Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak wybrać konto maklerskie to dobrze trafiłeś.
Wybór odpowiedniego konta maklerskiego to przede wszystkim odpowiedzenie sobie na kilka prostych pytań – podjęcie kilku decyzji!
Najpierw odpowiedzmy sobie, po co nam to konto maklerskie?
W co chcemy inwestować, jakich instrumentów finansowych używać, jak inwestować, gdzie inwestować i w jakich walutach.
Dopiero wiedząc to, możemy zacząć szukać najlepszego dla nas rachunku maklerskiego, który najlepiej dostarczy nam serwisu i rozwiązań jakich potrzebujemy.
Idealnie znaleźć kilka domów maklerskich, które spełniają nasze wymagania i porównać ich oferty pod kątem tego, jak będziemy korzystać z danego konta maklerskiego.
Poniżej znajdziesz linki do całej serii artykułów pokazujących krok po kroku jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem poprzez wybranie konta maklerskie, otworzenie go oraz kupno swojej pierwszej akcji.
Polskie konta maklerskie – które wybrać?
Obsługa konta inwestycyjnego XTB
Jak założyć konto w Interactive Brokers ?
Obsługa konta inwestycyjnego Interactive Brokers
Co to jest Revolut i jak założyć konto ?
Jak przelać pieniądze na rachunek maklerski ?
Wesprzyj ideę
Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z serwisów z których ja osobiście korzystam i polecam, to rejestrując się poprzez poniższe linki (afiliacyjne) sprawiasz, że ja otrzymam za to drobną prowizję, a Ciebie to nic nie kosztuje.
Za wszystkie konta założone poprzez te linki z góry dziękuję i mogę obiecać, że każda złotówka pójdzie na powiększanie portfela dywidendowego 🙂
Podstawowe pytania
Kont maklerskich jest co nie miara, nie łatwo wybrać najbardziej dopasowane konto do naszej strategii inwestycyjnej.
No właśnie, tu jest klucz – dobrać konto do naszej strategii, ale żeby mieć strategie to najpierw trzeba wiedzieć co robimy, po co robimy i czego, jakich wyników oczekujemy.
Podstawowe pytania jakie sobie trzeba zadać, przed założeniem konta i wyborem konta maklerskiego.
Dzięki odpowiedzi na te pytania będziemy mogli sprecyzować do czego nam to konto i porównać różne konta pod względem naszych oczekiwań.
Z jakich instrumentów finansowych chcę korzystać ?
W co w ogóle masz zamiar inwestować?
Czy oferowane instrumenty finansowe przez dom maklerski są tymi, którymi jesteś zainteresowany?
- akcje ?
- obligacje ?
- kontrakty terminowe ?
- REITY ?
- ETFy ?
- może jakieś krypotwaluty?
Cokolwiek by to nie było, musisz wiedzieć w co chcesz inwestować.
Dopiero z ta wiedzą możesz pokusić się o podstawową selekcję kont maklerskich pod kątem dostępności instrumentów finansowych, które Cię interesuję.
W moim kręgu zainteresować są aktualnie akcje spółek dywidendowych, dlatego pierwszą selekcję rozpoczynam od wyboru takiego rachunku maklerskiego, który ma w swojej ofercie akcje spółek z giełdy papierów wartościowych oraz innych rynków UE, UK czy USA.
Reszta instrumentów finansowych dla mnie jest pomijalna, na dzień dzisiejszy.
Jak chcę inwestować/strategia inwestycyjna ?
Prowadzenie dla nas rachunku maklerskiego to trochę taka forma działalności gospodarczej w której broker jest naszym pośrednikiem – pomiędzy nami, a giełdą.
Za tą działalność pobiera pewne opłaty – z czegoś muszą żyć.
Rachunek maklerski jeden drugiemu jest sobie nie równy, tak samo opłaty.
Musimy się zdecydować czy będziemy robić często, dużo transakcji czy może sporadyczne transakcje, za większe kwoty kilka razy w roku ?
Pod to należy dobrać rachunek inwestycyjny, aby opłaty były dopasowane do naszego stylu inwestowania i jak najmniej obciążały nasze inwestycje, co się przełoży na większy zysk w długim terminie.
Ja osobiście robię zakupy akcji, co miesiąc, za mniejsze kwoty, więc zależy mi, aby niskie prowizje za każdy zakup akcji były podstawą.
Mój aktualny dom maklerski pobiera opłatę minimalną 5 zł za zakup akcji – zrobiłem w tym roku 36 zakupów, łącznie w samych prowizjach zapłaciłem 180 zł – to boli ;o
Jednak już wiem, że są konta maklerskie, które nie pobierają żadnych prowizji za kupno akcji!
Mimo, że kupuję akcje z myślą o dywidendach, aby trzymać je długoterminowo to jednak częstotliwość i ilość transakcji sprawia, że tych prowizji się trochę zbiera 🙂
Można powiedzieć, że określenie swoich celów i strategii inwestycyjnej będzie miało również wpływ na to z jakiego rachunku maklerskiego będziemy korzystać.
Na jakich rynkach chcę inwestować ?
Konto maklerskie służy do inwestowania, ale to nie znaczy, że każdy rachunek maklerski zapewnia nad dostęp do wszystkich instrumentów finansowych.
Różne biura maklerskie mają różne zakresy działalności, im więcej możliwości ma nasz rachunek inwestycyjny, tym biuro maklerskie działa na większą skalę i może to się wiązać z większymi opłatami.
Jeżeli biuro maklerskie udostępnia inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych to wystarczy, że podlega pod Komisję Nadzoru Finansowego w naszym kraju.
Jednak jeżeli nasze konto maklerskie udostępnia nam inwestowanie na większej ilości rynków oraz większej ilości różnych instrumentów finansowych – będzie to się wiązało z większą ilością pozwoleń i wymagań do spełnienia.
Super mieć konto maklerskie, gdzie biuro maklerskie udostępnia wiele różnych rynków, walut i instrumentów finansowych, jednak to może się wiązać z większymi opłatami – jeżeli interesuje nas inwestowanie tylko na rodzimej giełdzie papierów wartościowych, to warto się rozejrzeć za miejscowymi brokerami, działającymi tylko na naszym rynku co może skutkować mniejszymi prowizjami.
Osobiście do inwestowania w polskie akcje będę używał osobnego konta maklerskiego, aniżeli do inwestowania w UK – spowodowane jest ta różnicą w prowizjach. A przy mojej ilości zakupów im mniejsze prowizje tym lepiej dla mojego portfela dywidendowego. Natomiast jeżeli będzie potrzeba inwestowania na większej ilości rynków do znajdę do tego odpowiednie biuro maklerskie – w końcu nie ma żadnych ograniczeń co do ilości rachunków inwestycyjnych które posiadamy.
W jakich walutach chcę inwestować ?
To też jest bardzo ważna sprawa, czy chcemy inwestować wyłącznie w złotówkach? A może chcemy, aby część naszych oszczędności była inwestowana w innej walucie, co jest też pewną formą dywersyfikacji.
Nie każde biuro maklerskie daje możliwość używania wielu walut. Jeżeli chcemy inwestować w innych walutach to musimy się upewnić, że są one dostępne na naszym rachunku maklerskim.
Dodatkowo warto sprawdzić jak przelewać te waluty na nasz rachunek maklerski, czy możemy przelać już docelową walutę? Jak tak, to czy są pobierane jakieś prowizje i jak to zrobić?
Jeżeli chcemy wpłacać złotówki i przewalutowanie zostawić, aby to zrobiło biuro maklerskie – to jakie są prowizje? jakie są kursy wymiany?
Wpłaty i wypłaty środków na konto mogą generować poważne koszty, które chcielibyśmy uniknąć, dlatego warto się nad tym wcześniej zastanowić, sprawdzić oferty i wybrać dla nas najlepszą opcję.
Jeżeli interesują Cię konkretne przykłady kont maklerskich, to zapraszam tutaj:
Dodatkowe zagadnienia
Wpłaty i wypłaty na konto maklerskie
Jak często i jak dużych chcemy dokonywać wpłat i wypłat na konto maklerskie ?
W jakiej walucie chcemy ich dokonywać?
Wpłaty na konto maklerskie są bardzo często obarczone prowizjami!
Jeżeli inwestujemy w Polsce, w polskie akcje i używamy złotówki to nie jest tak źle, zazwyczaj przelewy na konto są darmowe, bez zbędnych prowizji oraz wypłaty (przynajmniej jedna w miesiącu) są również darmowe.
Jednak jak dołożymy do tego inwestowanie na innych rynkach zagranicznych w obcych walutach – to zaczyna robić się zabawnie.
A dołożenie do tego jeszcze zagraniczne konto maklerskie – to łatwość nabicia się na duże, zbędne opłaty rośnie wykładniczo.
To jest jedna z tych rzeczy, które warto na początku bardzo dobrze przeanalizować i zaplanować jak będziemy dokonywać wpłat na dany rachunek inwestycyjny.
Jeszcze jest kwestia wypłat gotówki z konta maklerskiego.
Czasami biuro maklerskie pozwala na ograniczoną ilość darmowych wypłat z konta w miesiącu kalendarzowym. Za dodatkowe wypłaty trzeba płacić prowizję.
Bardzo częstą praktyką są opłaty, którymi są obciążone wypłaty z konta maklerskiego. Warto sprawdzić tą kwestię przed otwarciem rachunku maklerskiego, aby uniknąć później zdziwienia, że w trakcie transferu pieniędzy wyparowało np. 30 dolarów 😛
Jak dla mnie jeden przelew darmowy w miesiącu jest ok.
I jest dosyć częstym zabiegiem stosowanym przez biura maklerskie.
Jednak czy to jest dla was ok?
Może potrzebujecie konta maklerskiego, które pozwala na nieograniczoną ilość wypłat ?
Warto się nad tym zastanowić i również zaplanować.
Aplikacja mobilna
Czy częściej korzystamy z laptopa/komputera czy łatwiej nam pracować na aplikacji mobilnej?
Aktualnie to jest podstawa i każde dom maklerski chyba posiada aplikację mobilną, jednak jeszcze kilka lat temu to nie było takie oczywiste.
Jeżeli preferujemy działanie z naszego smartfona to warto sprawdzić czy dom maklerski posiada aplikację mobilną do zarządzania naszym rachunkiem.
Ochrona środków Klienta
Bardzo ważny aspekt, przede wszystkim jeżeli inwestujemy długoterminowo i idealnie chcemy używać dane konto maklerskie przez lata.
Bezpieczeństwo instrumentów finansowych i gotówki, którą trzymamy na naszym rachunku maklerskim, tak naprawdę powinny być podstawą naszej decyzji i selekcji.
Co nam po świetnych inwestycjach i dużych zyskach jeżeli np. nie możemy ich wypłacić, albo nasz rachunek maklerski przestanie istnieć z dnia na dzień?
Podstawą jest, aby upewnić się, że biura maklerskie, które bierzemy pod uwagę są zarejestrowane i monitorowane przez komisję nadzoru finansowego, w jakimkolwiek kraju by to nie było – to już daje nam pewne zabezpieczenie.
Broker powinien być tylko pośrednikiem pomiędzy nami, a akcjami które zakupiliśmy – natomiast nasze akcje powinny być przechowywane w krajowym depozycie papierów wartościowych w kraju ich pochodzenia.
To jest bardzo ważne ponieważ, jeżeli coś się stanie i nasz dom maklerski zbankrutuje/zniknie/cokolwiek innego, to my dalej posiadamy nasze papiery wartościowe i zostaną one przeniesione do innego brokera.
Jeszcze osobną kwestią jest zabezpieczenie gotówki na naszym koncie maklerskim. Konto inwestycyjne to nie jest konto osobiste i dotyczą go inne zasady.
Warto się upewnić, że dany broker podlega pod jakiś konkretny system rekompensat i dowiedzieć się jaka kwota jest chroniona przez owy system.
Dla przykładu w polskim systemie rekompensat KDPW, środki na rachunku maklerskim są chronione do wartości 3 tys euro – 100% i do wartości 22 tys euro – 90%, czyli łącznie 20 tys i 100 euro odzyskamy z 22 tys euro trzymanych na koncie maklerskim.
Czyli, im mniej tam gotówki trzymasz, tym bezpieczniej.
Skoro jesteśmy przy gotówce, warto jeszcze sprawdzić czy dom maklerski segreguje środki na swoich kontach i trzyma osobno swoje środki i środki klientów.
Chodzi o to, że jeżeli coś się stanie i wszystko jest posegregowane, to kwoty, które są ubezpieczone powinniśmy szybko odzyskać.
Natomiast jeżeli dom maklerski prowadzi jeden rachunek na którym są wszystkie środki to ktoś to potem musi sprawdzić i posegregować – co zajmuje czas i może zając trochę czasu zanim odzyskamy nasze pieniądze.
W przypadku inwestowania dywidendowego, nie martwię się aż tak bardzo wielkością kwoty, która jest zabezpieczona, ponieważ raczej nie planuję trzymać tam dużych kwot, reinwestować dywidendy, a to co wpłynie, to w celu zakupu nowych akcji.
Natomiast bardzo ważne jest dla mnie upewnienie się, że akcje są przechowywane w krajowym depozycie papierów wartościowych, a broker działa tylko jako pośrednik.
Dodatkowe opłaty
Opłata za przechowywanie papierów wartościowych
W Polsce jeszcze jest standardem, że biura maklerskie pobierają opłaty za przechowywanie papierów wartościowych – jest to zazwyczaj jakiś procent wartości posiadanych papierów wartościowych – im więcej posiadasz, tym więcej płać.
Brokerzy działający na świecie się z tego wyłamują, w Polsce też już są pierwsze światełka w tunelu, jednak warto sprawdzić, czy za samo trzymanie środków u brokera nie zostaniemy obciążeni jakąś dodatkową opłatą raz w roku, albo co miesiąc.
Opłata za dostęp do informacji/kursów/dodatków
Zazwyczaj w ofercie domu maklerskiego możemy otworzyć konto inwestycyjne podstawowe ?, które umożliwia nam inwestowanie.
Często za dodatkowe usługi, takie jak dostęp do jakiś analiz, kursów, musimy dodatkowo zapłacić.
Jeżeli chcecie inwestować w bardziej egzotyczne lub zaawansowane instrumenty finansowe, również bardzo często musicie rozszerzyć swoje konto maklerskie do jakieś zaawansowanej wersji – co się wiąże oczywiście z dodatkową opłatą.
Mi osobiście do inwestowania w spółki dywidendowe na dzień dzisiejszy dużo nie potrzeba, wystarczy podstawowe konto maklerskie, a resztę informacji wyszukuję w internecie. Może z czasem to się zmieni?
Zobaczymy 🙂
Opłata za przeniesienie instrumentów finansowych
Przeniesienie swoich papierów wartościowych do innego brokera nie powinno sprawić większych problemów.
Jednak niektóre domy maklerskie za przeniesienie instrumentów finansowych do innego domu maklerskiego pobierają prowizję, np w wysokości 1% wartości waszych akcji !?
Mam nadzieję, że taka praktyka nie jest standardem, ale na pewno jest to jedna z rzeczy, które warto sprawdzić, bo nigdy nie wiemy w jakim kierunku nasz dom maklerski będzie się rozwijał, albo może znajdzie się na rynku lepsza oferta dla nas? wtedy chcielibyśmy przenieść nasze papiery wartościowe i niekoniecznie chciałoby się za to płacić 🙂
Więcej o bezpieczeństwie swoich inwestycji na kontach maklerskich pisałem tutaj:
Podsumowanie
Patrząc na całokształt i to jak wybrać konto maklerskie, to wcale nie jest to taka łatwa, prosta i zero jedynkowa decyzja.
Oczywiście możemy wybrać coś w ciemno i się niczym nie przejmować, ale za ignorancję może nam przyjść zapłacić dużą cenę – a im więcej inwestujemy i dłużej inwestujemy, lekcja może być bardziej bolesna.
Z pewnością przy podejmowaniu decyzji warto wiedzieć co robimy i jak będziemy działać, samo to pozwoli nam dobrać konto maklerskie tak, aby prowizje były dla nas jak najmniej dotkliwe.
Zostanie jeszcze kwestia bezpieczeństwa i wszelkich innych drobnych niuansów, które wymagają po prostu od nas rzetelnej analizy kilku domów maklerskich – albo kogoś kto to już zrobił i opisał 🙂
Jak już wybierzemy odpowiednie dla nas konto, to założenie konta maklerskiego to już jest tylko formalność 🙂
Osobiście nie sądziłem, że jest tyle znaków zapytania przy wyborze rachunku inwestycyjnego, myślałem, że to będzie tylko formalność.
Jednak jeżeli planujemy inwestować bardzo długoterminowo to warto poświęcić trochę czasu, aby przeanalizować co jest na rynku dostępne, porównać różne opcje i przede wszystkim zrozumieć jak to wszystko działa i na co uważać.
Poza już wymienionymi zagadnieniami, które szczerze mnie trochę zaskoczyły, że ich tyle jest są jeszcze kwestie różnych opinie, które możemy znaleźć w internecie na różnych forach – np. przypadek chłopaka, który z jednego konta nie mógł wypłacić swoich pieniędzy – ja osobiście nie chciałbym się pchać na taką minę i chyba wolałbym płacić trochę większe prowizje i nie martwić się o swoje środki w przyszłości – można powiedzieć, że to tak opłata za bezpieczeństwo.
Czuję, że dobór konta maklerskiego może być mocno indywidualną sprawą, biorąc pod uwagę ile chcemy inwestować, jak długo, w jakie instrumenty i jaki mamy poziom ryzyka, który chcemy tolerować.
Widziałem dużo stron które oferują ranking kont maklerskich, jednak nie specjalnie opierałbym się na takim zestawieniu – wszystkie opisy są takie… powierzchowne? ogólne?
Osobiście będę się starał przeanalizować dostępne oferty tak, aby dobrać coś dla długoterminowego inwestora dywidendowego 🙂
Pozdrawiam,
#DywInw