Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jak stworzyć portfel dywidendowy: kilka praktycznych zagadnień.

23 listopada 2022

Aby efektywnie budować nasz majątek poprzez inwestowanie w spółki dywidendowe, musimy się trzymać kilku zasad:
reinwestować dywidendy, systematycznie dokładać dodatkowy kapitał oraz wydłużyć okres inwestowania, jeżeli chcemy aby kapitał napędzał naszą kulę śnieżną.
Poza wypłacaniem dywidend, reszta naszych zasad według których dobieramy spółki do portfela, zależy od naszej strategii i upodobań.
Jednak w między czasie pomiędzy inwestycjami i odcinaniem dywidend, warto aktywnie pracować, aby zwiększać nasze oszczędności, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasze inwestycje!

 

 

Poprzednio sobie trochę pofilozofowaliśmy i bardziej skupiliśmy się na pracy wewnątrz, ale liczę że to nam trochę pomoże przy tworzeniu naszego portfela dywidendowego.

Jak już wiemy czego oczekujemy, gdzie chcemy dojść i jak to zrobić - to teraz spróbujmy określić kilka rzeczy, które będą wspólne dla różnych strategii inwestowania w akcje spółek dywidendowych.
Tak, aby każdy portfel dywidendowy zyskał na tym w długim terminie.

Przy okazji to będzie następny naturalny krok do tematu o tym jak stworzyć portfel dywidendowy, a potem już tylko zostanie realizowanie naszej strategii.

Zapraszam do czytania :)

 

Kilka zasad inwestowania w przypadku spółek dywidendowych

 

Przy inwestowaniu dywidendowym naszym głównym sprzymierzeńcem jest procent składany.
Z dokładnej analizy tego zagadnienia wyłania się kilka zasad, które można prawdopodobnie zastosować do każdej, długoterminowej inwestycji.

 • Całość zysków kapitałowych przeznacz na zakup nowych akcji.
  W przypadku inwestycji w spółki dywidendowe, całość otrzymanych dywidend należy przeznaczyć na zakup następnych akcji, które będą nam wypłacały dodatkowe dywidendy w przyszłości - to jest budowanie kuli śnieżnej, która z każdą taką reinwestowaną kwotą, staje się większa i nabiera coraz większego rozpędu!
  Jeżeli natomiast handlujemy akcjami i zarabiamy na różnicy kursu (taniej kup, drożej sprzedaj) to każda następna transakcja będzie większa - będzie zawierała zysk wygenerowany przez poprzednią transakcję.

 • Wydłuż okres inwestowania.
  Im dłużej gramy w grę zwaną inwestowaniem, tym wygenerowany kapitał mocniej dla nas pracuje.
  Mamy dwie zmienne, które pozwolą nam wygenerować duży zysk z inwestowania.
  Po pierwsze, zasoby gotówki - im więcej jej mamy, tym więcej zarobimy.
  10% ze 100 tys to 10 tys zł, natomiast 10% z 1mln to 100 tys zł.
  Po drugie, czas - systematycznie oszczędzając małe kwoty i dając sobie odpowiednio dużo czasu sprawiamy, że w pewnym momencie zyski wygenerowane z pracy kapitału (dla nas z dywidend) przewyższają nasze wpłaty - praca kapitału staje się głównym motorem napędowym portfela.
  W długoterminowym inwestowaniu zależy nam na jak najdłuższym horyzoncie czasowym, aby kapitał dla nas jak najlepiej pracował - a do tego potrzeba czasu.

 • Dokładać dodatkowy kapitał, systematycznie.
  Ten punkt też już dokładnie przeanalizowaliśmy - nic tak nie uskuteczni naszych długoterminowych inwestycji, szczególnie przy budowaniu portfela dywidendowego, tak jak systematyczne dokładanie kapitału.
  Dodatkowo zwiększając ten kapitał co roku, sprawiamy że nasze długoterminowe inwestycje rynku kapitałowego, bardzo poprawiają nasz wynik portfela w długim terminie.

 • Stopa dywidendy, dobieraj akcje tak, aby wygenerować jak najwyższą stopę zwrotu.
  I tutaj przejdziemy do bardzo otwartej części.