Kiedy kupować spółki dywidendowe ?

26 czerwca 2022

Najprostszym sposobem przy długoterminowym inwestowaniu jest uśrednianie zakupu i tak jak to robię do tej pory systematyczne oszczędzanie i systematyczne kupowanie akcji wybranych spółek.
Czy to jest dobre czy złe to już każdy osobiście musi sobie na to odpowiedzieć. Jednak ja im więcej się edukuję tym widzę więcej delikatnych usprawnień które mogą jeszcze bardziej poprawić inwestowanie dywidendowe i zwiększyć zyski. Dlatego chciałem stworzyć system, który pomoże mi oceniać kiedy kupić dane akcje,a kiedy się z tym zakupem wstrzymać!
I doszedłem chyba do ciekawej konkluzji po kilku dniach edukacji!
Zapraszam :)

 

 

 

P/E (C/Z, cena/zysk)

 

Współczynnik cena do zysku; gdzie nie spojrzę tam używają jego do oceniania akcji.
Więc postanowiłem się mu przyjrzeć bliżej – co to jest? Jak działa? Co nam mówi? Czy mogę go wykorzystać w swoim portfelu?

 

Ale po kolei.
P/E, czyli C/Z; inaczej cena/zysk, dzielimy cenę jednej akcji przez zysk netto spółki przypadający na jedną akcję. Teoretycznie ma nam pokazać czy dana cena akcji jest droga/tania. Pokazuje nam stopień niedowartościowania lub przewartościowania ceny akcji w stosunku do zysku generowanego przez spółkę,
Można sobie wyobrazić że zamierzamy kupić daną firmę za aktualną cenę akcji i C/Z powie nam po ilu latach zwróci nam się ta inwestycja, podobnie jak wysokość dywidendy w stosunku do ceny akcji mówi nam po ilu latach wypłacania dywidend odzyskamy środki za które kupiliśmy akcje.
Do tego warto zwrócić uwagę że wartość będzie się zmieniała w czasie ze zmianą ceny akcji.
Wygląda na fajny wyznacznik jednak trzeba czasami będzie brać na niego poprawkę, np. w czasach lockdownu firma może mieć zysk marny...
Ok, ale jak oceniać atrakcyjność spółki poprzez C/Z?

 

 

Inwestuję na GPW więc znalazłem informację, że średnia dla Polskiej giełdy w ostatnich latach wynosi 15. Poniżej wykres za ostatnie 10 lat wskaźnika C/Z (P/E) dla GPW dla ostatnich 10 lat.

 

Więc tak, założę (przynajmniej na razie) że:

 

Ciekawostka. Ujemne C/Z oznacza że firma traci, a nie zarabia pieniędzy ;O

 

Więc takie przyjmę sobie założenia do analizy spółek.
Jednak nie chcę się opierać na samych liczbach bo mogą się mylić.


C/Z nie odzwierciedla dobrze firm które ponoszą aktualnie inwestycje, jak np. Apator SA, który aktualnie kończy inwestycje, nową fabrykę i jego zysk netto jest ujemny, a wskaźnik C/Z wyskoczył do ponad 20.
Jednak cena akcji jest historycznie bardzo atrakcyjna (wykres za ostatnie 10 lat poniżej) mimo że można się spodziewać jeszcze większych zysków firmy w najbliższych latach. Do tego ich polityka dywidendowa to 70% zysku wypłacane jako dywidendy oraz dywidenda wypłacana 2* do roku.
Więc poza C/Z warto jeszcze się przyjrzeć konkretnej spółce.

 

 

Dlatego, pierwsze co mi przyszło na myśl to porównywanie C/Z spółek np. z tego samego sektora, albo średniej krajowej (jak np. C/Z dla GPW) – wtedy takie porównanie da fajny wgląd czy spółka na naszym rynku jest droga czy tania. To będzie chyba bardziej praktyczne porównanie niż opieranie się na suchych liczbach – gdyż one z czasem mogą się zmieniać (ich zakresy, normy, jakieś standardy etc).

 

 

C/Z lokalne (dla GPW)

 

jak wygląda nasz rynek? Tanio!
Poniżej wykres C/Z dla GPW za ostatni rok. Widać wyraźnie że wyceny lecą w dół/ceny są coraz bardziej atrakcyjne i niedowartościowane w stosunku do zysku spółek.
Więc możemy założyć że to dobry moment do zakupów :)

Weźmy dla przykładu: Neuca SA, C/Z=21, natomiast Asseco Poland SA, C/Z=13.
Więc widzimy że rynek polski jest tani, jednak nasze dywidendowe spółki już niekoniecznie.
Aczkolwiek to też może działać w drugą stronę, możemy mieć hosse, a dalej będą spółki które będą względnie tanie do zakupu.

 

 

C/Z sektorowe

 

Nie mogłem znaleźć wykresu dla sektora, aby dobrze dopasować spółki, w szczególności te mniejsze.
Jednak znalazłem ogólne porównanie do średniej rynkowej. Na stronie www.biznesradar.pl można znaleźć przy każdym wskaźniku porównanie do średniej z sektora, co jest super ułatwieniem :)
Apator SA, jest dużo powyżej średniej dla swojego sektora elektromaszynowego (10,57 tzn. od aktualnego C/Z Apatora 26,24 odjąłem nadwyżkę od średniej sektora 15,67).
Na wykresie widać, że od początku roku Apator oscylował w okolicach C/Z=10 i spadł do 8. Możemy wyciągnąć wniosek że jest tani i warto kupić akcje, jednak w maju wskaźnik C/Z wystrzelił do 26! Wow!
Dlatego musimy stworzyć jakąś formę monitoringu aby wyłapać dlaczego tak się stało – ale to będzie w następnym punkcie :)

 

 

Asseco Poland SA, jest poniżej średniej dla swojego sektora (o 2,19 jednostki niżej), co jest dobrym sygnałem do zakupów. Z wykresu możemy wywnioskować że najlepszy moment do zakupu był na przełomie lutego/marca tego roku, aktualnie wskaźnik trochę odbił.

 

 

 

 

Aktualności spółki

 

Teraz chciałbym się przyjrzeć czy coś ostatnio znaczącego wydarzyło się w spółce co mogło wpłynąć na jej wyceny. Skorzystałem z wiadomości na stronie investing.com.

Apator SA.- spółka skupiła pakiet własnych akcji, nie są to duże ilości. Czyżby chcieli skorzystać na niskiej cenie i odzyskać trochę własnych akcji?
Jeśli tak to ciekawy ruch :)

- ważniejszą informacją jest, że spółka ogłosiła stratę netto w pierwszym kwartale roku co mogło wystraszyć inwestorów oraz tłumaczy wybicie wskaźnika C/Z!
Jednak jak dla mnie ważniejszą informacją jest że ta strata jest podyktowana kończeniem inwestycji – nowej fabryki pod Poznaniem. Więc w długim terminie oczekuję pozytywnego wzrostu zysku firmy co jeszcze bardziej mnie zachęca osobiście do tej spółki :)

- firma będzie renegocjować aktualne umowy;- jeszcze ciekawą informację znalazłem odnoście ograniczenia przez spółkę pieniędzy na inwestycje o ok 20mln zł (ok 20%!), to dużo, jednak patrząc na obecną sytuację na świecie może to bardziej zachowawcza decyzja.
I dobra informacja dla mnie firma planuje wypłacić finalną dywidendę (zaliczka była na początku roku i się niestety nie załapałem).

Kilka informacji trochę pokazało co się w firmie dzieje oraz wyjaśniło nam wartość wskaźnika C/Z.
Nie będę już analizował Asseco Poland SA, zrobię to w osobnym artykule.
Plan jest taki aby stworzyć jakiś system do analizowania spółek,a potem będę chciał przeanalizować nim każdą spółkę w moim portfelu.

 

Monitorowanie spółek: C/Z

 

Jak będę używał wskaźnika C/Z? Prosto! :)

1) sprawdzenie aktualnego wskaźnika C/Z dla spółki + wykres historyczny/porównanie jak się sprawuje na tle naszych wymagań.
Tu jest prosto, albo wpada nasze wymagania albo nie.

 

 

2) sprawdzenie aktualnego wskaźnika C/Z lokalne (dla GPW) + wykres historyczny

porównanie jak spółka wygląda na tle naszego lokalnego rynku. Jeżeli nasz współczynnik jest niższy niż średnia to są duże szanse że akcje z jakiegoś powodu są niedowartościowane. Dla dobra dyskusji załóżmy że wszystko z solidnymi fundamentami co jest o 25%+ (wartość C/Z) niższe od średniej lokalnej to okazja.

 

3) sprawdzenie aktualnego wskaźnika C/Z sektorowe

porównanie jak spółka wygląda na tle swojego sektora. Tak samo jak wyżej, jeżeli nasz wskaźnik spółki jest niższy od średniej sektora to czas na zakupy?
Możemy założyć jak w poprzednim przypadku że 25% i więcej różnicy od średniej w dół to jest niedowartościowana cena akcji danej spółki.

 

4) sprawdzenie aktualności spółki, czyli co się dzieje w naszej inwestycji.

Dla mnie osobiście to chyba najważniejsza część tej analizy nie tylko pod C/Z ale pod monitoring spółki. Monitorowanie co się dzieje w spółce będzie prawdopodobnie podstawą moich obserwacji.

Możliwe że na to znajdzie się osobne miejsce jednak na razie zostaje to tutaj jako część analizy pod wskaźnik C/Z.

 

Więc podsumowując, trochę się dowiedzieliśmy o wskaźniku C/Z.  Znaleźliśmy dla niego praktyczne zastosowanie i stworzyliśmy mały system do używania go przy monitorowaniu spółek. To już jest pierwszy krok który pozwoli nam ocenić czy cena akcji jest tania czy droga. Na pewno w tym roku nie zmienię strategii i dalej będę dokupować akcje transzami po 1000zł aż do zrealizowania pierwszego celu jednak pomału skłaniam się w stronę zbierania gotówki i kupowania rzadziej, ale po bardziej okazyjnej cenie. Coś na zasadzie im drożej, tym za bardziej ograniczam transze co miesięcznych zakupów. Wcześniej nie miałem pojęcia jak oceniać czy analizować spółki więc uśrednianie i systematyczne kupowanie co miesiąc jak najbardziej pewnie dało by radę. Jednak im więcej się dowiaduję tym widzę bardziej efektywne sposoby inwestowania. Ale idea zostaje ta sama – chcę posiadać akcje firm które wypłacają co roku dywidendy aby w przyszłości móc z tych dywidend korzystać.
Taka alternatywa do kupowania nieruchomości na wynajem :)

Jeszcze stworzę pod to jakąś tabelkę na dniach to ją podrzucę w jakiejś szybkiej notce :)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To miałbym pierwszy artykuł o wskaźnikach do monitorowania, kiedy lepiej kupować akcje danej spółki, a kiedy się wstrzymać. Nawet nieźle to wyszło i fajnie wygląda. Już się brałem za następne artykuły o kolejnych wskaźnikach!

I szczerze ....

 

Jest mnóstwo różnych wskaźników. Ludzie to naprawdę wszystko śledzą :O?
Trochę o nich poczytałem i wiecie co, wolę upraszać rzeczy, a nie komplikować!
Po tygodniu spędzonym na szukaniu informacji o różnych wskaźnikach i ambitnym planie określenia jakiegoś systemu, kiedy kupić akcje danej spółki, a kiedy się wstrzymać – stwierdzam że łatwiej kupować systematycznie i uśredniać!
Nie wiem może jestem ignorantem, albo musiałbym się wiele nauczyć, jednak chcę aby inwestowanie było dla mnie przyjemne, a sama próba ogarnięcia tego wszystkiego mnie przytłoczyła, a co dopiero jakbym miał to monitorować ;O
Oczywiście wyciągnąłem jakieś lekcje z tego zainwestowanego czasu :)

- będę dokupował systematycznie akcje co miesiąc,
- będę patrzył na wykres z ostatnich 6-12 miesięcy i szukał dołka i ustawiał zlecenie za kwotę X, chyba że będzie aktualnie cena niżej niż średnia za ostatnie kilka miesięcy wtedy będę od razu kupował. I w sumie na tym chyba zacznę opierać swoje następne zakupy
– będę patrzył w jakiej sytuacji są spółki i jeżeli są już delikatne przeceny – będę je w pierwszej kolejności kupował,
- następna bardzo ważna rzecz to okresy hossy, jak już wspomniałem nie będę się bawił we wróżenie z liczb kiedy mamy hossy/bessy, jednak kiedy będę widział że akcje są coraz droższe i droższe (posłużę się wskaźnikiem C/Z do takiego określenia założeń) to zmniejszę ilość kupowanych akcji co miesiąc i będę zwiększał pozycję gotówkową, aby kupić więcej akcji przy ewentualnych korektach/ bessach – to takie już moje długoterminowe plany, musiałem je przemyśleć bo mnie bardzo męczył te temat :)
- wiem jakie spółki chcę kupować – określiłem je w poprzedni artykule (Jakie kupować spółki do dywidendowego portfela?) i to będą dalej moje podstawowe kryteria dla spółek dywidendowych.

Zostaje jeszcze jedna rzecz, gdzie już planuję normalnie użyć liczb do analizy – jak analizować spółki, które posiadam w portfelu. Chcemy wiedzieć czy firmy sobie dobrze radzą, co się w nich dzieje.
Dodatkowo co roku mogą pojawiać się firmy, które spełniają nasze wymagania odnośnie spółek dywidendowych i chciałbym wiedzieć czy ich fundamenty/sytuacja jest na tyle stabilna/albo dobra żeby je wprowadzić do portfela :)

 

No to by było na razie tyle z mojej kariery przy analizie „kiedy kupować spółki” :)
Na dzień dzisiejszy nie chcę się bawić w jakieś zawiłe monitorowanie, może kiedyś zmienię zdanie.

Za 2-3 lata będziemy widzieć jak to się sprawdza w praktyce :)

ps. C/Z jak już wspomniałem jakoś wykorzystam, powstanie jakaś tabelka, oraz zauważyłem że C/WK się dosyć pokrywa i może być fajnym uzupełnieniem C/Z - możliwe że nad tym też popracuję
(ten ps jest dopisany przed publikacji artykułu kilka dni po skończeniu go, gdzie miałem trochę spokoju i czasu na przemyślenie tego)

 

 

Co sądzicie o wskaźniku C/Z?
Czy uważacie że bardzo upraszczam inwestowanie?
A może mam jeszcze wiele do nauki :)?
Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniem :)

 

Pozdrawiam :)

 

 

Pierwszy cel jaki sobie wyznaczyłem: Dywidendowy projekt: Cel 1

Spółki które wybrałem do swojego portfela: Spółki do Dywidendowego Portfolio

Najnowsza aktualizacja portfela: Aktualizacja Portfela, Maj 2022

 

 

Kontakt

www.facebook.com/inwestordywidendowy

Można się ze mną skontaktować pod e-mailem: tomek@inwestordywidendowy.pl