Jak rozliczyć podatek od dywidendy
polskiej i zagranicznej?

14 sierpnia 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ostatnio miałem przyjemność wymienić kilka wiadomości z moimi czytelnikami i kilka razy pojawiła się kwestia rozliczania podatku od dywidend.
Z jednym z czytelników rozmawialiśmy również o jego inwestycjach w ETFy na Dywidendowych Arystokratów w USA i staraliśmy się zrozumieć jak on ma się z tego rozliczyć.
Widząc, że temat wraca jak bumerang postanowiłem trochę się w nim doszkolić i zrozumiale to opisać, aby każdy mógł zerknąć do artykułu i się odnaleźć w swojej sytuacji :)

Jak to mówią „w życiu są pewne tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki”, aczkolwiek jeśli chodzi o to pierwsze to technologia może to prędzej czy później zmienić – oglądaliście pierwszy sezon Altered Carbon (modyfikowany węgiel) na Netflixie?
Polecam! (obczajcie ideę tam przedstawioną!)

Ale skupmy się na tej drugiej „pewnej”, czyli podatkach – zapraszam do czytania :)

 

 

 

 

Polskie konto brokerskie czy zagraniczne konto brokerskie

 

Jeżeli inwestujesz w akcje polskich spółek to zakładam, że posiadasz konto u polskiego brokera, który automatycznie pobiera 19% podatku przy każdej wypłaconej dywidendzie.
Zasadnicza różnica jest dopiero kiedy inwestujesz w akcje spółek za granicą - na polskich kontach brokerskich masz dostęp do podsumowania/zestawienia rocznego (niektórzy brokerzy nawet dostarczają wypełniony PIT-8C) z którego tylko przenosisz dane do PIT-38 lub PIT-36 i do każdego musisz dołączyć PIT ZG.

Jeżeli będziesz miał zysk inny niż z dywidend (załóżmy, że sprzedajesz akcje jakiejś spółki) to musisz wypełnić PIT-38 i do tego załącznik PIT ZG.
Ledwo zacząłem, a już się sam w tym pogubiłem :O
Zbudujmy jakieś case study, aby było łatwiej to zrozumieć :)

 

Konto u polskiego brokera i inwestowanie w polskie spółki

 

Jak nic mój przypadek!
Posiadam konto w polskim domu maklerskim i inwestuję w polskie spółki notowane na polskiej giełdzie GPW.

Jeżeli chodzi o dywidendy to sprawa jest banalnie prosta!
Polski broker ma obowiązek pobrać z każdej dywidendy 19% podatku, więc nie musimy się tym martwić. Również nie musimy tego wypisywać na PIT-36.
To zdecydowanie najłatwiejsza podatkowo opcja :)

Zerknijmy jeszcze na sprzedaż akcji, bo to może nam się przytrafić nawet przy długoterminowych inwestycjach.
Kiedy jednak sprzedajemy akcje, załóżmy że jakaś firma przestaje wypłacać dywidendy i pozbywamy się jej akcji – oczywiście zakładam, że z zyskiem!
Kupiliśmy akcje firmy „X” za 1000zł, a sprzedajemy je za 1500zł. Twój broker wypłaci Ci całą kwotę ze sprzedaży. Z różnicy 500zł musimy zapłacić 19% podatku. Załóżmy, że w danym roku to jedyna transakcja, którą wykonałeś. Rok się kończy, w styczniu/lutym, otrzymasz od swojego brokera PIT-8C, albo przynajmniej podsumowanie/zestawienie roczne Twoich transakcji i dane z tego dokumentu przenosisz na swój PIT 38.

 

(kliknij aby powiększyć)