Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Skoro już poruszyłem temat spółek wypłacających wysokie dywidendy to chyba najważniejszym zagadnieniem dla nas będzie, aby odpowiedzieć sobie na pytanie “jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?”.
I nie mam tu na myśli teorii, tylko praktykę, konkretne zagadnienia i kroki, które każdy będzie mógł wdrożyć do swojej codzienności i wykorzystać je w swoim inwestowaniu.

 

Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy

Ten artykuł jest jednym z całej serii artykułów o inwestowaniu w spółki wypłacające wysokie dywidendy.
Cała seria składa się z poniższych artykułów – zapraszam do zapoznania się z resztą 🙂

Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy

Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy

Czy warto stawiać na wysoką dywidendę ?

Dla kogo inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy ma sens ?

Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Kiedy kupować akcje, które wypłacają wysokie dywidendy ?

Na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy ?

Wskaźniki mające wpływ na otrzymywaną dywidendę

Jakie spółki z GPW wypłacają wysokie dywidendy ?

Jak monitorować spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Jak reinwestować wysokie dywidendy ?

Kiedy sprzedać akcje spółek wypłacających wysokie dywidendy ?

Wysokie podatki od wysokich dywidend

Czy inwestowanie w wysokie dywidendy jest skuteczne ?

 

Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

 

„Żaden rynek byka nie trwa wiecznie.
Tak naprawdę nie istnieje akcja, którą można kupić na wieczność i o niej zapomnieć.
Firmy bankrutują, firmy wpadają w kłopoty, wypadają z indeksów.
Nic nie trwa wiecznie, wszystko się zmienia” 

John Templeton

 

Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy nie jest jakimś skomplikowanym zadaniem i jak większość rzeczy dzisiaj, tak i ten przypadek możemy sobie rozbić na czynniki pierwsze i zbudować pewien prosty schemat działania.
Z czego on się będzie składał ?

  • zarabianie > oszczędzanie > inwestowanie,
  • odpowiednia analiza i wybór spółek wypłacających wysokie dywidendy,
  • kupno konkretnych wysoko dywidendowych akcji,
  • monitoring naszej inwestycji,
  • konsumowanie lub re-inwestowanie dywidend,
  • ewentualny plan wyjścia z inwestycji.

Proste prawda ?
No to teraz się tak ogólnie przyjrzymy każdemu z tych zagadnień, a później rozłożymy je na czynniki pierwsze, tak żeby były zrozumiałe dla każdego i aby każdy mógł je w praktyczny sposób wykorzystać.!

 

Z pustego to i Salomon nie naleje

Zanim zaczniesz inwestować to najpierw musisz mieć co inwestować.
Inwestowanie polega na wymianie pieniędzy na konkretne aktywa w celu zwiększenia wartości naszych pieniędzy.
Dla mnie osobiście jest to metoda na sprawienie, aby moje pieniądze dla mnie pracowały i sprawiały, że część mojego dochodu nie będzie uzależniona od mojego włożonego czasu.

Więc naszą dźwignią są pieniądze, które już zarobiliśmy, to ich chcemy jak najwięcej zachować przy sobie i sprawić, aby na nas pracowały.
To jest najprostszy sposób na oderwanie części naszych przychodów od naszego czasu, nawet zwykłe wrzucenie środków na lokatę sprawia już, że zarabiacie bez większego udziału waszego czasu.
Co prawda lokata to krótkoterminowa inwestycja, ale w czasach wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych – skuteczna.
Ale żebyśmy mogli cokolwiek zainwestować, to najpierw te środki musimy gdzieś zdobyć.

 

07 02 2024 B Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-inwestowac-w-spolki-wyplacajace-wysokie-dywidendy/

Co jest priorytetem w inwestowaniu ?

Dlatego priorytetem każdego nie powinno być skupienie na inwestowaniu, ponieważ inwestowanie powinno być proste, intuicyjne i skuteczne, ale praca nad tym, aby wygenerować jak najwięcej środków, które potem będziemy mogli zainwestować – sprawić, aby na nas już zawsze pracowały.
Zarabianie, zwiększanie zarobków, prowadzenie i rozwijanie własnej firmy, zarządzanie budżetem domowym, wasze zdrowie, które przecież ma bardzo duży pośredni wpływ na to ile jesteście w stanie pracować, jak skutecznie i ile zarabiać.

