Aktualizacja Portfela Sierpień 2022

Aktualizacja Portfela, Sierpień 2022.

 

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.

Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.

 

Następny miesiąc za nami i portfel dywidendowy dalej rośnie, a przynajmniej wartość pieniędzy jakie zostały zainwestowane 🙂
Znowu udało mi się wykonać 4 transakcje spółek dywidendowych i powiększyć portfel o następne 4147,74 zł.
Jestem na dobrej drodze, aby do końca roku zrealizować założony Cel 1, czyli 36000zł/4000zł na każdą spółkę.!

Dużo osób systematycznie dochodzi do naszej społeczności i ciężko się czasami odnaleźć na blogu oraz często powtarzają się te same pytania, dlatego teraz podsumowania miesiąca będą wyglądać trochę inaczej, bardziej szczegółowo, tak aby każdy nowy czytelnik po przeczytaniu aktualizacji portfela – w jakimkolwiek by to miesiącu i roku nie było – rozumiał ideę, wiedział gdzie się znajduję oraz w jakim kierunku zmierzam.

Zapraszam do pierwszego artykułu, w którym postaram się trochę poprawić jakoś artykułów i dokładniej napisać o danych, moim stanie portfela, dywidendach – będzie więcej przemyśleń i szczegółów 🙂

 

Inwestycje, podsumowanie.

 

Portfel spółek dywidendowych w tym miesiącu został powiększony o :

 • 131 akcji Unibep SA, po 7,94 zł każda. Tą transzą udało mi się zamknąć pozycję tej spółki na 2022 rok, łącznie w portfelu dywidendowym znajduje się aktualnie 480 akcji spółki Unibep SA po średniej cenie 8,42 zł za sztukę.
  Przy okazji spółka Unibep SA wypłaciła w tym miesiącu dywidendę, która powiększyła pozycję gotówkową portfela.
 • 21 akcji Asseco BS SA, po 38,80 zł każda. To dopiero druga partia akcji tej spółki, więc można powiedzieć, że jesteśmy na półmetku na tej pozycji.
 • 15 akcji Asseco Poland SA, po 72 zł każda. Widziałem, że cena ich akcji leci w dół, więc bardzo prawdopodobne, że we Wrześniu zakupię ostatnia partię akcji tej spółki i to będzie następna zamknięta pozycja w portfelu.
 • 2 akcje Grupy Żywiec SA, po 490 zł. Mam już zawrotną ilość 4 akcji tej spółki – to będzie ilościowo najmniejsza pozycja w portfelu razem z Grupą Kęty SA.

 

Skład i wartość portfela dywidendowego.

 

Zainwestowany kapitał: 25 143 zł

Gotówka:
PLN: 675

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 78 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-sierpien-2022/

 

Moje podsumowanie inwestycji prowadzę na stronie: www.investing.com.

Inwestowanie dywidendowe zaczyna przynosić pierwsze efekty. W Sierpniu następne firmy podzieliły się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami i konkretne wysokie dywidendy wpłynęły na konto, co bardzo cieszy oko 🙂
W samym tylko Sierpniu pozycja gotówkowa portfela (z dywidend) została powiększona o 599zł!
Docelowy Portfel dywidendowy już coraz bardziej zbliża się do docelowego pułapu 36 000zł, w końcu już jesteśmy na ostatniej prostej do końca roku!

Znowu udało mi się powiększyć portfel o 4000 zł, jednak mam teraz inne wydatki i prawdopodobnie do końca roku będę kupował akcje spółek i powiększał portfel o 3000 zł – co i tak bez problemu pozwoli mi osiągnąć docelową wartość portfela 36 000 zł/ 4000 zł na jedną pozycję.

Budując portfel dywidendowy skupiałem się na dobieraniu przede wszystkim dywidendowych spółek, a nie jakieś „solidne spółki” z jakiegoś zaawansowanego systemu, dlatego ryzyko strat przekraczających pewne poziomy świadomie akceptuję, moim głównym celem dlaczego zdecydowałem się budować portfel dywidendowy są dywidendy!I tego się trzymam 🙂

Jednak chciałbym tutaj jeszcze raz zaznaczyć, że informacje przedstawione na blogu, moje decyzje, przemyślenia, opinie, są prywatnymi opiniami autora, nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych i inwestuję na własną odpowiedzialność.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem – sam widzę ciągle wartość moich akcji na czerwono i mimo, że dywidendy są moim priorytetem, jeżeli coś by się stało nieprzewidzianego i musiałbym sprzedać akcje to liczyłbym aktualnie straty.
Ale jestem optymistą i liczę, że w długim terminie wartość portfela będzie rosłą, tak przynajmniej mówi google i historyczne dane.
Jeszcze jednym ryzykiem o którym warto wspomnieć jest brak dywidendy, nawet mój portfel dywidendowych spółek, które od kilku lat wypłacają dywidendy jest tym zagrożony.

 

Docelowe wypełnienie portfela spółek dywidendowych

Cel 1: zbudowanie portfela dywidendowego składającego się ze spółek dywidendowych z GPW.
Wybrałem 9 spółek z których chciałbym w każdą pozycję zainwestować 4000 zł, czyli łącznie 36 000 zł – to jest cel do końca 2022 roku.

Dlaczego akurat tyle?

Patrząc na historyczne dane ze spółek, które wybrałem do swojego portfela dywidendowego przy 36 000 zł i przy założeniu, że wszystkie spółki będą dalej systematycznie wypłacać dywidendy to mój zysk i wypłaty dywidend w przyszłym roku powinny łącznie wynieść ponad 1200 zł (coś w okolicach 1400 zł), czyli mówimy o ekstra zysku z dywidend, co miesiąc 100 zł.

Dużo? Mało? – Dla mnie najważniejsze, żeby widzieć, że to działa i zyskiem z dywidend mogą wygenerować konkretną kwotę, którą będę mógł wspierać swoje finanse.
Cała kwota z dywidend jaką będę otrzymywał, będzie jak tylko pozycja gotówkowa osiągnie 1000 zł reinwestowana w więcej akcji spółek z mojego portfela.

Aktualnie tak wygląda wypełnienie mojego portfela dywidendowego.

 

(kliknij, aby powiększyć)

snip3 79 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-sierpien-2022/

Dobór spółek do Portfela Dywidendowego.

Różni inwestorzy różnie zinterpretują solidne spółki, dla mnie są to spółki, które:

 • od minimum 8 lat wypłacają systematycznie dywidendy, czyli część zysków firmy jest wypłacana akcjonariuszom w postaci dywidendy,
 • dywidenda, którą te firmy wypłacają, są rosnące z roku na rok (czasami mogą być takie same i czasami rok się zdarzy, że spadnie wartość dywidendy, jednak po spadku formy wracają na swoje rosnące tory),
 • dzięki temu, ze dywidenda rośnie, to moja stopa zwrotu, czy stopa dywidendy już zakupionych akcji spółek rośnie z roku na rok,
 • dodatkowo ze względu na specyfikę GPW i to, że mała liczba spółek dywidendowych spełnia moje wymagania, będę chciał też kupić akcje firm, których wypłaty dywidend są częstsze niż raz w roku (większość firm na GPW robi wypłaty zysku w formie dywidendy raz w roku).Spółka w takim przypadku, musi wypłacać dywidendy od kilku lat jak we wcześniej wymienionych przypadkach.Najmniej takich spółek będzie w moim portfelu, jednak będą fajnym dodatkiem.
 • Strategia moja oznacza, że jest 10 spółek na GPW, które spełniają moje wymagania w tym jedna spółka Skarbu Państwa – jak dla mnie SSP odpada 🙂 

Jeżeli chodzi o GPW to chciałbym oprzeć portfel dywidendowy na tych spółkach:

 

snip3 68 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-sierpien-2022/

Jeśli chodzi o wasze rekomendacje dotyczące inwestowania na innych rynkach i kupowaniu spółek dywidendowych np. z USA oraz waszych portfelach – będę pomału poszerzał wiedzę w tym temacie i docelowo chciałbym poszerzyć portfel o nowe rynki w przyszłości.

 

Jak buduję swój portfel dywidendowy?

Chcę, aby mój portfel dywidendowy wymagał ode mnie minimalną aktywność.Moja strategia jest prosta:

 • zarabiam (wydaję mniej niż zarabiam)
 • oszczędzam (najpierw płacę sobie, czytaj odkładam na inwestycję zanim zacznę wydawać)
 • inwestuję (mój portfel i mentalne zmiany aktualizuję co miesiąc)

Oznacza to standardowe uśrednianie (przynajmniej na dzień dzisiejszy).
Co miesiąc po wypłacie za zaoszczędzone pieniądze kupuję akcje spółek dywidendowych z GPW do swojego portfela dywidendowego.
Na początku każdego miesiąca składam zlecenia na spółki, które mnie interesują.
Ostatnio trochę zmodyfikowałem to jakie kupuję spółki, teraz zestawiam na początku miesiąca aktualny kurs, każdej spółki z portfela ze średnią z ostatniego miesiąca i trzech miesięcy i składam zlecenia na akcje spółek, które są aktualnie tanie.

 

Inwestowanie dywidendowe – ile można zarobić?

Budowanie portfela dywidendowego jest dla mnie grą długoterminową – mógłbym to porównać do takiego hobby, które polega na kolekcjonowaniu akcji spółek z długą historią wypłacanych dywidend.
Dlatego bardziej staram się zbierać jak chomik kolejne akcje, które co roku będą mi wypłacać dywidendę.

Przy moim zestawieniu spółek, na każde 36 000 zł zainwestowane powinienem otrzymać ok 1400 zł rocznie z dywidend, jakieś 4% po podatku.
Wysokie dywidendy z dużą stopą zwrotu brzmią super, ale ja osobiście chcę minimalizować mój wkład czasowy i czuję się świetnie z odroczoną gratyfikacją posiadając portfel dywidendowy rosnących dywidend.
Ta stopa zwrotu będzie rosnąć z roku na rok, ponieważ 8/9 spółek z mojego portfela dywidendowego wypłacają rosnące dywidendy od kilku lat, więc przy tym założeniu stopę zwrotu z roku na rok powinienem mieć coraz większą, czyli zyski z dywidend z roku na rok będą również rosnąć.
Jakiś czas temu wyliczyłem, że aby już fajnie odczuć przychód z dywidend czytaj, 1000 zł miesięcznie/12 000 zł rocznie – musiałbym zainwestować jakieś 300 000 tys złotych.

 

Inwestowanie Dywidendowe, ile można zarobić ?

 

W zależności jaką inwestorzy obiorą strategię doboru spółek do portfela stopa zwrotu może być wyższa – są spółki, które wypłacają dywidendę ponad 10% jednak w takich przypadku ciężko utrzymać takie zwroty na dłuższą metę i to może wymagać od was bardziej aktywnego zarządzania portfelem.

Mój skromny portfel dywidendowy przyniósł mi w Sierpniu 599 zł z dywidend.
To jest dużo (% wszystkich moich otrzymanych dywidend), inwestuję na GPW, gdzie większość spółek wypłaca dywidendy raz w roku, dlatego trzeba się liczyć z tym, że będą miesiące gdzie nie otrzymamy żadnych dywidend (np we Wrześniu nie otrzymałem żadnych dywidend) i takie w których większość spółek będzie je wypłacać.
Oczywiście, można zbudować bardzo szeroki portfel – nawet jeden z czytelników bloga pisał, że inwestując tylko w Polsce ma tyle spółek w portfelu, że co miesiąc otrzymuje dywidendy.Jeszcze można inwestować na innych rynkach, jak stany zjednoczone, gdzie dywidendy są wypłacane częściej, jednak pamiętajcie, że częstotliwość wypłaty dywidendy nie oznacza, że stopa dywidendy jest wyższa.

 

Gdzie jest rynek, czyli inwestowanie na warszawskiej giełdzie?

Na polskim rynku akcji jak to ostatnio ludzie określają jest krwawo, jesteśmy w bessie i do tego mamy wojnę za naszą granicą.
Nic nas nie uchroni przed spadkami, a dla kogoś, kto inwestuje długoterminowo wydaje mi się, że jest to świetny moment na budowanie portfela, skupowanie przecenionych spółek i czerpania zysków z dywidend.
Dzięki niższym wycenom na giełdzie możemy kupić więcej akcji, mieć większą stopę zwrotu oraz długoterminowo cieszyć się większym zyskiem z naszych inwestycji.

 

snip3 80 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-sierpien-2022/

Tak wygląda zestawienie dla indeksu WIG, czyli zestawienie tego co się dzieje na warszawskiej giełdzie.
Dla mnie osobiście jest tanio, oczywiście może być jeszcze taniej, ale jeżeli jeszcze byśmy mieli jakiś mocny zjazd i np wyceny spółek by potaniały o kolejne 10-20% lub więcej to bym na szybko organizował gotówkę i korzystał z promocji 🙂

Jakiś czas temu określiłem sobie widełki jak będę czytał wskaźnik cena/zysk, ale jeszcze do końca nie jestem pewien jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce – czas pokaże 🙂

 

snip3 51 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-sierpien-2022/

Jakie dywidendy przed moim portfelem w tym roku?

Mój portfel dywidendowy posiada jeszcze kilka spółek, które możliwe że wypłacą w tym roku dywidendę.
Liczba spółek, która jeszcze może wypłacić dywidendę jest co prawda coraz mniejsza, ale jeszcze liczę na parę złotych zysku.
Jakie to firmy?

Ambra SA, wypłaca dywidendę co roku w listopadzie. Jeszcze nic nie ogłosili, ale liczę że wypłacą minimum tyle co w zeszłym roku 0,95 zł to na moje 100 akcji da 76 zł po podatku.

Unibep SA, wypłaca w tym roku dywidendę na 2 razy. Druga transza, będzie wynosić chyba 0,20 zł to na moje 341 akcji (posiadanych przed ostatnim dniem z prawem do dywidendy) da 55 zł po podatku.

Apator SA, poza tym rokiem wypłacał dywidendę pod koniec roku, zazwyczaj w grudniu, więc liczę na dodatkowy zysk do portfela w tym roku.

Grupa Żywiec SA, tak samo jak w przypadku Apator SA – liczę na dodatkowe wypłaty z tych dwóch spółek.

Mój portfel jest na razie skromny i nie zawiera dużo pozycji. Do tego dopiero zaczynam i kapitał, który zainwestowałem jest ograniczony. Ale czuję, że inwestowanie dywidendowe jest dla mnie i mam zamiar go powiększać o następne solidne spółki (już nie z gpw) i zależy mi też na takim urządzeniu portfela, aby dywidendę otrzymywać co miesiąc.
W tym roku raczej nie uda mi się wygenerować zysku z dywidend 1000 zł chyba, że Apator SA i Grupa Żywiec SA podzielą się ze swoimi akcjonariuszami zyskiem i wypłacą wysokie dywidendy.

 

Media społecznościowe.

Czy inwestowanie dywidendowe interesuje dużą część naszego społeczeństwa ?

Staram się być aktywny w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności i pokazać ludziom, że istnieję i co robię.
Coraz więcej osób jest zainteresowanych, jeszcze pewnie miliony osób nawet nie mają pojęcia o istnieniu mojego bloga oraz z czasem portfel będzie bardziej atrakcyjny i będzie więcej wiedzy z której inni będą mogli skorzystać – więc liczę, że nasza mała społeczność dywidendowych czubków i pasywnych przychodów będzie rosła 🙂

Facebook 916 obserwujących – miesiąc wcześniej 411 obserwujących.

 

snip3 81 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-sierpien-2022/

 

Twitter 64 tweety, 40 obserwujących – miesiąc wcześniej było 30 tweetów i 11 obserwujących.

 

snip3 82 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/aktualizacja-portfela-sierpien-2022/

 

Plany na następny miesiąc ?

Na pewno zostanę przy publikowaniu artykułów raz w tygodniu, więc we wrześniu powinny pojawić się następne 3 artykuły, ale chciałbym aby nabrały jakiegoś schematu oraz celu.
Na pewno będą dłuższe, tak jak ten – wręcz pokusiłbym się o stwierdzenie, że ten artykuł zapoczątkuje nową, bardziej rozbudowaną formę artykułów na blogu.Najbliższe 3 artykuły będą o… dywidendach!

Chciałbym poukładać całą wiedzę w jakąś logiczną całość i docelowo zakończyć na historycznych analizach różnych strategii inwestowania.
Budować portfel dywidendowy jest na prawdę prosto, ale chciałbym aby wiedza była tak poukładana, że da mi pewność, że idę w dobrym kierunku i każdy po przeczytaniu tych kliku artykułów będzie mógł zdecydować czy inwestowanie dywidendowe jest dla niego 🙂

Biorąc pod uwagę cenę akcji i stopę zwrotu na spółce Neuca SA, coraz poważniej rozważam jedną zmianę i zamiast Neuca SA wprowadzenie do portfela dywidendowego iFirmę, która wypłaca kwartalną dywidendę.

Coraz bardziej zastanawiam się poszerzenie portfela o spółki ze stanów zjednoczonych – jakiś dywidendowych arystokratów.
Nie chcę się na ten moment rozpraszać i budowanie portfela dywidendowego do końca tego roku nie ulegnie zmianie, ale na przyszły rok będę chciał rozważyć jakich instrumentów finansowych używać i prawdopodobnie będę chciał skorzystać z możliwości inwestowania na innych rynkach.
Na pewno nie zrezygnuję z inwestycji w Polsce na GPW jednak moja strategia zostanie poszerzona o akcje z innych rynków 🙂

ps1. Oferowane instrumenty finansowe na rynkach światowych są bardzo zróżnicowane. Z szerokiego rynku można na prawdę inwestować we wszystko i na wiele sposobów, jednak ja świadomie wybrałem inwestowanie dywidendowe i chciałbym zbudować portfel dywidendowy, ponieważ to najbardziej odpowiada temu czego oczekuję od inwestowania – stałych, najlepiej przewidywalnych przepływów pieniężnych.

ps2. Informacje przedstawione na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych i są tylko prywatnymi opiniami autora.Kupowanie instrumentów finansowych i inwestowanie na rynku akcji wiąże się ryzykiem.

 

 

Pozdrawiam,
#DywInw

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *