Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jak stworzyć portfel dywidendowy: zanim zaczniesz.

20 listopada 2022

Musimy na początku popracować z sobą i odpowiedzieć na kilka pytań, które nam pozwolą dobrać strategię inwestowania dla nas.
Jeżeli zdecydujemy, że inwestowanie w akcje spółek dywidendowych jest tym czego szukamy, musimy określić swoją strategię, wyselekcjonować odpowiednie spółki dywidendowe do naszego portfela i zacząć aktywnie i systematycznie działać, kupując akcje spółek, które wybraliśmy.
Tak, piszę aktywnie, bo jak każda inwestycja, tak i w tym przypadku musimy mniej lub więcej czasu przeznaczyć na doglądanie naszych inwestycji.

 

Od tego się wszystko zaczęło.
Portfel dywidendowy w którym znajdują się akcje spółek dywidendowych, wypłacających rosnące z roku na rok dywidendy.
Ideałem były by spółki wypłacające taką dywidendę jak najdłużej, coś na wzór dywidendowych arystokratów z USA.

Jednak polski rynek bardzo szybko zweryfikował tą strategię - bardzo mało spółek łapie się w powyższe wymagania.
Dodatkowo, jeżeli chcemy je trochę podkręcić, aby zwiększyć swój zysk w długoterminowym inwestowaniu, to liczbę spółek dywidendowych możemy wymienić na palcach jednej ręki.

Nie zrozumcie mnie źle, uważam że w Polsce mimo różnych zagrożeń mamy bardzo fajne spółki i tani rynek, co w długim terminie może skutkować dużymi zyskami, jednak pytanie jak bardzo chcemy się angażować i jakie spółki dobieramy do portfela.

Jeżeli zależy nam na spółkach z długą historią dywidend i stopa dywidendy lub rosnąca dywidenda nie są naszym priorytetem, to mamy na GPW dużo polskich spółek z których można zbudować fajny portfel, np. emerytalny na IKE.

Jednak jeżeli oczekujemy czegoś więcej, chcemy wyższej stopy zwrotu lub mamy krótszy horyzont czasowy inwestycji, to musimy zwiększyć nasze szanse poprzez dobranie odpowiednich spółek i zwiększenie wymagań.
Przez ostatnie kilka miesięcy i kilka artykułów moja wiedza trochę się poszerzyła i lekko chcę zmodyfikować swój portfel dywidendowy.

Chciałbym tą okazję wykorzystać, abyśmy stworzyli sobie taki drogowskaz, o tym ja zbudować nasz własny portfel dywidendowy !

Zapraszam do czytania :)

 

Budowanie przepływów pieniężnych (cashflow)

 

Portfel dywidendowy bardzo dobrze rezonuje z ideą budowania przepływów pieniężnych.
W założeniu kupno każdej akcji ma na celu, aby generowała ona dla nas przychód, jak najdłużej.
Skalując ten system i kupując coraz więcej akcji, jesteśmy w stanie zwiększać ilość gotówki, która będzie do nas spływała i z czasem możemy dążyć do zastąpienia pewnych wydatków w naszym życiu/albo całości przychodu z etatu, na przychód z dywidend.

Można to porównać do inwestowania w nieruchomości na wynajem, jednak w naszym przypadku, nie kolekcjonujemy nieruchomości tylko akcje za których posiadanie otrzymamy dywidendę.
Oczywiście obydwa podejścia są różne, mamy różne progi wejścia oraz każde ma swoje wady i zalety, jednak cel jest wspólny - budowanie przepływów pieniężnych.

W idealnym scenariuszu chcemy włożyć energię raz i czerpać korzyści z wykonanej pracy całe życie.
Jednak w realnym życiu, czy to spółki dywidendowe czy to nieruchomości na wynajem, musimy swoje inwestycje monitorować, czasami reagować, dbać o nie - poświęcać jakąś część naszego czasu.
Dlatego uważam, że budowanie przepływów pieniężnych to pewnego rodzaju dźwignia, która pozwala nam minimalizować wkład naszego czasu oraz maksymalizować zysk z tego czasu.