Jeżeli zastanawiałeś się jak założyć konto w XTB – to dobrze trafiłeś!
Założenie konta inwestycyjnego w domu maklerskim XTB należy do tych prostszych zadań.
W uproszczeniu, wchodzimy na stronę brokera:
https://www.xtb.com/pl
klikamy w prawym górnym rogu „załóż konto” i przechodzimy przez całą procedurę, krok po kroku prowadzeni przez prosty system.
Zajmuje to dosłownie kilka minut i rejestracja konta maklerskiego jest skończona, później zostaje nam tylko zaczekać na otwarcie konta maklerskiego przez kogoś z wewnątrz i możemy zacząć inwestować.
Ostatnio skupiłem się na analizie i porównaniu różnych kont maklerskich.
Z tego chaosu starałem się coś poukładać i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie – inwestora długoterminowego, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo, a jego częścią jest możliwość przeniesienia akcji w dowolnym momencie do innego domu maklerskiego.
Dopiero którąś z kolei kwestią, są dla mnie prowizje i opłaty – oczywiście im mniejsze, tym lepiej dla mnie.
Głównym czynnikiem jaki brałem pod uwagę przy prowizjach było to, aby były one jak najmniejsze szczególnie przy częstych i mniejszych zakupach.
Z tego wszystkiego wyłoniły się dwa domy maklerskie, którym zdecydowałem się zaufać, założyć u nich rachunek inwestycyjny i zacząć obracać instrumentami finansowymi – w sumie to kupowaniem akcji dywidendowych na bliżej nie określony, jak najdłuższy termin 🙂
Jedno konto maklerskie będzie prowadzone na platformie XTB, natomiast drugie na platformie Interactive Brokers.
Dzisiaj się zajmiemy zakładaniem rachunku inwestycyjnego u brokera XTB.
Poniżej znajdziesz linki do całej serii artykułów pokazujących krok po kroku jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem poprzez wybranie konta maklerskie, otworzenie go oraz kupno swojej pierwszej akcji.
Polskie konta maklerskie – które wybrać?
Obsługa konta inwestycyjnego XTB
Jak założyć konto w Interactive Brokers ?
Obsługa konta inwestycyjnego Interactive Brokers
Co to jest Revolut i jak założyć konto ?
Jak przelać pieniądze na rachunek maklerski ?
Wesprzyj ideę
Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z serwisów z których ja osobiście korzystam i polecam, to rejestrując się poprzez poniższe linki (afiliacyjne) sprawiasz, że ja otrzymam za to drobną prowizję, a Ciebie to nic nie kosztuje.
Za wszystkie konta założone poprzez te linki z góry dziękuję i mogę obiecać, że każda złotówka pójdzie na powiększanie portfela dywidendowego 🙂
Co to jest XTB ?
XTB to założony w 2002 roku dom maklerski nadzorowany przez wiele instytucji finansowych na całym świecie – ze względu na swój szeroki zakres dostępnych rynków finansowych.
Pierwotnie, nazwa firmy brzmiała X-Trade Brokers, jednak zmienili nazwę na XTB.
Obecnie prowadzi tam swoje portfolio ponad 500 tys inwestorów na całym świecie.
Jest to Polski broker, który świadczy usługi maklerskie oraz umożliwia prowadzenie rachunku inwestycyjnego i handlowanie instrumentami finansowymi na polskiej giełdzie papierów wartościowych i na rynkach zagranicznych.
Broker zaczął świadczyć usługi maklerskie w Polsce, jednak aktualnie działa już w takich krajach jak : Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Włochy.
Na platformie XTB mamy dostęp do pokoju inwestora, gdzie zajmujemy się organizacją, przelewami środków oraz mamy dostęp do ustawień.
Drugą jakby częścią, jest dostęp do platformy xStation, gdzie możemy składać zlecenia na zakup/sprzedaż różnych instrumentów finansowych.
Broker XTB pozwala na obrót różnymi instrumentami finansowymi takimi jak kontrakty terminowe, kontrakty cfd, handlowanie na rynku forex oraz rynku walutowym.
