Dlaczego nie warto inwestować w spółki dywidendowe?

 

Zastanowimy się dzisiaj dlaczego nie warto inwestować w spółki dywidendowe, ponieważ warto pamiętać, że inwestowanie w spółki dywidendowe wiąże się z pewnymi ryzykami.
Przede wszystkim, istnieje ryzyko utraty części lub całości inwestycji.
Dlatego też przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w tego typu spółki, warto dokładnie przeanalizować sytuację finansową danej firmy.
Ponadto, trzeba mieć świadomość, że wzrost ceny akcji spółek dywidendowych może być ograniczony.
Dzieje się tak ze względu na fakt, że większość tych spółek ma już dużą wartość rynkową i nie jest w stanie szybko zwiększać swojego kapitalizacji. Dlatego też inwestorzy muszą być świadomi, że ich inwestycja może przynieść im zarówno korzyści, jak i straty.

 

Uważacie, że inwestowanie w spółki dywidendowe jest najlepsze, bezpieczne i jest jedyną opcją?
Na pewno nie! 🙂

Budowanie portfela dywidendowego jest fajne, długoterminowe, ma swoje zalety – o których już pisałem tydzień temu – ale jak wszystko ma również swoje wady, taką drugą stronę monety.
I właśnie dzisiaj chciałbym się skupić na tej drugiej stronie monety, abyśmy byli bardziej świadomi, że jak z każdą inwestycją, tak i inwestowanie w spółki dywidendowe niesie ze sobą pewne ryzyko i trzeba być tego ryzyka świadomym.

Nie zrozumcie mnie źle, jestem z tych osób które raczej starają się nie skupiać na ogromnej ilości informacji ze świata (szczególnie, że media bardzo starają się nas bombardować negatywnymi informacjami) i staram się skupiać na działaniu, jednak mam z tyłu głowy, to że w życiu nic nie jest pewne i w najgorszym wypadku możemy nawet stracić cały kapitał i nasz trud włożony w budowanie naszych zysków kapitałowych.

Banjamin Frankin pisał w swoim liście, że:
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”,
osobiście uważam, że niekoniecznie… może aktualnie tak, ale kto oglądał na Netflixie „Modyfikowany Węgiel” ten zrozumie co mam na myśli, że śmierć niekoniecznie jest pewna; a co do podatków – są tak na prawdę nowym wynalazkiem w historii ludzkości i mogą zmienić formę, albo zniknąć – kto wie może za ileś wieków nasza cywilizacja z zmieni podejście z wyzyskiwania i walki na wspieranie i współpracę pomiędzy jednostkami 🙂

Dobra wróćmy do wad kupowania akcji dywidendowych!
Przeanalizujmy drugą stronę monety – będę się starał utrzymać kolejność poprzedniego artykułu i spojrzeć z drugiej strony na inwestowanie dywidendowe.

 

Jeżeli nie czytałeś jeszcze o zaletach inwestowania w spółki dywidendowe to zapraszam do poprzedniego artykułu:

Dlaczego warto inwestować w spółki dywidendowe?

 

A więc, co tu może pójść nie tak?

 

Szybki start

Pamiętacie jak ostatnio pisałem, że inwestowanie w spółki dywidendowe jest super bo można zacząć szybko i szybko czerpać przyjemność z wypłaty dywidendy?

A wiecie co się najczęściej powtarza wśród porad od inwestorów, używających jakichkolwiek instrumentów finansowych do inwestowania ?
Poza tym, że powtarzają aby nie inwestować całego swojego kapitału w jeden instrument, mówią aby inwestować tylko w to co rozumiemy, na czym się znamy.

A jakie są szanse, że zagłębimy się w wiedzę na temat inwestowania w spółki dywidendowe zanim podejmiemy jakieś decyzje finansowe?
Szczególnie, że bardzo szybko można założyć konto i zakupić jakieś akcje spółki i liczyć na wypłaty dywidendy.
Wystarczy poszperać trochę i znaleźć informacje o dniu dywidendy, zakupić akcje i liczyć zyski!

