Inwestowanie dywidendowe czyli inwestowanie w dochód pasywny

Inwestowanie w dochód pasywny poprzez kupowanie akcji firm, które co roku wypłacają dywidendę i ją zwiększają jest jedną z najlepszych form dochodu pasywnego, który systematycznie się rozwija w czasie poprzez wzrost wartości waszego kapitału (cena akcji), a także wzrost wypłacanych odsetek od waszego kapitału (dywidend) !

 

Dywidendowe inwestowanie, a w szczególności inwestowanie w spółki zwiększające z roku na rok wypłacaną dywidendę, może być świetnym wehikułem do budowania długoterminowego bogactwa.
Przyjrzyjmy się dzisiaj temu podejściu i zobaczmy jak inwestować, albo jak budować dochód pasywny i wzrost wartości kapitału!

 

Jeżeli was interesuje temat dochodu pasywnego to poniżej znajdziecie linki do innych artykułów na ten temat:

5 kroków do życia z dywidend

Aktywa i pasywa

Budowanie przepływów pieniężnych

Pasywne źródła dochodu

Dochód pasywny

 

Inwestowanie w celu uzyskania dochodu pasywnego

Myślać o tym jak inwestować w spółki dywidendowe warto zacząć od podstaw, czyli od jakości!

 

„O wiele lepiej jest kupić wspaniały bizes za dobrą cenę, niż przeciętny biznes za wspaniałą cenę”
Warren Buffett

 

Od jakiegoś czasu inwestowanie w spółki, które wypłacają rosnące dywidendy z roku na rok stało się moją ulubioną formą budowania dochodu pasywnego.
Dlatego między innymi powstał ten blog i tak promuję tą formę inwestowania – jest po prostu świetna i praktyczna, a co najważniesze dostępna dla większości społeczeństwa, gdzie w większości pracujemy na etacie albo prowadzimy swoje małe biznesy, zarzadzamy co miesiąc swoim budżetem domowy w rozsnądny sposób, a nadwyżki chcemy tak zagospodarować, aby dla nas pracowały.

Inwestowanie dywidendowe może zagwarantować nam świetne zyski przy minimalnym wkładzie czasu oraz wygenerować dodatkowe przepływy pieniężne do naszego budżetu domowego, a jedyny warunek który musimy spełnić to dyscyplina i systematyczna praca nad swoim portfelem.

 

Inwestowanie w rosnące dywidendy

 

dividend stocks Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-dywidendowe-czyli-inwestowanie-w-dochod-pasywny/

 

Inwestowanie w rosnące dywidendy to koncepcja według której kupujemy akcje spółek, które co roku dzielą się z akcjonariuszami swoim zyskiem w formie dywidendy, a co najważniejsze co roku podnoszą wypłacą dywidendę.

Ma to kilka zalet tak dla wzrostu naszego portfela jak i jego bezpieczeństwa.

Po pierwsze spółki od jakiegoś czasu (ja osobiście przyjmuję minimum 10 lat) wypłacające dywidendę mają zazwyczaj z góry określoną politykę dywidendową, a wypłata dywidendy jest dla nich pewną tradycją, którą niechętnie będą chcieli przerwać.

Oczywiście kiedy będzie źle to jeżeli zyski spółki bardzo spadną, to firma może nie wypłacić dywidendy, ale zauważyłem że częściej jest praktykowe zmniejszenie dywidendy, więc do waszego portfel i tak coś wpadnie, a jeżeli firma poprawi swoją sytuację to zazwyczaj dywidenda powraca na swoje tory wzrostu – przynajmniej taką zależność zaobserwowałem wśród kilkunastu spółek na LSE.

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że wiele spółek buduje kapitał zapasowy i ma pewne środki w rezerwie na gorsze lata, dlatego często jeżeli firma będzie miała gorszy jeden rok to dalej potrafi podnosić wypłacaną dywidendę!

