Jak przewidzieć wzrost dywidendy ?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak przewidzieć wzrost dywidendy ?
Albo próbowaliście to robić ?
Jest kilka rzeczy na które możemy zwrócić uwagę, aby przewidzieć wzrost wypłacanej dywidendy przez naszą spółkę.
Przy okazji spórbujemy przewidzieć co się będzie działo z dywidendę jednej ze spółek z GPW.

 

Jeżeli budujesz długoterminowy portfel dywidendowy i śledzisz bloga to zapewne wiesz już, jak ważną częścią Twojej inwestycji jest wzrost wypłacanych przez Twoje spółki dywidend.
Zajmiemy się dzisiaj trochę tym tematem i pokażę wam kilka rzeczy na które ja zwracam uwagę w celu przewidzenia, albo raczej potwierdzenia że dywidenda wypłacana przez daną spółkę dalej będzie wypłacana, a przede wszystkim podnoszona będzie jej wartość.

 

 

Co to jest wzrost dywidendy ?

Wzrost dywidendy jest to zazwyczaj roczna, procentowa wartość, która mówi nam o ile więcej dana spółka wypłaciła pieniędzy na jedną akcję.
Piszę o okresie czasu rocznym, ale możemy wstawić sobie jakikolwiek chcemy i obliczyć np. średnią wzrostu za ostatnie lata – po prostu większość spółek w Polsce wypłaca dywidendy raz do roku dlatego założyłem taki przedział czasu.

To może jakiś konkret.
W 2021 roku Dom Development SA wypłacił akcjonariuszom 10 PLN na akcję w formie dywidendy.
W 2022 roku spółka wypłaciła jednak 10.50 PLN na akcję.
Jest to wzrost wypłaconej dywidendy o 5%.
Czyli nie ważne ile akcji posiadasz, Twoja wypłata z dywidendy rok do roku urosła o 5%.
W 2023 roku DOM wypłaci 11 PLN na akcję.
To będzie wzrost o jakieś 4.8% w stosunku do roku poprzedniego.
Możemy powiedzieć że w ciągu ostatnich 2 lat dywidenda wypłacana przez spółkę rośnie średnio o 4.9% rocznie.

Wartość wzrostu wypłacanej dywidendy jest bardzo ważnym elementem długoterminowego inwestowania dywidendowego.
Nie jest to jednak jedyny element na który warto zwracać uwagę, ale to jest ten element który zapewnia nam wzrost otrzymywanych dywidend bez dokładania z naszej strony dodatkowej pracy.

 

Sposoby na przewidywanie wzrostu dywidendy

 

Historyczny wzrost dywidendy

Jednym z najlepszych sposobów, aby przewidzieć wzrosty wypłacanej przez spółkę dywidendy jest po prostu spojrzenie na historyczne dane – czyli na historyczny wzrost dywidendy.
To na prawdę jest najlepszy i najbardziej praktyczny sposób na oszacowanie czego się spodziewać.

Jednak warto pamiętać, że dane historyczne nie dają nam żadnej pewności i dzięki nim nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości – po prostu szacujemy większe prawdopodobieństwo danego zdarzenia, czyli jeżeli spółka od 5 lat podnosi dywidendę o 10% rocznie, a nic się nie wydarzyło w międzyczasie co mogło by zmienić te wzrosty, to możemy założyć, że w szóstym roku spółka znowu podniesie dywidendę w okolicach 10%.

Na początek warto zwrócić uwagę czy spółka w ogóle wypłaca systematycznie co roku dywidendę zanim będziemy mieli szansę sprawdzić czy ta dywidendy jest rosnąca.

Patrzenie na rok w tył może nie być najlepszym prognostykiem, ja osobiście preferuję patrzeć na dłuższy okres czasu wtedy takie przewidywania są chyba bardziej trafne.
No bo co nam da to, że w zeszłym roku spółka X wypłaciła dywidendę, a w tym roku ją podniosła i było to zdarzenie jednorazowe ?
Bardzo dobrze to widać na spółkach skarbu państwa, gdzie dywidendy są tak chaotycznie wypłacane, jeżeli w ogóle, że ciężko cokolwiek przewidzieć.

Jednak jeżeli sobie zestawimy średni wzrost dywidendy za ostatnie 3 lata, może 5 lat albo idealnie dłuższy termin jak 10 lat – to zdecydowanie możemy próbować coś oszacować.
A kiedy te średnie wzrostu się pokrywają, to jest duże prawdopodobieństwo że wzrost wypłaty dywidendy będzie wokół naszej średniej krążył.

Świetnym przykładem jest tutaj spółka Neuca SA – systematycznie od kilkunastu lat podnoszą wypłacaną dywidendę.
Spółka na przestrzeni 10 lat zwiększała dywidendę o średnio 17% rocznie, jednak na przestrzeni 5 lat i 3 lat ten średni wzrost zwalnia – czyli spółka dalej podnosi wypłacane nam dywidendy, ale te wzrosty są wolniejsze niż kilka lat temu.

 

snip 11 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

 

Patrząc na historyczne dane w dłuższym okresie warto mieć na uwadze, że to, iż spółka podnosiła dywidenę o powiedzmy średnio 10% rocznie przez ostatnie 10 lat to nie znaczy, że co roku dywidenda rośnie o równo 10%.
Może np. w niektórych latach być taka sama, albo nawet zmaleć ale później nadrobić tą stratę.

Widać to dobrze na spółce Unibep SA, gdzie średni wzrost dywidendy za ostatanie 10 lat wyniósł 11%, mimo że w 2023 roku dywidend została obcięta o ponad 50%, a w 2020 i 2019 oraz 2017 i 2016 była taka sama.
Mimo to koniec końców na przestrzeni 10 lat było 7 podywżek (1*spadek, 2*stała=brak wzrostu), na tyle wysokich, że wypracowały średnioroczny wzrost dywidendy o 11% rocznie.

 

snip 10 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

Źródło: https://strefainwestorow.pl

 

Polityka dywidendowa firmy

Jeszcze jednym takim mocnym wyznacznikiem może być konkretna polityka dywidendowa firmy.
Konkretne dane możemy zazwyczaj znaleźć na stronie danej spółki.
Jednak nie wszystkie spółki określają w swojej polityce dywidendowej o ile i czy wogóle zamierzają podnosić wypłacaną dywidendę.

Świetnym przykładem jest spółka Neuca SA.
Spółka zadeklarowała w swojej polityce dywidendowej, że zamierza podnosić dywidendę o 10%-15% rocznie.
I od ponad 10 lat tego się trzymają!
Ich średni wzrost wypłacanej dywidendy za ostatnie 10 lat to ok 17% rocznie!

Jednak określona polityka dywidendowa tak samo jak historyczne dane nie daje nam pewności że tak będzie, po prostu jest większe prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.
Spółka zawsze może odejść od swojej polityki dywidendowej, co zrobił np. Apator SA w 2023 roku ze względu na słabe wyniki w roku 2022.

Dokładniejsza analiza spółki

Biorą i analizując historyczną stopę wzrostu dywidendy możemy użyć jej jako punktu odniesienia do naszej analizy spółki i dostosować oczekiwany przez nas wzrost wypłacanej dywidendy do tego co już historycznie działało.
Dodatkowo Twoja analiza i ocena oczekiwanego wzrostu wypłacanej dywidendy powinna równiez uwzględnić takie dane jak:

  • jaki jest przewidywany wzrost zysku netto spółki w przyszłym roku podatkowym?
  • jaki jest średni długoterminowy wzrost zysków spółki za poprzednie lata ?
  • czy spółka posiada zapasy gotówki (wolne przepływy pieniężne) ?
  • jaka jest średnia stopa wypłaty dywidendy danej spółki ?
  • jak wyglądają perspektywy branży w której spółka działa ?
  • komunikaty spółki odnośnie rozwoju, oczekiwanych wyników i inwestycji ?

 

Jaki jest przewidywany wzrost zysku netto spółki w przyszłym roku podatkowym?

Wiadomo jak to bywa z prognozami, mogą być mylące.
Jednak zawsze dają nam jakieś spojrzenie na sytuację spółki i często stoją za nimi algorytmy które obliczają je na podstawie wielu zmiennych – nie tylko danych historycznych danej spółki, ale również jak się zachowuje cała branża.

Ja osobiście korzystam z  https://pl.tradingview.com.
Bardzo fajna strona gdzie można znaleźć informacje o spółkach z całego świata – darmowe narzędzie.

Weźmy sobie jako przykład Grupę Kęty SA.
W wyszukaj wpisujemy ticker: KETY i wchodzimy na przegląd spółki.
Wybieramy zakładkę „finanse”, następnie „dochody” i mamy podane zestawienie historycznego i przyszłego (przewidywanego), zysku na akcję oraz dochodu.
Możemy posegregować te dane kwartalnie lub rocznie.

 

snip 12 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

Oczywiście dochód to nie zysk netto, a z zysku jest wypłacana dywidenda, ale dalej daje nam to jakiś pogląd na sytuację.
Co prawda sama ta informacja jeszcze nie mówi wszystkiego, ale już wiemy, że raczej przewidywany jest spadek dochodów danej spółki, czyli niekoniecznie mogą mieć z czego podnosić dywidendę – ale do tego zaraz jeszcze wrócimy, ponieważ to jeszcze zależy od stopy wypłaty dywidendy oraz tego czy spółka posiada kapitał zapasowy/zapasy gotówki.

Bardzo fajne jest to, że dane przewidywania są w pewnym sensie rozliczane.
Zawsze macie podane dane jakie były użyte do przewidywania wyników oraz dane finansowe już po danym okresie, a poniżej jest podana różnica.
Akurat w przypadku KETY te przewidywania (przynajmniej w przeciągu kilku ostatnich lat) się świetnie sprawdzały ;o

 

Jaki jest średni długoterminowy wzrost zysków spółki za poprzednie lata ?

Podobnie jak w przypadku historycznego wzrostu wypłacanej dywidendy możemy tak samo spojrzeć na historyczny wzrost zysku danej spółki.
Oczywiście to nie gwarantuje nam, że dalej zysk będzie zachowywał się tak samo, ale daje już jakiś pogląd na sytaucję, a dane bardzo lubią dążyć do średniej 🙂

Do zobaczenia jak historycznie się zmieniał zysk spółki możecie użyć tej samej strony, wchodząć na „finanse” > „sprawozdania finansowe”, a następnie „rachunek zysków i strat” – i tam będziecie posiadali całe zestawienie.

 

snip 14 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

Rok 2017 spółka zakończyła z gorszym wynikiem (zysk netto spadł rok do roku), a jak to się przełożyło na wypłatę dywidendy ?

Spółka w 2018 roku wypłaciła niższą dywidendę niż rok wcześniej, a w następnych latach rozpoczęły się spektakularne wzrosty dywidendy, które były pokryte dużymi wzrostami zysków netto.
Pocieszające jest to że obcięta dywidenda w 2017 roku była niższa niż ta z 2018, ale była dalej wyższa o ponad 25% od dywidendy wypłaconej w 2015 roku.

Uważacie że możemy się spodziewać podobnego zachowania KETY w najbliższych dwóch latach ? – mniejsza dywidenda (ale większa od tej z 2022 roku) przez najbliższe 2 lata, a potem wrócimy do wzrostów ?

 

snip 15 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

 

Akurat posiadam tą spółkę w swoim portfelu dlatego również mam dla niej te dane zebrane w swoim stylu.

 

snip 13 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

 

Jak widać na tabelce powyżej, zysk KETY za ostatnie 3 lata wzrastał średniorocznie o 33%, na przestrzeni 5 lat – 24% rocznie, a jeżeli spojrzymy na okres 10 lat to zysk średnio rósł 19% rocznie.
Wcześniej widzieliśmy przewidywania, że dochód spółki spadnie w najbliższych 2 latach, a także widzimy że przez ostatnie 3 lata zysk netto rósł znacznie więcej niż na przestrzeni 10 lat, czyli to trochę potwierdza że jest duże ryzyko iż zysk netto również spadnie i będzie dążył do średniej.

Takie dane zdecydowanie nie będą działać na korzyść wypłacania większej dywidendy.
Ale są jeszcze inne elementy, który mogą przynieść trochę optymizmu naszej dywidendzie !

 

Czy spółka posiada zapasy gotówki (wolne przepływy pieniężne) ?

Jedną z ważniejszych rzeczy, która nas powinna interesować przy każdym biznesie jest gotówka.
Jeżeli firma generuje dodatnie przepływy pieniężne to będzie miała z czego wypłacać i podnosić dywidendę.

Zerknijmy znowu na tradingview.
W ostatnich latach spółce zostawał dodatkowy zapas gotówki do rozdysponowania.
W 2022 roku brakuje danych, ale zmieniając widok na kwartały możem zobaczyć, że na koncie zostało im 70 mln PLN, ale bez uwzględnienia ostatniego kwartału – który zazwyczaj mają najgorszy.
(35 mln PLN im zostało na koniec roku – znalazione w google)

 

snip 16 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

 

Jeżeli spojrzymy sobie na pierwszy kwartał 2023 roku to jeżeli chodzi o wolne przepływy pieniężne wyszedł super +179 mln PLN (dla porównania pierwszy kwartał 2022 roku zamkneli na minusie – 8 mln PLN).
Czy to jest jakaś nadzieja na przyszłą wysoką dywidendę ?
trzeba obserwować jak to  będzie wyglądało w następnych kwartałach.

W 2022 roku na dywidendę spółka przeznaczyła 505  mln PLN, natomiast w 2023 roku 603 mln PLN, czyli będą potrzebować trochę tej ekstra gotówki jeżeli będą chcieli wypłacić wyższą dywidendę w 2024 roku.
Jednak 179 mln PLN za pierwszy kwartał to dobry start 🙂

Warto ogólnie zwracać uwagę na wolne przepływy pieniężne, jeżeli spółka co roku ma nadwyżki to znaczy że dysponuje dodatkowym budżetem na np. gorsze lata, kiedy sprzedaż i zysk spada.
Ja preferuję spółki, które z roku na rok posiadają nadwyżkę, a ideałem jest kiedy te nadwyżki z roku na rok rosną (o ile nie zostaną przeznaczone na jakieś nowe inwestycje).

 

Jaka jest średnia stopa wypłaty dywidendy danej spółki ?

To jest również bardzo ważna sprawa jeżeli chcemy spać spokojnie i nie martwić się czy spółka będzie miała z czego podnosić dywidendę.
Im mniejsza stopa wypłaty dywidendy danej spółki, tym większy bufor na naszą korzyść w razie spadku zysku.

Idealnie jest kiedy spółka wypłaca 20%-60% zysku w formie dywidendy, wtedy mamy spory bufor bezpieczeństwa i wszystkie dane które przez chwilą analizowaliśmy nie będą tak mocno wpływały na dywidendę – jeżeli spółka będzie prowadziła politykę podnoszenia dywidendy rok do roku to nawet jak się trafi gorszy rok lub dwa będzie mogła sobie dalej na taką politykę pozwolić.

W przypadku KETY jest trochę ciasno…
W 2023 roku spółka wypłaciła ok 88% zysku w formie dywidendy.
Historycznie wypłacają dywidendę w granicach 80%-100% zysku.
Sprawia to, że mamy mały bufor bezpieczeństwa i musimy więcej uwagi poświęcać na monitorowanie sytuacji finansowej spółki.

 

snip 17 Dywidendowy Inwestor https://inwestordywidendowy.pl/jak-przewidziec-wzrost-dywidendy/

Oczywiście jeżeli zysk będzie mniejszy to spółka dalej może się posiłkować gotówką, która została im na koncie (wolne przepływy pieniężne).
Tak było np. w 2019 roku, gdzie stopa wypłaty dywidendy (payout ratio) wynosiosła 113%.

Na razie wychodzi na to że zostało nam obserwować i trzymać kciuki za to, aby spółkce na kontach w ciągu 2023 roku zostało sporo gotówki, którą będzie mogła użyć do dalszego podnoszenia dywidendy ;o

 

Jak wyglądają perspektywy branży w której spółka działa ?

Jeżeli chcemy jeszcze głębiej wejść w analizę sytuacji danej spółki i tego co się może dziać z dywidendę w najbliższych latach możemy przyjrzeć się jak się zachwouje dana branża, jakie ma przed sobą wyzwania i szanse na najbliższe miesiące i lata.

Taka ogólna analiza branży da nam ogólny pogląd na sytuację, jeżeli dana branża ma przed sobą dobre lata to zyski spółki powinny rosnąć i dywidenda powinna być podnoszona.
Oraz odwrotnie, możliwe że dana branża może sobie gorzej radzić przez najbliższy rok lub dwa, albo mieć problemy na większą skalę na długie lata.

 

Komunikaty spółki odnośnie rozwoju, oczekiwanych wyników i inwestycji ?

Spółki bardzo często dzielą się swoimi wynikami, tym co się dzieje w ich otoczeniu, czego oczekują, często nawet komunikują jak odbierają daną sytuację, która się w firmie dzieje (np. spadek zysków czy jakieś nowe inwestycje).

Obserwując spółkę można zebrać dodatkowe informacje i mieć konkretne dane ze środka przedsiębiorstwa.
Na takie komunikaty musimy nałożyć filrt swojego doświadczenia z daną spółką.
Będą spółki, których komunikaty są bardzo spójne z tym co się w nich dzieje i z tym co robią, ale będą również takie, których komunikaty będą znacząco odbiegać od rzeczywistości.
Warto więc analizować i poddawać ocenie komunikaty spółki, a idealnie posiadać takie spółki w portfelu, które są spójne z tym co komunikują na zewnątrz.

 

Podsumowanie

Prognozowanie wzrosku dywidendy jest ważnym elementem dla strategii inwestowania w rosnące dywidendy.
Oczywiście wasze podejście do tego jest czysto indywidualne.

Będą osoby (jak ja), dla których systematycznie wypłacana dywidenda i długoterminowy wzrost dywidendy są najważniejsze, a potknięcia od czasu do czasu nie mają większego znaczenia.
Tak długo jak spółka wypłaca dywidendę i długoterminowo ma tendencję rosnącą – jestem zadowolony.

Ale znajdą się i takie osoby, które będą chciały monitorować daną spółkę i kiedy tylko będzie ryzyko zmniejszenia wypłacanej dywidendy to będą się za wczasu pozbywać jej akcji i przenosić kapitał do innej spółk – co wymaga więcej czasu na inwestowanie, ale również ma swoje zastosowanie.

Odnośnie małej analizy, którą przeprowadziliśmy – idę cięższe prawdopodobnie 2 lata dla spółki Grupa Kęty SA.
Nie zdzwię się jak dywidenda za rok nie zostanie podniesiona, ale w długim terminie jestem przekonany, że spółka dalej się będzie rozwijać a wypłacana dywidenda będzie rosnąć.
A może uda się uratować wzwrost dywidendy dzięki dużym zapasom gotówki?
Zobaczymy za rok 🙂

 

Pozdrawiam,
#DywInw

 

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *