Zastanawialiście się
jak przenieść akcje do innego
biura maklerskiego ?
Najważniejsze to upewnić się, że wasz dom maklerski udostępnia taką usługę jak
przeniesienie papierów wartościowych.
Jednak mogę was uspokoić, że u większości brokerów jest to standardowa usługa, która jest dostępna.
Jednak, jak przenieść akcje?
Dosyć szybko i na pewno prosto!
Opis takiej procedury zawsze znajdziemy na stronie naszego domu maklerskiego.
Jest to zazwyczaj prosta procedura, która nie wymaga od nas wypełniania wielu dokumentów.
A po ich wypełnieniu już tylko czekamy – standardowo, wynosi to 7 dni roboczych.
Adnotacja.
Jeszcze mały disclaimer na początku.
Mówimy o osobach, które inwestują długoterminowo np. w akcje i ostatnią rzeczą, którą chcą zrobić to sprzedaż tych akcji.
Dla przykładu, jeżeli inwestujesz w spółki wypłacające rosnącą dywidendę to chcesz kupić akcje raz i je trzymać, aby Twoja osobista stopa dywidendy z roku na rok rosła!
Sprzedaż akcji oczywiście wiązać się może z zainkasowaniem zysku, jednak stracisz swoją stopę dywidendy, która po latach może wynosić np. 10% i więcej w porównaniu z 3% stopą dywidendy, którą spółka może w danym roku wypłacać.
Osobista stopa dywidendy w tym przypadku jest taką nagrodą za systematyczność i rośnie w czasie, jednak ma pewną wadę lub dla niektórych zaletę – musisz raz kupione akcje trzymać idealnie latami, im dłużej tym lepiej.
Poniżej znajdziesz linki do całej serii artykułów pokazujących krok po kroku jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem poprzez wybranie konta maklerskie, otworzenie go oraz kupno swojej pierwszej akcji.
Polskie konta maklerskie – które wybrać?
Obsługa konta inwestycyjnego XTB
Jak założyć konto w Interactive Brokers ?
Obsługa konta inwestycyjnego Interactive Brokers
Co to jest Revolut i jak założyć konto ?
Wesprzyj ideę
Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z serwisów z których ja osobiście korzystam i polecam, to rejestrując się poprzez poniższe linki (afiliacyjne) sprawiasz, że ja otrzymam za to drobną prowizję, a Ciebie to nic nie kosztuje.
Za wszystkie konta założone poprzez te linki z góry dziękuję i mogę obiecać, że każda złotówka pójdzie na powiększanie portfela dywidendowego 🙂
Czy można przenieść papiery wartościowe na nowy rachunek maklerski ?
Tak, jak najbardziej.
Bez większych problemów możemy przenieść papiery wartościowe z jednego domu maklerskiego do innego.
Przynajmniej w Polsce.
Nie widziałem, żeby żaden polski dom maklerski robił z tym problem – wszyscy chyba udostępniają tą usługę – może to jest jakieś wymaganie ze strony KNFu, bo z tego co widziałem wszystkie duże, znane instytucje zezwalają na taki transfer.
Jednak jeżeli chodzi o zagraniczne domy maklerskie, warto zrobić takie rozeznanie czy dany dom udostępnia przeniesienie akcji, szczególnie jeżeli może to nam być w przyszłości potrzebne.
Albo być taką opcją, którą nie specjalnie na dzień dzisiejszy myślimy żeby użyć, ale chcemy mieć taką furtkę w razie nieprzewidzianych sytuacji czy nowych opłat na naszym rachunku papierów wartościowych.
Z dużymi firmami, jak chociażby Interactive Brokers, raczej nie ma tego problemu, jest to standardowa usługa, która jest dostępna.
Jeszcze warto wspomnieć, że FinTechy (Trading212, e-Toro, WealtSeed i inni) nie mają w swoich ofertach przenoszenia papierów wartościowych.
Dlaczego warto przenieść papiery wartościowe na nowy rachunek ?
Dom maklerski jest firmą świadczącą usługi finansowe.
Jak każda firma, ewoluuje z czasem.
Może zmieniać zasady funkcjonowania oraz opłaty, które mogą być nam na rękę lub nie.
Zmiana warunków funkcjonowania albo opłat na naszym rachunku papierów wartościowych na naszą niekorzyść, może być głównym powodem dla którego warto rozejrzeć się za lepszą dla nas ofertą i przenieść papiery wartościowe na nowy rachunek.
Dla przykłady widzę, że wiele brokerów skupia swój zarobek na obrocie instrumentami finansowymi lub tak zwanym day tradingu, natomiast dla kogoś kto chce kupić akcje i je trzymać oferty są bardzo korzystne – zerowe lub małe opłaty za kupno akcji czy darmowe przechowywanie papierów wartościowych.
Jednak w przyszłości to się może zmienić.
Za kilka lat może się okazać, że nasz dom maklerski nie ma już takiej fajne oferty albo pojawiły się nowe, lepsze.
I wcale nie musi to być spowodowane tym, że dzieje się coś złego z danym brokerem – po prostu rynek idzie do przodu i mogą pojawiać się coraz lepsze oferty dla konkretnego typu inwestora albo pod obrót konkretnymi instrumentami finansowymi.
Może się okazać, że z powodu jakiś regulacji politycznych długoterminowe trzymanie papierów wartościowych będzie przez domy maklerskie mile widziane ze względu na jakiś dodatkowy zarobek i wtedy na pewno znajdą się brokerzy, którzy aby przyciągnąć do siebie takie konkretne osoby będą chętne podzielić się zyskiem.
Tak trochę tylko filozofuje, ale nie wiemy co będzie za kilka lat i jakich ofert możemy oczekiwać od brokerów.
Szczególnie jeżeli częścią naszej strategii jest długoterminowe trzymanie akcji, warto mieć to na uwadze i mieć furtkę w postaci możliwości przeniesienia papierów wartościowych.
Jeszcze jest jedna taka mała, ale zasadniczo bardzo przydatna rzecz – przeniesienie papierów wartościowych nie generuje podatku do zapłacenia.
Przenosząc papiery wartościowe z domu maklerskiego A do B, tak na prawdę nic poza zmianą warunków usługi nie zyskujemy i nie będziemy mieć żadnych dodatkowych podatków do zapłacenia.
W przypadku sprzedaży naszych papierów wartościowych już podatek od zysków kapitałowych musimy zapłacić, oczywiście o ile na tej sprzedaży zarobiliśmy.
Jakie mamy możliwości transferu papierów wartościowych ?
Już na wstępie wspomniałem, że nie wszyscy brokerzy dają możliwość transferu papierów wartościowych do innego domu maklerskiego.
Przede wszystkim FinTechy raczej nie świadczą takich usług.
Jednak jeżeli chodzi o przeniesienie naszego majątku jako tako, to nie jest tak, że jesteśmy związani z jednym domem maklerskim.
Przeniesienie papierów wartościowych to nie jest jedyna opcja.
Zawsze możemy sprzedać część lub całość naszych instrumentów finansowych/ sprzedać akcje, oczywiście jak już wcześniej wspomniałem, wiąże się to z zapłaceniem podatku od zysków kapitałowych jeżeli wygenerowaliśmy zysk z inwestycji.
Jeżeli nie mamy jakiś konkretnych powodów dla których warto trzymać długoterminowo akcje czy inne papiery wartościowe, to przeniesienie konta na nowy rachunek u innego brokera dzięki sprzedaży naszych instrumentów finansowych, będzie najprostszym rozwiązaniem i zapewne najczęściej stosowanym.
Jak przenieść akcje na nowy rachunek ?
Ogólnie to cała procedura transferu papierów wartościowych jest prosta i niezbyt angażująca.
Na początku musimy tylko poświęcić trochę czasu, aby wprawić tą maszynę w ruch, ale potem tylko czekamy i wszystko dzieje się samoczynnie.
To jest ta łatwiejsza część wszystkiego.
Jednak nasze zaangażowanie poza złożeniem zlecenia na przeniesienie papierów wartościowych, również wymaga od nas, aby poszukać jak dana procedura przeniesienia działa u naszego dostawcy usług maklerskich.
Każdy dom maklerski ma praktycznie inną procedurę albo jakąś swoją wariację bardziej popularnej procedury.
Niektórzy brokerzy posiadają platformę na której postępujemy krok po kroku wypełniając potrzebne informacje i na tym się kończy nasza część.
Niektórzy wymagają wypełniania jakiś wniosków, a inni wymagają aby skontaktować się z nimi telefonicznie, aby złożyć wniosek o przeniesienie akcji.
Musicie sprawdzić jak to działa po dwóch stronach.
Nie tylko jak to robi wasz nowy dom maklerski, ale również wasz poprzedni broker.
Ja już wspomniałem, każda strona ma swoje własne procedury i obydwie strony będziecie musieli powiadomić o takim transferze papierów wartościowych.
Oczywiście zakładam, że otwierając konto u waszego brokera sprawdziliście, że wasz dom maklerski oferuje usługę przeniesienia instrumentów finansowych na nowy rachunek.
Na pewno to robiliście!
Zobaczmy jak przenieść akcje na nowy rachunek w przypadku dwóch brokerów z których ja osobiście korzystam.
Osobiście korzystam z XTB oraz IB, więcej o tym brokerach pisałem tutaj:
Obsługa konta inwestycyjnego XTB
Przeniesienie akcji na rachunek w XTB
Z racji tego że mój portfel ewoluuje i pozycję pewnych spółek będę dalej zwiększał, a innych nie – to będę chciał na XTB przenieść papiery wartościowe tylko tych firm, których akcje będę dalej dokupował po nowym roku.
Za przechowywanie papierów wartościowych polskich firm mbank nie pobiera żadnych opłat (jeżeli papiery wartościowe są warte mniej niż 500 tys zł), dlatego resztę akcji tam pozostawię i dywidendy po prostu będę przelewał sobie później do XTB, aby robić kolejne zakupy 🙂
Jest to podyktowane tym, że aby przenieść akcje trzeba zapłacić za każdą przenoszoną pozycję, w przypadku mbanku jest to min 50 zł – dlatego przenoszę tylko te 5 pozycji, które będę dalej rozwijał, co się wiąże z opłatą ok 250 zł.
Dobra, tyle jeżeli chodzi o sytuację, teraz zajmijmy się tym jak przenieść akcje do XTB.
W przypadku brokera XTB musimy wypełnić formularz dostępny u nich na stronie, tak zwany OMI.
Taki wypełniony papierek wysyłamy na maila z XTB (support@xtb.pl) oraz kopię do swojego aktualnego domu maklerskiego (ja wysłałem na standardowy mail podany do komunikacji z tytułem „przeniesienie papierów wartościowych”).
Formularz wygląda tak.
Jeżeli chodzi o jego wypełnienie:
- imię, nazwisko, adres, pesel – tutaj wiecie co wpisać 🙂
- numer rachunku xStation.
Wchodzicie na https://co.xtb.com i logujecie się na wasze konto. Wtedy macie taki widok jak poniżej – zaznaczyłem na zółto, gdzie znajduje się wasz numer rachunku 🙂
- Następnie jest opis papierów wartościowych (wypełniony poniżej).
Na jakiej giełdzie są notowane wasze papiery będziecie za pewne wiedzieć oraz ilość papierów wartościowych jaką chcecie przenieść też znacie.
Jeżeli chodzi o ISIN i symbol – zapraszam do następnego screena 🙂 - Jeżeli przenosicie polskie papiery to najprościej znaleźć te informacje na stronie https://www.biznesradar.pl.
Na górze macie okno „znajdź profil” – zaznaczyłem je na żółto.
Wpisujecie nazwę spółki, której akcje chcecie przenieść.
Na żółto również zaznaczyłem gdzie znajdziecie symbol oraz ISIN – teraz wystarczy powtórzyć wyszukiwanie dla każdej spółki. - Dane brokera, który obecnie przechowuje wasze papiery wartościowe też bez większych problemów powinniście znaleźć na platformie waszego aktualnego domu maklerskiego.
Ja miałem tak, że mój numer rachunku był na pierwszej stronie jak się zalogowałem i był opisany „numer rachunku”.
Tak wypełniony formularz w całości jako pdf wysłałem do XTB na ich email oraz do swojego aktualnego domu maklerskiego.
Następnego dnia dostałem email od mbanku, że bez autoryzacji nie mogą drogą mailową wykonać dla mnie transferu papierów wartościowych.
Zadzwoniłem do mbanku i po 3 przekierowaniach do różnych osób trafiłem na osobę, której musiałem jeszcze raz dostarczyć te same informacje, które miałem wypisane na kartkach i zostałem poinformowany o płatności, o tym że to potrwa do 7 dni roboczych i o tym że zlecenie zostało przyjęte.
Za jakieś 5 dni zauważyłem, że moje akcje znalazły się na nowym rachunku w XTB.
To było tylko przeniesienie papierów wartościowych (części i dalej prowadzenie konta z akcjami, które zostały na starym koncie) jednak zakładam, że przeniesienie konta polegałoby po prostu na wypisaniu/wymienieniu całości aktywów, które posiadamy na naszym koncie maklerskim.
I na koniec kiedy już nic by się na koncie nie znajdował to zgłosilibyśmy jego zamknięcie.
Przeniesienie akcji na rachunek w Interactive Brokers
Na platformie Interactive Brokers znajduje się specjalna zakładka jeżeli chcemy przenieść papiery wartościowe.
Wchodzimy w „transfer & pay” > „transfer position” > „incoming” > „region: all other regions” i dalej wybieramy resztę.
„transfer & pay” > „transfer position”
„incoming”
„region: all other regions”
Dalej zostanie już tylko uzupełnienie informacji o instytucji gdzie mamy nasze akcje, a następnie wypełnienie informacji o akcjach – będą potrzebne takie same dane o akcjach jak w wyżej opisanym przypadku XTB.
Jak długo trwa przeniesienie akcji na nowy rachunek ?
Przeniesienie papierów wartościowych trawa do kilku dni roboczych.
W moim przypadku z mbanku do XTB trwało to jakieś 5 dni (zostałem poinformowany, że potrwa to 7 dni roboczych).
Jeżeli chodzi o przenoszenie papierów wartościowych do zagranicznego domu maklerskiego zakładam, że może to potrwać trochę dłużej – zapewne więcej instytucji będzie brało w tym udział, a każdy pośrednik będzie pewnie generował dodatkowy czas do całej procedury.
Opłaty pobierane za przeniesienie akcji
Każdy dom maklerski ma swoją własną tabele opłat i prowizji i każdy za opuszczenie go będzie was obciążał jeszcze dodatkowymi kosztami na sam koniec.
Niektórzy brokerzy reklamują się, że nie pobierają opłat za przeniesienie papierów wartościowych do nich, ale jeżeli od nich będziecie chcieli je zabrać to już się tym nie chwalą, że też was na koniec obciążą opłatą 🙂
Wygląda to jak standardowa praktyka.
Jednak te opłaty są zawsze generowane w zależności od ilości przenoszonych pozycji oraz procentowo od wartości pozycji.
Ze względu na minimalne prowizje, które są w każdym przypadku warto budować kilka pozycji i na nich się skupić, niż mieć wiele różnych akcji po trochę – wtedy za transfer takiego konta nasz portfel bardzo oberwie poprzez minimalne prowizje.
Jednak jeżeli z jakiegoś powodu będziecie chcieli przenosić swoje papiery wartościowe gdzieś indziej, to zakładam że powód dla którego to robicie sprawi, że te prowizje zejdą na drugi plan.
Przy już bardziej zaawansowanych portfelach rzędu kilku tysięcy złotych, prowizje robią się pomijalne.
Potraktował bym je jako opłatę na lepsza przyszłość 🙂
Jeżeli chodzi o konkretne wartości to jedna pozycja mnie kosztowała minimalna opłatę w wysokości 50 zł, natomiast jeżeli chciałbym przenieść papiery wartościowe z XTB do innego brokera to kosztowało by mnie to minimalną opłatę 100 zł za każdą pozycję.
Zapewne możemy się spodziewać mniej więcej takich kwot, przy większych wartościach portfela to są już opłaty procentowe jak 0.50 % za wartość pozycji.
Uwagi końcowe
Już wiemy, że procedura transferu papierów wartościowych jest dosyć prosta i poza pewną wiedzą, nie wymaga od nas szczególnie dużo czasu.
Teraz tylko podsumowując i odpowiadając na pytanie: jak przenieść akcje?
- Załóż konto u nowego brokera.
- Od razu zdecyduj i zrób sobie listę papierów wartościowych, które chcesz przenieść.
- Sprawdź jak wygląda procedura przeniesienia papierów wartościowych w Twoim nowym i starym domu maklerskim.
Przy okazji sprawdź jakie są opłaty z tym związane – zazwyczaj strona od której zabierasz swoje papiery wartościowe nakłada na nas jakieś opłaty.
(najprościej znajdź tabelę opłat i prowizji) - Złóż dyspozycję przeniesienia papierów wartościowych u swojego nowego i starego dostawcy usług.
- Zrelaksuj się i czekaj.
Do 7 dni roboczych powinieneś zobaczyć swoje papiery wartościowe na swoim nowym rachunku.
Ja tą procedurę mam już za sobą i mogę potwierdzić, że nie jest to specjalnie czasochłonne i dosyć szybko.
Opłaty jakie trzeba ponieść są trochę doskwierające, jednak w moim przypadku za same zakupy w przyszłym roku zaoszczędzę podobną kwotę, którą musiałbym w mbanku zapłacić w prowizjach, czego efektem będzie tak naprawdę więcej pieniędzy które mogę przeznaczyć na inwestycje.
Dla przykłady, przy mojej strategii i częstych zakupach w mbanku prowizje kosztowały mnie jakieś 180 zł w ciągu roku.
Jeżeli dodamy do tego, że za rok z samych dywidend dojdą następne ze 2 transakcje oraz chcę zwiększyć kwotę pieniędzy, które co miesiąc oszczędzam i inwestuję to będzie pewnie ponad 200 zł.
Aktualnie oszczędzam 3000 zł miesięcznie (36000 zł rocznie), czyli jak dołożę do tego zaoszczędzone na prowizjach 200 zł to zwiększę swoje oszczędności o ok 0.5% – poprzez jeden ruch czyli zmianę konta maklerskie.
Nie są to jakieś powalające kwoty i procenty, dlatego przy wyborze brokera warto się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem i sprawdzić czy to, że broker ma mniejsze prowizje jest warte zachodu.
Przenoszenie papierów wartościowych nie będzie potrzebne dla każdego.
Nawet mam wrażenie, że tylko mniejszość będzie z niego korzystać, jednak dla kogoś jak ja – inwestora dywidendowego w spółki zwiększające dywidendę jest to dla nas furtka, która pozwoli nam korzystać z najlepszych ofert brokerów, szczególnie tych nowych i dalej zachować naszą rosnącą z roku na roku osobistą stopę dywidendy.
Pozdrawiam,
#DywInw