Jak kupować akcje ?

Zakup akcji jest prostą procedurą, którą szybko opanujecie.
Co prawda na początku, jak każda nowa rzecz może wydawać się nieintuicyjna i dziwna, ale z czasem przestaniecie się nad tym zastanawiać i będziecie robić to automatycznie.

 

Jedna sprawa wymaga doprecyzowania, a mianowicie jeżeli już wiecie że chcecie inwestować, macie strategię, nawet założyliście konto maklerskie oraz przelaliście środki, to teraz jest jeszcze kwestia zakupu akcji!

Jeden z czytelników zwrócił mi na to uwagę czy mógłbym coś więcej o tym napisać, no bo po prostu nie wie jak to działa i jak kupować akcje!
A mi się od razu lampka zaświeciła – no tak piszesz o wszystkim po kolei, jak robić to czy tamto, ale o najważniejszej rzeczy nie napisałeś hehe 🙂

Sam dopiero w 2022 roku zaczynałem inwestować na giełdzie papierów wartościowych i wszystko co nowe wydawało się straszne, dziwne i nieintuicyjne.
Dzisiaj już wiele rzeczy wykonuję od ręki i zapominam czasami, że każdy kiedyś zaczynał i może mieć te same zmartwienia !

Dlatego dzisiaj przejdziemy sobie razem przez całą procedurę zakupu akcji na kontach maklerskich XTB oraz Interactive Brokers (IB), tak aby po przeczytaniu tego artykułu każda osoba, szczególnie taka która jeszcze nie kupowała nigdy akcji, mogła samodzielnie złożyć zlecenie, zacząć inwestować na giełdzie i budować swoje dywidendowe królestwo !

Aby zacząć inwestować i rozpocząć kupowanie akcji to potrzebujecie posiadać konto maklerskie.
Jeżeli chodzi o założenie konta maklerskiego i jego obsługę na tych dwóch platformach (XTB oraz IB), to już o nich pisałem i poniżej macie wszystkie linki – jeżeli ktoś potrzebuje więcej informacji to zapraszam 🙂

Jak założyć konto w XTB ?

Obsługa konta inwestycyjnego XTB

Jak założyć konto w Interactive Brokers ?

Obsługa konta inwestycyjnego Interactive Brokers

Wesprzyj ideę

Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z serwisów z których ja osobiście korzystam i polecam, to rejestrując się poprzez poniższe linki (afiliacyjne) sprawiasz, że ja otrzymam za to drobną prowizję, a Ciebie to nic nie kosztuje.

Za wszystkie konta założone poprzez te linki z góry dziękuję i mogę obiecać, że każda złotówka pójdzie na powiększanie portfela dywidendowego 🙂

 

XTB logo white 24.06.2022 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

interactive brokers vector logo Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

revolut ar21 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

Procedura zakupu akcji i zlecenia kupna

Musimy sobie doprecyzować pewne kwestie, które niekoniecznie mogą być dla wszystkich oczywiste.
Broker jest tylko pośrednikiem pomiędzy wami, a instytucją w której są „przechowywane” wasze akcje.

Czyli np. kupują papiery wartościowe na rynku kapitałowym polskim, wasze akcje są zapisane pod waszym nazwiskiem (numerem czy czymkolwiek) i przechowywane w KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych).
Wasz broker jest tylko pośrednikiem, który prowadzi dla was konto maklerskie i zarządza w waszym imieniu waszymi akcjami – czy chcecie sprzedać akcje czy je kupić to robiecie to poprzez wasze konto maklerskie.
Każdy kraj posiada takie instytucje, które mają spis wszystkich akcji i ich posiadaczy w Polsce to jest KDPW, a dla przykładu w Wielkiej Brytanii to jest Euroclear UK & IR.

I to jest bardzo ważne, ponieważ jeżeli broker upadnie to wasze akcje nie przepadają z nim!
Wasze akcje są zapisane w tej instytucji i ona „przeniesie” je do nowego brokera u którego będziecie mogli nimi dalej zarządzać.

Oczywiście od tej reguły mogą być wyjątki, dlatego warto zebrać informacje o waszym brokerze zanim powierzycie mu jakiekolwiek środki i upewnić się, że wasze akcje będą u niego bezpieczne i w razie jakichkolwiek problemów nie stracicie do nich dostępu.

 

I tutaj mała uwaga.

Niektórzy brokerzy/domy maklerskie, obracają waszymi akcjami, dzięki czemu kupno akcji u nich jest bez żadnych prowizji, jednak w takim przypadku nie wiem jakby wyglądała procedura w przypadku upadku takiego brokera.
Szczególnie trzeba sprawdzać FinTechy (jak Trading 212) czy taki holenderski broker DeGiro, który przy podstawowym koncie obraca waszymi akcjami.
Nie wiem dokładnie jak dzaiłają te procedury u tych brokerów, ale wygląda to tak jakby wasze akcje nie były wasze ?

Wygląda to tak jakby wasze akcje były tak naprawdę zapisane w KDPW pod danymi brokera ?
Dlatego może nimi obracać czy pożyczać do shortowania, ale co by się stało w przypadku jego upadku?
Osobiście mam więcej pytań niż odpowiedzi, dlatego staram się trzymać sprawdzonych rozwiązań!

Skoro już wiemy, że kupno akcji jest możliwe poprzez prowadzone konto maklerskie u brokera, to przyjrzyjmy się jak kupować instrumenty finansowe u dwóch brokerów z którym sam osobiście korzystam:
polski XTB i amerykański Interactive Brokers (IB).

 

Jak kupić akcje na platformie XTB ?

Zakładam, że już posiadacie konto maklerskie na XTB i przelaliście środki – powyżej są linki jeżeli musicie to nadrobić 🙂

Logujemy się na platformę brokera, pod linkiem: https://xstation5.xtb.com.

 

b888fa40 fab6 47db 8c8f 55bdd04bfeff Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

I mamy już widok naszej platformy i naszych akcji – to jest mój zmodyfikowany widok o którym też już wspominałem w artykule o obsłudze konta maklerskiego XTB.

 

b7e4ff12 75b4 474d 8a4c d03bbfc076e1 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Aby znaleźć interesujące nas akcje mamy dwie opcje.
Na „watchlist” (po lewj stronie) klikamy na „STC” (czyli stocks/akcje), następnie mamy do wyboru kraj, z którego akcje chcemy kupić, np. jeżeli interesuje nas polska giełda papierów wartościowych to zaznaczymy na dole „Polska” i będziemy mieli wszystkie papiery wartościowe dostępne do zakupu w kolejności alfabetycznej.

Drugą opcją jest wpisanie nazwy spółki w „pasek wyszukaj” i wyskoczy nam interesująca nas pozycja – o ile jest dostępna do zakupu u brokera.

W sumie jest jeszcze trzecia opcja.
Możemy jeszcze dodać interesujące nas spółki akcyjne do ulubionych – wtedy mamy je dodane, tak jak ja na zdjęciu powyżej i odrazu mogę przejść do ich kupna.

 

50f84844 7357 4a17 8eaa 030212bbc521 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Dobrze, przejdźmy do konkretów.
Chcemy kupić akcje polskiej spółki Unibep SA.
W „pasku wyszukaj” wpisujemy „Unibep” i klikamy drugą ikonkę od lewej (taki plus), który jest opisany „otwórz okno zlecenia”.
Po kliknięciu otworzy nam się okno zlecenia.

 

3700edfc 22d6 4334 9343 c21023e611d0 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

W oknie zlecenia mamy możliwość wyboru:

 • egzekucja natychmiastowa, czyli wpisujecie ilość akcji, którą chcecie nabyć i po „cenie rynkowej” (proponowanej przez brokera) nabywacie dane akcje,
 • zlecenie oczekujące (zdjęcie poniżej), wypełniacie po jakiej cenie i jaką ilość akcji chcecie nabyć.
  Jeżeli zaznaczycie okno „data wygaśnięcia” to możecie dodatkowo zdecydować jak długo wasze zlecenie może czekać na realizację.

 

311e5a55 f9ef 42fe 9afe 417988a90ff1 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Ja w tym momencie wybrałem „egzekucja natychmiastowa” na kupno 1 akcji Unibep SA.
W wyskakującym na środku oknie trzeba potwierdzić zlecenie kupna.

 

9e1f6b06 013f 496e b4ce 04f6193a49ef Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

W ciągu kilku sekund od potwierdzenia moje zlecenie zostało zrealizowane.
Możecie wejść na „historię operacji” i tam będą widniały wasze zlecenia, w tym to które właśnie zrealizowałem.

 

c57bdfaa b546 4f06 a880 2200c3f2b5d6 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Tak się składa, że XTB oferje nam dostęp do wielu różnych rynków akcyjnych.
Dlatego jeżeli chcemy kupić akcje amerykańskie lub z jakiegoś innego kraju to możemy to bez problemu zrobić, a procedura wygląda dokładnie tak samo.

Jedyna rzecz na którą warto zwrócić uwagę to w jakiej walucie prowadzicie konto, jeżeli macie konto w złotówce, a chcecie kupić akcje amerykańskie w dolarze, to XTB przewalutuje wam PLN na USD za „drobną opłatą”.
Oczywiście możecie też skorzystać z dodatkowego rachunku inwestycyjnego i prowadzić go w innej walucie, np. w USD i wtedy na polskim rachunku możecie kupować polskie akcje notowane na GPW za złotówki, a na rachunku dolarowym kupować akcje amerykańskie za USD, które sobie sami gdzieś przewalutujecie i prześlecie na wasze konto.

 

Ważne

Jeżeli chodzi o brokera XTB to zlecenia możecie składać tylko w godzinach otwarcia danej giełdy. XTB ma otwarte transakcje od 9:00 do 17:00 w tygodniu (w weekendy i świeta nie można składać zleceń) – ale sprawdźcie to jeszcze dokładnie bo się temu nie przyglądałem.
Ja w każdym razie mam aplikację XTB na telefonie i jak mam zamiar złożyć jakieś zlecenie to sobie je składam na aplikacji, kiedy jestem w pracy 🙂

Jeżeli chodzi o Interactive Brokers to zlecenia możecie składać kiedy chcecie, a po prostu ich realizacja następuje w godzinach pracy giełdy/brokera.

 

Jak kupić akcje na platformie Interactive Brokers ?

Teraz zobaczmy jak wygląda proceduru zakupu akcji i ustawienie zlecenia kupna na platformie Interactive Brokers.
Jak już wspomnieliśmy o różnych walutach w przypadku XTB, to warto zaznaczyć że IB prowadzi wam konto w głowej walucie, którą na początku zadeklarujecie.
Automatycznie wam zamienia waluty w razie potrzeby.
Oczywiście dalej możecie przelać inne waluty i będziecie widzieli je rozpisane w zakładce „porfolio” > „cash report”, jednak na głowej stronie wszystko będzie widniało w waszej głównej walucie.

 

b049086f c922 4a38 a103 a3fc47684200 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Ale wróćmy do naszego głównego panelu i z niego zobaczmy jakie mamy możliwości składania zleceń kupna.
Tak jak przed chwilą wspominałem na panelu głównym nasze możliwości zakupowe są zapisane w głównej walucie (tutaj GBP) jako „settled cash” (po lewej stronie).

 

7920e422 d38e 4a55 a203 ff9916714b91 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Dwie najprostsze i najbardziej intuicyjne metody zakupu akcji na platformie IB.

Wersja 1

Klikacie na „trade”, a następnie na „order ticket” – zostaniecie przeniesieni do zakładki w której możecie składać zlecenia na kupno akcji i „grać” na wielu innych instrumentach finansowych.

 

591526ea 3271 44c4 95c7 854473d1eea7 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Jak już jesteśmy w zakładce „order tickets” to automatycznie mamy zaznaczone akcje „stocks”.
Na dole w wyszukaj wpisujecie ticker (dla np. British American Tabacoo skrót to BATS) i wyskakują wam opcje pod spodem.
Możecie wpisać pełną nazwę firmy jeżeli wam wygodniej, albo nie znacie tickera.
Klikacie następnie „stocks” (czyli akcje) i ostaniecie przeniesieni do okna zlecenia.

 

7f560af7 82ee 4aa9 a691 1033293eac1a Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Zostawiacie zanzaczone „buy order” (jeżeli chcecie kupić akcje), jeżeli chcecie sprzedać to zmieniacie to na „sell order”.
Tutaj mamy kilka opcji do wyboru:

 • „shares/GBP” czyli, albo kupujecie konkretną ilość akcji „shares” albo chcecie zrobić zakup za konretną sumę „GBP”. Ja zazwyczaj staram się kupować całe akcje,
 • „quantity” czyli ilość, akcji lub jeżeli wybraliście kwota zakupu danych akcji,
 • „order type” (typ zlecenia), tutaj mamy do wyboru: „limit” (limit ceny) czyli ustawiacie cenę za którą chcecie nabyć daną akcję, „market” (cena rynkowa) kupujecie akcje po cenie rynkowej, są jeszcze opcje „stop”, „stop limit”, „market on close”, „limit on close” – ale nawet nie wnikałem w to do czego je wykorzystać.
  Do kupowania akcji i budowania portfela dywidendowego te dwie opcje „limit” i „market” są w zupełności wystarczając 🙂
 • „time-in-force” (czas realizacji zlecenia), tutaj są 3 opcje: „good till cancell” (aż do realizacji) zlecenie kupna będzie wisiało tak długo, aż zostanie zrealizowane, „day” (dzień) jeżeli do końca dnia zlecenie nie zostanie zrealizowane to zostanie usunięte oraz „at the opening” – nie wiem jak to działa.
  Sam ciągle korzystam z „good till cancell”.

 

79ead819 14b5 4d90 8c0c 629d0451f3cc Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Weźmy to sobie teraz zbierzmy w całość i złóżmy zlecenie na zakup akcji.
Jestem dalej na tej samej stronie i chcę kupić akcje British American Tabacoo.
Złożymy zlecenie na 1 akcję z limitem 28.04 GBP (cena rynkowa).
Oczywiście zaznaczyłem, że zlecenie kupna ma wisieć w systemie aż zostanie zrealizowane „good till cancell”.
Na koniec musicie jeszcze potwierdzić wasze zlecenie „done” – zdjęcia na dole.

 

Kilka uwag.

Na Interative Brokers i w sumie zazwyczaj z tego co widziałem przy brytyjskich akcjach jest podawana cena w GBPX, czyli zamiast 28.04 GBP to wpisujemy 2804 GBPX – nie wnikałem dlaczego tak jestm, ale przy kupno akcji brytysjkich warto o tym pamiętać 🙂

Następna sprawa to kupowanie po cenie rynkowej „market”, a po cenie z limitem „limit”. Zauważcie że moja cena z limitem to cena rynkowa, różnica jest taka że jeżeli dacie cenę rynkową i nikt nie będzie chciał za nią sprzedać akcji, tylko np. będą wisiały zlecenia sprzedaży za powiedzmy 28.50 GBP to za tyle kupicie te akcje.
Ustawianie ceny z limitem, nawet jeżeli to cena rynkowa trochę tak jakby was zabezpiecza, że na pewno po tej cenie kupicie dane akcje.

 

ff482769 5e5e 4097 96e0 47daf65acce4 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Aby się upewnić, że wszystko jest ok i zlecenie kupna zostało złożone, albo możliwe że już nawet zrealizowane, to na górnym pasku klikacie „trade”, a następnie „order tickets”.
Tutaj będziecie widzieć czy i na ile wasze zlecenie zostało zrealizowane.

 

5c6a5a4d 443c 4058 b6f1 7a6ca305c8ef Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Jest tutaj z lini taka rubryka „filled/remain” (zrealizowane/pozostało).
Akurat w tym przypadku mamy 0/1, czyli jeszcze nie zakupiłem żadnej akcji z tego zlecenia. Kiedy zlecacie zakup większej ilości akcji to oczywiście mogą być one zakupione od różnych osób, więc licznik po lewej będzie wam pokazywał ile już zakupiliście, a po prawej ile jeszcze akcji pozostło do kupna.

 

0d110513 4378 4fa5 9401 34376d384731 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

Wersja 2

Ja znam tickety spółek, których akcje kupuję i zazwyczaj składam zlecenia z panelu głównego.
Na środku macie pasek do wyszukiwania instrumentów finansowych – wpisujecie tutaj ticker (lub nazwię spółki), która was interesuje.
Wpiszmy sobie DCC tym razem – następna brytyjska spółka.
Klikamy DCC PLC – LSE (London stock exchange) i potem na „stocks”.

 

c7b03f99 b27d 48b0 87f1 7ff45e505a39 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Jesteśmy na przeglądzie spółki DCC.
Po prawej mamy możliwość złożenia zlecenia kupna „buy” lub sprzedaży „sell” akcji.

 

64e1b441 762c 468c 96d2 932b7d2f8bf3 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Kiedy klikniemy „buy” wypełniamy te same pola co poprzednio: zlecenie kupna 1 akcji „shares” z limitem ceny (wpisałem cenę rynkową), zlecenie ma wisieć aż do zrealizowania „good till cancell”.
Następnie na dole klikacie „submit buy order” (potwierdź zlecenie kupna), a potem w nowym oknie, które wyskoczy klikacie „submit order” (potwierdź zlecenie).

 

93e0f5bd cda8 402a b640 091d98e7ce02 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

 

Jeżeli chcecie sprawdzić czy wszystko poszło dobrze to możecie wejść na „trade” > „orders & trades” i tam wasze zlecenie powinno widnieć jako zrealizowane albo w oczekiwaniu na realizację (jak na zdjęciu poniżej).

 

37c3521f eb40 42ed 9bc3 7273e1ada9e5 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupowac-akcje/

Podsumowanie

Jeżeli przeszedłeś przez cały artykuł krok po kroku w celu złożenia zlecenia zakupu akcji – Gratulacje zakupu akcji! 🙂

Zakup akcji jest prostą procedurą, którą szybko opanujecie.
Co prawda na początku, jak każda nowa rzecz może wydawać się nieintuicyjna i dziwna, ale z czasem przestaniecie się nad tym zastanawiać i będziecie robić to automatycznie.
Szczególnie jeżeli będziecie budować swoje portfolio systematycznie co miesiąc robiąc zakupy, wtedy z czasem obsługa platformy z której korzystacie szybko wejdzie wam w nawyk 🙂

I nie ważne czy interesuje was inwestowanie na rynkach zagranicznych czy może chcecie inwestować tylko na polskiej giełdzie – zasada działania konta maklerskiego i zakupu akcji jest w każdym przypadku taka samo.
Najwyżej mogą się zmieniać opłaty, prowizje transakcyjne i podatki.

Skoro już wiecie jak kupowac akcje, to pozostaje mi już tylko wam życzyć powodzenia i jak największych zysków waszych spółek, aby mogły wam wypłacać jak największe dywidendy ! 🙂

Pozdrawiam,
#DywInw

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *