Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jak podatki wpływają na inwestycje?

13 listopada 2022

Podatek od zysków kapitałowych negatywnie wpływa na nasze inwestycje.
Nie musimy się zagłębiać za bardzo, aby zauważyć, że jak nam ktoś zabiera część zysku, to mniej dla nas zostaje.
Jednak w przypadku podatków, płacąc podatek od każdej otrzymanej dywidendy, procent składany działa na naszą niekorzyść i przy okresie 30 lat podatek, niby 19%, ale zje nam 1/4 zysków wygenerowanego przez nasz kapitał!
Warto ograniczać podatki, chociażby korzystając z konta IKE, nawet, jeżeli nie chcemy trzymać środków do emerytury (zapłacimy "tylko" 19% na koniec inwestycji), aby jak najwięcej zostało w naszej kieszeni !

 

We wszystkich obliczeniach, przykładach i analizach, nigdy nie uwzględniam podatku.Jest to po prostu praktyczne i wygodne.
Jednak musimy pamiętać, że dochód z zysków kapitałowych jest opodatkowany w wysokości 19% ( tak zwanym "podatkiem belki" - swoją drogą ciekawe czy Pan Belka jest zadowolony, że zapisał się na stałe w historii i w głowach wielu Polaków - kiedy go wprowadzał zakładam, iż uważał, że to jest coś dobrego, ale może z czasem zmienił zdanie na ten temat ? ).

W każdym razie, można powiedzieć, że mówimy o pewnego rodzaju podatku dochodowym od pracy naszego kapitału - jedni zatrudniają w działalności gospodarczej do pracy osoby fizyczne, my jako inwestorzy zatrudniamy do pracy, kapitał :)
Ten kapitał dla nas pracuje i generuje więcej kapitału, do pracy dla nas - taki efekt kuli śnieżnej.

Oczywiste jest, że podatki negatywnie będą wpływać na naszą inwestycję, ponieważ zabierają nam cześć zysków, czyli zwalniają szybkość z jaką mnoży się nasz pracownik - kapitał, dlatego przyjrzyjmy się:
jaki wpływ mają podatki na nasze portfele ?
jak bardzo wpływają na prędkość z jaką budujemy nasze majątki ?

Zapraszam do analizy ;)

 

 

 

Inwestowanie bez podatku

 

Idealny scenariusz jest taki, że jesteśmy w stanie inwestować bez obciążenia naszego zysku podatkami.
Wtedy w przypadku inwestowania w spółki dywidendowe po stronie naszych kosztów uzyskania przychodu znajduje się jedynie ewentualna prowizja brokera.

Jeżeli inwestujemy na innych rynkach, w innych walutach nich złotówka, to zmiana ceny waluty w której inwestujemy może być naszym obciążeniem - w zależności kiedy i przy jakim kursie wymieniamy waluty.
Ale z drugiej strony możemy też na tym zyskać.

Dla mnie osobiście, z moim aktualnym zasobem wiedzy, inwestowaniu na innych rynkach poza tym, że są tam super spółki, to daje taką ekspozycję na inne waluty - i kurs po jakim ją wymienię w jedną czy drugą stronę jest dla mnie drugorzędny.

(w moim przypadku zarabiam w funtach, portfel mam w złotówkach, gdzie kurs jest raczej dobry.
Jeżeli kurs funta by spadł poniżej 5 zł, to ewentualnie bym się zastanawiał. Jednak to jest temat na osobny test - jak kursy walut wpływają na inwestycję, szczególnie jak ktoś zarabia w złotówkach i chce inwestować na innych rynkach, w innych walutach)

Jak by nie patrzeć, podatek jest naszym największym kosztem przy inwestycji i warto by korzystać ze wszystkich udogodnień jakie daje nam aktualne prawo.Dzięki takim zabiegom, można by powiedzieć ciąć koszty uzyskania przychodów, aby jak najwięcej zysku zostawało w naszej kieszeni !
 

Scenariusz.
 

Stwórzmy sobie scenariusz, w którym zaczynamy od oszczędzania 1 tys zł miesięcznie.
Przez pierwszy rok nie inwestujemy, tylko skupiamy się na tym, aby zebrać te pieniądze.
Na koniec roku mamy na koncie 12 tys zł (wartości początkowej naszej inwestycji) i postanawiamy je zainwestować na 5% rocznie.
Aby inwestycja oparła się inflacji, inwestujemy pieniądze w akcje dywidendowe (zakładamy, że ich średni wzrost będzie przynajmniej taki sam, jak inflacja.
Czyli wzrost wartości akcji pokryje nam koszt inflacji oraz zwiększamy co roku wartość inwestycji - wpłat, o 5%.
Nasz horyzont czasowy to 30 lat, od naszych dywidend nie płacimy podatków - żyjemy w idealnym systemie zachęcającym do inwestowania i budowania majątku :)

Jak będzie rozwijał się nasz portfel inwestycyjny ?

 

kliknij, aby powiększyć

 

Adnotacja.


Nie przejmujcie się wartością kapitału jaki trzeba dopłacać.
Na dzień dzisiejszy patrząc na 30-40 tys zł, wydaje się to abstrakcyjne jednak za kilka lat to może być tak łatwe do oszczędzenia jak dzisiejsze 12 tys zł (czyli 1 tys zł miesięcznie).

Koszty wynagrodzeń rosną z roku na rok, ja jak ostatni raz pracowałem w Polsce jakieś 8 lat temu, to minimalna krajowa wynosiła chyba z 1 tys zł netto, dzisiaj z tego co widziałem jest to około 2 tys zł netto - mało tego średnia inflacja za ostatnie, bodajże 10 lat była 3%, dzisiaj wiemy jaka jest inflacja, więc wzrost wynagrodzeń jeszcze bardziej przyśpieszy.
Oczywiście jednym będą wynagrodzenia rosły wolniej, a innym szybciej, jednak kierunek jest jeden:

 

"To the moon!"
 

Jeszcze warto pamiętać, że te 5% to jest wartość na rok, czyli zwiększając oszczędności z 12 tys zł rocznie na 12 tys 600 zł, na dołożenie tych 600 zł mamy 12 miesięcy, czyli 50 zł miesięcznie.
Chciałbym uniknąć sytuacji, gdzie ktoś spojrzy na tabelkę, zobaczy prawie 50 tys zł oszczędności rocznie i pomyśli, że z jakiegoś drzewa spadłem :)
Popytajcie starsze osoby, waszych rodziców, dziadków ile kiedyś zarabiali i ile bochenek chleba kosztował :)

Wracając do naszego scenariusza.
Po 30 latach wartość naszych akcji, jeżeli założymy że nie rosły! (zostawmy to na razie w takiej wersji) będzie wynosiła 1,5 mln zł, z czego połowa będzie pochodziła z samych dywidend.
Patrząc na historię ostatnich lat, spółek dywidendowych i wzrostu ich akcji, to wartość portfela przy podobnym wzroście była by o wiele wyższa.

Tak tylko z ciekawości załóżmy, że inflacja za okres 30 lat - ten, który analizujemy wyniosła średnio 3% na rok.
Wtedy wartość samych akcji wzrosła by o dodatkowe 410 tys zł, czyli nasz portfel akcji by był wart łącznie jakieś 1,9 mln zł - prawie 2 mln zł!
Na które składało by się:
785 tys zł naszych oszczędności, 758 zł odsetek i 410 zł wzrostu wartości akcji.

Jednak trzeba pamiętam, że t 410 tys zł to jest strata siły nabywczej pieniądza, a nie dodatkowy zysk za który możemy więcej rzeczy nabyć.

 

kliknij, aby powiększyć

 

Ale skupmy się na podatkach - jak zmieni się wynik naszej inwestycji, jeżeli nałożymy na nią podatek dochodowy w formie podatku od zysków kapitałowych (19%) ?

Inwestowanie i podatek należny do urzędu

Przyjrzyjmy się naszemu scenariuszowi, jednak teraz każdą wypłaconą dywidendę pomniejszymy o 19%, czyli podatek od zysków kapitałowych.
Jak to wpłynie na zwrot inwestycji w długim terminie?

 

kliknij, aby powiększyć