzach, teraz będzie podumowanie miesiąca, a dalej ?
Zobaczymy o co będziecie pytać w komentarzach, ale jednak chciałbym się skupić na tematach związanych z inwestowaniem dywidendowym 🙂

Nie wiem jak to kiedyś wyglądało, ale widzę że youtube jest bardziej aktywnym medium, dużo ludzi słucha, jest większa aktywność w komentarzach – może dzisiaj jak ktoś chce budować jakąś markę to własnie youtube jest do tego odpowiednim miejscem ?
Zobaczymy do końca roku co mi ta aktywność przyniesie, ale na razie widzę, że to szybko ruszyło i idzie nieźle 🙂

A teraz zapraszam wszystkim do filmiku oraz do subskrybowania kanału.
A i nie zapomnijcie o zostawieniu lajka i komentarza pod filmikiem !
To podobno pomaga przy zasięgach 🙂

(filmik zostanie opublikowany na youtube w środę – wtedy dodam tutaj linka)

 

Aktywność

 

Co zrealizowałem w tym miesiącu ?

Wpłaty do portfela – perfecto.

Tak poza tym nie narzucałem sobie jakichś konkretnych zadań ani wyzwań.
Dalej analizuję sobie rynek amrykański i trochę poprawiam mój excel, ale to robię na zasadzie codziennie po kilka minut.
Najwięcej mojej uwagi było skupionej w około podcastu, aby coś nagrać, przygotować do opublikowania, nad tym najwięcej czasu spędzałem.

W sumie to jeszcze nawet nie dodałem podcastu na blogu, muszę zrobić jakąś zakładkę i rozpocząć publikowanie go na platformach dedykowanych do podcastów – ale to jak już jakościow będzie to dobrze brzmiało, mam nadzieję, że już niedługo 🙂
I tak naprawdę w kolejnym miesiącu dalej się na tym będę skupiał i robił swoje.
Jak to lubię powtarzać: powoli, krok po kroku, byle do przodu 🙂

 

Pozdrawiam,
#DywInw

 

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *