Przelewanie środków finansowych na nasz rachunek inwestycyjny jest szybką i przyjemną sprawą.
Tak na prawdę dla polskiego inwestora na polskiej giełdzie wystarczy blik, natomiast przelewy związane z wszystkimi innymi walutami załatwimy korzystając z aplikacji mobilnej Revoluta.
Jest pewna kwestia, która jest warta poruszenia zanim ruszycie w świat i zaczniecie inwestować na szerokim rynku akcyjnym.
Chodzi o to jak przelewać różne waluty na wasz rachunek inwestycyjny, tak aby ponosić jak najmniejsze opłaty – wszak chcemy aby nasze pieniądze na nas pracowały, a nie poszły na jakieś dodatkowe opłaty po drodze.
Znalazłem dużo różnych rozwiązań w internecie, niektóre są mniej czasochłonne, niektóre aż zachwycają kreatywności i złożonością, dla mnie jednak najważniejsza jest praktyczność i jak najmniej czasochłonna procedura.
Już od kilku lat korzystam z kraty revoluta we wszystkich miejscach gdzie potrzebuję dostępu do innej waluty, niż ta w której zarabiam i sprawdza się świetnie.
Postanowiłem dać szansę revolutowi przy przelewach na rachunek maklerski i… wyszło super!
Ale przejdźmy do konkretów, zaraz wam wszystko wytłumaczę 🙂
Poniżej znajdziesz linki do całej serii artykułów pokazujących krok po kroku jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem poprzez wybranie konta maklerskie, otworzenie go oraz kupno swojej pierwszej akcji.
Polskie konta maklerskie – które wybrać?
Obsługa konta inwestycyjnego XTB
Jak założyć konto w Interactive Brokers ?
Obsługa konta inwestycyjnego Interactive Brokers
Co to jest Revolut i jak założyć konto ?
Wesprzyj ideę
Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z serwisów z których ja osobiście korzystam i polecam, to rejestrując się poprzez poniższe linki (afiliacyjne) sprawiasz, że ja otrzymam za to drobną prowizję, a Ciebie to nic nie kosztuje.
Za wszystkie konta założone poprzez te linki z góry dziękuję i mogę obiecać, że każda złotówka pójdzie na powiększanie portfela dywidendowego 🙂
Jak przelać pieniądze na rachunek maklerski XTB ?
Jednym z kont które polecam i sam z niego korzystam przy inwestowaniu na polskiej i europejskich giełdach jest rachunek inwestycyjny XTB.
W XTB posiadamy jeden rachunek klienta, jednak możemy otworzyć do czterech rachunków inwestycyjnych.
Każdy rachunek inwestycyjny może być w osobnej, niezależnej walucie.
Możemy posiadać konta w: PLN, USD i EURO.
Więcej szczegółów o na temat rachunku inwestycyjnego XTB możecie znaleźć w poprzednich artykułach.
A więc jak ja przelewam pieniądze na swój rachunek inwestycyjny w XTB ?
Polska złotówka
W artykule o zagranicznych kontach maklerskich wspominałem o FinTechach, czyli firmach które łączą technologię z usługami finansowymi.
I wspominałem, że taki FinTechem jest np. BLIK.
Dzięki tej aplikacji mobilnej możemy robić szybkie i łatwe przelewy.
Ja z niego korzystam za każdym razem kiedy jestem w Polsce, a teraz również przy przelewaniu środków na rachunek inwestycyjny w XTB!
A najważniejsze jest to, że przelewając pieniądze blikiem nie płacimy żadnych prowizji, czego nie można powiedzieć o płatności kartą.
Do opcji przelewu możemy wejść poprzez pokój inwestora albo z xStation, w obu przypadkach klikając „wpłata”- ostatecznie pojawi nam się to samo okno z opcjami do wyboru.
Więc, po wybraniu „wpłaty” otwiera wam się okno z wyborem formy płatności.
Wybieracie blik lub inną formę jeśli chcecie.
Przy okazji przy każdej formie elektronicznej płatności macie od razu napisane jaka będzie ewentualna prowizja za przelew środków.
Po wybraniu blika, wpisujecie już tylko kwotę i wygenerowany w aplikacji mobilnej kod blik, potwierdzacie transakcję i za chwilę pieniądze są na waszym koncie.
Gratulacje udanego przelewu pieniędzy na biuro maklerskie!
Inne waluty
Przy sprzedaży instrumentów finansowych zostają wykorzystane waluty w których dane instrumenty finansowe są notowane.
Jeżeli nie posiadacie rachunku inwestycyjnego w danej walucie to broker, za małą opłatą oczywiście, przewalutuje dla was pieniądze.
(w XTB ta opłata wynosi 0.5% i z tego co widziałem, to jest dosyć sporo)
Jeżeli chcecie inwestować w akcje na zagranicznych giełdach, np. w Niemczech to możecie otworzyć dodatkowy rachunek inwestycyjny w walucie w której są notowane tamtejsze akcje, czyli EURO.
Takim sposobem pozbywacie się opłaty pobieranej przez brokera, ale jest jeszcze jeden problem.
Konwersja i przelanie waluty – wtedy te koszta będą po naszej stronie.
Jak najprościej rozwiązać ten problem ?
Ja go rozwiązałem korzystając z konta Revolut, który oczywiście też pobiera swoją prowizję za przewalutowanie (do pewnych kwot jest darmowe), ale jest ona niska w porównaniu z innymi opcjami i dla mnie najważniejsze, cała procedura jest szybka i zajmuje chwilę.
Jak to działa ?
Przelewam pieniądze ze swojego konta w GBP, które jest połączone z revolutem – dzięki takiemu połączeniu konta/karty trwa to sekundę.
Następnie jednym kliknięciem wymieniam te funty na złotówki – następna sekunda ?
I na koniec robię przelew bankowy (darmowy) na mój rachunek inwestycyjny w XTB.
Pieniądze idą zazwyczaj 3 dni robocze, ale w teorii mają czas do 5 dni roboczych.
Przy zagranicznej walucie mamy 3 opcje do wyboru: karta, paypal lub przelew bankowy, który jest darmowy i tą opcję wybieramy jeżeli chcemy przelać pieniądze przez revoluta.
Po kliknięciu otworzy wam się okno z wszystkimi danymi potrzebnymi do zrobienia przelewu.
Nie posiadam konta w dolarach na XTB, jednak zakładam że procedura będzie wyglądała identycznie i nasz przelew nie zostanie obciążony żadnymi opłatami.
Jak przelać pieniądze na rachunek maklerski w Interactive Brokers ?
Korzystam również z usług maklerskich Interactive Brokers docelowo do inwestowania na brytyjskim i amerykańskim rynku akcji.
Może z czasem pojawią się również bardziej egzotyczne rynki, o ile znajdą się tam jakieś ciekawe spółki dywidendowe.
W IB inwestujemy na jednym rachunku inwestycyjnym na którym możemy posiadać wiele różnych walut.
Oczywiście rejestrując się wybieramy walutę główna, jednak nie jesteśmy do niej ograniczeni.
Ilość walut jakie możemy posiadać jest bardzo duża, więc nie będę ich wypisywał.
Kiedy wejdziemy w zakładkę Portfolio > Cash Reports, tam znajdziemy zestawienie wszystkich naszych dostępnych walut.
Na głównej stronie będzie widniała wartość gotówki w przeliczeniu na główną walutę.
W IB macie też możliwość otwarcia konta margin, czyli możecie kupić najpierw akcje, a potem sobie przelać pieniądze i spłacić kredyt (który jest oczywiście oprocentowany).
Jeżeli posiadacie zwykłe konto jak ja, to w pierwszej kolejności musicie przelać środki finansowe na biuro maklerskie, a dopiero potem możecie się zabrać do składania zleceń, aby kupić instrumenty finansowe.
Więcej szczegółów o na temat rachunku inwestycyjnego IB możecie znaleźć w poprzednich artykułach.
A więc jak ja przelewam pieniądze na swój rachunek inwestycyjny w IB?
Główna waluta
Moją główną walutą, którą sobie ustawiłem jest GBP.
Po prostu w niej zarabiam, posiadam konto i bez opłat mogę wpłacać i wypłacać pieniądze na rachunek maklerski.
Polega to po prostu na złożeniu zlecenia z waszego rachunku bankowego, w IB nazywa się to Wire Transfer lub Bank Transfer.
Bank Transfer też można ustawić na wire, polega na tym, że po takim podłączeniu konta przelewy mają być szybciej księgowane do naszego rachunku inwestycyjnego.
W przypadku mojej głównej waluty trwa to dosłownie 5 min od zlecenia przelewu z rachunku bankowego na otrzymanie ich na rachunku inwestycyjnym.
Wchodzimy do części Transfer & Pay i wybieramy „Transfer Funds”.
Następnie klikamy „Make a deposit”, jeżeli robimy to pierwszy raz to wybieramy „use a new deposit method” i wybieracie „bank transfer” lub „wire” – ja mam ustawiony wire i teraz moje zlecenia przelewów zamykają się w dosłownie trzech kliknięciach 🙂
Kiedy powiadomicie biuro maklerskie poprzez zlecenie przelewu na konto, dostaniecie dane do przelewu.
ps. w zleceniu przelewu na IB musicie podać kwotę, jaka będzie przelana na wasz rachunek inwestycyjny. Zawsze dwa razy się upewniałem, że ta kwota się zgadza po dwóch stronach (na IB i w przelewie z mojego konta), nie próbowałem sprawdzać co się stanie jeżeli wpiszę różne kwoty – może po prostu transakcja zająć więcej czasu, ale nie powinno to spowodować jakiś większych problemów.
Dodatkowe waluty
Jeżeli chodzi o dodatkowe waluty, to osobiście dotychczas przelewałem tylko USD.
Dlaczego USD ?
Będę kupował akcje amerykańskich firm, prędzej czy później oraz dużo się naczytałem, że robiąc transfery w USD często są one obarczone jakimiś dużymi kosztami.
Więc chciałem to też sprawdzić.
I jeżeli chodzi o wpłaty na rachunek to revolut tutaj znowu się świetnie sprawdza.
Nasz przelew nie jest obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami.
Procedura wygląda identycznie jak w przypadku naszej głównej waluty.
Wchodzimy do części Transfer & Pay i wybieramy „Transfer Funds”.
Następnie klikamy „Make a deposit”, jeżeli robimy to pierwszy raz to wybieramy „use a new deposit method” i wybieracie „wire” – w przypadku revoluta.
Tak samo jak poprzednio dostaniecie dane konta na jakie macie przelać środki finansowe.
Jeżeli chodzi o revoluta, to w numerze rachunku bankowego nie ma miejsca na wpisanie ich przydługiego numeru rachunku.
Pod nim jest napisane mniejszą czcionką na jaki rachunek należy zrobić przelew (pierwsze kilka liczb tego długiego rachunku) oraz aby pamiętać, żeby w tytule przelewy wpisać swój numer klienta IB (będzie on podany w tym tekście albo pod spodem).
Możecie zrobić jak ja najpierw mały przelew (ja przelałem 10 USD), aby zobaczyć czy wszystko będzie w porządku, a potem bez obaw będziecie robić większe przelewy 🙂
Wymiana walut
IB ma bardziej przyjazne dla inwestora kursy walut i opłaty.
Sam osobiście nie korzystałem, ale możecie zasilać konto bezpośrednio swoją główną walutą, a następnie kupować akcje i pozwolić, aby biuro maklerskie wymieniało waluty.
Jak na tym wyjdziecie musicie już sprawdzić metodą prób i błędów – jak będę miał trochę czasu to sprawdzę to i zaktualizuję tą sekcję 🙂
Możecie również wymieniać swoją główną walutę na koncie na tą którą potrzebujecie do danych akcji, a dopiero posiadając daną walutę kupujecie za nią akcje.
Tutaj wymiana będzie chyba jeszcze bardziej opłacalna, gdzieś nawet widziałem jak ktoś wyliczał, że przy minimalnej opłacie ze strony IB 2 USD bardziej mu się opłaca przelać za darmo EURO na rachunek inwestycyjny i wymienić za pomocą IB te EURO na USD, niż kombinować jak przelać USD bezpośrednio bez żadnych dodatkowych opłat.
Chciałem wam tylko dać znać, że można trochę się pobawić i sprawdzić jak to będzie wyglądało w waszym przypadku, bo może najprostszą opcją będzie posiadanie konta w swojej walucie, gdzie zrobicie darmowy, szybki przelew, a wymieniać tą walutę na docelowe do zakupu akcji, przy użyciu IB.
Jak wypłacić pieniądze z rachunku inwestycyjnego ?
Jeżeli chodzi o wypłacanie pieniędzy jest z tym lekkie zamieszanie.
Spowodowane to jest tym, że musisz mieć konto bankowe na swoje imię i nazwisko.
W praktyce po prostu przelewy na revoluta mogą nie przejść, jednak to się tak szybko zmienia, że za jakiś czas ta informacja może być nie aktualna – dlatego warto samemu spróbować przelać nawet mniejszą kwotę na swoje konto i zobaczyć czy coś z tego wyjdzie.
Ja osobiście na dzień dzisiejszy nie widzę potrzeby wyciągania pieniędzy, skupiam się wręcz na wpłacaniu ich coraz więcej oraz na reinwestowaniu dywidend.
Zdecydowanie warto mieć własne bankowe konto walutowe na główną walutę u swojego brokera, co powinno ułatwić nam wypłacanie pieniędzy z rachunku inwestycyjnego.
Ja osobiście posiadam dwa główne konta w PLN i GBP, które służą mi do zasilania rachunku inwestycyjnego, więc wypłacenie np. dywidend w tych walutach nie będzie dla mnie problemem.
Jeżeli chodzi o EUR czy USD to będę kombinował.
Jednak prawdopodobnie będę skłaniał się do otwarcia konta walutowego w EUR w swoim polskim banku – przelew nie powinien być obarczony żadną opłatą, a konto powinno być również darmowe.
Natomiast jeżeli chodzi o USD, to przyjrzę się prowizjom za wymianę walut na IB i możliwe, że skorzystam z wymiany USD na GBP przez biuro maklerskie IB, a następnie bez problemu i bez prowizji będę mógł przelać GBP na swoje konto prywatne.
Zakończenie
Jeżeli chodzi o przelewanie środków z i na rachunek inwestycyjny to jest na prawdę wiele opcji do wyboru.
Najlepiej spróbować samemu kilka rozwiązań i znaleźć takie, które wam najbardziej pasują i są dla was najwygodniejsze.
Ja próbowałem zakładać paypala i przelewać pieniądze za jego pomocą, ale w ten sam dzień co założyłem konto to je usunąłem, bo mi to po prostu nie pasował.
Okazało się natomiast, że Revolut z którego korzystam od lat, pozwala na szybkie przelewy na konta maklerski, bez żadnych dodatkowych prowizji – jak dla mnie znana i przy okazji bardzo szybka metoda.!
Czy chociażby BLIK.
Jak zobaczyłem tą opcję na XTB to z ciekawości zrobiłem sprawdzający przelew i pieniądze w chwilę były na koncie!
Jak dla mnie bajka 🙂
Dlatego uważam, że każdy powinien zobaczyć z czego korzysta, jakich aplikacji i usług aktualnie używacie, a jeżeli chodzi o waluty obce i nie za często je wymieniacie to jest wiele opcji, które możecie sprawdzić i wybrać to co wam najbardziej pasuje 🙂
Ja wybrałem rozwiązania jak najwygodniejsze dla mnie i ogólnie takie, aby były szybkie i proste.
Możecie sami je wypróbować może wam również przypadną do gustu 🙂
Pozdrawiam,
#DywInw