Aktualizacja Portfela Marzec 2023

Aktualizacja Portfela, Marzec 2023.

 

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.

Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.

 

Nie wiem jak u Was ale marzec dla mnie był miesiącem zmian, analizowania wszystkiego i całkowitego zmienienia kierunku w sprawach zawodowych, przywatnych i chyba tylko portfel dywidendowy trzyma się najbardziej obranej już trajektorii 🙂

Aczkolwiek i dla portfela dywidendowego mam pewne nowe plany, może delikatne modyfikacje, które mogą wyniknąć z mojego analizowania spółek.
Dodatkowo po kilku miesiącach inwestowania widzę, że plany a rzeczywistość mogą się bardzo rozbiegać, a spółki które bardzo fajnie zwiększały dywidendę na tle historycznym dzisiaj niekoniecznie muszą to robić.
A to implikuje pewne, mniej lub bardziej delikatne zmiany do mojej strategii – jednak zdecydowanie nie mam zamiaru przewracać wszystkiego do góry nogami, tylko otworzyć się badziej na większą ilość spółek, które mogą być kandydatami do portfela dywidendowego 🙂

Ale po kolei, najpierw przyjrzyjmy się jak wyglądał marzec w wykonaniu mojego portfela dywidendowego 🙂

 

 

Inwestycje, podsumowanie.

 

Skład i wartość portfela dywidendowego.

 

Zainwestowany kapitał: 57 253 zł

Gotówka:
PLN: 5
GBP: 251
USD: 502

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 2 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-marzec-2023/

 

Tak wygląda aktualny skład portfela dywidendowego (ze strony myfund.pl).

Moja sytuacja zwodowa się trochę zmieniła i nie przeznaczam dodatkowych wpłat (powyżej 3300 zł) na inwestowanie w tym miesiącu, dlatego całość zostawiam do zainwestowania na rynkach UK i USA.
Polska część portfela jest bardzo rozbudowana i chciałbym docelowo zmniejszyć jej wartość całkowitą w portfelu, miałem to robić poprzez inwestowanie dodatkolwych nadwyżek w akcje na S&P500, ale aktualnie nadwyżki będę potrzebował gdzie indziej, dlatego mogę się na jakiś czas wstrzymać z zakupami na GPW.

Pod koniec zeszłego roku zdecydowałem, że się wstrzymam z dokupowaniem akcji Dom Development SA, bo nie wiedziałem czego się spodziewać, a dzisiaj akcje tej spółki w moim portfelu dają mi zarobić na papierze prawie 50% ! ;o
Do tego spółka już ogłosiła, że ma zamiar zachować wzrost wypłacanej dywidendy – co mnie osobiście bardzo cieszy 🙂

Jeżeli chodzi o porównanie wpłat i wartości portfela, to rozwija się to dalej w bardzo dobrym dla mnie kierunku, wartość portfela jest coraz większa niż wartość wpłat – już ta wartość wynosi prawie 3 tys zł różnicy i będzie zapewne rosnąć, patrząc na ostatnie wzrosty oraz nadchodzące dywidendy, które będą również powiększać wartość portfela
(reinwestowanie ich nie sprawi, że będą rosły wpłaty tylko są traktowane jako wzrost wartości portfela – co ma sens bo w końcu to mój zainwestowany kapitał wypracował ten zysk, więc z czasem będzie coraz bardziej widać jak kapitał pracuje na moją korzyść).

 

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 3 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-marzec-2023/

 

Inwestycje, wpłaty na konta maklerskie

Jak już wspomiinałem na początku w tym miesiącu całość oszczędności zostanie użyta na zakup akcji w UK i USA.
Jeżeli chodzi o wpłaty to wyniosły one ok. 3500 zł.

Na rachunek IB przelałem 250 GBP oraz 500 USD.
Co jest następną zmianą, ponieważ zazwyczaj 400 GBP przeznaczałem na zakup akcji brytyjskich, jednak widzę ciekawe okazje długoterminowe na rynku w ameryce – stąd ta decyzja.

Łącznie w marcu na konta wpłynęło:

XTB – 0 PLN
IB – 250 GBP
IB – 500 USD

 

Inwestycje, zakupy akcji dywidendowych do portfela

 • 2 akcje Grupy Kęty SA po 507 zł za akcję.
  Co z perspektywy kilku tygodni wydaje się świetnym zakupem patrząc na dzisiejszy kurs 530 zł za akcję.
 • 40 akcji Unibep SA po 40 zł za sztukę.
  Unibep jest chyba bardziej dostkięty sytuacją geopolityczna i gospodarczą niż Dom Development patrząc na kurs ich akcji, jednak w długiej perspektywnie nie martwię się o tą spółkę. Posiadają bardzo długą listę zamówień, więc liczę że ich kurs czekają lepsze dni w przyszłości tak jak Apator SA.
 • 13 akcji BATS (British American Tabacoo) po 30,90 GBP.
  Można powiedzieć, że jest to taki brytysjki dywidendowy arystokrata z wysoką stopą dywidendy (chyba aktualnie cos ok 7%).
  Planuję zakupić więcej akcji tej spółki, póki jest tania 🙂
 • 6 akcje 3M po 106,60 USD za sztukę.
  Kolejna spółka na amerykańskim parkiecie.
  Cena jest bardzo atrakcyjna i stopa dywidendy wychodzi jakieś 5%.

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 4 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-marzec-2023/

 

Inwestycje, otrzymane dywidendy

Pomału zaczynają spływać do mojego portfela pierwsze dywidendy.

Na moim koncie już pewnie się znajduje dywidendda z TROW, 1,98 USD.
(pierwsza z czterech w tym roku)
Również SAFE wypłaciło dywidendę 10.08 GBP, ale jeszcze nie jest dostępna na moim koncie do reinwestowania.
(SafeStroe wypłaca półroczną dywidendę, więc jeszcze jedna dywidenda przedemną)
BATS, świeżutkie akcje British American Tabacoo juz zdążyły mi wypracować 6.07 GBP w dywidendie.
(BATS również wypłaca kwartalną dywidendę, więc to jest dopiero 1 z 4 w tym roku).

 

Inwestycje, komentarz do portfela

BATS, 3M oraz Leggett and Platt, to są 3 spółki, których pozycje chciałbym sporo powięszyć w najbliższych miesiącach ze względu na niską cenę, wysoką stopę dywidendy oraz to, że systematycznie (mimo że wolniej niż moje wymarzone 10% rocznie) zwiększają dywidendę.
Obserwuję te spółki od początku roku, ale nie specjalnie wpisywały się we wzrost dywidendy o 10% rocznie, jednak jak już na wstępie pisałem delikatnie chcę zmodyfikować swoją strategię, co pozwoli mi otworzyć się na tak dobre spółki jak te wyżej wymienione.

Ogólnie bardzo mi się podoba częstotliwość wypłacanych dywidend przez amerykańskie i niektóre brytyjskie spółki – 4 razy w roku.
Wiadomo, że ilościowo jest to mniejsza kwota niż jakby wypłacali to raz w roku, ale dalej to daje takie poczucie systematyczności, wewnętrznej satysfakcji – jednak czekać rok na dywidendę i jeszcze jak to w przypadku wielu polskich spółek bywa – nie być jej pewnym aż do jej ogłoszenia, no powiedzmy szczerze to jest całkowicie inne podejście.

W Polsce jak się przegląda historię dywidend wielu spółek to jest to istny rollercoaster !
Dwa, trzy lata minimalna, a potem nagle bomba ze stopą dywidendy 10%, a potem znowu chude lata, albo brak dywidendy – zdecydowanie brakuje u nas większej ilości spółek z konkretną strategią dywidendową, której się spółki trzymają i dają inwestorowi poczucie pewności, stabilności i zachęcają do inwestowania długoterminiowego.
Wydaje mi się, że polskie spółki motywują do aktywnego inwestowania – dzisiaj kup spółkę X bo wypłaci dużą dywidendę, jutro ją sprzedaj i szukaj nowej spółki z wysoką stopą dywidendy ;o
Ja osobiście zdecydowanie wolę spółki, które trzymają się swojej strategii jak chociażby Neuca SA czym Grupa Kęty SA.

 

 

Blog + social media

 

przeplyw wody Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-marzec-2023/

 

Blog

W marcu ilość artykułów pojawiających się na blogu zmniejszyła się do jednego w tygodniu.
Spowodowane jest to zmianą moich warunków umowy w pracy i zmianą godzin w pracy. Dotychczas codziennie poświęcałem jakiś czas na pisanie i byłem w stanie produkować wystarczająco treści, aby publikować jeden artykuł tygodniowo – aktualnie jestem w stanie tylko pisać weekendami.

Przez jakiś czas na blogu będą pojawiały się artykuły raz na tydzień, ale pracuję nad tym aby wrócić do publikowania dwóch artykułów tygodniowo, na czym mi zdecydowanie zależy bo mam wiele tematów do opracowania, które zdecydowanie dadzą mi i wam wiele wiedzy i odpowiedzi na różne pytania związane z inwestowaniem dywidendowym 🙂

Pisałem już wam w poprzednim podsumowaniu, że pracuję nad przeniesieme bloga na wordpressa – już najgorsze chyba za mną – posiadam serwer, strona już w sumie gotowa, zostało mi dokończyć kilka drobiazgów i na koniec przenieść istniejące artykuły – w kwietniu chciałbym już przenieść domenę i opublikować nową stronę.
Ma to zabieg czysto techniczny i ma mi pomóc w rozwijaniu bloga 🙂

 

Media społecznościowe

Ostatnio trochę zaniedbałem media społcznościowe oraz newsletter, ale pracuję nad tym jak to zorganizować żebym mógł produkować trochę więcej treści.
Na pewno wszystko nie wróci do starej formy w najbliższych tygodniach, ale chciałbym aby chociaż z 3 razy w tygodniu pojawiały się jakiś treści na facebooki i twitterze oraz aby newsletter trochę odżył.

 

Aktywność

 

Co zrealizowałem w tym miesiącu ?

Opublikowanie 2 artykułów tygodniowo oraz odłożenie 3300 zł i zainwestowanie w spółki dywidendowe to miała być dla mnie taka baza, która zawsze musi być zrobiona.
Co prawda inwestycje nie uległy zmianie, jednak publikowanie artykułów zdecydowanie zwolniło tempo – to akurat sytuacja, której nie mogłem przewidzieć, ale mogę teraz coś z tym zrobić, aby w przyszłości to wróciło do normy !

Najbardziej w tym miesiącu jestem zadowolony z ilości wiedzy jaką zdobyłem w obsługiwaniu wordpressa co na pewno przyda mi się w przyszłości oraz będzie procentowało.

Dodatkowo pomimo całkowitego wywrócenia do góry nogami mojej sytuacji zawodowej, można powiedzieć że spadłem na „4 łapy” i dostałem mocnego kopa motywacyjnego, aby coś zmienić.
Mówią, że zmiany są skutkiem tego, że coś nas boli, coś nam nie pasuje, z czegoś wyrastamy, a poprzez zmiany zmieniamy swoją rzeczywistość i dostosowujemy ją do swoich nowych stadardów – potem nazywamy to rozwojem.

Ja sobie zdałem sprawdę z rzeczy, o których już rok temu wiedziałem, ale było mi dobrze i wygodnie, dlatego nie kwapiłem się do tego aby coś zmienić, aby zaryzykować, aby coś podziałać – zamiana to zawsze jest niepewność, lęk przed nieznanym, ale ostatnie wydarzenia mnie zmotwowały do działania 🙂

 

Plany na następny miesiąc ?

Zdecydwanie poza nowymi inwestycjami i oszczędnościami, chcę publikować minimum artykuł tygodniowo, może uda się publikować coś więcej – zobaczymy.

Aktualnie skończenie i opublikowanie bloga na nowych aplikacjach jest dla mnie priorytetem, a następnie będę pracował nad wygenerowaniem więcej czasu na prowadzenie bloga.
Co ciekawe wiąże się z tym kilka ciekawych tematów psychologicznych i biznesowych o czym zapewne napisze w przyszłości 🙂

 

Pozdrawiam,
#DywInw

 

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *