Dywidendy, liczby i oczekiwane wyniki:
Budujemy portfel dywidendowy

04 czerwca 2022

Dywidendy, liczby i oczekiwane wyniki

 

Niestety nie umiem przewidywać przyszłości, ale mogę postarać się jak najlepiej wykorzystać dane które są dostępne i spróbować stworzyć zarys tego czego mogę się spodziewać po inwestycjach na giełdzie w spółki dywidendowe. Jest dużo informacji w internecie które można do tego wykorzystać. Celem tych artykułów będzie lepsze zrozumienie strategii inwestowania dywidendowego oraz odpowiedzenie sobie na pytania:

czy to jest ta drogą którą chcę iść przez najbliższe lata?czy inwestowanie w ten sposób będzie mnie satysfakcjonowało?

Nie przedłużając, zapraszam do czytania :)

 

cz 1: Dywidendy, liczby i oczekiwane wyniki: Wzrost spółek w długim terminie, czy na akcjach długoterminowo się zarabia?

cz 2: Dywidendy, liczby i oczekiwane wyniki:  Ile potrzebuję zainwestować, aby przejść na emeryturę?

cz 3: Dywidendy, liczby i oczekiwane wyniki: Jaki jest roczny wzrost wypłacanych dywidend ?

 

 

Budujemy portfel dywidendowy

 

 

Jako podsumowanie cyklu artykułów „Dywidendy, liczby i oczekiwane wyniki” chciałbym trochę podsumować to co się dowiedziałem robiąc poprzednie analizy.

Cel 1. który sobie wyznaczyłem jest jak najbardziej w moim zasięgu i jest to tylko kwestia czasu. Więc to będzie mój punkt wyjścia od którego zacznę i spróbuję przeanalizować jak może się ten projekt rozwinąć.

Pierwszy cel, zbudować portfolio, gdzie każda spółka ma mniej więcej równy udział ok 4000zł; łącznie to daje 36,000 zł.

Zakładam że już posiadam te akcje w swoim portfolio oraz że wypłacana dywidenda z tych spółek rośnie średnio 6% rok do roku. Pomijam wzrost/spadek wartości akcji.

 

Poniżej tabelka która obrazuje jak będzie wyglądało moje portfolio. (przy dzisiejszych kursach)

 

Z poprzednich artykułów wiemy że zysk z dywidend będzie wynosił 1812 zł (przed podatkiem) oraz 1468 zł po podatku.

 

Zakładam że jestem zadowolony i postanawiam kontynuować inwestycję – co roku dokładam 36,000zł, a otrzymane dywidendy reinwestuję.

Przy okazji przetestujemy jak na nasza korzyść będzie działał procent składany na przestrzeni lat!

 

5 lat po rozpoczęciu projektu

 

Założenia:

  • co roku dokładam następne 36 000 zł do portfela/rozłożone po równo na akcje,

  • dywidenda za rok poprzedni wzrasta o 6%,

  • całość otrzymanych dywidend nie będę reinwestował (później to policzę),

  • wszystkie wartości są już po uwzględnieniu podatków.

 

 

Pierwszy rok buduję portfolio (zainwestowany kapitał) – nie liczę żadnych dywidend. Drugi rok dokładam następne 36 000zł (zainwestowany kapitał) i otrzymuję z dywidend 1468 zł (dywidenda) (już wtedy powinienem liczyć 6% wzrostu dywidend ale zrobię sobie bufor jakby coś poszło nie tak). Następnie dokładam znowu 36 000zł (zainwestowany kapitał), zbieram dywidendę z poprzednich lat powiększoną o 6% (dywidenda). Wartość portfela liczę dodając zainwestowany kapitał oraz sumę otrzymanych dywidend. Poniżej prowizoryczny wykres – różnica pomiędzy niebieską, a zieloną linią to kapitał który został zarobiony przez mój portfel.

 

 

10 lat po rozpoczęciu projektu

 

Zwiększmy sobie nasz horyzont inwestycyjny do 10 lat. Jak będzie wyglądał i zmieniał się nasz portfel?

 

 

 

Tą samą procedurą do liczenia się posłużyłem co we wcześniejszym przykładzie.Na wykresie fajnie widać już coraz większą różnicę pomiędzy tym co ja inwestuję, a zyskiem wygenerowanym przez kapitał. W tym przypadku po 10 latach 20% naszego portfela to jest zysk z dywidend! Do tego jeżeli dołoży się reinwestowanie dywidend kapitał będzie jeszcze ciężej na nas pracował :)Po 10 latach byłbym w stanie wygenerować prawie 20 000zł z dywidend na rok, czyli 1666zł na miesiąc – i to jest praca wykonana przez kapitał który zainwestowaliśmy! Jak dla mnie super :)Im dłuższy czas na inwestycję i systematyczne odkładanie tym procent składany działa coraz lepiej na naszą korzyść.

 

 

Re-inwestowanie dywidend

 

Rozpatrzmy jeszcze jaki wpływ na mój portfel miało by reinwestowanie zysków z dywidend, gdzie średnia dywidenda z portfel wynosi 4% po podatku (z naszych 36 000zł otrzymujemy 1460zł po podatku co daje nam ok 4%).

Zysk z reinwestowanej dywidendy dopiero widzimy po 2 latach inwestowania (pierwszy rok zbieranie kapitału, drugi dostajemy pierwszy cały pakiet dywidend i je reinwestujemy, w trzecim roku zaczynamy zarabiać na reinwestowanych dywidendach). W tabelce poniżej już zamieszam obliczony ekstra zysk z reinwestowanej dywidendy, poprawioną sumę dywidend o ten ekstra zysk i wartość portfela. Poniżej wykres, który jednak za dużo się nie zmienił.

 

 

 

Przy reinwestowaniu zarobionych dywidend różnica pomiędzy portfelami wynosi,

do

ok 5,000zł różnicy :) Nie mnie oceniać czy to dużo czy to mało, jednak w skali całego portfela jest to ponad 1% zysku ekstra (po podatku), który wygenerował nasz portfel.

 

 

Dywidendy, liczby i oczekiwane wyniki – podsumowanie

 

 

Te kilka artykułów bardzo dużo mnie nauczyły. Wiem czego się spodziewać, zdaję sobie coraz bardziej sprawę że inwestowanie, nawet w dywidendy, jak każda inna inwestycja niesie ze sobą ryzyko i trzeba się do tego dobrze przygotować. Jak to mówią inwestuj tylko w to co rozumiesz.

 

Jednak jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tej formy inwestowania. Na pewno nie chcę wrzucać wszystkich jajek do jednego koszyka, ale to jest coś co intuicyjnie czuję że jest dla mnie :)Tak, jeszcze dużo pracy przede mną, przede wszystkim muszę się nauczyć monitorować spółki, rozumieć co się w nich dzieje i na tym się skupię w najbliższych tygodniach.

 

Jak już będę miał większą wiedzę odnośnie monitorowania inwestycji to rozejrzę się nad nowymi spółkami do portfela, Cel 1 zostanie jaki jest, jednak bardzo możliwe że chciałbym zastąpić Apator SA i Grupę Żywiec SA jakimiś innymi spółkami które podnoszą dywidendę, aby portfel długoterminowo wykręcał jeszcze lepsze wyniki.

 

Ciężko mi sobie wyobrazić aby zbudować tak duże portfolio aby móc przejść na emeryturę korzystając tylko z dywidend. Mam jeszcze wiele lat pracy przed sobą jednak to jest dla mnie tak daleki psychologicznie horyzont że wolę się skupiać na tym co jest tu i teraz :)Chcę się na razie skupić na najbliższych latach, ponieważ za 10 lat wszystko może się zmienić :)

 

Czy też macie poczucie że inwestowanie to gra długoterminowa?
Zapraszam do dyskusji :)

 

 

Pierwszy cel jaki sobie wyznaczyłem: Dywidendowy projekt: Cel 1

Spółki które wybrałem do swojego portfela: Spółki do Dywidendowego Portfolio

Najnowsza aktualizacja portfela: Aktualizacja Portfela, Maj 2022

 

 

Kontakt

www.facebook.com/inwestordywidendowy

Można się ze mną skontaktować pod e-mailem: tomek@inwestordywidendowy.pl