Po drugie spółka aby mogła podnosić wypłacają dywidendę to musi zarabiać i to zarabiać coraz więcej, aby móc coraz więce wypłacać w formie dywidendy!
A to ma wiele zalet, ponieważ możemy śledzić zyski firmy i kontrolować czy będzie miała z czego dalej  dzielić się z nami dywidendą oraz jaka jest jej sytuacja, a z drugiej strony wzrost zysków sprawia, że jej wartość z czasem rośnie – mniej lub bardziej zależnie od zysków, a to przekłada się na wyższe wyceny czyli na większą wartość waszego portfela.
A wzrost wartości waszego portfela to nic innego jak wzrost wartości waszego kapitału 🙂

I najważniejszą dla długoterminowych inwestorów sprawą jest, że wasza osobista stopa dywidendy rośnie z roku na rok!
Możecie kupić akcje spółki, która wypłaca powiedzmy dywidendę ze stopą 3% (3% z wartości jej akcji w danym momencie), jednak jeżeli spółka podnosi średniorocznie wypłacaną dywidendę ok 10% to mimo że spółka za rok może znowu wypłacić dywidendę o stopie 3% to wasza osobista stopa będzie wynosiłą 3.3% – ponieważ kupiliście akcje taniej rok wcześniej!
Po roku to może być 3.3%, po dwóch latach 3.6% i rosnąć tak długo jak spółka wypłąca i zwiększa wypłacaną dywidendę.
To działa jak procent składany na waszą korzyść, przy jednorazowej inwestycji w spółkę wypłacającą rosnącą dywidendę z roku na rok wasza stopa dywidendy, czyli stopa zwrotu z waszej inwestycji będzie rosła – nic tylko trzymać akcje jak najdłużej!

A skoro mowa już o procencie składanym i jeżeli chcesz jeszcze bardziej rozpędzić swoje dochody pasywne z dywidend to polecam reinwestować otrzymywane dywidendy – przynajmniej tak długo jak długo ich nie potrzebujecie do pokrywania kosztów waszego życia.
Czy będziecie reinwestować dywidendy w nowes spółki, albo w te same które wam wypłaciły dane dywidendy – to już bez różnicy, najważniejsze że za pieniądze zarobiona przez wasze pieniądze, dokupujecie więcej akcji, które będą dla was zarabiały jeszcze więcej pieniędzy – to działa jak budowanie swojej małej armii!
Im więcej będziecie mieli żołnierzy po swojej stronie (każdy żołnierz to jest jedna akcja), tym więcej żołnierzy będzie dla was pracować i tym więcej pieniędzy dla was wygenerują.

 

 

Ważne pojęcia związane z inwestowaniem dywidendowym

Są 3 ważne rzeczy na które musimy zwrócić uwagę, kiedy chcemy rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w spółki wypłacające rosnące dywidendy.

  • Wzrost dywidendy – w końcu przy takiej strategii to będzie nasz priorytet 🙂
    Każdy wypłacona dywidend, wyższa od poprzedniej będzie miała jakiś określony wskaźnik wzrostu.
    Ja osobiście zazwyczaj sprawdzam średnią wzrostu dywidendy z roku na rok za ostatnie 3, 5 i 10 lat.
    Dzięki temu jestem w stanie mniej więcej przewidzieć jak bardzo wypłacana dywidenda z danej spółki będzie rosnąć w przyszłości.
    Oczywiście przeszłe wzrosty dywidend nie są gwarancją, że takie same wzrosty będą w przyszłości, ale to jest najlepsze co mamy do dyspozycji!
    Przede wszystkim jeżeli spółka wypłaca rosnącą dywidendę od dłuższego czasu (a takich szukamy), to raczej firma będzie kontynuwała tradyję i dalej podnosiła dywidendę.
    (dla przykładu, poniżej średni wzrost dywidendy (rok do roku) za 3, 5 i 10 lat dla Asseco BS, Asseco SE oraz Decora)

 

snip 4 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-dywidendowe-czyli-inwestowanie-w-dochod-pasywny/

 

  • Stopa wypłaty dywidendy (nie mylić ze stopą dywidendy o niej za chwilę) – czyli procent zysku jaki dana spółka przeznacza na wypłatę dywidendy.
    Nie chcemy żeby wynosiła za dużo, powiedzmy 100% ponieważ spadek zysków za rok może negatywnie wpłynąć na wypłacaną dywidendę i zapewnić brak wzrostu dywidendy.
    Jeżeli spółka wypłaca np. 50% zysku na dywidendę to mamy pięćdziesięcio procentowy bufor bezpieczeństwa działający na naszą korzyść 🙂
    (średnia stopa wypłaty dywidendy dla wyżej wymienionych spółek)

 

snip 5 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-dywidendowe-czyli-inwestowanie-w-dochod-pasywny/

 

  • Stopa dywidendy – czyli ile otrzymasz w formie dywidendy za każdą złotówkę, którą zainwestowałeś.
    Jeżeli np. zainwestowałeś 100 PLN w jedną akcję, a spółka wypłaciła dywidendę 5 PLN na akcję, to Twoja stopa dywidendy wynosić będzie 5% (po poradku belki ok 4%).
    (no to skoro jesteśmy już przy tych spółkach to porównajmy sobie średnią stopę wypłacanych przez nie dywidend za 3, 5 i 10 lat)

 

snip 6 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-dywidendowe-czyli-inwestowanie-w-dochod-pasywny/

 

Jeżeli dopiero zaczynasz inwestowanie dywidendowe warto, abyś zaznajomił się z tymi pojęciami.
Co prawda to są podstawy, ale wystarczą aby móc cokolwiek ocenić – jednak to dopiero początek pięknej przygody, ponieważ gdy te pojęcia staną sie dla Ciebie codziennością zaczniesz szukać więcej informacji i brnąć głębiej do tej króliczej nory, a im dalej tym więcej nowych rzeczy i tym ciekawiej 🙂

 

Strategia inwestowania w akcje dywidendowe

Jest kilka porad, które jeżeli wprawisz w życie to bardzo mocno zwiększysz swoje szanse na sukces w inwestowaniu dywidendywym.

  • Budując portfolio warto tak dobrać sobie spółki, aby średnia stopa dywidendy z tych spółek była większa niż średnia stopa inflacji w danej walucie/kraju.
    Taki zabieg pozwoli nam od razu stanąć zwycięsko do walki z inflacją, jeżeli dodamy do tego wzrost wypłacanych dywidend co roku oraz wzrost wartości naszych akcji to zwycięstwo mamy murowane!
  • Musisz posiadać w sobie dużo cierpliwości, aby trzymać akcje danej spółki przez lata. I mam tutaj na myśli 10 lat, 15 lat i więcej.
    Trzymając akcje na tak długi okres wzrost wartości tych akcji powinien uchronić Twój kapitał przed inflacją, a wypłacane dywidendy będą działać jak procent składany na Twoją korzyść.
    Tylko nie zapomnij reinwestować otrzymanych dywidend!
  • Zwróć uwagę czym firma finansuje wypłacane dywidendy.
    Chcemy posiadać w swoich portfelach spółki, które wypłacają dywidendy z zysku, a nie z jakiś pożyczek – to raczej nie była by długoterminowa inwestycja.
    Stopa wypłaty dywidendy bardzo pomaga, ponieważ określa jaki procent ZYSKÓW zostaje przeznaczony na dywidendę – i tutaj jest słowo klucz, dywidenda jest wypłacana z części zarobionego wcześniej zysku.
  • Nie inwestuj w jeden sektor, ani jedną formę biznesu.
    Trzymaj w swoim portfelu firmy działające w różnych branżach, wtedy bez różnicy na co będzie moda Ty i tak wyjdziesz na tym dobrze.
    A jeżeli będzie źle to bardzo możliwe, że będziesz posiadał spółkę z tej branży która akurat dobrze sobie poradzi (zawsze są takie przypadki) i pociągnie Twój portfel do góry.
  • Dywersyfikacja na różne kraje daje dodatkowe zabezpieczenie.
    Posiadając akcje z różnych części świata nie dość, że masz kapitał rozłożony w różnych walutach to dodatkowo nie jesteś zależy od jednego rządu.

 

Potencjał do wzrostu przy inwestowaniu w akcje dywidendowe

 

broker and stock investing Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-dywidendowe-czyli-inwestowanie-w-dochod-pasywny/

 

Na pewno znajdzie się kilka spółek, które wypłacają systamatycznie dywidendy od początku swojego istnienia.
Do tego trzeba mieć na prawdę dobrze prosperującyc biznes, który odniósł już sukces.
Dodatkowo aby wypłacać i jeszcze podnosić przez lat wypłacane dywidendy potrzeba świetnie zarządzanej spółki, która musi się dalej rozwijać i coraz więcej zarabiać.
To się w mniejszym lub większym stopniu musi przełożyć na wyższe wyceny akcji danej spółki.

