Kalendarz dywidendowy

10 lipca 2022

W ciągu ostatnich kilku tygodni ten temat wyszedł w komentarzach pod postami. Łukasz wspomniał, że też posiada i buduje portfel dywidendowy oraz, że kupuje spółki kilka tygodni po wypłaceniu przez nią dywidendy – bardzo często kurs takiej spółki spada. Co ma logiczny sens, gdyż dosyć często widziałem na różnych stronach, że ludzie kupują takie spółki dla dywidendy, a potem przy najbliższej okazji pozbywają się ich.

Jeszcze jedną kwestią ciekawą jest zmiana kurs akcji po ostatnim dniu z prawem do otrzymania dywidendy.

Dla kogoś kto inwestuje długoterminowo w akcje spółek dywidendowych oraz systematycznie powiększa portfel jest to super temat i możliwie regularna okazja/przecena !

Dzisiaj chcę sprawdzić jak zachowują się wyceny spółek w dzień wypłaty dywidendy, w okresie po tej wypłacie oraz po ostatnim dniu upoważniającym nas do otrzymania dywidendy.
Może coś z tego będzie !?

Sprawdźmy :)

 

 

Trochę teorii

 

Najczęściej jest ten proceder nazywany „odcięciem dywidendy” - sytuacja w której kurs akcji zostaje pomniejszony o wartość dywidendy wypłaconej na jedną akcję. Ważne aby zaznaczyć, że to odcięcie następuje po ostatnim dniu z prawem do poboru dywidendy, a nie dzień po wypłacie dywidendy.

Wyprzedaż akcji po wypłacie dywidendy przez osoby, które kupiły spółkę dla dywidendy to jest inna sprawa.

Czyli, załóżmy że jedna akcja spółki jest warta 100 zł, a za miesiąc jest wypłacona dywidenda o wartości 10zł na akcję. Jednak ostatni dzień kiedy trzeba posiadać akcje spółki aby otrzymać dywidendę wypada dzisiaj/na miesiąc wcześniej, to po tym dniu kurs akcji powinien zostać skorygowany o wartość dywidendy. Czyli w naszym przypadki spaść ze 100 zł do 90 zł.

 

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

 

Nie ma co wchodzić bardziej w mechanizmy czy logikę, dlaczego ta wartość jest odcinana od ceny akcji.

Sprawdźmy lepiej czy i ewentualnie jak możemy wykorzystać to na naszą korzyść :)

 

Kurs akcji w dniu wypłaty dywidendy

 

Zacznijmy od spółki z portfela dywidendowego, która wypłaciła już w tym roku dywidendę, mianowicie Asseco BS SA (2,12zł)

 

 

Nie widać specjalnie jakiś większych ruchów na kusie akcji w dniu wypłaty dywidendy (patrzę od otwarcia do minimum jaki kurs osiągną w danym dniu), a dzień po odcięciu dywidendy?

 

 

No to może inna spółka, Neuca SA, 17 Maja wypłaciła dywidendę (11,50zł).

 

 

Neuca SA od otwarcia zleciała max o 9zł (to już coś!).
No to może coś z zeszłego sezonu, Grupa Kęty 18.06.2021.

 

 

Również Dom Development z zeszłego roku 28.06.2022.

 

 

Na tych 4 losowo wybranych spółkach nie widzę żadnej zależności ani nic co można by jakoś usystematyzować i wykorzystać w praktyce. Co prawda kurs spółki Neuca SA spadł w ciągu dnia kiedy została wypłacona dywidenda, ale z 4 losowo wybranych spółek to był wyjątek.

 

Kurs akcji w ostatnim dniu z prawem do dywidendy

 

Zostańmy przy naszych przykładach z poprzedniego punktu.

Asseco BS, w ostatnim dniu z prawem do otrzymania dywidendy kurs Asseco BS był najwyższy w przeciągu ostatniego miesiąca, następnie zleciał w dół.

 

Neuca SA, ostatni dzień z prawem do dywidendy był 05.05.2022.
Nie widać żeby inwestorzy rzucili się na akcje, aby załapać się na dywidendę, mimo że kurs obsunął się trochę w następnych dnia to wrócił do swojej chaotycznej normy dosyć szybko.

 

 

No to może Grupa Kęty SA?
Ostatni dzień z prawem do dywidendy był 27.05.2022. Po tym dniu kurs odbił z 599zł za akcję na 690zł+ na akcję.

 

 

Ciężko stwierdzić czy ogłoszenie wypłacenia dywidendy przez spółkę w danym okresie spowodowało wzrost ceny jej akcji lub spadek poprzez odcięcie wartości dywidendy od ceny akcji.
Ogólnie, to nie widzę jakiejś super zależności, przynajmniej biorąc pod uwagę te 3 spółki.
Oraz zupełnie to nie pomaga, kiedy szukamy jakiegoś dobrego czasu do zakupu akcji pod portfel dywidendowy.

