Aktualizacja Portfela Lipiec 2022

Aktualizacja Portfela, Lipiec 2022.

 

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.

Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.

 

Następny miesiąc za nami i portfel rośnie.
W tym miesiącu udało mi się wykonać 4 transakcje i powiększyć portfel o następne 4250,44 zł.
Jestem na dobrej drodze, aby do końca roku zrealizować założony Cel 1, czyli 36000zł/4000zł na każdą spółkę.!

 

Inwestycje, podsumowanie.

 

Portfel spółek dywidendowych w tym miesiącu został powiększony o :

  • # 119 akcji Unibep SA, po 8,46 zł, to już 3cia partia akcji tej spółki w tym roku i brakuje mi ostatniego tysiąca w ich akcjach żeby zamknąć oczekiwaną pozycję. Kupno akurat tej spółki (jak i w sumie wszystkich zakupów w tym miesiącu) było spowodowane tym, że chciałem zwiększyć jeszcze ilość otrzymanych dywidend w tym roku – wszystkie akcje, które kupiłem w tym miesiącu wygenerują mi dodatkowe dywidendy w najbliższych miesiącach.# 2 akcje Grupy Kęty SA, po 600 zł każda. Tak jak w przypadku Unibep SA, jest to już 3cia – przedostatnia, partia akcji tej spółki oraz pozwoli mi załapać się na dodatkową dywidendę w tym roku.# 11 akcji Dom Development SA, po 97,50 zł. To ostatnia partia akcji tej spółki do mojego portfela w tym roku, posiadam łącznie 46 akcji tej spółki o średniej cenie zakupu 92,21 zł. Teraz mi zostało czekać na dywidendę wartości 10,50 zł/akcję, czyli 391,23 zł po podatku 🙂# 52 akcje Ambra SA, po 19,10 zł. Ta spółka zazwyczaj wypłaca dywidendę na koniec roku, więc mam jeszcze czas na powiększenie jej pozycji przed załapaniem się na większą dywidendę.

 

Skład i wartość portfela dywidendowego.

 

Zainwestowany kapitał: 21 089 zł

Gotówka:
PLN: 76

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 83 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-lipiec-2022/

Moje podsumowanie inwestycji prowadzę na stronie: www.investing.com.

Pomału portfel się wypełnia akcjami docelowych spółek.
Teraz coraz częściej będę zamykał pozycje i zostanie coraz mniej spółek do dokupowania, może w końcu Neuca SA zasili portfel, bo na razie poprzeczkę cenową trzyma wysoko ;O

W przyszłym miesiącu kolejne dywidendy zasilą portfel, czego nie mogę się już doczekać 😀

Zorientowałem się niedawno, że na GPW mamy firmę, która wypłaca kwartalną dywidendę co roku – mowa o spółce iFirma. Bardzo mocno rozważam dorzucenie jej do portfela ze względu na kwartalną dywidendę.
Już kilka osób mi o niej wspominało, że jest ciekawa i że posiadają ją w swoim portfelu, ale taką kropką nad i jest dla mnie kwartalna dywidenda 🙂

Nie mam zamiaru, przynajmniej na razie zwalniać i zamierzał dokupić następne 4000 zł akcji w tym miesiącu. Jestem bardzo zdeterminowany dobić do tych 36k, na prawdę coś musiało by się w mojej codzienności poprzewracać, żeby mnie przed tym powstrzymać ;O
Więc kolejne zakupy przed nami 🙂

Jeszcze naszła mnie jedna myśl – nie mogę się doczekać, aż kwota zainwestowanego kapitału będzie niższa od wartości rynkowej portfela! – czyli portfel zacznie po prostu rosnąć. Chociaż z drugiej strony będzie to oznaczało, że kolejne akcje do kupienia będą droższe ;o

 

Docelowe wypełnienie portfela spółek dywidendowych

Dane podane w tabelce są przybliżone, ze względu na wartość jednej akcji są takie, które są powyżej tej wartości jak np Grupa Kęty SA, gdzie za jedną akcję płaciłem 600 zł, jednak za 2 akcje dalej liczę jako jedną paczkę tj. 1000 zł.
Aktualnie pozycja Apator SA i Dom Development SA uznaję za zamknięte. Osiągnąłem na tych pozycjach tyle ile chciałem. Z jednej strony szkoda bo są w dalszej przecenie, nawet jeszcze taniej niż kiedy je kupowałem, jednak tak założyłem i się chcę tego trzymać.
Może na następne lata zmodyfikuję formułę kupowania akcji, albo np będę kupował te spółki, które są tanie ?
Nie wiem, zobaczymy – aktualnie chcę mieć portfel w miarę rozłożony po równo na te 9 spółek 🙂

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 84 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-lipiec-2022/

 

Jak buduję swój portfel dywidendowy?

Chcę, aby mój portfel dywidendowy wymagał ode mnie minimalną aktywność.Moja strategia jest prosta:

  • zarabiam (wydaję mniej niż zarabiam)
  • oszczędzam (najpierw płacę sobie, czytaj odkładam na inwestycję zanim zacznę wydawać)
  • inwestuję (mój portfel i mentalne zmiany aktualizuję co miesiąc)

Oznacza to standardowe uśrednianie (przynajmniej na dzień dzisiejszy).
Co miesiąc po wypłacie za zaoszczędzone pieniądze kupuję akcje spółek dywidendowych z GPW do swojego portfela dywidendowego.
Na początku każdego miesiąca składam zlecenia na spółki, które mnie interesują.
Ostatnio trochę zmodyfikowałem to jakie kupuję spółki, teraz zestawiam na początku miesiąca aktualny kurs, każdej spółki z portfela ze średnią z ostatniego miesiąca i trzech miesięcy i składam zlecenia na akcje spółek, które są aktualnie tanie.

 

Inwestowanie dywidendowe – ile można zarobić?

Budowanie portfela dywidendowego jest dla mnie grą długoterminową – mógłbym to porównać do takiego hobby, które polega na kolekcjonowaniu akcji spółek z długą historią wypłacanych dywidend.
Dlatego bardziej staram się zbierać jak chomik kolejne akcje, które co roku będą mi wypłacać dywidendę.

Przy moim zestawieniu spółek, na każde 36 000 zł zainwestowane powinienem otrzymać ok 1400 zł rocznie z dywidend, jakieś 4% po podatku.
Wysokie dywidendy z dużą stopą zwrotu brzmią super, ale ja osobiście chcę minimalizować mój wkład czasowy i czuję się świetnie z odroczoną gratyfikacją posiadając portfel dywidendowy rosnących dywidend.
Ta stopa zwrotu będzie rosnąć z roku na rok, ponieważ 8/9 spółek z mojego portfela dywidendowego wypłacają rosnące dywidendy od kilku lat, więc przy tym założeniu stopę zwrotu z roku na rok powinienem mieć coraz większą, czyli zyski z dywidend z roku na rok będą również rosnąć.
Jakiś czas temu wyliczyłem, że aby już fajnie odczuć przychód z dywidend czytaj, 1000 zł miesięcznie/12 000 zł rocznie – musiałbym zainwestować jakieś 300 000 tys złotych.

 

Inwestowanie Dywidendowe, ile można zarobić ?

W zależności jaką inwestorzy obiorą strategię doboru spółek do portfela stopa zwrotu może być wyższa – są spółki, które wypłacają dywidendę ponad 10% jednak w takich przypadku ciężko utrzymać takie zwroty na dłuższą metę i to może wymagać od was bardziej aktywnego zarządzania portfelem.

Mój skromny portfel dywidendowy przyniósł mi w Sierpniu 599 zł z dywidend.
To jest dużo (% wszystkich moich otrzymanych dywidend), inwestuję na GPW, gdzie większość spółek wypłaca dywidendy raz w roku, dlatego trzeba się liczyć z tym, że będą miesiące gdzie nie otrzymamy żadnych dywidend (np we Wrześniu nie otrzymałem żadnych dywidend) i takie w których większość spółek będzie je wypłacać.
Oczywiście, można zbudować bardzo szeroki portfel – nawet jeden z czytelników bloga pisał, że inwestując tylko w Polsce ma tyle spółek w portfelu, że co miesiąc otrzymuje dywidendy.Jeszcze można inwestować na innych rynkach, jak stany zjednoczone, gdzie dywidendy są wypłacane częściej, jednak pamiętajcie, że częstotliwość wypłaty dywidendy nie oznacza, że stopa dywidendy jest wyższa.

 

Media społecznościowe.

Wspominałem w zeszłym miesiącu, że po cichu będę trzymał kciuki o to, aby ilość osób śledzących profil na facebooku podwoiła się w tym miesiącu i zrobiliście to !
Na początku miesiąca przebiliśmy 400 lajków na facebooku – bardzo za to dziękuję 🙂

 

snip3 85 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-lipiec-2022/

Dodatkowo w tym miesiącu powstał profil na twitterze, gdzie również będę chciał być aktywny – zapraszam do obserwowania 🙂

 

snip3 86 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-lipiec-2022/

 

 

Pozdrawiam,
#DywInw

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *