Jakie kupować spółki do portfela dywidendowego?

18 czerwca 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Pytanie w tytule, jest pierwszym pytaniem które zapewne każdy kto miał styczność z giełdą zadał sobie na początku.
Jakie akcje kupować? Oraz dlaczego akurat te?
Najważniejszymi czynnikami wydają się być: strategia którą obierzemy, ile i jak chcemy zarobić, jaki jest nasz horyzont czasowy inwestycji i zapewne znalazło by się jeszcze kilka ważnych pytań które tutaj możemy dopisać. Ja się osobiście bardzo dokładnie określiłem. Szukam innej formy inwestycji niż nieruchomości, która będzie przynosiła systematyczny zysk co roku. Dlatego wybrałem inwestowanie w akcje spółek dywidendowych.
Sprawdźmy teraz jak będę dobrać takie spółki do swojego portfela! :)

 

 

Dywidenda

 

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej dla portfela dywidendowego. Czyli, musimy najpierw zawęzić listę spółek do takich które wypłacają dywidendy!
Tak, sama chęć dzielenia się swoimi zyskami z akcjonariuszami bardzo zawęzi nam liczbę potencjalnych spółek w których akcje możemy się obkupić :)
Jak bardzo? Sprawdźmy!

 

 

Więc, załóżmy że dalej mamy 436 spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie, ale ile z nich wypłaciło dywidendę w 2021 roku?

180 !
spółek wypłaciło dywidendę w 2021 roku. Ja osobiście jestem w szoku że aż tyle spółek dzieli się zyskiem ;O prawie połowa spółek!
Ponad 41% spółek notowanych wypłaciło dywidendę w 2021 roku :O

No to mamy 180 spółek które spełniają nasze pierwsze kryterium :)

 

Ciągłość dywidendy

 

Następnym ważnym czynnikiem dla nas powinna być ciągłość wypłaty dywidendy.
Chcemy spółki które od kilku lat regularnie wypłacają dywidendy, aby zwiększyć prawdopodobieństwo że będą to robić dalej.
Przeanalizujmy teraz ile z tych 180 spółek, które wypłaciły dywidendę w 2021 roku robi to regularnie?
Osobiście zakładam sobie pułap przynajmniej 5 lat regularnie wypłacanych dywidend.
Nie mogłem znaleźć żadnego darmowego skanera, gdzie można selekcjonować spółki pod ilość lat wypłacanej dywidendy. Poszperałem trochę w google i znalazłem listę spółek które od 5 lat wypłacają dywidendę – jest ich 27.
A oto ich lista :)

 

 

 

ps. na liście brakuje mi jeszcze Śnieżka SA, Stalprofil, Develia, zapewne jeszcze by się coś znalazło.
Jak kiedyś zainwestuję w porządny skaner spółek to zrobię taką listę ;)
Czyli mamy łącznie 30 spółek.

 

 

Wzrost dywidendy

 

Z tych spółek chcemy wyselekcjonować te które wypłacają rosnącą dywidendę.
Ewentualnie w jakimś roku wielkość wypłacanej dywidendy może być ta sama jednak chcielibyśmy, aby w długim okresie rosła.
Wolniej lub szybciej, ale chcemy żeby wartość nominalna dywidendy rosła.
Więc jakie spółki nam zostały?

 

 

Zostało nam 13 spółek, przy czym GPW jako spółka skarbu państwa (główny udziałowiec) całkowicie odpada dla mnie ze względu na zbyt duże ryzyko nieprzewidzianych decyzji.
Więc mamy 12 spółek.
Tak też szukałem na początku spółek do swojego portfela, dlatego 8 z nich znajduje się na mojej liście, a resztę - 4 (AssecoSEE, Krka, Eurotel, Delko) będę obserwował i możliwe że też będę chciał któreś z nich włączyć do portfela dywidendowego.
Jeszcze jedno ważne spostrzeżenie, wszystkie spółki które są w moim portfelu wypłacają rosnącą dywidendę i robią to od przynajmniej 10 lat. AssecoSEE również robi to od przynajmniej10 lat, jednak Krka, Eurotel i Delko wypłacają dywidendy od przynajmniej 5 lat.

 

Stopa Dywidendy (DPR)

 

Kiedy już mamy skompletowany swój portfel i wiemy jakie spółki mają się w nim znaleźć, to pada pytanie – akcje której spółki kupić pierwsze? Losowo?
Ja się staram wspomagać wskaźnikiem stopy dywidendy, czyli jaki procent ceny akcji stanowi dywidenda.
Weźmy za przykład Dom Development. Średnia cena mojego zakupu akcji tej spółki wynosiła 90 zł. Spółka ogłosiła w tym roku wypłatę dywidendy o wartości 10,50 zł na akcję. Czyli na 90 zł zainwestowane w akcje „odzyskam/zarobię” 10,50 zł czyli niecałe 12%.
To dużo!

 

Ten wskaźnik daje nam kilka informacji na które musimy zwrócić uwagę:

1) jeżeli nie czujesz potrzeby dużej dywersyfikacji portfela jak ja, to możesz z takich dywidendowych spółek wybrać te z najlepszą stopą dywidendy i jeszcze wycisnąć więcej z pracującego kapitału. Minusem jest to że na im mniej spółek rozłożysz kapitał to w razie jakiegoś braku wypłaty dywidendy albo innego wypadku odczujesz to bardziej na swoim portfelu.
2) Idąc tą procedurą doboru spółek do portfela pamiętajcie że braliśmy pod uwagę takie spółki, które wypłacają co roku nominalnie rosnącą dywidendę, więc z każdym rokiem kiedy ten trend się utrzymuje to nasza stopa dywidendy rośnie.
3) Warto zwrócić uwagę na moment zakupu akcji danej spółki, im akcje tańsze tym stopa dywidendy wyższa.

 

Współczynnik wypłaty dywidendy

 

Dywidenda to jest nic innego jak wypłacenie akcjonariuszom części zysku wygenerowanego przez firmę w poprzednim roku. Współczynnik wypłaty dywidendy określa ile dana firma przeznacza środków na dywidendy z rocznego zysku. Ważne z punktu inwestora dywidendowego jest aby spółka nie wypłacała 100% wygenerowane przychodu, część chcemy aby zatrzymała na gorsze czasy oraz na inwestycje – chcemy aby firma się rozwijała, generowała większy przychód i wypłacała wyższą dywidendę co roku.

 

Widziałem ostatnio artykuł, gdzie były wypisane najwyższe dywidendy w tym roku na GPW i były tam firmy, które wypłacają ponad 100% swojego zysku z zeszłego roku ;O
Na dywidendę składać się będzie zysk za rok poprzedni oraz jakieś oszczędności z lat poprzednich.
Dywidenda może i duża ale raczej nie oczekuję od takiej firmy dobrych, długofalowych rezultatów.
A zależy mi przede wszystkim na systematycznej dywidendzie co roku, idealnie rosnącej.

 

Podsumowanie

 

Tak wygląda aktualne zestawienie wybranych spółek oraz 4 które biorę pod uwagę.