Co to są dywidendy? - wstęp do tematu.

11 września 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prowadzę bloga już od kilku tygodni (w sumie nawet mógłbym powiedzieć miesięcy...3!).
Pierwszym celem było zbudowanie portfela w skład, którego mają wchodzić akcje spółek dywidendowych notowanych na polskiej giełdzie papierów wartościowych.
Cel się nie zmienił - do końca roku chcę aby w portfelu znajdowało się przynajmniej 9 spółek, każda o łącznej wartości 4000 zł (w dniu zakupu) - kurs akcji spółki się zmienia, więc z czasem będzie większy lub mniejszy rozjazd w wartości poszczególnych pozycji.
Jednak założeniem jest, aby do końca roku zainwestować 36 000 zł - wszystkie spółki wypłacają dywidendę (co roku) i chciałbym aby wartość dywidendy rosła z roku na rok (wybierając spółki kierowałem się, aby wypłacały rosnącą dywidendę).

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Mówimy tutaj tylko i wyłącznie o długoterminowej inwestycji, czyli chcę kupić akcje raz, patrzeć jak spółki wypłacają dywidendę i dokupować z czasem więcej akcji oraz ewentualnie powiększać portfel o kolejne pozycje.
Na moim blogu w zakładce "Aktualizacja portfela" możecie sprawdzić aktualny stan i wartość portfela, który aktualizuję raz w miesiącu :)

Wracając do tematu dywidend, chcę poukładać trochę tą wiedzę i stworzyć taki mały zbiór wiedzy o dywidendach, aby lepiej rozumieć w co inwestuję i aby każdy mógł sobie po przeczytaniu kilku artykułów wyrobić własne zdanie, czy czuje że to jest dla niego, a może inna forma inwestycji będzie dla niego bardziej intuicyjna i będzie czuł się z nią lepiej :)