Oczywiście może część z nas dojdzie kiedyś do etapu, że to inwestycje będą pokrywać nasze koszty życia i to na nich będziemy mogli skupić się w 100% – i Wszystkim Wam tego życzę!
Jednak rzeczywistość jest taka, że prawdopodobnie 98% z nas musi się skupić na generowaniu środków, którymi będziemy zasilali ten inwestycyjny płomień.
Im więcej środków wygenerujemy i do niego dorzucimy, tym ten płomień będzie większy i będzie miał większy wpływ na nasze życie.

Dlatego osobiście polecam nie planować na początku swojej przygody inwestycyjnej dwunastomiesięcznych wakacji w raju, tylko skupić się na generowaniu pieniędzy, przekierowywaniu ich na inwestycje i realizowaniu kolejnych celów.
Im bardziej zautomatyzujemy cały proces, tym większe szanse, że stanie się to częścią naszej codzienności i będzie z czasem miało na nią coraz większy wpływ.

 

Co jest Twoim inwestycyjnym celem ?

Najlepiej systematycznie podnosić sobie poprzeczkę i zwiększać cel do jakiego dążymy.
Ja osobiście swoje cele bardzo mocno łączę z moją codziennością.
Czyli buduję portfolio dywidendowe w celu osiągnięcia X.

Na początku pamiętam jak zaczynałem to śmiałem się, że chciałbym zarobić z dywidend tyle, aby móc pokryć abonament na netflix z samych dywidend.
Kiedy osiągnąłem ten cel to chyba byłem bardzo mocno zmotywowany bo stwierdziłem, że chciałbym aby dywidendy pokryły moje koszty opłat za mieszkanie (ok 1000 PLN miesięcznie) co daje 12 tys PLN z dywidend w ciągu roku.
I tak naprawdę to jest cel na kilka lat do przodu ;o

Jednak możecie sobie podnosić systematycznie barierkę coraz wyżej, tak aby co roku ją aktualizować i podnosić jeszcze wyżej.
Im bardziej połączycie te cele z waszą codziennością, tym wydaje mi się, że jest to bardziej praktyczne i będzie was bardziej motywować do systematycznego oszczędzania.

 

07 02 2024 C Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-inwestowac-w-spolki-wyplacajace-wysokie-dywidendy/

 

Pracuj, zarządzaj finansami, oszczędzaj, inwestuj. Powtórz.

Bardzo często podobnej formuły używa się w sportach.
I ma to super zastosowanie, bo bardzo upraszcza sprawę i pokazuje kolejne kroki, które należy wykonywać.

Ja osobiście skupiam się, aby do domu przynieść odpowiednią sumę pieniędzy co miesiąc, co tydzień zarządzam swoimi finansami prywatnymi, tak aby wszystko się spinało, pieniądze które uda mi się zaoszczędzić przeznaczam na inwestycje i przelewam na konta maklerskie – służą mi do inwestowania.
Co robię w kolejnym miesiącu ?
To samo.

Jedyną różnicą jest to, że będąc na etacie starałem się pracować tak, aby pracodawca był zadowolony i nie opłacało mu się mnie stracić, dlatego jak chodziłem co roku po podwyżkę to ją dostawałem.
Teraz (jednoosobowa działalność gospodarcza) jest trochę łatwiej i trudniej, z jednej strony sam sobie mogę wypłacić więcej środków, ale z drugiej strony muszę poszerzać bazę moich klientów i skupiać się na rozwoju swojego biznesu.
Więc jak zawsze, wszystkie opcje mają swoje wady i zalety 🙂

 

Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Wydaje mi się, że taki dłuższy wstęp o zarabianiu był tutaj potrzebny, ale teraz już wróćmy do naszego inwestowania w spółki wypłacające wysokie dywidendy!

 

Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

 

Kiedy kupować akcje, które wypłacają wysokie dywidendy ?

Zawsze, systematycznie, co miesiąc.
Jest to chyba najpopularniejsze i najprostsze podejście – zarabiacie, dostajecie wypłatę, oszczędzacie, inwestujecie.
Kupując systematycznie akcje co miesiąc usuwacie z siebie ciężar decyzyjny i upraszczać sprawdę.

Oczywiście wtedy, kiedy nasza spółka spełnia nasze wymagania dotyczące inwestycji, w tym przypadku to bardzo często będzie wysokość stopy dywidendy.

Jednak możecie robić trochę inaczej, np. cały czas oszczędzać środki i wpłacać je na konto maklerskie, a w pewnym momencie, kiedy będzie korekta i spadek (mniejszy lub większy) cen akcji, to wtedy kupować akcje za całą kwotę.
Praktycznie co roku na rynkach jest przynajmniej jedna bardziej znacząca korekta w trakcie której można wiele akcji kupić o 3-5% taniej.

Jednak w tym przypadku nikt wam nie obieca, że cena akcji po spadku będzie niższa niż średnia po systematycznym kupowaniu.

Możecie również tworzyć swoje własne systemy, które będą uwzględniały największe spadki, albo konkretne ceny, albo konkretne okresy roku, lub po prostu uśredniać ceny zakupów, ale nie co miesiąc tylko co 2 miesiące, 4 miesiące, albo nawet co tydzień.
Tutaj naprawdę jest wiele miejsca do zabawy, jednak najważniejsze co mogę doradzić jest to, by zbudować sobie taki system, aby jak najbardziej wyłączyć z niego waszą decyzyjność.
Czyli zdecydowaliście jakim systemem chcecie kupować akcje i to automatycznie robicie, nie analizujecie, nie zmieniacie go co miesiąc, tylko podjęliście decyzje i to egzekwujecie.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy ?

Każda forma i strategia inwestowania rządzi się swoimi prawami i nie inaczej jest w tym przypadku.
W przypadku spółek wypłacających wysokie dywidendy przede wszystkim będziemy zwracać uwagę na politykę dywidendową spółki (o ile taką posiada), na historię wypłat dywidend przez spółkę (jak to mówią “po czynach ich poznacie”), na stopę wypłat dywidendy, no i przede wszystkim na samą stopę dywidendy oraz oczywiście na sprzedaż i zysk generowany przez spółkę, którą jesteśmy zainteresowani.

  • historia wypłat dywidendy i polityka dywidendy pozwolą nam wyselekcjonować spółki, które już mają zbudowaną historię dywidendową i zadeklarowali, że będę ja kontynuować.
    Przy inwestowaniu w wysokie dywidendy zależy nam na długiej współpracy, idealnie aby akcje które kupimy zwróciły się w kilka lat z samych dywidend, a to nie trwa rok czy dwa, tylko 7-10 lat.
  • stop wypłaty dywidendy to taki bufor i margnies bezpieczeństwa dla naszej dywidendy.
    Im niższa stopa tym mniejsze szanse, że gorszy okres dla firmy spowoduje obcięcie naszej dywidendy.
  • oczywiście stopa dywidendy mówi nam ile nasz kapitał co roku wygeneruje dla nas kapitału, tutaj celujemy w okolice 8-12% powtarzalnej dywidendy.
  • sprzedaż i zysk są również bardzo ważną częścią analizy w tym przypadku ponieważ wypłacone dywidendy to nic innego jak zysk wygenerowany przez naszą spółkę w roku poprzednim, więc aby spółka mogła wypłacać dywidendy to musi zarabiać.
    Dlatego warto śledzić te dwa wskaźniki, aby mieć pewność że nic nie zakłóci naszej wysokiej dywidendy, a jak będą ku temu jakieś przesłanki to w porę będziemy mogli zareagować.

 

Co jest priorytetem w inwestowaniu ?

 

Jak monitorować spółki wypłacające wysokie dywidendy ?

Jeżeli chodzi o monitoring spółek wypłacających wysokie dywidendy to chyba najlepiej się sprawdzi prosty excel do którego będziemy co np. kwartał wprowadzać wyniki finansowe naszej firmy.
Takie dane spokojnie znajdziemy na wielu stronach, jeżeli chodzi o polskie spółki to znajdziemy je np. na biznesradar, gdzie są one darmowe i dostępne dla każdego.

Dobrą praktyką jest również systematyczne czytanie sprawozdań finansowych spółek, które posiadamy.
Nie musi to być czytanie każdego pdfa, który widnieje na stronie naszej spółki, ale chociaż raporty roczne, a w szczególności relacja i opinia zarządu, gdzie możemy z pierwszej ręk usłyszeć co się w firmie dzieje.
Zestawienie ze sobą konkretnych danych (liczb) oraz tego co przekazują osoby z wewnątrz pozwoli nam na dosyć dobre rozeznanie czy wszystko jest ok i czy nasza dywidenda nie jest zagrożona.

Oczywiście każda spółka ma gorsze i lepsze momenty, jednak będąc na bieżąco będziemy widzieli kierunek w którym wszystko zmierza i prawdopodobnie będziemy w stanie zauważyć, że coś jest nie tak, jeżeli przez kilka kwartałów będzie gorzej, albo słowa i plany zarządów będą się bardzo rozmijały z rzeczywistością.

 

Jak reinwestować wysokie dywidendy ?

Kiedy już pierwszy dywidendy będą do nas spływać musimy jeszcze podjąć decyzję co z nimi robić.
Czy będziemy je w całości re-inwestowali, aby szybciej budować naszą kulę śnieżną ?
A może część z nich będziemy re-inwestowali, a część wciągniemy do naszego budżetu domowego, aby pokrywały jakieś konkretne koszty naszego życia ?
A może całkowicie chcecie wykorzystać dywidendy na powiększanie wpływów do waszego budżetu domowego aby podnieść swój standard życia ?

Natomiast jeżeli zdecydujecie się na re-inwestowanie dywidendy to musicie wiedzieć co kupować, kiedy i w jakim celu.
Możecie re-inwestować dywidendy otrzymane z danej spółki, aby nabyć więcej jej akcji, co sprawi, że w kolejnym cyklu otrzymacie więcej dywidend tej spółki.
A może będziecie za dywidendy wprowadzali nowe spółki do portfela ?
A może będziecie kupowali akcje tych spółek, które aktualnie oferują najwyższa stopę dywidendy ?

Dodatkowo warto jeszcze określić kiedy dokładnie chcecie re-inwestować dywidendy, od razu po otrzymaniu jej, wtedy kiedy uzbiera się jakaś konkretna suma, czy wtedy kiedy stwierdzicie, że akcje są trochę tańsze ?
Na prawdę w przypadku re-inwestowania dywidend możliwości jest wiele, dlatego warto sobie już zawczasu określić konkretną strategię re-inwestowania dywidend według której będziecie działać.

Najgorsze co możecie zrobić to popłynąć z prądem i co miesiąc zmieniać zdanie, idealnie byście określili swoje priorytety, to czego oczekujecie od tej inwestycji i do tego dostosowali zarządzanie otrzymanymi dywidendami.
Ale ten temat jeszcze rozbijemy sobie na części pierwsze.

 

Co jest Twoim inwestycyjnym celem ?

 

Kiedy sprzedać akcje spółek wypłacających wysokie dywidendy ?

Sprzedaż akcji naszych spółek wypłacających wysokie dywidendy będziemy rozważali w przypadku zmniejszenia przez spółkę wartości wypłacanej dywidendy lub całkowitego zaniechania wypłacanej dywidendy.
Również kiedy będziemy widzieli, że sytuacja finansowa spółki (sprzedaż i zysk) są w coraz gorszej kondycji, a stopa wypłaty dywidendy zbliża się niebezpiecznie do 100%, albo utrzymuje się za długo na tym poziomie przy spadających wartościach sprzedaży i zysku.
Właśnie dlatego warto monitorować to co się dzieje z naszymi spółkami, abyśmy w razie jakiś problemów mogli zawczasu sprzedać ich akcje.

Idealnie chcielibyśmy takie spółki, które się systematycznie rozwijają i wypłacają wysoką stopę dywidendy, jednak w praktyce to bywa różnie.

Dlatego jak w przypadku chyba każdej inwestycji niezbędny jest jakiś minimalny poziom monitoringu, aby kontrolować sytuację i wiedzieć co się dzieje, a w razie potrzeby abyśmy mogli reagować.

 

Podsumowanie

Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie stopy dywidend nie jest jakąś czarną magią, jednak zdecydowanie wymagać będzie od nas trochę większego zaangażowania.
Co prawda w cokolwiek inwestujemy to i tak powinniśmy monitorować nasze inwestycje, jednak w przypadku spółek, które nierzadko wypłacają większą część swojego zysku w formie dywidendy wymaga to od nas trochę więcej uwagi.

Tak jak mój portfel w większości składa się ze spółek, które zamierzam trzymać latami, to jednak w przypadku spółek wypłacających wysokie dywidendy, jeżeli ich cel (czyli wysoka dywidenda do generowania przepływów pieniężnych) nie jest osiągnięty to trzeba ulokować środki w inne miejsce.
Wymagać to będzie od nas trochę więcej uwagi i aktywności.

Jeżeli jeszcze coś nie jest dla was jasne, to nie przejmujcie się, wszystkie elementy opisałem trochę ogólnikowo jednak każdemu z nich dokładnie przyjrzymy się jeszcze i rozbijemy go na czynniki pierwsze 🙂

 

Pozdrawiam,
#DywInw

 

Na jakie wskaźniki zwracacie uwagę przy spółkach wypłacające wysokie dywidendy ?
Monitorujecie na bieżąco swoje inwestycje ?
Zapraszam do dyskusji w komentarzach 🙂

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *