Co to są dywidendy? - wstęp do tematu.

11 września 2022

Prowadzę bloga już od kilku tygodni (w sumie nawet mógłbym powiedzieć miesięcy...3!).
Pierwszym celem było zbudowanie portfela w skład, którego mają wchodzić akcje spółek dywidendowych notowanych na polskiej giełdzie papierów wartościowych.
Cel się nie zmienił - do końca roku chcę aby w portfelu znajdowało się przynajmniej 9 spółek, każda o łącznej wartości 4000 zł (w dniu zakupu) - kurs akcji spółki się zmienia, więc z czasem będzie większy lub mniejszy rozjazd w wartości poszczególnych pozycji.
Jednak założeniem jest, aby do końca roku zainwestować 36 000 zł - wszystkie spółki wypłacają dywidendę (co roku) i chciałbym aby wartość dywidendy rosła z roku na rok (wybierając spółki kierowałem się, aby wypłacały rosnącą dywidendę).

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Mówimy tutaj tylko i wyłącznie o długoterminowej inwestycji, czyli chcę kupić akcje raz, patrzeć jak spółki wypłacają dywidendę i dokupować z czasem więcej akcji oraz ewentualnie powiększać portfel o kolejne pozycje.
Na moim blogu w zakładce "Aktualizacja portfela" możecie sprawdzić aktualny stan i wartość portfela, który aktualizuję raz w miesiącu :)

Wracając do tematu dywidend, chcę poukładać trochę tą wiedzę i stworzyć taki mały zbiór wiedzy o dywidendach, aby lepiej rozumieć w co inwestuję i aby każdy mógł sobie po przeczytaniu kilku artykułów wyrobić własne zdanie, czy czuje że to jest dla niego, a może inna forma inwestycji będzie dla niego bardziej intuicyjna i będzie czuł się z nią lepiej :)

 

 

 

Co to są dywidendy? - wstęp do tematu.

 

Dywidenda to nic innego, jak regularna część zysku przedsiębiorstwa, która przekazywana jest akcjonariuszom.
Wypłata dywidendy jest nagrodą za inwestowanie w danej spółce.
Dywidendy są więc formą wynagrodzenia dla akcjonariuszy, którzy włożyli swoje pieniądze w rozwój firmy.
Jest to także sposób na promowanie lojalności wobec spółki. Dywidendy mogą być płacone nie tylko akcjonariuszom spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych.

 

Dzięki dywidendom możemy zarabiać nie tylko na wzroście ceny akcji danej spółki, ale również na regularnie (choć nie w każdym przypadku) wypłacanej dywidendzie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dywidenda nie jest obowiązkowa i nie każda firma wypłaca dywidendy.

Czym są dywidendy?

Wypłaty dywidendy, kto wypłaca dywidendę i decyduje o wysokości dywidend?

Gdzie kupić dywidendy na giełdzie oraz kto może otrzymać dywidendę?

Postaram się w miarę łatwy sposób odpowiedzieć na te pytania i inne w tym artykule, który jest wstępem do całej serii artykułów o inwestowaniu w spółki dywidendowe.

Zapraszam :)

 

Co to są dywidendy?

 

Dywidendy to wypłaty pieniężne (w większości przypadków) przez spółki giełdowe swoim akcjonariuszom. Wypłata dywidendy jest nagrodą za inwestowanie w danej spółce.
Im większa dywidenda, tym bardziej opłacalna może być inwestycja w danej firmie.
Dywidendy są więc pewnego rodzaju premie, które przedsiębiorstwa przekazują swoim akcjonariuszom.

Co ciekawe, dywidendy mogą być wypłacane nie tylko akcjonariuszom spółek giełdowych. Mogą to być także osoby fizyczne lub podmioty gospodarcze, które posiadają udziały w spółkach, które nie są notowane na giełdzie.
Z innej beczki - możesz otworzyć/zbudować/kupić firmę i wypłacać sobie i innym akcjonariuszom część zysku w postaci dywidendy.
Co więcej, dywidendy mogą być wypłacane nie tylko raz w roku, ale także co miesiąc lub kwartalnie - wszystko zależy od tego, jaki system dywidend obowiązuje w danej spółce.
U nas w Polsce normą są wypłaty raz do roku, jednak znajdują się spółki dywidendowe takie jak Apator SA, Grupa Żywiec SA, które wypłacają je 2 razy w roku (dywidenda oraz dywidenda zaliczkowa), a także mamy firmę: iFirma SA, która wypłaca dywidendy co kwartał - 3 razy w roku! (sam fakt tak częstej dywidendy i firma z branży programistycznej w zakresie księgowości jest już mocnym argumentem, aby rozważyć posiadanie akcji tej spółki w swoim portfelu).

Na rynkach rozwiniętych z dłuższą tradycją - jak USA, normą jest wypłacanie dywidendy co 3-4 miesiące; trzymam kciuki aby na GPW też zagościła taka tradycja!

 

Na czym polega wypłata dywidendy?

 

Gdy już zdecydujemy się na inwestowanie w dywidendy, warto też dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega ich wypłata.
Co ciekawe, cały proces jest bardzo prosty i nie powinien sprawić żadnych problemów.
Wypłata dywidendy polega na tym, że spółka wypłaca swoim akcjonariuszom część swojego zysku.
Ważne jest to, że dywidendy są wypłacane niezależnie od tego, czy akcjonariusz jest obecny na walnym zgromadzeniu, czy też nie.

 

Wypłata dywidendy przebiega następująco:

 

- Spółka emituje akcje, czyli "oddaje" część firmy w zamian za kapitał;

- Akcjonariusze kupują akcje spółki, otrzymując tym samym prawa do dywidendy;

- Spółka generuje zysk/zarabia;

- Zarząd spółki decyduje o wypłacie dywidendy, czyli można powiedzieć, że decyduje o podziale zysku ze swoimi akcjonariuszami;

- W dzień wypłaty dywidendy firma wypłaca dywidendę swoim akcjonariuszom.

 

Jak widzisz, cały proces jest bardzo prosty i nie powinien stanowić żadnego problemu - przynajmniej w teorii, z naszego inwestycyjnego punktu widzenia :)
Co więcej, warto pamiętać, że wypłata dywidendy to tylko jeden z elementów inwestowania w akcje.
I nie każdemu będzie pasował - ja widzę inwestowanie w dywidendy jako alternatywę dla inwestowania w nieruchomości oraz moim celem jest długoterminowe budowanie przepływów pieniężnych (cashflow) - czyli tak zwanej kuli śnieżnej.
Jeżeli myślisz podobnie, to trafiłeś w dobre miejsce :)