Dom maklerski ma bardzo szeroką ofertę, jednak dla mnie najważniejszy jest dostęp do różnych rynków akcji, gdzie mogę inwestować w akcje dywidendowe.
Inwestować w akcje możemy we wszystkich wyżej wymienionych krajach.
Dlaczego XTB ?
XTB jest brokerem, czyli pośrednikiem pomiędzy nami, a naszymi akcjami w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
XTB jest nadzorowane i regulowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Dzięki temu nasze akcje są bezpieczne i nawet jeżeli firma upadnie to my nie stracimy naszych akcji – zostaną one przeniesione do nowego brokera.
Dodatkowo są zarejestrowani w systemie rekompensat KDPW, co oznacza że środki na rachunku maklerskim są chronione do wartości 3 tys euro – 100% i do wartości 22 tys euro – 90%, czyli łącznie 20 tys i 100 euro odzyskamy z 22 tys euro trzymanych na koncie maklerskim.
Konto maklerskie służy do inwestowania, a nie przechowywania gotówki.!
Jeszcze warto wspomnieć, że środki XTB jako firmy, a inwestorów są trzymane na osobnych kontach – to może brzmieć dziwnie, ale nie wszystkie firmy tak robią.
Dodatkowo każdy klient ma przypisane swoje konto maklerskie do osobnego rachunku, czyli jeżeli by się coś stało to ubezpieczone pieniądze inwestor powinien szybko odzyskać.
Warto wspomnieć, że XTB jako spółka jest notowana na polskiej giełdzie papierów wartościowych, co wiąże się ze składaniem sprawozdań finansowych i raportów.
Spółka jest bardziej transparentna i można ją na swój sposób monitorować i pilnować jak sobie radzi.
To tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo – jest też inna bardzo ważna kwestia, a mianowicie opłaty i prowizje.
Do 250 tys euro wartości aktywów na koncie (ponad 1 mln zł) nie płacimy żadnej prowizji od trzymania papierów wartościowych przez biuro maklerskie.
Jednak po przekroczeniu tej kwoty opłata wynosi 0.2%, gdzie minimum to jest 10 euro miesięcznie.
To jest dużo, jednak posiadając akcje dywidendowe o takiej wartości, ta opłata nie powinna być dotkliwa dla waszego portfela 🙂
Jeżeli nie przewinie się przez wasze konto wartość 100 tys euro miesięcznie (0.20% prowizji za wszystko powyżej tych 100 tys euro, gdzie minimalna wartość wynosi 10 euro miesięcznie) to nie płacicie żadnych prowizji za zakup akcji.
Jeżeli chodzi o przelewy to są darmowe, nie ponosimy żadnych kosztów dodatkowych.
To dotyczy przelewów na rachunek inwestycyjny jak i z niego (wypłaty są darmowe powyżej 500 zł).
Więcej o tym dlaczego wybrałem „XTB online trading” możecie przeczytać w artykułach poświęconym analizie różnych domów maklerskich:
Jak założyć konto w XTB ?
Założenie konta inwestycyjnego odbywa się w 100% online – przechodzimy przez dostępną na stronie brokera XTB procedurę, wysyłamy potrzebne dokumenty i już posiadamy własny rachunek inwestycyjny 🙂
Dobrze to teraz przejdźmy do konkretów.
Aby założyć konto wchodzimy na stronę https://www.xtb.com/pl i po prawej mamy przycisk, który nam umożliwi, założenie konta inwestycyjnego.
Cyk.
Następnie wpisujemy swój adres e-mail i wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Zgody na otrzymywanie materiałów reklamowych/marketingowych nie musicie zaznaczać, ale możecie jeżeli chcecie 🙂
Dalej.
Teraz zaczynają się konkrety i cała procedura – wypełnij formularz od początku do końca.
Na pierwszej stronie wypełniamy podstawowe dane osobowe:
imię, nazwisko, numer kontaktowy, data urodzenia, obywatelstwo.
W następnej kolejności zaznaczamy, że nie jesteśmy podatnikiem USA (chyba że jesteście) oraz odznaczacie kwadracik z waszą rezydencją podatkową – Polska lub inny kraj.
Po prostu odpowiedzcie sobie na te pytania w takiej kolejności, w jakiej są tam wypisane:
- Jesteś podatnikiem USA? – jeżeli mieszkasz w USA lub posiadasz amerykańskie obywatelstwo to jesteś.
Jeżeli nic z tych rzecz – to cyknij boxa
(zaznaczenie boxa jest to potwierdzenie tego, że nie jesteś podatnikiem USA). - Posiadasz rezydencję podatkową w Polsce? – mieszkasz 6 miesięcy +1 dzień w Polsce?
jeżeli tak, to Twoja rezydencja podatkowa jest w Polsce – cyknij drugiego boxa. - Jeżeli nie, to rozumiem, że Twoja rezydencja podatkowa to inny kraj niż Polska – cyknij ostatniego boxa.
Ostatnią rzeczą jest zaznaczenie, że jesteście właścicielami środków, które będziecie wykorzystywać do inwestowania i prowadzenia rachunku.
Nie wiem co to pytanie ma na celu, ale zakładam że każdy inwestuje swoje zarobione pieniądze na etacie lub w jakimś biznesie.
Klikamy dalej i wybieramy nasz kraj zamieszkania i podajemy dane adresu zamieszkania.
Nie wiem czy to jest istotne, ale ja podałem adres, który pokrywa się z informacją o głównej rezydencji podatkowej, którą wybieraliśmy na wcześniejszej stronie – ja podałem adres w UK.
ps. wybierzcie taki adres na który posiadacie jakieś rachunku albo prawo jazdy. Będzie to później potrzebne przy weryfikacji konta.
Dalej.
Wybieramy walutę w której będziemy inwestować oraz preferowany język do kontaktu – zakładam, że to będzie polski język i prawdopodobnie dla większości z was waluta to złoty 🙂
Ja też wybrałem walutę PLN bo będę poprzez rachunek w XTB inwestował w akcje na GPW.
Jeżeli będę kupował akcje w innej walucie, to można otworzyć nowy rachunek walutowy z daną walutą i ją bezpośrednio przelewać, a potem za nią robić zakupy.
Dalej.
Dalej mamy kwestionariusz wymagany przez unijną dyrektywę.
Wykształcenie, zawód oraz musimy zaznaczyć, że naszym celem jest pomnażanie posiadanego kapitału – druga opcja sprawia, że nie otwieramy rachunku inwestycyjnego – oczywiście to sprawdziłem, screen poniżej 🙂
Dalej musimy się trochę podzielić swoim doświadczeniem 😀
Zaznaczamy odpowiedzi jak na załączonym obrazku i klikamy dalej.
Nie próbowałem wpisać złych odpowiedzi w tej części ;o
Następna seria pytań odnośnie naszego doświadczenia – na obrazkach macie zaznaczone odpowiedzi.
Klik.
Teraz trochę pytań z serii, nasza sytuacja finansowa i „tolerancja na ryzyko” ;o
Musimy odpowiedzieć na kilka pytań na temat swoich oszczędności, nasz dochód, ile chcemy zainwestować i na końcu musimy zaznaczyć, że akceptujemy ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy.
Tutaj chyba nie ma znaczenia co zaznaczycie – możecie być szczerzy do bólu, nie sądzę aby ktoś się tym specjalnie w XTB interesował ;o
Jak chcecie spróbować, to możecie zaznaczyć maksymalną dostępną kwotę oszczędności i gotówki do inwestowania co miesiąc – zobaczymy czy ktoś do was zadzwoni z jakąś „jedyną” ofertą – do mnie tylko zadzwonili, żeby potwierdzić otwarcie konta ;(
Dalej.
Na sam koniec pozostanie nam odznaczenie wszystkich zgód.
Dodatkowo musimy wybrać formę w jakiej chcemy otrzymywać informacje od brokera – wiem, że wysyłają coś na wzór PIT-8C, którzy przydaje się do rozliczenia podatku w Polsce.
Ja zaznaczyłem drogą elektroniczną – wszystko będziecie mieli dostępne w pokoju inwestora (wszystkie dokumenty), albo otrzymacie drogą mailową na podany wcześniej adres e-mail.
Za opcję drugą – listy?, trzeba płacić.
I tak oto przeszliśmy przez całą procedurę rejestracji!
Naszym oczom ukaże się ostatnia strona: dziękujemy za rejestrację 🙂
Jednak to jeszcze nie koniec rejestracji – trzeba jeszcze aktywować swoje konto oraz potwierdzić dane osobowe.
Aktywacja konto XTB
Klikając po zakończeniu rejestracji w „przejdź na swoje konto” przejdziemy do platformy xStation.
Tutaj klikamy aktywuj swoje konto i przejdziemy do następnego kroku.
Kliknijcie w to białe coś – aktywuj konto.
Tutaj musimy zweryfikować swoją tożsamość.
Niezależnie od metody, do weryfikacji będziecie potrzebować:
dowód osobisty (albo inny dokument potwierdzający waszą tożsamość) oraz
prawo jazdy (albo inny dokument potwierdzający adres zamieszkania).
Pamiętacie jak wam wspominałem, żebyście podali taki adres korespondencyjny na który macie jakieś rachunki – tutaj właśnie go potrzebujemy.
Mamy do wyboru weryfikacje wideo oraz wgranie i przesłanie dokumentów.
Ja wybrałem weryfikację wideo.
Aparatem zrobiłem zdjęcia, gdzie widać mój dowód osobisty, moją twarz, a potem prawo jazdy.
Jeszcze tego samego dnia miałem potwierdzoną weryfikację i dostęp do platformy 🙂
Po pozytywnie rozpatrzonej weryfikacji jesteście już posiadaczami własnego konta maklerskiego i macie dostęp na rachunek w XTB.
Następnego dnia prawdopodobnie zadzwoni ktoś do was z biura XTB, spytać się jak tam samopoczucie (takie bardzo brytyjskie), jak poszła rejestracja i czy macie jeszcze jakieś pytania – to ostatnie dla mnie osobiście było bardzo przydatne, bo to było jedyne miejsce, gdzie mogłem się dowiedzieć jaki jest koszt przeniesienia akcji z XTB do innego brokera – jest to gdzieś umieszczone w tabeli opłat i prowizji, ale one nie są za bardzo przyjazne dla czytelnika 😮
I tym oto sposobem, wydaje mi się że dzięki prostej procedurze, stajecie się oficjalnie posiadaczami swojego własnego konta maklerskiego na platformie polskiego brokera, XTB !
Gratulacje 🙂
Materiały edukacyjne w XTB online trading
Jest to jedna z ciekawszych rzeczy na platformie.!
Broker XTB udostępnia dużo wywiadów i szkoleń, mniej lub bardziej znanych osób inwestujących na rynkach finansowych.
Samych wywiadów i jakiś szkoleń jest ponad 300 filmików, do tego dochodzi 20 filmików w zakładce podstawy inwestowania.
Najfajniejszą opcją, moim zdaniem jest test, do którego możemy podejść po obejrzeniu przynajmniej 50 godzin(!) nagrań z zakładki edukacja (oznaczonych klient doświadczony).
Po zdaniu tego testu otrzymacie certyfikat XTB.
Każdy może mieć swoje zdanie na różne tematy, ale jakie by to materiały nie były i osoby, to dodatkowa wiedza i spojrzenia na pewne sprawy z innej perspektywy jest, nieocenione.
Sama forma zbioru wiedzy i testu brzmi super – na pewno jeszcze nadmiar wiedzy nikomu nie zaszkodził 🙂
I co najważniejsze ta ogromna ilość wiedzy i doświadczenia dostępna dla nas jest za darmo .
XTB konto demo
Jest też możliwość inwestowania, albo raczej wypróbowania swoich sił na rynkach poprzez konto demo.
Jest to konto maklerskie na którym nie korzystamy z prawdziwych środków pieniężnych i możemy kupować i sprzedawać różne instrumenty finansowe.
Warto pamiętać, że jest to XTB konto demo i inwestowanie przez nie może być bardziej ciekawostką, albo sprawdzeniem jak działa platforma.
Inwestowanie to emocje, przy każdej decyzji, przy każdej większej zmianie koniunktury, emocje mają na nas ogromny wpływ i na decyzje, które podejmujemy.
Korzystając z konta demo może nam się wydawać, że się uczymy inwestować, jednak z własnego doświadczenia uważam, że takie konto maklerskie to bardziej taka ciekawostka na kilka wieczorów – nie pokaże nam jak się zachowamy przy dużych spadkach, nie przewidzianych zyskach czy stratach.
Jednak dla osób początkujących, chcących spróbować pierwszych kroków lub ciekawych jak działa platforma XTB, konto demo może być świetnym rozwiązaniem i dobrym pierwszy krokiem 🙂
Podsumowanie
Na początku się trochę martwiłem jak założyć konto w XTB – niecodziennie otwieram nowe konta – ale poszło dosyć sprawnie i szybko.
Teraz jak opisałem wszystko to wygląda to dla mnie jeszcze prościej.
Wy możecie sobie jeszcze ułatwić życie podążając za moim opisem 🙂
Z usług XTB będę korzystał na pewno na polskim rynku papierów wartościowych i prawdopodobnie na europejskim – w szczególności w walucie euro.
Natomiast Interactive Brokers posłuży mi do inwestowania na rynkach zagranicznych, przede wszystkim w UK, USA i możliwe, że również w bardziej egzotycznych lokalizacjach.
Na pewno broker ma wiele zalet i zachęca niskimi prowizjami, jednak z czasem zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce 🙂
Prawdopodobnie będę korzystał na platformie z dwóch walut – PLN i Euro.
Z polskim złotym nie powinno być problemu z przelewami na i z konta, jednak nie jestem pewien jak to wygląda w przypadku innych walut – będę chciał to sprawdzić.
Jeżeli to będzie bezproblemowe to jakaś wzmianka będzie jak to robić w artykule o obsłudze platformy xStation, jeżeli to będzie bardziej skomplikowana sprawa, to pewnie stworzę osobny artykuł – na pewno będę chciał sprawdzić jeszcze jak działa sprawa z amerykańskim dolarem, zakładam że znajdą się chętni do inwestowania w amerykańskich dywidendowych arystokratów!
Jak założyć konto mamy już za sobą, jeszcze zostanie nam obeznanie się z obsługą platformy.
Rachunek w XTB jest dla mnie również czymś nowym, sam się jeszcze z nim oswajam, ale za jakiś czas na pewno napiszę coś o tym, jak poruszać się w pokoju inwestora i na platformie xStation.
A po pierwszych dniach mam bardzo pozytywne wrażenie o platformie i o dostępnych na niej funkcjach.
Pozdrawiam,
#DywInw
Czy muszę posiadać własną działalność żeby móc założyć konto? Chodzi mi o beneficjenta rzeczywistego Klienta.
Cześc Maciej 🙂
To jest konto otwierane na osobą fizyczną/prywatną, później akcje które kupisz będą pod Twoimi danymi zapisane w KDPW – broker, w tym przypadku XTB, jest tylko pośrednikiem.
Co masz na myśli poprzez „beneficjenta rzeczywistego klienta” ?
Na pierwszej stronie po wpisaniu emaila oraz stworzeniu hasła jest „Zapytanie o beneficjenta rzeczywistego klienta” i tam jest spis kim on jest. I pytanie czy jeżeli nie posiadam własnej działalności, to czy mogę założyć bez problemowo konto?
Na pewno możesz założyć konto bez posiadania własnej działalności, ja nie mam żadnej działalności w Polsce, w sumie od kilku lat nawet tam nie mieszkam i bez problemu założylem konto na swoje prywatne dane 🙂
Dlaczego nie zdecycdowales sie na obroty wszystkimi srodkami poprzez XTB. Czy to przez bezpieczenstow i dywersysfikacje srodkuw na 2 rozne konta??
Cześć Marcin 🙂
Dokładnie tak jak piszesz – ze względu na dywersyfikację.
Od początku założyłem, że jednak fajnie będzie mieć środki podzielone w dwóch różnych miejscach, tym bardziej że mam zamiar te akcje trzymać latami 🙂
Pozdrawiam 🙂