Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy

 

Jednym z bardziej motywujących i popularnych podejść jest inwestowanie w spółki, które wypłacają wysokie dywidendy.
Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy sprawia, że przy odpowiednim doborze spółek jesteśmy w stanie czerpać wysokie zyski, które przy odpowiednim horyzoncie czasowym staną się dla nas maszynką do generowanie pieniędzy.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy

 

 

Inwestowanie to jest naprawdę szeroki temat.
W dzisiejszych czasach mamy dostępnych dużo różnych form inwestowania i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i swojego podejścia do życia/swojej filozofii.
Jedną z takich strategii inwestowania jest inwestowanie dywidendowe, czyli inwestowanie w akcje firm, które dzielą się z inwestorami wygenerowanym zyskiem.

Oczywiście inwestowanie dywidendowe również ma wiele różnych podejść, strategii i wariacji.
Jednym z bardziej motywujących i popularnych podejść jest inwestowanie w spółki, które wypłacają wysokie dywidendy.
Jak każda strategia ta również ma swoje wady i zalety, dlatego dokładnie przyjrzymy się tej strategii – może komuś się przyda ta wiedza 🙂

 

Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy

Ten artykuł jest jednym z całej serii artykułów o inwestowaniu w spółki wypłacające wysokie dywidendy.
Cała seria składa się z poniższych artykułów – zapraszam do zapoznania się z resztą 🙂

Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy

Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy

Czy warto stawiać na wysoką dywidendę ?

Dla kogo inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy ma sens ?

Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Kiedy kupować akcje, które wypłacają wysokie dywidendy ?

Na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy ?

Jakie spółki z GPW wypłacają wysokie dywidendy ?

Jak monitorować spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Jak reinwestować wysokie dywidendy ?

Kiedy sprzedać akcje spółek wypłacających wysokie dywidendy ?

Wysokie podatki od wysokich dywidend

Czy inwestowanie w wysokie dywidendy ma sens ?

 

 

Notatka.
Ja osobiście bardziej skupiam się na inwestowaniu w spółki wypłacające rosnącą dywidendę, jednak w moim portfelu również znajdują się spółki, których celem jest generowanie dla mnie wysokich dywidend.
Ma to na celu przede wszystkim zwiększenie przepływów pieniężnych tu i teraz, ponieważ spółki, które podnoszą dywidendę są jak wino – im dłużej je trzymamy w portfelu, im dłużej podnoszą dywidendę, tym są skuteczniejsze i odpowiadają za większą część stopy dywidendy z naszego portfela, ale po prostu potrzebują czasu.
Ale zanim one nabiorą znaczenia to właśnie te spółki wypłacające wysoką stopę dywidendy wykonują największą robotę i wpływają na motywację.

 

Na czym polega inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Powiedzmy sobie szczerze, tu nie ma żadnej filozofii – inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy polega na kupowaniu takich akcji, które będą nam wypłacały „jak najwyższe” dywidendy.
A jakich stóp zwrotu możemy się spodziewać ?
O tym za chwilę, ale najpierw kilka słów o inwestowaniu 🙂

 

Inwestowanie to długi horyzont inwestycji

Jeżeli chcemy mówić o inwestowaniu to warto podkreślić, że inwestowanie jest równoznaczne z długim horyzontem inwestycyjnym – szczególnie na rynkach kapitałowych.
Krótkim terminem cechuje się spekulacja, ponieważ w krótkim terminie to nastroje inwestorów, rozprzestrzeniane informacje, raporty finansowe czy inne zmienne najbardziej wpływają na kurs cen akcji.
Natomiast im dłuższy termin inwestycji, tym większe znaczenie mają fundamenty naszych firm w które inwestujemy, czyli sprzedaż, zysk, ilość gotówki w firmie, zadłużenie – wszystko to co buduje firma, której akcja jest tylko papierowym odpowiednikiem jakiejś części udziałów.

Dzięki takiemu podejściu inwestowanie cechuje się tym, że jesteśmy w stanie w jakimś stopniu przewidzieć końcowy wynik inwestycji, a przynajmniej obieramy konkretny kierunek w którym zmierzamy.
Oczywiście w praktyce różnie bywa, ale zwiększamy prawdopodobieństwo „wygrania inwestycji” maksymalnie na naszą korzyść, a długi horyzont inwestycji w tym nam pomaga.

 

Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy

 

Jaki jest główny cel inwestowania w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Jeżeli decydujemy się na inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy to naszym oczywistym celem jest, aby dywidendy, które otrzymujemy od naszych spółek były jak najwyższe.
Oczywiście takie stopy zwrotu mogą być nie do utrzymania w długim terminie jednak w tym przypadku, właśnie tu i teraz przekładamy w pewnym sensie nad przyszłość.
I nie zrozumcie mnie źle, nie mam na myśli skrajnego skupiania się na jak największym generowaniu zysków dzisiaj, kosztem przyszłości.

Generowanie wysokich dywidend dzisiaj ma swoje zastosowanie i może być częścią każdego portfela.
Niektórzy czytelnicy bloga świadomie inwestują w spółki, które wypłacają wysokie dywidendy i środki które otrzymują nie re-inwestują, tylko przeznaczają na konkretne rzeczy – jak wycieczki, rachunki i inne codzienne wydatki.

Z drugiej strony nie warto popadać w skrajność i łapać spółek, które jednorazowo wypłacają jakieś skrajnie wysokie stopy dywidendy.
Oczywiście 15% zwrotu jest lepsze niż 10%, jednak 15% zwrotu jednorazowo (+ prawdopodobnie duży spadek cen akcji), jest zdecydowanie gorszy niż 10% zwrotu przez kolejnych 5 lat (+ utrzymana cena akcji, a w wielu przypadkach wzrost cen akcji, co jest dodatkowym zyskiem dla inwestora).

Więc naszym głównym celem są wysokie dywidendy, ale przy zachowaniu podstaw inwestowania, czyli długim horyzoncie czasowym, a dlaczego ?
Już wam tłumaczę 🙂

 

Jak oszacować skuteczność naszej inwestycji ?

To zdanie może brzmieć trochę zagmatwanie, ale w najprostszym tłumaczeniu chodzi mi o to, jak szybko nasze zainwestowane środki nam się zwrócą.
Im szybciej odzyskamy nasz zainwestowany kapitał, tym inwestycja jest lepsza/skuteczniejsza.
Z drugiej strony jeżeli stracimy … – nie po to inwestujemy.!

Tutaj na chwilę jeszcze wracamy do łapania spółek, które jednorazowo wypłacają wysokie dywidendy.
Oczywiście może się zdarzyć, że kupicie akcje, otrzymacie wysoką dywidendę, sprzedać akcje (nawet na lekkiej stracie), ale dalej jak podliczyć do tego zysk z dywidendy to i tak na tej inwestycji zarobicie.
Realne ? Myślę, że dałoby się zrobić, ale nam nie o to tutaj chodzi.

Ja dla moich spółek liczę dwie zmienne:

  • ROI dywidendy, czyli jak długo przy danej stopie dywidendy i przy danym średniorocznym wzroście dywidendy (pamiętajcie, że spółki w moim portfelu raczej słyną z tego, że podnoszą wartość wypłacanych dywidend) moje środki, które dzisiaj w tą spółkę zainwestowałem się zwrócą (czyli w praktyce kumulowane dywidendy sprawią, że odzyskam środki które zainwestowałem i na koniec będę dalej posiadał akcje, które będą dla mnie pracowały).
  • ROI kapitał, czyli jak długo muszę czekać, aby cena akcji się podwoiła (czyli w praktyce, jeżeli będę chciał to mogę sprzedać 50% swoich akcji, odzyskam włożone pieniądze i dalej będę posiadał część akcji).

W przypadku inwestowania w wysokie dywidendy nas przede wszystkim interesuje nasz ROI dywidendy.
Zobaczmy to sobie na dwóch przykładach z GPW.
Dom Development SA (DOM) oraz Grupa Kęty SA (KĘTY) są świetnymi przedstawicielami inwestycji w wysokie dywidendy.

 

Dom Development SA (DOM)

Załóżmy, że kupujemy akcje DOM po takiej cenie, która nam wygeneruje 7.5% stopy dywidendy na akcję – to jest dosyć niska stopa dywidendy jak na tą spółkę 🙂
Spółka średniorocznie podnosi dywidendę (historię dywidend możecie znaleźć np tutaj.):

  • za okres 3 lat: 5%,
  • za okres 5 lat: 7.8%,
  • oraz za okres 10 lat: 29%.

Przyjmijmy, że średnioroczny wzrost dywidendy będzie dalej postępował z prędkością 7%.

 

snip3 3 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-w-spolki-wyplacajace-wysokie-dywidendy/

 

Jeżeli nie będziemy re-inwestowali dywidend, przy spełnionych założeniach (nikt nam oczywiście nie gwarantuje, że spółka przez kolejne 10 lat będzie wypłacała dywidendę i ją podnosiła) za 11 lat odzyskamy nasz zainwestowany kapitał + możecie sobie dorzucić 1 lub 2 lata na pokrycie inflacji.
Jeżeli nie chcemy odzyskać kapitału w gotówce tylko w akcjach, to re-inwestując dywidendy zajmie nam to 10 lat – czyli będziemy posiadali po prostu więcej akcji spółki, jako odpowiednik naszego uzyskanego kapitału.

Warto pamiętać, że akcje również będą się zmieniać na wartości i ich ewentualnych wzrost będzie naszym dodatkowym zyskiem.
Akurat w przypadku DOM za okres ostatnich 10 lat cena akcji rosła średniorocznie 15%.

 

snip3 1 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-w-spolki-wyplacajace-wysokie-dywidendy/

 

Zysk z inwestowania dywidendowego to nie tylko otrzymane dywidendy, ale również wzrost cen akcji.
W przypadku DOM, jeżeli cena akcji dalej zachowywała by się podobnie to potrzebowalibyśmy 6 lat, aby cena naszych akcji się podwoiła.
Czyli licząc łącznie zysk z dywidendy + wzrost cen akcji, potrzebowalibyśmy 5 lat aby odzyskać/ podwoić nasz kapitał.

Czy 6, 10 lub 11 lat to jest dużo na odzyskanie kapitału z inwestycji ?
Tutaj już musimy sobie zrobić wyliczenia dla innych alternatywnych opcji, które macie/znacie i możecie sobie porównać która inwestycja by wam się bardziej opłacała 🙂

 

Grupa Kęty SA (KĘTY)

Załóżmy, że kupujemy akcje KĘTY po takiej cenie, która nam wygeneruje 7.5% stopy dywidendy na akcję – tak jak w przypadku DOM jest to jak najbardziej możliwe i bardzo często przy odpowiednim negatywnym sentymencie rynku możecie nabyć akcje z jeszcze wyższą stopą dywidendy.
Spółka średniorocznie podnosi dywidendę:

  • za okres 3 lat: 30%,
  • za okres 5 lat: 14%,
  • oraz za okres 10 lat: 31%.

Przyjmijmy, że średnioroczny wzrost dywidendy będzie dalej postępował z prędkością 15% (lepiej oczekiwać mniej i się miło zaskoczyć w przyszłości).

 

snip3 4 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/inwestowanie-w-spolki-wyplacajace-wysokie-dywidendy/

 

W tym przypadku potrzebowalibyśmy 8 lat na zwrot kapitału z samych dywidend bez reinwestowania ich, oraz 8 lat przy reinwestowaniu dywidend.
Średnioroczny wzrost cen akcji wyglądał trochę lepiej niż w przypadku DOM, ale załóżmy sobie taką samą wartość 15% średniorocznie, co daje nam podwojenie cen akcji w ciągu 6 lat.
A licząc zysk z dywidend i wzrostu cen akcji również i w tym przypadku potrzebowalibyśmy 5 lat, aby odzyskać cały kapitał.

 

Nieskończony zwrot z inwestycji

Jakąkolwiek formę inwestowania wybierzemy dla siebie to warto uwzględnić w nim czas jaki potrzeba na odzyskanie naszego kapitału, niezależnie od tego czy go wykorzystamy do powiększania tej inwestycji, czy odbierzemy w formie gotówkowej do własnego użytku.

Takie podejście pozwala nam osiągać nieskończony zwrot z inwestycji.
Jeżeli po danym okresie nasza inwestycja wygeneruje dla nas tyle samo pieniędzy, które w nią zainwestowaliśmy bez sprzedaży aktywów, albo podwoi swoją wartość i możemy sprzedać połowę aktywów, odzyskać nasze środki i dalej posiadać drugą połowę która już zawsze może na nas pracować.
W takim przypadku nasz zwrot z inwestycji będzie tylko się zwiększał z roku na rok, tak długo jak posiadamy dane aktywa i tak długo jak one generują dla nas zysk.

Jeżeli chodzi o inwestowanie w wysokie dywidendy bardziej będziemy się skupiali na tym, aby stopa dywidendy była jak najwyższa i aby kapitał zwrócił nam się z dywidend jak najszybciej.
Oczywiście spółki DOM i KĘTY to są bardzo dobre firmy i optymistyczne scenariusze, ale idealnie chcielibyśmy właśnie takie spółki w naszym portfolio wysokich dywidend.
Ale możliwymi spółkami jeszcze się zajmiemy w osobnym artykule i zobaczymy co jest na rynku 🙂

 

Co to jest stopa dywidendy ?

Pisałem już trochę o stopie dywidendy, ale jeszcze szybkie przypomnienie co to jest, dla osób które mogą jeszcze nie znać terminologii.
Krótko mówiąc stopa dywidendy to jest to wartość procentowa wypłaconej dywidendy na akcję w stosunku do ceny tej akcji.
Czyli kupiliśmy kilka akcji DOM po 100 PLN, następnie spółka wypłaca 10 PLN dywidendy na akcję, czyli 10/100 daje nam 10% – tyle wynosi nasza stopa dywidendy.
Warto śledzić własną stopę dywidendy na podstawie waszej średniej ceny zakupu danych akcji, a nie podawaną na różnych stronach internetowych w stosunku do aktualnego kursu akcji.

 

Jak wysokie są stopy dywidendy ?

W zależności od ilości i jakości spółek wysokość dywidendy może spokojnie dochodzić do wielkości 10% i więcej – jednak głównym pytaniem jest czy takie dywidendy są do utrzymania przez dłuższy okres ?
Stopy dywidend w zakresie 8%-12% można spokojnie uznać za wysokie i ewentualnie przy większej ilości spółek do wyboru wybrać te z wyższą stopą dywidendy.
Dodatkowo takie dywidendy przy odpowiednio niskiej stopie wypłaty dywidendy (część zysków jaka zostaje wypłacona w postaci dywidend) są do utrzymania przez długi czas, szczególnie kiedy uda wam się kupić taniej akcje danej spółki.

 

Od czego zależy wysokość dywidendy ?

Krótko mówiąc, wysokość dywidendy jest bardzo mocno zależna od zysków generowanych przez daną firmę.

Nie sposób pominąć tego zagadnienia przy inwestowaniu dywidendowym, szczególnie kiedy chcemy inwestować w spółki wypłacające wysokie wartości dywidend.
Dywidendy to nie są pieniądze wydrukowane, wyczarowane (choć mogą być zaciągniętym długiem – co nie wróży nic dobrego!), ale są po prostu częścią zysku przedsiębiorstwa, który to firma zarobiła w danym roku podatkowym.

Firma musi zarabiać, aby mogła wypłacać dywidendy.
Jeżeli firma nie zarabia, to nie ma z czego nam wypłacać dywidend.
Dlatego wartość otrzymywanych dywidend, stopa dywidendy i zwrot z inwestycji to jedno, ale warto również obserwować jak sobie nasza firma w którą zainwestowaliśmy radzi sobie na rynku.
Czy ich sprzedaż rośnie ? a zysk ?
Czy ich rozwój jest stabilny, albo są bez problemu w stanie utrzymywać dany poziom sprzedaży i zysków z roku na rok ?
Czy mają jasno sprecyzowaną politykę dywidendową ?
Czy mają konkretny model rozwoju i się go trzymają ?
To nie są jakieś ciężkie do oszacowania i zdobycia informacja – można do nich bardzo szybko i łatwo dotrzeć, a ta wiedza zapewni nam spokojny sen.

Przy inwestowaniu jest podobnie jak w przypadku nieruchomości, największą pracę musimy wykonać na początku, jak już zbierzemy informacje i zakupimy akcje to zostanie nam doglądanie do inwestycji, zerkanie od czasu do czasu na raporty i odcinanie kuponów w postaci dywidend.

Pamiętajmy, że inwestowanie w akcje to jest inwestowanie w działające biznesy – te firmy, co produkują/świadczą jakieś usługi na których zarabiają.

Akcje = biznesy.

Cena akcji to jest tylko jakieś odzwierciedlenie wartości części przedsiębiorstwa, czasami ta cena jest rzetelna, a bardzo często całkowicie mija się z rzeczywistością.
Tak na prawdę ciężko określić ile w danym momencie tak na prawdę jednak akcja jest warta, ale jeżeli będziecie się trzymali tego, że inwestujecie w działające biznesy, znali swoje liczby i skupiali na tym, aby odzyskać wasze środki – to po kilku latach zostaniecie z odzyskaną gotówką w waszej kieszeni oraz garścią akcji, które będą dla was generowały dochód – przynajmniej tak długo jak firma będzie działała i zarabiała 🙂

 

Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy

Zdecydowanie wysokie stopy dywidend są tym, co przyciąga ludzi do inwestowania i motywuje ich do niego.
Na pewno jest to fajna forma pomnażania oszczędności i dosyć skuteczna – analizowałem jeden raport jak sobie radziły spółki dywidendowe w USA na przestrzeni… 200 lat i radziły sobie dobrze 🙂

 

 

Dywidendy mają to do siebie, że czy są spadki na giełdzie czy wzrosty, my i tak swoją część zysków naszej firmy otrzymujemy co konkretny okres czasu.
Oczywiście ma to również swoje wady bo musimy zapłacić prawie zawsze podatek od tych dywidend, aczkolwiek to też zależy od waszego horyzontu inwestycji – jeżeli inwestujecie z myślą o emeryturze to robicie to poprzez konto IKE i nie musicie płacić podatków od dywidendy z polskiej giełdy, brytyjskiej czy singapurskiej.

Natomiast jeżeli chcecie wcześniej korzystać z owoców waszych inwestycji jak ja to musimy się pogodzić z tym, że będziemy musieli zapłacić podatek – aczkolwiek w Polsce podobnie jak w UK, to nie podatek jest największym problemem tylko inne dodatkowe świadczenia na które są potrącane środki z naszych wypłat.

Czy inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy jest waszym priorytetem ?
Czy może, tak jak w moim przypadku, jest tylko jakąś częścią waszego portfela dywidendowego ?
Zapraszam do dyskusji w sekcji komentarzy 🙂

 

Pozdrawiam,
#DywInw

 

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *