Dlaczego nie warto inwestować w spółki dywidendowe?

25 września 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Należy pamiętać, że inwestowanie w spółki dywidendowe wiąże się z pewnymi ryzykami.
Przede wszystkim, istnieje ryzyko utraty części lub całości inwestycji.
Dlatego też przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w tego typu spółki, warto dokładnie przeanalizować sytuację finansową danej firmy.
Ponadto, trzeba mieć świadomość, że wzrost ceny akcji spółek dywidendowych może być ograniczony.
Dzieje się tak ze względu na fakt, że większość tych spółek ma już dużą wartość rynkową i nie jest w stanie szybko zwiększać swojego kapitalizacji.
Dlatego też inwestorzy muszą być świadomi, że ich inwestycja może przynieść im zarówno korzyści, jak i straty.

 

Przeanalizujmy drugą stronę monety - będę się starał utrzymać kolejność poprzedniego artykułu i spojrzeć z drugiej strony na inwestowanie dywidendowe.
Jeżeli nie czytałeś jeszcze o zaletach inwestowania w spółki dywidendowe to zapraszam do poprzedniego artykułu:

Dlaczego warto inwestować w spółki dywidendowe?

A więc, co tu może pójść nie tak?

Uważacie, że inwestowanie w spółki dywidendowe jest najlepsze, bezpieczne i jest jedyną opcją?
Na pewno nie! :)

Budowanie portfela dywidendowego jest fajne, długoterminowe, ma swoje zalety - o których już pisałem tydzień temu - ale jak wszystko ma również swoje wady, taką drugą stronę monety.
I właśnie dzisiaj chciałbym się skupić na tej drugiej stronie monety, abyśmy byli bardziej świadomi, że jak z każdą inwestycją, tak i inwestowanie w spółki dywidendowe niesie ze sobą pewne ryzyko i trzeba być tego ryzyka świadomym.

Nie zrozumcie mnie źle, jestem z tych osób które raczej starają się nie skupiać na ogromnej ilości informacji ze świata (szczególnie, że media bardzo starają się nas bombardować negatywnymi informacjami) i staram się skupiać na działaniu, jednak mam z tyłu głowy, to że w życiu nic nie jest pewne i w najgorszym wypadku możemy nawet stracić cały kapitał i nasz trud włożony w budowanie naszych zysków kapitałowych.
 

Banjamin Frankin pisał w swoim liście, że:
"Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki",
 

osobiście uważam, że niekoniecznie... może aktualnie tak, ale kto oglądał na Netflixie "Modyfikowany Węgiel" ten zrozumie co mam na myśli, że śmierć niekoniecznie jest pewna; a co do podatków - są tak na prawdę nowym wynalazkiem w historii ludzkości i mogą zmienić formę, albo zniknąć - kto wie może za ileś wieków nasza cywilizacja z zmieni podejście z wyzyskiwania i walki na wspieranie i współpracę pomiędzy jednostkami :)

Dobra wróćmy do wad kupowania akcji dywidendowych!

Zapraszam do czytania :)