Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Po co inwestujesz ?

Preferuję czas, ponad pieniądze.Dlatego moim głównym motorem napędowym i celem inwestycyjnym jest cashflow.

Chcę, aby portfel dywidendowy pokrywał z dywidend jakieś koszta mojego życia, a dobór spółek, które zwiększają dywidendę z roku na rok sprawi, że siła nabywcza tych dywidend będzie zachowana (dywidendy będą rosły szybciej niż inflacja).

Dzięki takiej strukturze mogę w każdym momencie przestać budować portfel i on dalej będzie dla mnie pracował, tak długo jak spółki w które zainwestowałem będą wypłacały dywidendy.

Jakie kwoty inwestujesz ?

Pracuję na etacie i co miesiąc jestem w stanie oszczędzać 3300 zł.Zdecydowanie planuję zwiększać kwotę oszczędności, czy to poprzez podwyżkę w pracy, czy zmianę pracy, albo dodatkowe zajęcie po godzinach.

Celem moim jest zwiększanie oszczędności na inwestycje o 10% co roku.

Czy inwestuję w coś poza spółkami dywidendami ?

Tak.

Jeżeli chodzi o giełdę inwestuję aktualnie tylko w spółki wypłacające dywidendę.Widzę w tym ciekawy potencjał na dochód pasywny.

Poza giełdą jestem zainteresowany nieruchomościami, ale na wynajem. Dlatego prędzej czy później część oszczędności zostanie ulokowana w jakąś nieruchomość na wynajem.Tak jak w przypadku spółek dywidendowych – celem są dodatkowe przepływy pieniężne.

Posiadam też kilka złotych i srebrnych monet (jedno uncjowych), jest to część mojej poduszki bezpieczeństwa. Po prostu nie chcę trzymać większych oszczędności w gotówce, aby inflacja ich nie zjadały. Posiadam oszczędności w gotówce na 3 miesiące życia (jakbym stracił pracę) i ciągle systematycznie je powiększam, po prostu jak się zbierze większa kwota to kupuję za to złotą monetę, albo tubę srebrnych monet.

W jakie spółki inwestuję ?

Moje kryteria doboru spółek są proste:

 • spółka musi wypłacać systematycznie dywidendę, idealnie od minimum 10 lat,

 • dywidenda musi rosnąć, minimum 10% rocznie (niekoniecznie z roku na rok, ale jak spojrzę na przestrzeni 5 lat wstecz, to chciałbym aby średnioroczny wzrost wynosił 10%),

 • stopa dywidendy przy zakupie akcji musi wynosić minimum 3% - chociaż od tej zasady robię czasami delikatne odstępstwa.

Taki dobór spółek pozwala mi odejść od stołu kiedy chcę, a portfel dalej będzie robił swoje i zarabiał na określone koszty życia.

Jaki jest mój cel inwestycyjny ?

Mój aktualny cel do zbudowanie takiego portfela, który z samych dywidend będzie mi co roku generował 12 tys zł, czyli średnio 1 tys zł miesięcznie.Taka kwota pozwoli mi już pokryć część kosztów życia, a wzrost dywidendy rok do rok będzie mnie chronił przed inflacją i utrzyma siłę nabywczą tej inwestycji.

Jak buduję swój portfel dywidendowy?

Prosto.Chcę, aby mój portfel dywidendowy wymagał ode mnie minimalną aktywność.
Moja strategia jest prosta:

 • zarabiam (wydaję mniej niż zarabiam)

 • oszczędzam (najpierw płacę sobie, czytaj odkładam na inwestycję zanim zacznę wydawać)

 • inwestuję (mój portfel dywidendowy)

Zasady prowadzenia portfela dywidendowego.

 • Co miesiąc z moich oszczędności mam stałą kwotę, którą przeznaczam na inwestowanie w spółki dywidendowe - na 2023 rok to jest 3300 zł miesięcznie.

 • Co roku będę starał się zwiększać kwotę oszczędności, którą będę chciał przeznaczyć na inwestycje o 10%.Czyli od stycznia 2024 będę inwestował 3700 zł miesięcznie.A dalej zobaczymy, będę miał 12 miesięcy, aby wymyślić skąd za rok dorwać kolejne 370 zł

 • Wszystkie otrzymane dywidendy reinwestuję - na razie zdecydowałem, że nie będę odcinał kuponów od swoich inwestycji.

 • Kupuję akcje spółek dywidendowych na jak najdłuższy termin.Będę je trzymał tak długo, jak długo będą wypłacać dywidendy.

 • Nie zakładam sobie żadnego celu finansowego na długie lata.Po prostu skupiam się na oszczędzaniu, zwiększaniu oszczędności i kupowaniu za nie akcji spółek dywidendowych.W każdym momencie mogę stwierdzić, że np. te dywidendy co otrzymuję pokryją mi jakieś koszta życia, jestem usatysfakcjonowany tym i zostawiam te akcje, aby wypłacały dywidendy, które wykorzystam zamiast je reinwestować.W takim przypadku oszczędności zacznę przeznaczać na jakieś inne cele.

 • Ten portfel NIE jest emerytalny i nie prowadzę go na żadnych kontach IKE/IKZE.Wiem, co tracę, wiem ile tracę i wiem co zyskuję - swobodę!I płacę podatek od zysków kapitałowych cholernie świadomie :)

Skąd są screeny do podsumowań portfela ?

Swoje portfele prowadzę na portalu:

https://myfund.pl

Na bieżąco wprowadzam tam swoje transakcje i prowadzę wirtualny portfel.
Z tej strony również pochodzą wszystkie zdjęcia do podsumowań miesiąca i różnych zestawień, które obejmują moje inwestycje.

Jakich brokerów używam do swoich inwestycji ?

Posiadam konta u dwóch brokerów.Interactive Brokers (IB), gdzie aktualnie prowadzę inwestycje na rynku brytyjskim. Docelowo to konto ma służyć do inwestowania w funtach brytyjskich i dolarach amerykańskich.

X-Trade Brokers (XTB), tutaj posiadam dwa konta walutowe, jedno w polskiej złotówce na którym kupuję akcje na GPW, a drugie w euro – posłuży mi do kupowania spółek z krajów ze strefy euro.

Czy kupisz akcje spółki XYZ ?

Prawdopodobnie nie kupię.

Mam konkretne kryteria co do doboru spółek i bardzo niewiele firm, szczególnie z GPW je spełnia.Stawiam na jakość, nie ilość, a dywersyfikację portfela robię poprzez otwieranie się na nowe rynki.

Czemu nie masz w portfelu spółek skarbu państwa ?

Nie chcę mieć portfelu spółek, które są silnie zależne od polityków.

Politycy są nieprzewidywalni, a ja nie lubię kasyna.

Czy jesteś doradcą inwestycyjnym ?

Zdecydowanie nie!

Jednak chciałbym tutaj jeszcze raz zaznaczyć, że informacje przedstawione na blogu, moje decyzje, przemyślenia, opinie, są prywatnymi opiniami autora, nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych i inwestuję na własną odpowiedzialność.

Jeżeli masz do mnie jakieś pytania, ale nie wiesz czy ktoś już je zadał, to dobrze trafił*ś !

Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała ta sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.
 

Kliknij na pytanie, które Cię interesuje!

 

Zapraszam :)

Podoba Ci się idea bloga?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby
otrzymywać powiadomienia
o nowych artykułach :)


Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Śledź mnie w social mediach!

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

„Poprzez budowanie różnych źródeł „przychodów pasywnych” uwalniam swój czas, aby korzystać z niego według własnych zasad.
Osiągam moje cele finansowe poprzez oszczędzanie i inwestowanie nadwyżek finansowych oraz zwiększanie i generowanie dodatkowych przychodów.
Tak się złożyło, że buduję portfel spółek dywidendowych oraz relacjonuję swoją drogę i dzielę się swoim doświadczeniem poprzez prowadzenie bloga.”

Dywidendowy Inwestor