Aktualizacja Portfela Listopad 2024

Inwestowanie dywidendowe wymaga czasu i cierpliwości, ale dla kontrastu to dalej jest inwestowanie na rynkach kapitałowych które są bardzo zmienne.
Jednak w praktyce jest to dosyć proste, szukasz dobrych firm, które dalej się będą rozwijać oraz częścią swojego zysku dzielą się z akcjonariuszami i spokojnie z miesiąca na miesiąc kupujesz sobie kolejne akcje takich firm – proste prawda ?

Ja staram się tak do tego podchodzić, ale różnie mi to wychodzi co zresztą zaraz zobaczycie.
Zapraszam do podsumowania miesiąca! 🙂

 

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.

Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.

 

 

Aktualizacja Portfela Listopad 2024

 

 

Więcej szczegółów na temat prowadzonego portfela dywidendowego w 2024 roku

Jeżeli kogoś interesuje jak mi szło budowanie portfela w 2024 roku to zapraszam do lektury podsumowań miesiąca:

Aktualizacja Portfela Styczeń 2024

Aktualizacja Portfela Luty 2024

Aktualizacja Portfela Marzec 2024

Aktualizacja Portfela Kwiecień 2024

Aktualizacja Portfela Maj 2024

Aktualizacja Portfela Czerwiec 2024

Aktualizacja Portfela Lipiec 2024

Aktualizacja Portfela Sierpień 20234

Aktualizacja Portfela Wrzesień 20234

Aktualizacja Portfela Październik 2024

Aktualizacja Portfela Listopad 2024

Aktualizacja Portfela Grudzień 2024

 

Jak preferujecie wersję wideo to zaprasza tutaj :

 

Aktualizacja Portfela Listopad 2024

Mówią, że najlepiej zacząć od początku, dlatego najpierw zerknijmy sobie na skład mojego portfela dywidendowego.
Widok całego portfela pomoże Wam z lotu ptaka zobaczyć całość i łatwiej będzie później zrozumieć co się tutaj dzieje 🙂
Ze względu na ilość spółek podzieliłem tą sekcję na dwie części – będzie to przyjemniejsze dla oka 🙂

Portfel Dywidendowy polskie akcje

Tak wygląda moja polska część portfela.
W ciągu ostatnich 2 miesięcy wyleciała z niej spółka Asseco Poland SA, ale w tym samym momencie zacząłem powoli sobie kupować pojedyncze akcje Asseco SE SA oraz Kruka SA.
Zresztą i w tym miesiącu cena akcji Kruka zbliżała się do okolic 400 PLN za sztukę i skorzystałem z tej okazji i dobrałem kilka kolejnych akcji tej spółki.

Tak poza tym to w tej części mojego portfela są lepsze i gorsze momenty, Delko ogłosiło skup akcji własnych, który podbił cenę do góry, a dodatkowo zapowiedzieli 5%-ową stopę dywidendy po nowym roku, jednak ostatnio skup został odrzucony na walnym zgromadzeniu, a przed weekendem pojawiły się słabe wyniki finansowe i jak bumerang cena akcji poleciała z powrotem w dół.
Dosyć zabawnie się to ogląda hehe

Za to Text SA ma w końcu swój lepszy moment i trzymam kciuki, aby już było tylko lepiej.
U mnie ta pozycja widnieje już na zielono, ale to dlatego, że sprzedałem część pierwszych i najdroższych akcji, dołożyłem kapitał i dokupiłem więcej tanich akcji – stąd moje średnia cena zakupu jest niższa. O tym już Wam w newsletterze dokładnie pisałem i chyba nawet w jednym odcinku na youtube o tym wspominałem.

 

 

Portfel Dywidendowy Zagraniczne akcje

Natomiast jeżeli chodzi o Spółki zagraniczne to już stanowią większą część mojego portfela, bardzo intensywnie w tym roku nad tym pracowałem.

UK było zaraz po Polsce drugim rynkiem, który wprowadzałem – co ciekawe moje pierwsze zakupy na LSE to były akcje spółki DCC oraz Safestore, które są do dzisiaj za mną 🙂
Tutaj mocno działałem z zakupami w tym miesiącu, jednak w większości korzystałem z konta margin, czyli mam kredyt u brokera, który w kolejnych 2 miesiącach sobie spłacę.
Wyszedłem z założenia, że teraz była okazja kupić tanio trochę akcji, więc kosztem braku zakupów przez kolejne 2 albo nawet 3 miesiące kupiłem więcej akcji na LSE – ale na te zakupy sobie zaraz zerkniemy.

Z IPXem zrobiłem tą samo co z Textem na polskim rynku, sprzedałem część najdroższych akcji, zaksięgowałem stratę, dołożyłem gotówkę i zakupiłem więcej akcji do wartości wpłat 25 tys PLN.
W większości na londyńskim parkiecie byłem skupiony na kupowaniu kolejnych akcji National Grid oraz Telecom Plus – z tą drugą spółką tak się rozpędziłem, że już mam prawie całą pozycję zbudowaną, dokładnie za 19 tys PLN nakupowałem akcji w 2-3 miesiące.

Starbucks dalej rośnie jak cały rynek amerykański, natomiast moje pozycje na singapurskiej giełdzie obrywają na wynikach finansowych przez gorszą koniunkturę w chinach.
Dlatego na razie sobie będę spółki z SGX obserwował i za kwartał lub dwa wrócę ewentualnie do zakupów 🙂

Jeszcze patrząc na liczby na samej górze i na dole, widzimy, że dotychczas zainwestowałem w to portfolio 248 tys PLN, natomiast jakbym dzisiaj sprzedał wszystkie akcje to otrzymałbym za nie 280 tys PLN – ponad 31 tys PLN zysku z czego 13 tys PLN to same dywidendy po podatkach.
Co ciekawe praktycznie cały miesiąc wynik portfela był gorszy, dopiero na koniec miesiąca podskoczył do góry hehe

Wiemy już mniej więcej co się znajduje w moim portfelu, jeżeli chodzi o konkretne pozycje, a teraz zerknijmy sobie na strukturę moich inwestycji.

 

struktura inwestycji październik 2024

Dzięki ostatnim zakupom to właśnie brytyjski rynek przejmuje pałeczkę w moim portfolio i chyba aktualnie jest największą pozycją w moim portfelu.
Niedużo mniejsza jest polska część portfela, w gdzieś tam z tyłu tli się singapur i mój rodzynek z NASDAQ, czyli Starbucks.

Już mogę wam powiedzieć, że amerykański rynek zdominuje ten portfel, co prawda jestem dalej na etapie decydowania jakie spółki będę kupował z NYSE i NASDAQ, ale wybór jest po prostu genialny. Tyle dobrych spółek w jednym kraju 🙂
Coś mi się wydaje, że jak wyceny pozwolą to przyszły rok będzie pod znakiem zwiększania pozycji amerykańskiego rynku w moim portfelu.

Jeszcze szybko zerknijmy sobie jak się układają poszczególne pozycje pod względem wielkości w moim małym dywidendowym ogrodzie 🙂

Poszczególne pozycje pod względem wielkości

W poprzednim miesiącu kolejność od góry wyglądała następująco:
Multi-Chem > Starbucks > Safestore > Text SA > IMS SA > IPX

W tym miesiącu mamy przetasowanie na górze i aktualnie największą pozycją DCC, później widzicie moje zadłużenie w GBP o którym wspomniałem, że będę musiał spłacić, a potem kolejno BATS, IMS, TEXT.

Jak widać to się z miesiąca na miesiąc zmienia jak w kalejdoskopie, jeden gorszy raport i Multi-chem zleciał w dół z ceną akcji, natomiast BATS ostatnio zaskakuje, DCC ogłosiło, że skupią się na energii, a resztę firmy sprzedadzą bo zaniża ich wyniki,ale gdzie mi zniknął Starbucks 😮
Chyba po prostu inne firmy sobie lepiej radziły, albo raczej ich ceny akcji bo nic takiego nie widziałem, aby się w Starbucksie wydarzyło i cały czas świeci się mocno na zielono ta pozycja 🙂

Jestem ciekaw jak szybko IMS i Text odrobią odcięcie dywidendy, nie ukrywam, że cieszyłbym się jakby na koniec grudnia to były największe pozycje w moim portfelu, a do tego potrzeba jeszcze trochę wzrostu cen ich akcji 🙂

Jednak skład składem, fajnie się na to patrzy, ale zerknijmy sobie może na coś bardziej konkretnego, czyli liczby, które pokażą nam ile pracy musiałem włożyć w zbudowanie takiego portfela dywidendowego.

Zainwestowany kapitał a wartość portfela

Na zamieszczonej grafice widzimy ile zainwestowałem swoich środków (niebieska linia) oraz ile wszystkie akcje są aktualnie warte jakbym je dzisiaj sprzedał (zielona linia).
Docelowo chcemy, aby przestrzeń pomiędzy zieloną, a niebieską linią była jak największa na korzyść zielonej linii.

W praktyce to oznacza, że im większa przestrzeń między nimi, tym większą pracę wykonał mój kapitał, czyli więcej dla mnie zarobił.
Jak już Wam wcześniej wspominałem, zainwestowałem dotychczas 248 tys PLN, natomiast moje akcje na dzień dzisiejszy są warte 280 tys PLN.

Zerknijmy sobie jeszcze na wykres zysku w czasie.

 

Zysk w czasie listopad 2024

Znowu wartość mojego zysku z inwestycji zbliża się do szczytu, patrzyłem na drawdown portfela to brakuje tam do nowego ATH dokładnie 0.5 procenta.

Czas najwyższy polecieć dalej do góry ileż można się przy te dwójce z przodu kręcić 🙂
Trzymam kciuki za fajny rajd świętego mikołaja w tym roku oraz fajne wzrosty na początku 2025 roku.

I jaki już mówimy o zysku to trzeba sobie zerknąć na jakieś porównanie z benchmarkami.!

Jaki zwrot wygenerował portfel dywidendy we wrześniu 2024 roku ?

 

zwrot portela a 10% rocznie

Moim takim osobistym celem jest generowanie 10% rocznie.
Jest to wystarczająco na to, aby pokonać szeroki rynek w długim terminie.

Jednak w idealnym scenariuszu chciałbym aby ten portfel dążył do zwrotu na poziomie 10% + średnia stopa dywidendy z portfela, czyli coś w okolicach 15% rocznie – czy to jest możliwe ?
Zobaczymy.

Mnie w każdym razie 10% rocznie satysfakcjonuje, a skupiam się na jak największych wpłatach, aby jak największa ilość kapitału dla mnie pracowała, a wiadomo im więcej kapitału zainwestowane tym więcej pieniędzy te 10% wygeneruje 🙂

Z drugiej strony mamy benchmarki, więc zerknijmy sobie jak od początku istnienia mój portfel radzi sobie na tle takich indeksów jak S&P500 czy Wig80 – nie brałem do tego zestawienia WIG20 bo po prostu on sobie słabo radzi.

 

 

Zwrot portfela a benchmarki

Amerykański indeks przejmuje pałeczkę lidera !
Tego chyba każdy się spodziewa w długim terminie, jednak jestem ciekawe jak ten wykres w przyszłym roku się będzie zmieniał 🙂

Nie ukrywam, że wolałbym się ładować w amerykańskie spółki na jakichś spadkach lub mocniejszej korekcie, ale rynek to nie jest koncert życzeń więc będę brał co dają!
A jak się te wszystkie przepowiednie i przewidywania spełnią, to będę miał dużo czasu aby nakupować akcji dobrych amerykańskich spółek na promocjach !

I jeszcze zestawienie wartości porfela z inflacją.

 

 

Zwrot portfela dywidendowego, a inflacja

Jak wiemy, aby mieć więcej dywidend to potrzebujemy więcej akcji, a żeby kupić więcej akcji to musimy mieć więcej oszczędności do zainwestowania, dlatego tak szybko zerknijmy sobie teraz ile środków przeznaczyłem na inwestycje ostatnio oraz jakich zakupów dokonałem !

 

Ile pieniędzy przeznaczyłem na inwestycje dywidendowe ?

W listopadzie na konta maklerskie wpłaciłem 2000 GBP, z czego 600 GBP ok 3000 PLN przelałem na konto XTB, natomiast 1400 GBP przelałem na konto w Interactive Brokers.
W poprzednim miesiącu robiłem kilka wpłat i w sumie nawet nie wiem czy te ostatnio uwzględniłem w poprzednim podsumowaniu miesiąca.

Jednak te 2 tys GBP to była normalna wpłata na początku miesiąca jak zawsze.
250 tys PLN wpłat do portfela w tym roku będzie przekroczone co jest o 25% lepszym wynikiem niż zakładałem.
No nic na początku przyszłego roku zostaje mi przekroczyć te 300 tys PLN wpłat i panoszyć się, że zainwestowałem w akcje dywidendowe wartość kawalerki na wynajem hehe

Myślę że wideo o takim tytule mogło by wzbudzić zainteresowanie !
Chociaż w miastach powiatowych teraz chyba z 400 tys złotych trzeba by dać za kawalerkę ?
Ale i do tej kwoty również dojdziemy 🙂

Moja pozycja gotówkowa jest pod kreską jak już wspominałem, więc teraz trzy wyjść na prostą i chyba będę chciał zbudować sobie taką pozycję gotówkową na przyszłość.
Aby mieć zawsze z 5% gotówki na ewentualne promocje i zakupy.

 

Wpłaty do portfela dywidendowego w październiku

Oszczędzanie pieniędzy i przeznaczanie ich na inwestycje to jedna strona medalu, natomiast drugą stroną jest to, w co konkretnie te pieniądze zainwestowałem.
I dokładnie tym się teraz zajmiemy!

Jakich zakupów dokonałem we wrześniu ?

Już Wam wspominałem, że byłem dosyć aktywny w październiku jeżeli chodzi o zakupy akcji, miałem trochę więcej środków na Interactive Brokers z poprzedniego miesiaca !
Zrobiłem tyle transakcji w tym miesiącu, że mi się na jednej stronie w myfund to nie mieści.
Dlatego zgrupuję Wam to wszystko mniej więcej w jedną całość:

 

zakupy do portfela dywidendowego listopad 2024

Na polskiej giełdzie jak już Wam wspominiałem, kupiłem:
6 akcji Kruk SA, 20 akcje Asseco SE SA oraz te kilka akcji Text o których Wam wcześniej mówiłem, że sprzedałem te pierwsze droższe, a dokupiłem więcej akcji po tańszej cenie uśredniając sobie moją cenę zakupu w dół.
Zakupy Kruka oraz Asseco raczej będę dominowały w tej części portfela przez kolejne miesiące.

Na londyńskim parkiecie:
kupiłem 170 akcji Telecom Plus – miałem ustawioną drabinkę zleceń, a że były spadki na cenie ich akcji to dosyć sporo zleceń mi się zrealizowało – to w sumie był powód dlaczego tak mocno wszedłem na kredyt.

Miałem ustawione zlecenia na kilka brakujących akcji DCC do 25 tys PLN – przy okazji 70 akcji DCC nabyłem, na akcje Telecom Plus i National Grid.
To było na zasadzie mam możliwość margin, ustawię zlecenia, a jak się wydarzy coś nieprzewidzianego co ściągnie akcje w dół to chociaż coś kupię, a potem sobie spłacę kredyt.

No i koniec końców wszystkie zlecenia Telecom plus oraz na DCC się zrealizowały.
Tylko National Grid nie miał aż takiej korekty żebym mógł nabyć ich akcje – ale te zlecenia dalej wiszą, może po nowym roku coś się zrealizuje 🙂

Na singapurskiej giełdzie korekta była również na akcjach Mapletree Logistic Trust oraz The Hour Glass.
Jeszcze przed raportami nabyłem ich akcje, ale na razie nie kupuję więcej akcji na SGX i sobie będę obserwował co tam się dzieje 🙂

 

Jakie dywidendy wygenerował portfel we wrześniu 2024 ?

Od BATS otrzymałem 54 GBP dywidendy, czyli trochę ponad 250 PLN, ptaktycznie połowa akcji nei załapała się na ostatnią dywidendę od BATS w tym roku, ale już po nowym roku po 500 PLN mi będzie wpadało od tej spółki co 3 miesiące.

Na polskim rynku Grupa Kęty mi wypłaciła 590 PLN dywidendy po podatku oraz spółka Ambra SA wygenerowała mi 196 PLN z dywidend w tym miesiącu.
Dodatkowo dostałem dywidendę od Starbucksa dosłownie przed weekendem w wysokości 31 USD czyli jakie 120 PLN.

 

otrzymane dywidendy listopad 2024

To by było na tyle jeżeli chodzi o kolejne podsumowanie miesiąca 🙂

Pozdrawiam,
Dywidendowy Inwestor 🙂

 

 

 

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *