Jak kupuję spółki do portfela dywidendowego?

21 sierpnia 2022

Mówimy tutaj o systematycznym dokupowaniu akcji co miesiąc. Ten system ma mi w tym pomóc.

Jednak ocenianie czy ceny akcji danej spółki są tanie/drogie lub w jakim momencie hossa/bessa jesteśmy na rynku i za ile co miesiąc kupować, a ile kumulować to jest osobna historia i nad tym jeszcze muszę popracować.

 

Na początku miesiąca, zazwyczaj w dzień wolny od pracy będę teraz poświęcał ok 30min i przechodził przez całą procedurą opisaną poniżej i według niej ustawiał zlecenia na zakup akcji w najbliższym miesiącu.
Ważna rzecz: celem jest systematyczne dokupowanie akcji do portfela, co miesiąc. Więc ta procedura ma mi pomóc zdecydować jakie spółki akurat kupić oraz w jakiej cenie. Chcę zwiększyć szanse na długoterminowy zysk – każda akcja więcej przy zakupie danej spółki pomnożona przez ilość zakupów co miesiąc (aktualnie 4) pomnożone przez ilość miesięcy i lat w długim terminie zrobi ogromną różnicę – pamiętajmy, że dywidendy są wypłacane na akcję, czyli im więcej akcji posiadamy w naszym portfelu tym większa będzie nasza dywidenda.

 

Procedura ma być prosta, nie zajmować dużo czasu oraz zrobić pozytywną różnicę na plus.

 

 

 

1

uzupełniam aktualną pozycję wszystkich spółek w swoim portfelu - czy któraś osiągnęła docelową ilość zakupionych akcji/wartości?
(jeżeli takie sobie ustaliłem, w moim przypadku jest to aktualnie 4000zł na każdą spółkę) – zaznaczam je sobie na zielono.

Spółki, które osiągnęły moje założenia automatycznie wykluczam z dalszych obliczeń – posiadam już docelową ilość akcji danej spółki. Możliwe, że w przyszłości z tego zrezygnuję, jednak nie chciałbym doprowadzić do sytuacji gdzie np. 30% mojego portfela stanowią akcje jednej spółki. Chcę aby portfel był możliwie jak najbardziej zrównoważony.
(zdaję sobie sprawę, że w przyszłości może będzie potrzeba poświęcić trochę więcej czasu i raz na jakiś czas przypilnować proporcji w portfelu - ale z drugiej strony zależy nam na ilości akcji ;o
im więcej się dowiaduję tym mam więcej pytań - to jest następne zagadnienie, które będę chciał przeanalizować)

 

(kliknij aby powiększyć)

 

2

Aktualny kurs akcji naszej spółki, ja korzystam z www.bizesradar.pl, wpisuję nazwę danej spółki, od razu na dole mam pogrubiony aktualny kurs – nie bawię się w sprawdzanie czy akurat jest niżej lub nie. Biorę to co w danym momencie tam widnieje i wprowadzą do open office.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

3
Sprawdzam wykres każdej spółki za ostatni miesiąc, notuję maksymalny kurs, minimalny oraz średnią.

Wchodzę na wykres i zaznaczam odcinek czasu który mnie interesuje - biorę mniej więcej maksimum, zaokrąglone do równej liczby (tzn, 12,34 zł zaokrąglam do 12,30 zł) to samo powtarzam z minimum – staram się jak najbardziej zaokrąglać te liczby;
jak spółka jest warta po ok 100zł w górę to mogę sobie zaokrąglać do równych liczb, jedna przy cenach rzędu 20zł i mniej to te 50gr zrobi już jakąś procentową różnicę.
Następne mam formułę dla średniej=C3-((C3-D3)/2) (jest to formuła dla openoffice), która mi od razu wyrzuca średnią za ostatni miesiąc. Powtarzam tą procedurę dla każdej spółki w moim portfelu.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

4
Powtarzam wcześniejszą procedurę i sprawdzam wykres każdej spółki za ostatnie 3 miesiąc, notuję maksymalny kurs, minimalny oraz średnią. Ma to na celu sprawdzić w jakim kierunku wycena akcji spółki idzie, jeżeli widzę że ma tendencję rosnącą to nie widzę sensu ustawiać zlecenie kupna gdzieś poniżej średniej, raczej będę szukał czegoś przy średniej lub ewentualnie powyżej. Celem jest w danym miesiącu zakupić akcje kilku spółek w możliwie jak najlepszej dla mnie cenie i w jak największej ilości akcji.

 

Zasada ta sama, noruję minimalną cenę i maksymalną za ostatnie 3 miesiące i używając tej samej formuły co powyżej =C3-((C3-D3)/2) mam obliczaną średnią dla naszej spółki za ostatnie 3 miesiące.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

5
Zestawienie aktualnego kursu do średnich, następnie sprawdzam czy aktualny kurs jest niższy niż nasza średnia miesięczna oraz 3 miesięczna.
Mam to również zautomatyzowane, poprzez formułę używam tutaj funkcji logicznej PRAWDA, jeśli =C3<F3 (formuła dla open office) to nic innego jak porównanie aktualnego kursu do średniej.

Prawda = aktualny kurs jest mniejszy od średniej
Fałsz = aktualny kurs jest większy od średniej

 

(kliknij aby powiększyć)

 

I teraz tak:

  • jeżeli dwukrotnie zostanie mi zwrócone PRAWDA (czyli cena akcji spółki jest poniżej średniej za ostatni miesiąc i poniżej średniej za ostatnie 3 miesiące) – składam zlecenie na akcje po cenie rynkowej za docelową kwotę (w moim przypadku jest to 1000 zł)
    Aktualnie tylko jedna spółka spełnia te założenia, jest nią Ambra SA, czyli zaraz złoże zlecenie na zakup akcji tej spółki po cenie rynkowej za kwotę 1000 zł

  • jeżeli średnia za 1 miesiąc spełnia nasze wymagania (tendencja ceny akcji jest rosnąca, średnia za 3 miesiące zwraca fałsz – tak w uproszczeniu zakładam) to składam zlecenie kupna akcji danej spółki po średniej za dany miesiąc w wartości ok 1000 zł

  • jeżeli średnia za 1 miesiąc by była wyższa, ale średnia za 3 miesiące niższa to uznałbym to za tendencję spadkową cen akcji i złożyłbym zlecenie za średnią z 3 miesięcy,

  • jeżeli jeszcze nie mamy wymaganej ilości spółek do kupna (w moim przypadku aktualnie 4 zakupy chcę dokonywać na miesiąc) to będę patrzył na spółki, które jeszcze w danym roku mi mogą wypłacić dywidendę i będę skupował ich akcje;

     

 

6
Ostatni dzień uprawniający do wypłaty dywidendy i tutaj mamy dwie opcje.
Albo chcemy się załapać na dywidendę w tym roku (ekstra akcje) albo odpuszczamy dywidendę i chcemy złapać spadek/odcięcie wartości dywidendy od kursu i kupić trochę taniej akcje naszej spółki.
(ps. Jak już sprawdzaliśmy to odcięcie wcale nie jest takie zero jedynkowe i nie znaczy że uda nam się kupić akcje tańsze o całą wartość dywidendy)

 

(kliknij aby powiększyć)

 

 

Ja zdecydowałem, że jeżeli mam jeszcze okazję załapać się na dywidendę w tym roku to będę zawsze próbował, jednak nie za wszelką cenę. Będę ustawiał zlecenie kupna danej spółki :

  • po średniej cenie za dany miesiąc

  • z datą do realizacji dzień po ostatnim dniu wypłaty dywidendy (jeżeli nie kupię przed to może złapię spadek przy ocięciu kwoty dywidendy od akcji danej spółki).

Natomiast, jeżeli spółka jest poniżej średniej ceny za ostatni miesiąc to po prostu złoże zlecenie kupna po cenie rynkowej za kwotę która mnie interesuje.

 

7
Zlecenie z datą zamknięcia na koniec miesiąca.

Jeżeli dalej mam wolne środki to będę sobie wybierał jakąś spółkę losowo i składał zlecenie kupna na nią za niższą kwotę i jak się uda kupić taniej to super, jak nie to za miesiąc będzie może więcej okazji do kupienia czegoś :)
(powyżej mamy obliczoną średnią wartość ze średniej oraz minimalnej wartości w danym miesiącu)


Żeby trochę bardziej wyraźnie przedstawić te moje miejsca w które celuje skorzystam z... painta! :)

 

(kliknij aby powiększyć)

 

A tak wygląda cała tabelka, z której korzystam.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Oczywiście zamiast tak uśredniać można łapać momenty spadków (podwójne PRAWDY) i wtedy wchodzić za docelową kwotę (np. w moim przypadku było by to dobicie do kwoty 4000 zł posiadanych akcji) jednak nie wiemy czy akcje nie będą tańsze za miesiąc. Jeżeli by sobie wyznaczać taką średnią za cały poprzedni rok?
To może wtedy by miało sens wchodzenie całą pozycją od razu?

 

 

Dlaczego nie składam zleceń poniżej średniej (punkt 7), idealnie po wyliczonej cenie z ostatniej rubryki aby kupić akcje jak najtaniej?
Chcę powiększać portfel co miesiąc o pewną ilość akcji, dlatego musiałem opracować sposób żeby było duże prawdopodobieństwo że kupię coś w danym miesiącu.

Jeżeli bym za bardzo zaostrzył wymagania, to tak, zapewne bym jeszcze taniej dał radę nabywać akcje (jeżeli by schodziło do oczekiwanej przeze mnie ceny) jednak te zlecenia mogły by długo wisieć, zamiast powiększać portfel co miesiąc o kolejne akcje. Jednak najbardziej zależy mi na takim efekcie kuli śnieżnej i systematycznym budowaniu tego portfolio.

Systematyczne budowanie portfela to dla mnie priorytet, jednak kwota za jaką będę robił zakupy co miesiąc będzie się zmieniała w zależności od koniunktury na rynku i okazji cenowych. Możliwe, że z czasem zmienię strategię i będę dokonywał zakupów kilka razy w roku, kiedy będą wyceny najbardziej atrakcyjne, jednak na dzień dzisiejszy takie systematyczne kupowanie, uśrednianie i budowanie portfela uważam za najlepsze i adekwatne do posiadanej przeze mnie wiedzy :)
ps. Artykuł zacząłem pisać w Lipcu i tabelki powyżej są z Lipca. Trochę z tym eksperymentowałem i w sumie bardzo ułatwiło mi podjęcie decyzji co kupić w Sierpniu. A o to mi chodziło :)
Poniżej zamieszczam tabelkę dla Sierpnia :)

 

(kliknij aby powiększyć)

 

 

Do tego dzięki wam (!) ostatnio zaczęło mi po głowie chodzić, aby zrobić jakieś zestawienie takiego kupowania akcji, a kupowanie aby mieć jak najwięcej dywidend w danym roku - jestem ciekaw co by z tego wyszło, więc chyba spróbuję to jakoś przeanalizować :)


Pozdrawiam! :)
@DywInw

 

 

Co sądzicie o takiej automatyzacji zakupów?
A Wy na jakiej podstawie wybieracie, co kupić w danym miesiącu?

 

 

 

Pierwszy cel jaki sobie wyznaczyłem: Dywidendowy projekt: Cel 1

Spółki które wybrałem do swojego portfela: Spółki do Dywidendowego Portfolio

Najnowsza aktualizacja portfela: Aktualizacja Portfela, Lipiec 2022

 

 

Kontakt

www.facebook.com/inwestordywidendowy
https://twitter.com/InwestorD

Można się ze mną skontaktować pod e-mailem: tomek@inwestordywidendowy.pl