Kalendarz dywidendowy

10 lipca 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

W ciągu ostatnich kilku tygodni ten temat wyszedł w komentarzach pod postami. Łukasz wspomniał, że też posiada i buduje portfel dywidendowy oraz, że kupuje spółki kilka tygodni po wypłaceniu przez nią dywidendy – bardzo często kurs takiej spółki spada. Co ma logiczny sens, gdyż dosyć często widziałem na różnych stronach, że ludzie kupują takie spółki dla dywidendy, a potem przy najbliższej okazji pozbywają się ich.

Jeszcze jedną kwestią ciekawą jest zmiana kurs akcji po ostatnim dniu z prawem do otrzymania dywidendy.

Dla kogoś kto inwestuje długoterminowo w akcje spółek dywidendowych oraz systematycznie powiększa portfel jest to super temat i możliwie regularna okazja/przecena !

Dzisiaj chcę sprawdzić jak zachowują się wyceny spółek w dzień wypłaty dywidendy, w okresie po tej wypłacie oraz po ostatnim dniu upoważniającym nas do otrzymania dywidendy.
Może coś z tego będzie !?

Sprawdźmy :)

 

 

Trochę teorii

 

Najczęściej jest ten proceder nazywany „odcięciem dywidendy” - sytuacja w której kurs akcji zostaje pomniejszony o wartość dywidendy wypłaconej na jedną akcję. Ważne aby zaznaczyć, że to odcięcie następuje po ostatnim dniu z prawem do poboru dywidendy, a nie dzień po wypłacie dywidendy.

Wyprzedaż akcji po wypłacie dywidendy przez osoby, które kupiły spółkę dla dywidendy to jest inna sprawa.

Czyli, załóżmy że jedna akcja spółki jest warta 100 zł, a za miesiąc jest wypłacona dywidenda o wartości 10zł na akcję. Jednak ostatni dzień kiedy trzeba posiadać akcje spółki aby otrzymać dywidendę wypada dzisiaj/na miesiąc wcześniej, to po tym dniu kurs akcji powinien zostać skorygowany o wartość dywidendy. Czyli w naszym przypadki spaść ze 100 zł do 90 zł.

 

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

 

Nie ma co wchodzić bardziej w mechanizmy czy logikę, dlaczego ta wartość jest odcinana od ceny akcji.

Sprawdźmy lepiej czy i ewentualnie jak możemy wykorzystać to na naszą korzyść :)

 

Kurs akcji w dniu wypłaty dywidendy

 

Zacznijmy od spółki z portfela dywidendowego, która wypłaciła już w tym roku dywidendę, mianowicie Asseco BS SA (2,12zł)

 

 

Nie widać specjalnie jakiś większych ruchów na kusie akcji w dniu wypłaty dywidendy (patrzę od otwarcia do minimum jaki kurs osiągną w danym dniu), a dzień po odcięciu dywidendy?

 

 

No to może inna spółka, Neuca SA, 17 Maja wypłaciła dywidendę (11,50zł).

 

 

Neuca SA od otwarcia zleciała max o 9zł (to już coś!).
No to może coś z zeszłego sezonu, Grupa Kęty 18.06.2021.

 

 

Również Dom Development z zeszłego roku 28.06.2022.

 

 

Na tych 4 losowo wybranych spółkach nie widzę żadnej zależności ani nic co można by jakoś usystematyzować i wykorzystać w praktyce. Co prawda kurs spółki Neuca SA spadł w ciągu dnia kiedy została wypłacona dywidenda, ale z 4 losowo wybranych spółek to był wyjątek.

 

Kurs akcji w ostatnim dniu z prawem do dywidendy

 

Zostańmy przy naszych przykładach z poprzedniego punktu.

Asseco BS, w ostatnim dniu z prawem do otrzymania dywidendy kurs Asseco BS był najwyższy w przeciągu ostatniego miesiąca, następnie zleciał w dół.