Raczej to wygląda, że wyceny żyją swoim życiem niezależnie od czynnika wypłaty dywidendy.

 

 

Kurs akcji po wypłacie dywidendy

 

Jeszcze jest za wcześnie, aby powiedzieć coś o Asseco BS SA w tym roku – jaki będzie trend, więc zerknijmy co się działo z ceną akcji w zeszłym roku po wypłacie dywidendy. Cena akcji 35zł, a po wypłacie pomału w górę. Patrzyłem na dokładne dane kilka dni po i cena akcji w najgorszych momentach w ciągu dnia nie spadła poniżej 35zł – nie było żadnej korekty w dół.

 

 

Neuca SA, 17 Maja wypłaciła dywidendę, później naszła ją lekka korekta w dół i szybkie odbicie.W późniejszej części roku spółka zaliczyła niezły spadek, ale nie wygląda aby to było spowodowane wypłaceniem dywidendy w danym roku.(szczególnie patrząc, że to było kilka miesięcy później).

 

 

No i Grupa Kęty SA, dzień wypłaty ostatniej dywidendy był 18.06.2021, cena za akcję 615 zł na otwarcie sesji i 616 zł na zamknięcie. Natomiast później tylko rosła!

 

 

Nie wiem, może czegoś nie rozumiem, ale nie widzę żądnej zależności pomiędzy wypłaceniem dywidendy, czy ogłoszeniem wypłaty, a ceną akcji.
Wydaje się to być losowe, albo zależne od innych czynników. Oczywiście to była bardzo wybiórcza analiza oraz wziąłem tylko 3 spółki (czasami posiłkowałem się 4 ekstra) i to jeszcze wybrane losowo, ale o to mi chodziło, żeby nie szukać na siłę jakiegoś schematu i wybierać te spółki, które pasują do jakiegoś schematu, tylko zrobić luźną, losową analizę i móc wyciągnąć jakieś konkretne wnioski, które będą pasował do mojego portfela.

Zostaje mi tylko, tak jak to robiłem ostatnio – obserwowanie jak się zmieniał kurs na przestrzeni np. ostatniego miesiąca lub 3 miesięcy i ustawienie zlecenia kupna za jakąś wartość poniżej średniej, a najgłębszym dołkiem.
Dla przykładu, załóżmy że przez ostatnie 3 miesiące cena akcji spółki wahała się od 90zł do 132zł.Czyli nasz dołek był 90zł, a środek 111zł [132zł-90zł=42zł/2=21zł, czyli 90zł+21zł=111zł].
Więc, złożyłbym zlecenie kupna na najbliższy miesiąc w cenie powiedzmy 100zł (pomiędzy średnią i najniższą ceną), albo 111zł (jeżeli widziałbym że jest trend wzrostowy).

Ewentualnie jakbym patrzył na wykres za ostatnie 3 miesiące i bylibyśmy gdzieś poniżej średniej to był złożył zlecenie kupna po cenie rynkowej. Swoją drogą mam już pewien schemat, który ma mi ułatwić podejmowanie decyzji przy składaniu zleceń co miesiąc ale jeszcze go testuje.
Możliwe że za miesiąc wpadnie w formie artykułu na bloga i się nim podzielę :)

 

Więc jednak pomysł na złote dni zakupowe/jakiś kalendarz kiedy kupować dane akcje nie sprawdzi się w tym przypadku. Na pewno nie w zależności od wypłacanych dywidend.

No nic chociaż spróbowaliśmy przeanalizować pomysł :)
Na pewno będę chciał też takie analizy wrzucać bo też pokazują co nie koniecznie działa, a przy okazji czas spędzony nad analizą mogę efektywnie wykorzystać w artykule – co wam też da jakiś wgląd w to co się w mojej głowie układa i dlaczego :)
 

 

Myślicie że coś pomyliłem?
Coś ominąłem ?
Macie inne doświadczenia i pomysłu na to kiedy kupować akcje danych spółek?
Zapraszam do dyskusji i komentowania :)

 

 

 

Pierwszy cel jaki sobie wyznaczyłem: Dywidendowy projekt: Cel 1

Spółki które wybrałem do swojego portfela: Spółki do Dywidendowego Portfolio

Najnowsza aktualizacja portfela: Aktualizacja Portfela, Czerwiec 2022

 

 

Kontakt

www.facebook.com/inwestordywidendowy

Można się ze mną skontaktować pod e-mailem: tomek@inwestordywidendowy.pl