Kiedy kupować spółki dywidendowe ?

26 czerwca 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Najprostszym sposobem przy długoterminowym inwestowaniu jest uśrednianie zakupu i tak jak to robię do tej pory systematyczne oszczędzanie i systematyczne kupowanie akcji wybranych spółek.
Czy to jest dobre czy złe to już każdy osobiście musi sobie na to odpowiedzieć. Jednak ja im więcej się edukuję tym widzę więcej delikatnych usprawnień które mogą jeszcze bardziej poprawić inwestowanie dywidendowe i zwiększyć zyski. Dlatego chciałem stworzyć system, który pomoże mi oceniać kiedy kupić dane akcje,a kiedy się z tym zakupem wstrzymać!
I doszedłem chyba do ciekawej konkluzji po kilku dniach edukacji!
Zapraszam :)

 

 

 

P/E (C/Z, cena/zysk)

 

Współczynnik cena do zysku; gdzie nie spojrzę tam używają jego do oceniania akcji.
Więc postanowiłem się mu przyjrzeć bliżej – co to jest? Jak działa? Co nam mówi? Czy mogę go wykorzystać w swoim portfelu?

 

Ale po kolei.
P/E, czyli C/Z; inaczej cena/zysk, dzielimy cenę jednej akcji przez zysk netto spółki przypadający na jedną akcję. Teoretycznie ma nam pokazać czy dana cena akcji jest droga/tania. Pokazuje nam stopień niedowartościowania lub przewartościowania ceny akcji w stosunku do zysku generowanego przez spółkę,
Można sobie wyobrazić że zamierzamy kupić daną firmę za aktualną cenę akcji i C/Z powie nam po ilu latach zwróci nam się ta inwestycja, podobnie jak wysokość dywidendy w stosunku do ceny akcji mówi nam po ilu latach wypłacania dywidend odzyskamy środki za które kupiliśmy akcje.
Do tego warto zwrócić uwagę że wartość będzie się zmieniała w czasie ze zmianą ceny akcji.
Wygląda na fajny wyznacznik jednak trzeba czasami będzie brać na niego poprawkę, np. w czasach lockdownu firma może mieć zysk marny...
Ok, ale jak oceniać atrakcyjność spółki poprzez C/Z?

 

 

Inwestuję na GPW więc znalazłem informację, że średnia dla Polskiej giełdy w ostatnich latach wynosi 15. Poniżej wykres za ostatnie 10 lat wskaźnika C/Z (P/E) dla GPW dla ostatnich 10 lat.

 

Więc tak, założę (przynajmniej na razie) że:

 

Ciekawostka. Ujemne C/Z oznacza że firma traci, a nie zarabia pieniędzy ;O

 

Więc takie przyjmę sobie założenia do analizy spółek.
Jednak nie chcę się opierać na samych liczbach bo mogą się mylić.


C/Z nie odzwierciedla dobrze firm które ponoszą aktualnie inwestycje, jak np. Apator SA, który aktualnie kończy inwestycje, nową fabrykę i jego zysk netto jest ujemny, a wskaźnik C/Z wyskoczył do ponad 20.
Jednak cena akcji jest historycznie bardzo atrakcyjna (wykres za ostatnie 10 lat poniżej) mimo że można się spodziewać jeszcze większych zysków firmy w najbliższych latach. Do tego ich polityka dywidendowa to 70% zysku wypłacane jako dywidendy oraz dywidenda wypłacana 2* do roku.
Więc poza C/Z warto jeszcze się przyjrzeć konkretnej spółce.

 

 

Dlatego, pierwsze co mi przyszło na myśl to porównywanie C/Z spółek np. z tego samego sektora, albo średniej krajowej (jak np. C/Z dla GPW) – wtedy takie porównanie da fajny wgląd czy spółka na naszym rynku jest droga czy tania. To będzie chyba bardziej praktyczne porównanie niż opieranie się na suchych liczbach – gdyż one z czasem mogą się zmieniać (ich zakresy, normy, jakieś standardy etc).

 

 

C/Z lokalne (dla GPW)

 

jak wygląda nasz rynek? Tanio!
Poniżej wykres C/Z dla GPW za ostatni rok. Widać wyraźnie że wyceny lecą w dół/ceny są coraz bardziej atrakcyjne i niedowartościowane w stosunku do zysku spółek.
Więc możemy założyć że to dobry moment do zakupów :)

Weźmy dla przykładu: Neuca SA, C/Z=21, natomiast Asseco Poland SA, C/Z=13.
Więc widzimy że rynek polski jest tani, jednak nasze dywidendowe spółki już niekoniecznie.
Aczkolwiek to też może działać w drugą stronę, możemy mieć hosse, a dalej będą spółki które będą względnie tanie do zakupu.

 

 

C/Z sektorowe

 

Nie mogłem znaleźć wykresu dla sektora, aby dobrze dopasować spółki, w szczególności te mniejsze.
Jednak znalazłem ogólne porównanie do średniej rynkowej. Na stronie www.biznesradar.pl można znaleźć przy każdym wskaźniku porównanie do średniej z sektora, co jest super ułatwieniem :)
Apator SA, jest dużo powyżej średniej dla swojego sektora elektromaszynowego (10,57 tzn. od aktualnego C/Z Apatora 26,24 odjąłem nadwyżkę od średniej sektora 15,67).
Na wykresie widać, że od początku roku Apator oscylował w okolicach C/Z=10 i spadł do 8. Możemy wyciągnąć wniosek że jest tani i warto kupić akcje, jednak w maju wskaźnik C/Z wystrzelił do 26! Wow!
Dlatego musimy stworzyć jakąś formę monitoringu aby wyłapać dlaczego tak się stało – ale to będzie w następnym punkcie :)

 

 

Asseco Poland SA, jest poniżej średniej dla swojego sektora (o 2,19 jednostki niżej), co jest dobrym sygnałem do zakupów. Z wykresu możemy wywnioskować że najlepszy moment do zakupu był na przełomie lutego/marca tego roku, aktualnie wskaźnik trochę odbił.