Ale jakie szanse ma taki inwestor na długoterminowy zysk, rosnące dywidendy i powtarzającą się dywidendę?
Już nie wspominając czy uda się wstrzelić we wzrost kursu akcji, dla kogoś kto kupuje akcje spółek dla dywidendy kurs ma małe znaczenie, ale dla kogoś kto dopiero zacznie i zobaczy, że jego spółki dywidendowe są warte mniej niż jak kupował ich akcje – jak się wtedy zachowa?
Odetnie stratę?

Ja sam jestem świetny przykładem, miałem pomysł, fakt logicznie się spina ale daleko mi do pełnego zrozumienia jak to działa, więc – kupiłem akcje spółek dywidendowych! 🙂
Plusem jest to, że od tego momentu non stop się uczę i rozwijam w tym kierunku !

 

2ed93d9e 7363 4143 92ba 649478161b01 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/dlaczego-nie-warto-inwestowac-w-spolki-dywidendowe/

Inwestowanie

Super mieć świadomość, że posiadamy portfel spółek dywidendowych i systematycznie nasze konto zasila wypłata dywidendy, ale to się wiąże z ryzykiem.

Nikt nam nie obiecuje, że nie stracimy pieniędzy, że firma nie upadnie, że wypłata dywidendy będzie trwała przez następne lata.

Inwestowanie dywidendowe kojarzy nam się ze stabilnym, regularnym i długoterminowym dochodem, ale dlaczego?
Przecież nikt nam tego nie obiecał ;o
To, że spółka ogłasza dywidendę w tym roku to nie znaczy, że zrobi to za rok czy dwa.

Musimy zdawać sobie sprawę, że każda forma inwestycji, tak samo inwestowanie w spółki dywidendowe jest obarczona ryzykiem stracenia pieniędzy.

Nie możemy się dać sparaliżować ze względu na strach i nie robić nic, jednak warto mieć z tyłu głowy, że po wypłacie dywidendy następna może nie nastąpić, a spółki notowane na giełdzie w danym momencie mogą w przyszłości ogłosić bankructwo.
Warto inwestować, jednak w najczarniejszym scenariuszu zawsze jest opcja straty całego kapitału.
Bądźmy tego świadomi.

 

Systematyczne inwestowanie

Systematyczne inwestowanie w spółki dywidendowe tworzy ryzyko kupowania akcji kiedy są na górce, drogo, kiedy akcje notowane na giełdach są na swoich szczytach co powoduje, że nasza stopa dywidendy jest niższa, a ryzyko, że cena akcji spadnie, a z nią portfel spółek dywidendowych (jego całkowita wartość) jest coraz wyższe.

Mimo, że skupiamy się na kupowaniu akcji aby wypłacały dywidendy, a cena jest drugorzędną sprawą, to jednak zależy nam aby stopa dywidendy była atrakcyjna.
A stopa dywidendy jest atrakcyjna kiedy akcje spółki są tanie, lub firma dużo zarabia i podnosi wartość wypłaty dywidendy.

Kiedy koniunktura jest dobra wszyscy się cieszą, mamy wzrosty kursu akcji, spółka zarobi więcej, a na około wszystko rośnie;
Jednak kiedy mamy kryzys, to w kolejnych latach spółki notują gorsze wyniki co może wpłynąć na wypłatę dywidend i w najgorszym przypadku możemy trafić na biznesową porażkę i nasza spółka może upaść.

 

ebe5da57 6cbd 47fc a091 a36d07f75ea7 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/dlaczego-nie-warto-inwestowac-w-spolki-dywidendowe/

Procent składany: efekt kuli śnieżnej

Aby zobaczyć siłę procentu składanego trzeba inwestować długoterminowo, aby regularne dywidendy wygenerowały nam z dywidend tyle zysków kapitałowych, że nasze wpłaty stały by się coraz mniejszą częścią naszego portfela inwestycyjnego.

Jeżeli nie interesują nas spółki, które wypłacają dywidendę i długi horyzont inwestycji oraz idealnie rosnące dywidendy to nie mamy co liczyć na siłę procentu składanego.
Po prostu inwestowanie w spółki dywidendowe przynosi największe efekty po latach, kiedy nasza kula śnieżna nabiera rozpędu, jeżeli nie chcemy czekać to inwestowanie pod dywidendę nie koniecznie jest dla nas.

W takim wypadku spółki wzrostowe są lepszym wyborem, albo inne formy dobrych inwestycji, które przynoszą szybsze zyski dla inwestorów.

 

Dochód pasywny z dywidendy

Aby czerpać na prawdę fajne zyski ze spółek dywidendowych, które wypłacają dywidendy trzeba dosyć sporo zainwestować na polskiej giełdzie albo innym rynku w akcje spółek.
Nie wystarczy kilka tysięcy złotych, aby móc żyć z dywidend, trzeba zainwestować kwoty rzędu miliona złotych aby dywidenda gotówkowa mogła w dużej mierze zastąpić nasz przychód z pracy.
Dla przykładu, jeżeli nasza stopa dywidendy wynosi 4% to musimy zainwestować w spółki dywidendowe, które wypłacają regularne dywidendy min 300 000 zł, aby co miesiąc cieszyć się zyskiem z kapitału o wartości 1000 zł miesięcznie/12 000 zł rocznie.
(są to wartości po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych)

Jeżeli jesteśmy zainteresowani portfelem rentierskim najważniejszą rzeczą jest skupienie się na budowaniu przepływów pieniężnych, a kupowanie akcji dywidendowych jest tylko wisienką na torcie, która pozwoli cieszyć się dochodem pasywnym.
Ja to bardziej traktuję jako sport lub hobby, które w przyszłości ma być moim portfelem rentierskim, im szybciej tym lepiej, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tym, że jest to długoterminowa rozgrywka.

 

ba92885a cf32 4dbf bfa8 2973c78df5c3 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/dlaczego-nie-warto-inwestowac-w-spolki-dywidendowe/

Długoterminowy wzrost kursu akcji spółek dywidendowych

Spółki, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami w formie dywidendy, podlegają korekcie/odcięciu wartości dywidendy od ceny rynkowej akcji.
W ostatni dzień uprawniającym do wypłaty dywidendy kurs akcji spółki jest korygowany ze względu na zmniejszenie pozycji gotówkowej (została wypłacona w formie dywidendy), co powoduje, że kurs akcji spółki mniej lub więcej spada.

Jest to teoria, w praktyce jednak dywidenda aż tak bardzo nie wpływa na cenę akcji i nie wszystkie spółki mają gorsze wyniki/spadek ceny rynkowej akcji, niektóre wręcz przeciwnie – cena akcji potrafi w ten sam dzień pójść w górę.
Ale to nie zmienia faktu, że dywidenda w mniej lub bardziej negatywny sposób wpływa na cenę akcji.

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że ciągły, systematyczny wzrost ceny akcji może być ciężki do osiągnięcia, tym bardziej, że cena w jakiś sposób odzwierciedla wartość rynkową spółki, a spółki dywidendowe to zazwyczaj firmy o ugruntowanej pozycji i już dosyć dobrze rozwinięte, co sprawia że ciężej im wprowadzać innowacje i zdobywać nowe rynki tym samym zwiększając wartość akcji.

Do tego dochodzi jeszcze aspekt ciągłego wzrostu dywidendy – w końcu może zabraknąć paliwa na zwiększanie albo wypłacanie dywidend.

 

Podwójny zysk inwestorów

W teorii z inwestowania w spółki dywidendowe możemy osiągać podwójny zysk – z jednej strony jest to wzrost wypłacanej dywidendy, a z drugiej strony jej akcje powinny rosnąć.

Jednak w praktyce nie możemy mieć pewności, że akcje spółki urosną, w każdym momencie poprzedni rok obrotowy może być tym najlepszym – nie jesteśmy tego w stanie przewidzieć.
Nigdy nie wiemy co się wydarzy na następnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, mimo że inwestujemy w spółkę, która zarabia (bo tylko takie wypłacają dywidendę) to wszystko może się zmienić w nieprzewidywalny sposób i to bardzo szybko.

Do tego dochodzi ryzyko zmiany polityki dywidendowej firmy, którego również nie możemy przewidzieć, co może pokrzyżować plan naszego portfela inwestycyjnego.
Jako inwestor, inwestując w daną spółkę można powiedzieć, że dajemy jej taki kredyt zaufania i liczymy, że z ich perspektywy zrobią wszystko aby firma dobrze prosperowała, wartość dywidendy rosła i aby spółka dbała o coroczną wypłatę dywidendy.

 

eae85ce7 fbd7 4f94 820d dabff852623e Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/dlaczego-nie-warto-inwestowac-w-spolki-dywidendowe/

Inne ryzyka inwestycyjne

Do ryzyk inwestycyjnych związanych z inwestowanie w spółki dywidendowe możemy dodać jeszcze upadek firmy w którą zainwestowaliśmy.
Nowe spółki powstają, stare, nierentowne upadają – jak to mówią „nic nie trwa wiecznie”.
Wszystko jest fajnie kiedy inwestycja przynosi zyski, a nasza spółka wypłaca dywidendy jednak musimy brać pod uwagę, że za rok następny dzień wypłaty dywidendy może nie nastąpić, bo po prostu firma upadnie.

Przy wyborze spółek dywidendowych poprzez umiejętność czytania raportów finansowym i obserwację tego co się dzieje na rynku możemy zminimalizować ryzyko złej inwestycji, jednak ono zawsze istnieje.

Również nie warto inwestować całego kapitału w jedną spółkę, tylko ważne, żeby liczba spółek była na tyle duża, że w przypadku nieprzewidzianej sytuacji akcji jednej z nich strata będzie mniej bolesna.

Jest jeszcze szansa, że dom maklerski upadnie.
Chcą nie chcą, mówimy o spółce, która nie koniecznie jest notowana na giełdzie jednak dla inwestorów upadek ich brokera jest dodatkowym ryzykiem.
Nie jestem pewien czy kupowanie instrumentów finansowych następuje wyłącznie przez brokera, ale jeżeli tak to ogromna ilość instrumentów finansowych, albo raczej inwestowanie w nie jest obarczone tym ryzykiem.

Jednak już tak bardzo wchodzą w minusy inwestowania, to ten punkt – upadek brokera – by wykluczył inwestowanie w jakiekolwiek niematerialnej postaci aktywa i została by nam materialna forma inwestowania: jakieś nieruchomości, monety czy inne bardziej wyszukane inwestycje.

 

Podatek

Bardzo mocnym argumentem przeciwko inwestowaniu w spółki dywidendowe jest nieefektywność podatkowa.
Można powiedzieć, że dywidendy są nieoptymalne podatkowo – najpierw są opodatkowane na poziomie spółki – spółki zanim wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom muszą najpierw od tego zysku zapłacić podatek.
Kiedy nastąpi dzień dywidendy i dywidenda gotówkowa zasili nasze konto automatycznie te pieniądze są opodatkowane drugi raz – poprzez 19% podatek od zysków kapitałowych.

Jeżeli spółki, wybierają formę reinwestowania środków, to obniżają tym samym podatek do zapłacenia i mają więcej środków na rozwijanie swojej działalności.
Z perspektywy podatkowej warto inwestować w siebie, czytaj jest możliwość, że zysk na jedną akcję będzie większy i bardziej opłacalny dla inwestora, jeżeli środki zostaną w spółce i będą efektywnie wykorzystane.

Po stronie inwestora, możemy zmniejszyć nasze obciążenie podatkowe inwestując poprzez konta IKE/IKZE, jednak to też ma swoje wady i zalety + już nawet ostatnio widziałem jakąś wzmiankę, że rząd chce coś przy nich kombinować – i nie liczył bym, że jakakolwiek zmiana będzie na lepsze.

 

41dd6502 954e 4e71 8162 c4bd592e2c1c Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/dlaczego-nie-warto-inwestowac-w-spolki-dywidendowe/

Inwestowanie w rozwój spółki

Jeżeli chodzi o akcje i ich cenę, wypłacanie dywidend w mniejszym lub większym stopniu obniża ją.
Czy to poprzez zmniejszenie całego kapitału spółki – wypłata dywidendy to środki, które były na koncie spółki czy poprzez zmniejszenie kapitału dostępnego na inwestycje.

Pozbywanie się gotówki z konta poprzez wypłatę dywidendy to zmniejszanie swoich przepływów pieniężnych (tzw. cashflow) co nie jest pozytywnym rozwiązaniem z punktu widzenia spółki i jej akcjonariuszy.

Jeżeli spółka ma pomysł na swoją działalność albo innowacje, to spółki nie wypłacają dywidend tylko reinwestują zyski, aby w przyszłości firma była warta więcej, czytaj akcje spółki są wyżej wycenianie i jako inwestor możemy na tym wzroście dużo zarobić – niekiedy jest to o wiele większy zysk niż systematycznie wypłacana dywidenda.

Marnowanie zysków na dywidendy zamiast inwestowanie w rozwój firmy może być mocnym argumentem przeciwko inwestowaniu w spółki dywidendowe.

 

Brak dźwigni finansowej

Innym minusem przy inwestowaniu w akcje spółek dywidendowych jest brak taniej dźwigni finansowej, jak to ma miejsce np. w przypadku inwestowania w nieruchomości.
Jednak ostatnio rzucił mi się w oczy kredyt inwestorski, ale nie wiem do końca jak to działa i jakie jest jego oprocentowanie, jednak wątpię, że będzie tak atrakcyjne jak na nieruchomość oraz że będzie możliwość zamrożenia oprocentowania (jak w przypadku kredytów o stałej stopie procentowej).

Jeżeli chodzi o akcje na wszystko musimy zapracować sami.
Czy to na etacie, czy to poprzez budowanie własnych spółek – mniejszych, które generują zyski i przepływy pieniężne, abyśmy mogli je zainwestować na giełdzie i kupić trochę akcji spółek dywidendowych.
Nikt nam nie da kapitału za darmo, abyśmy mogli cieszyć się swoim portfelem rentierskim – zanim będzie z nas z poważny inwestor i będziemy korzystać z siły procentu składanego musimy najpierw włożyć w to ogrom pracy i nauki.

 

a39603da 65c4 4e79 8376 8f24d72c3c4f Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/dlaczego-nie-warto-inwestowac-w-spolki-dywidendowe/

Ostatni akapit

Kiedy patrzę na szklankę widzę ją do połowy pełną – jestem raczej pozytywnie myślącą osobą i trochę ciężko było mi w mroczny sposób przedstawić wady inwestowania w spółki dywidendowe.

Chciałem, aby ten artykuł był bardziej pesymistyczny, ale mam wrażenie, że aż taki dołujący nie jest.
Jednak starałem się przedstawić inwestowanie dywidendowe w tym gorszym świetle, abyśmy sobie zdawali sprawę, że wcale nie jest takie idealne i są inne rozwiązania, które mogą się dla nas okazać lepsze.
Ja bardzo świadomie buduje portfel spółek dywidendowych i każda wypłata dywidendy sprawia mi przyjemność, ale zdaję sobie sprawę, że nie jest to jedyne i prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie.

Jednak mimo swoich wad i pewnych ograniczeń, inwestowanie w spółki dywidendowe jest drogą, którą chcę iść i liczę, że spełni moje oczekiwania 🙂

Skoro już znamy wady i zalety inwestowanie w spółki dywidendowe przyjrzymy się następnie kilku aspektom, które już poruszyliśmy w tych 2 artykułach i rozwiniemy te zagadnienia, aby je lepiej zrozumieć 🙂

Pozdrawiam,
#DywInw

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *