Dywidendowy Inwestor: Cel 1

20 kwietnia 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Witam!
 

Mocno wierzę w taki frazes "im więcej energii wytworzysz tym więcej energii do Ciebie wraca". Co jeśli by wytworzyć tyle energii ( w tym przypadku pieniędzy) żeby do Ciebie wracały w wystarczającej ilości na pokrycie Twoich wydatków/ życia?
 

 

 

 

Nie jestem profesjonalnym inwestorem, jestem zwykłą osobą która pracuje na etacie, stara się wydawać mniej niż zarabia i szuka co zrobić ze swoją zaoszczędzoną gotówką. Mam mniej lub bardziej ambitne plany, jednej bardziej drugie mniej realne (ciężko stwierdzić co jest realne a co nie, jednak dla dobra dyskusji załóżmy że coś co jest w naszym zasięgu na dany moment, przy danych zasobach). Jednak chciałbym mieć taką kurkę co znosi złote jajka, a ja je zbieram raz na jakiś czas i mam z tego profit. Upraszczam wszystko, zakładam że kurka nie choruje, znosi jajka regularnie i mnie przeżyje! (tak kocham tą kurkę i życzę jej żeby mnie przeżyła! :) )

A teraz tak na poważnie, to chciałbym mieć źródło,które przynosi pieniądze - stałe, powtarzalne.
Uwielbiam newsy o nieruchomościach jednak jest duży próg wejścia, a aktualne ceny to dosyć wywindowane (a może nie? to będziemy wiedzieć za 2-3 lata :)).
Dlatego zdecydowałem że chciałbym zbudować portfel dywidendowy, który będzie mi przynosił zysk - co roku. Fajne jest to że można taki portfel budować z małych kwot co mnie bardzo przekonuje, a z czasem jakby się moje możliwości zwiększyły (tak, jestem cholernym optymistą! :)) to będzie można inwestować w inne pasywa.

Portfel chciałbym żeby zawierał max 12 spółek których akcje będę systematycznie skupował. Jakoś nie specjalnie będę się przejmował ceną - zależy mi na tym aby zbudować portfel i czerpać zyski z dywidend. Na pewno muszę zrobić dokładną selekcję aby spółki wypłacały co roku coraz większą dywidendę aby rekompensowała inflację - aktualna inflacja jest duża jednak zakładam że na przestrzeni życia średnio inflacja będzie bardziej unormowana i wzrost dywidend w najgorszym przypadku pokryje inflację, a jak dobrze pójdzie to ją pobije.

 

 

    Dokładnych spółek jeszcze nie wytypowałem, pracuję nad tym. Na pewno to będą spółki z GPW - tak tylko z polskiej giełdy.( i tak biorę pod uwagę wszelkie ryzyka i świadomie decyduję się na polską giełdę). Pieniądze które będę inwestował biorę pod uwagę że mogę stracić (dobra jak pisałem jestem optymistą liczę że zarobię na tym!), jednak jeżeli by się coś stało i bym je stracił to... będę żył dalej ! :)
Po prosty nie zbankrutuję :)

 

 

 

Aktualny Portfel Dywidendowy:

Asseco Poland SA, 13 akcji/80,38zł za sztukę (1045zł) - tak leci w dół cena ich akcji! jak jeszcze niżej zleci to będzie trzeba dokupić!! :)
 

oraz złożyłem zlecenie na kupno:
Dom Development SA, 11 akcji/94zł za sztukę (1034zł) - cena jest trochę aktualnie większa ale liczę że uda mi się w tygodniu zrealizować zakup.

 

 

 

Jak już pisałem jestem normalnym człowiekiem, który pracuje sobie na etacie i próbuje znaleźć jakąś drogę dla siebie :) Będę akcje skupował prawdopodobnie transzami po ok 1000zł bo tyle jestem w stanie co jakiś czas odłożyć/wygenerować.  

 

 

Jakiś cel? Na początek chciałbym zobaczyć/upewnić się że taka forma inwestowania i odcinania kuponów w postaci dywidend działa. więc:

CEL1: znalezienie max 12 spółek dywidendowych do portfela oraz zbudowanie portfela który będzie generował chociaż te magiczne 100zł/miesiąc, czyli 1200zł/rok! (Chociaż bym muszynianki do picia miał za darmo na cały rok!) - ile będę potrzebował zainwestować?nie wiem. przy założeniu że dywidenda będzie ok 4%, 1200zł/rok to coś w okolicach 32tys złotych.

 

 

To mój pierwszy post, może być trochę chaotyczny jednak (oczywiście optymistycznie!) zakładam że z czasem będę coraz lepszy w pisaniu postów i będzie coraz spójniejsze i przyjemniejsze do przeczytania :)
Bardzo mi zależy na systematycznej budowie portfela ii systematycznych wpisach i rozwoju, nie chcę się zamykać na nowe możliwości :)
Wątki z tego postu możliwe że zostaną w przyszłości rozwinięte i dokładniej rozpisane.Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .
Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.