Jest kilka indeksów (zbiorów spółek), które mogą Ci się przydać do analizy i  pokazać jak się zachowują w długim terminie spółki, które wypłacają rosnącą dywidendę – jeżeli skupimy się na tak zwanych dywidendowych arystokratach to mówimy o 25 latach ciągłego, nieprzerwanego wypłacania dywidend i zwiększania wypłacanej kwoty!.

Przeglądając taki indeks nie dość że możemy zobaczyć jak się zachowują w długim terminie takie spółki, to możemy zobaczyć jak dokładnie to wyglądało w przypadku różnych spółek, a przy okazji macie świetną listę spółek z których możecie wybrać coś dla siebie w co warto zainwestować.

Warto przy analizowaniu spółek zwrócić uwagę czy zysk firmy rośnie oraz jaki zysk ma potencjał do dalszych wzrostów.
Jeżeli widzisz, że firma dobrze sobie radzi, gospodatka również rośnie z czasem to możesz również oczekiwać wzrostu wypłacanej dywidendy przez spółkę.

Poza sytuacją finansową warto również zwrócić uwagę czy firma się nie zadłuża nagle na duże kwoty, a także na jakie projekty przeznacza swoje zyski – mogą się okazać startupami i służyć bardziej przepalaniu gotówki niż generowaniu zysków.

Warto również zwrócić uwagę na wolne przepływy pieniężne oraz zapas gotówki w firmie.
Przy okazji sprawdźcie jaka jest stopa wypłaty dywidendy (o tym wspominałem wcześniej) – spółki musi posiadać zapas, aby dalej wypłacać i podnosić wypłacaną dywidendę w przypadku braku wzrostu zysków.
Ja osobiście bardzo zacząłem zwracać uwagę na systematyczny, stabilny wzrost zysków – takie firmy można trzymać latami w portfelu i nie martwić się o ich akcje.

 

Inwestowanie w zdrowy stabilny wzrost

Z czasem i doświadczeniem zauważyłem, że zazwyczaj na rynku mamy dwie opcje.
Możemy zainwestować w firmę, która będzie nam wypłacała dużą dywidendę (wysoka stopa dywidendy), ale ich wzrost pomału zwalnia.
Albo możemy zainwestować w firmę, która wypłaca nam mniejszą dywidendę, ale dodatkowo z każdym rokiem osiąga coraz większe zyski.

Wyższe dywidendy sprawiają, że będziemy mieli co jakiś czas większy dopływ gotówki do naszego portfela.
Jednak warto myśleć długoterminowo, chcemy w swoich portfelach spółki, które będą dla nas pracować latami, a przy odpowiednim wzroście wypłacanej dywidendy za kilka lat taka spółka może być mocnym kombajnem w naszych szeregach.

Twoja osobista stopa dywidendy jest zależna od wzrostu wyceny akcji Twoich spółek oraz wzrostu ich zysków.
Wyobraź sobie, że spółka nawet zaczynając ze stopy dywidendy o wartości 2% będzie zwiększała wartość wypłacanej dywidendy o 10% rocznie – za kilka lat to będzie maszynka nie do zatrzymania.

2% – 2.2% – 2.4% – 2.6% – 2.9% – 3.2% – 3.5% – 3.85% – 4.2% – 4.65% – 5.1% – 5.6% – 6.1% – 6.7% – 7.4% – 8.2% – 9% – 9.9% – 10.9% – 12% – 13.2% – 14.5% – 15.9% – 17.5% – 19.3%

I możemy tak dalej, pytanie ile posiadamy czasu!
A możecie posiadać w portfelu spółki, które zwiększają swoje dywidendy o więcej niż 10% albo zaczynać od wyższej stopy dywidendy.

 

Budowanie optymalnego portfolio spółek dywidendowych

 

nutrition Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-dywidendowe-czyli-inwestowanie-w-dochod-pasywny/

 

Tutaj jest kwestia bardzo otwarta.
Ile ludzi tyle może być różnych podejść do tematu i różnych strategii dobierania spółek.
Dla każdego może być ważna inna metryka.

Jednak jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces przy inwestowaniu dywidendowym powinieneś uwzględnić w swoim portfolio kilkanaście spółek – 20 ? 30? 50 ? po prostu im mniejsza waga w Twoim portfelu każdej spółki tym przy jakimkolwiek podknięciu mniej to odczujesz.
Jeżeli będzie posiadał dla kontrastu 2 spółki w swoim portfolio i z jedną z nich coś się stanie to możesz stracić 50% swojego kapitału!

Są osoby, które preferują portfolia składające się z mniejszej ilości spółek (pozdrawiam Marka z Twittera :)) ale to są osoby z dużym doświadczeniem oraz bardzo cierpliwe, mogą czekać na odpowiedni zakup latami (w sumie Warrn Buffet podobnie robił w niektórymi spółkami?).
Jednak dla większości małych inwestorów jak ja dywersyfikacja będzie najlepszym sprzymierzeńcem, tak samo jak DCA i systematyczne zakupy.

Jak już wcześniej wspomniałem warto rozważyć zbudowanie swojego portfolio na różnych walutach i gospodarkach – to da nam doddatkowe zabezpieczenie oraz dywersyikację.

 

Kilka słów na koniec

Budowanie swojego dywidendowego portfela to niezła zabawa.
Pozwala Ci stworzyć coś od zera, co możesz monitorować i patrzeć jak się rozwija.
Z czasem i doświadczeniem przychodzi ochota na więcej inwestycji, dywidend i wiedzy – bo im więcej wiesz tym więcej widzisz rzeczy na które jeszcze nie zwracałeś uwagi.

Będąc na rynku dłuższy czas będziesz widział kiedy jest gorszy moment i ceny akcji spadają, a Ty możesz wykorzystać ten czas na dokupowanie jeszcze większej ilości akcji do swojego portfolio i powiększać swoją kulę śnieżną!
I nie, nie mam na myśli przewidywanie i kupowanie w dołkach, tylko uśrednianie ceny w dół poprzez dokupowanie akcji kiedy cena spada.
Ja tak w 2022 roku zrobiłem niezły start swojego portfela, kiedy ceny akcji spadały ja co miesiąc, konsekwentnie kupowałem sobie dodatkowe akcje – w pewnym momencie na początku 2023 roku rynek odżył, a wyceny zmieniły kierunek ^^

Systematyczne inwestowanie i bycie na rynku sprawi, że będziemy na świetnej drodze do budowania swojego bogactwa, a kto wie może o jakąś wolność finansową nam się zahaczy 🙂

Myśl o inwestowaniu dywidendowym jak o recyklingu.
Otrzymujesz dochód w postacie dywidendy ze swoich akcji, ten dochód ponownie inwestuejsz dokupując więcej akcji tej samej spółki, co sprawi że w przyszłości ta pozycja będzie Ci wypłacać jeszcze większą dywidendę – będziesz miał większy dochód.
No nic tylko powtarzać całą procedurę !

 

Pozdrawiam,
#DywInw

 

4 comments… add one
  • Magique paź 19, 2023 @ 23:29

    Cześć,

    Fajny wpis. Dodałbym ETF’y ogólnie. Np Ams:VUSA bądź inny w dolarach, jak kto co woli.

    Jaki miesiąc średni dochód miesiąc do miesiąca w tym lub poprzednim roku i po ilu latach inwestycji?

    Pozdrawiam inwestorów

    • Dywidendowy Inwestor paź 21, 2023 @ 9:19

      Cześć Magique 🙂

      ETFY są fajną opcją dla osób, które w ogóle nie chcą poświęcać za dużo czasu na inwestowanie i chcą je jak najbardziej zautomatyzować – sam się zastanawiam nad IKE z przeznaczeniem na zbudowanie takiej poduszki bezpieczeństwa na emeryturę i kupowaniem tak jakiegoś jednego ETFa, idealnie takiego który nie wypłaca dywidendy tylko ją reinwestuje – normalnie bezobsługowy fundusz emerytalny hehe 🙂

      Ja zacząłem inwestować dopiero w 2022 roku, w pierwszym roku z dywidendy otrzymałem 1000 PLN, w tym roku liczę że dobiję do 3000 PLN, na razie moim celem jest aby portfel generował dla mnie 12 000 PLN rocznie.

      Pozdrawiam,
      Tomek

  • Seba lip 23, 2023 @ 10:43

    Witam. Bardzo fajnie prowadzony blog. Będę tutaj zaglądał częściej. Ja od kilku lat też staram się inwestować dywidendowo. Efekty faktycznie po jakimś czasie przychodzą. Pozdrawiam. Seba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *