Jeżeli zastanawiasz się na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy, to dobrze trafiłeś.
Dzisiaj zerkniemy na kilka podstawowych wskaźników, na co zwracać uwagę oraz dlaczego właśnie na to.
Ten artykuł powinien nam trochę rozjaśnić sprawę i wyznaczyć kierunek dalszej przygody!
Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy
Ten artykuł jest jednym z całej serii artykułów o inwestowaniu w spółki wypłacające wysokie dywidendy.
Cała seria składa się z poniższych artykułów – zapraszam do zapoznania się z resztą 🙂
Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy
Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy
Czy warto stawiać na wysoką dywidendę ?
Dla kogo inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy ma sens ?
Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?
Kiedy kupować akcje, które wypłacają wysokie dywidendy ?
Na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy ?
Wskaźniki mające wpływ na otrzymywaną dywidendę.
Jakie spółki z GPW wypłacają wysokie dywidendy ?
Jak monitorować spółki wypłacające wysokie dywidendy ?
Jak reinwestować wysokie dywidendy ?
Kiedy sprzedać akcje spółek wypłacających wysokie dywidendy ?
Wysokie podatki od wysokich dywidend
Czy inwestowanie w wysokie dywidendy jest skuteczne ?
Na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy ?
„Tu nie chodzi o to jak dużo pieniędzy możesz zrobić, ale ile pieniędzy możesz zachować, jak ciężko dla Ciebie pracują i jak wiele pokoleń je zatrzyma.”
Robert Kiyosaki
Do analizy spółek stworzono wiele wskaźników, które mają na celu pomóc w analizowaniu i porównywaniu różnych akcji.
Prawdopodobnie ilu ludzi, tyle różnych kombinacji i wariacji wskaźników można by stworzyć i ich używać.
Jednak jeżeli chodzi o inwestowanie dywidendowe, to pierwszym miejscem w jakie się udamy jest zbiór wskaźników bazujących na wypłacanej dywidendzie, w końcu przy inwestowaniu w wysokie dywidendy naszym głównym celem jest dywidenda sama w sobie oraz jej wysokość.
Sam fakt tego, że spółka wypłaca dywidendę będzie chyba elementem na który nie można przymykać oka w naszym przypadku, do tego długa historia wypłacania dywidend gwarantuje nam pewną stabilność, a stopa wypłaty dywidendy jest naszym buforem bezpieczeństwa.
Oraz oczywiście nie możemy zapomnieć o stopie dywidendy, w końcu dobierając spółki wypłacające wysokie dywidendy to właśnie minimalna stopa dywidendy na poziomie powiedzmy 8-10% będzie jednym z głównych kryteriów wyboru tej, a nie innej inwestycji.
Ale zaraz po kolei przyjrzymy się każdemu z tych elementów 🙂
Co nam mówią dywidendy ?
Skoro już zdecydowaliśmy się na inwestowanie w akcje spółek, które wypłacają wysokie dywidendy to zacznijmy może od tego co w ogóle dla nas znaczy, że spółka wypłaca dywidendy, wypłaca je nieprzerwanie od kilku lat i jak to się przekłada na zwrot z inwestycji.
Sam fakt wypłacania dywidend przez daną firmę oznacza zdecydowanie, że ta firma zarabia!
Tak, wiem to może brzmieć śmiesznie, ale dzisiaj wiele firm przepala środki, aby utrzymać się na powierzchni, nie bez powodu potocznie mówi się, że dopiero “jak przyjdzie kryzys, to widać kto pływał bez majtek”.
Dywidendy nie biorą się z powietrza, to są zarobione przez firmę pieniądze w poprzednim roku rozliczeniowym.
Firma zarabia – ma z czego wypłacać dywidendy.
Jak to mówią “z pustego to i Salomon nie naleje”.
Jeżeli firma chce wypłacić za rok wyższą dywidendę to musi albo zarabiać więcej, albo przeznaczyć większą część zysków na dywidendę – ale jedyną drogą na długoterminowe i systematyczne wpłacanie i jej podnoszenie jest to, aby firma się rozwijała i zarabiała coraz więcej.
Co określam jako akcje wzrostowe ?
Wbrew często powtarzanej opinie wypłacanie dywidendy nie oznacza, że firma nie wie co robić z zarobionymi pieniędzmi i zamiast je reinwestować to dzieli się nimi z inwestorami.
Wiele firm wypłaca 10%-20% wygenerowanych zysków, a resztę reinwestuje.
Dla mnie osobiście wzrostowa firma to taka, która dzieli się dywidendą z inwestorem oraz podnosi tą dywidendę z roku na rok o minimum 10%, a jest to wynikiem tego, że tak dobrze się rozwija.
Pewną wadą spółek wzrostowy jest często to, że na początku wypłacają nam niską dywidendę, stopa dywidendy dla takich spółek bardzo często oscyluje w okolicach 1-2%.
Jednak z drugiej strony niska stopa wypłaty dywidendy sprawia, że dywidenda jest bardzo bezpieczna, szczególnie w gorszych okresach dla gospodarki i naszej firmy.
Spółki wypłacające wysokie dywidendy
Spółki wypłacające wysokie dywidendy cechują się tym, że ich stopa wypłaty dywidendy jest zdecydowanie wyższa, niż spółek wypłacających niskie ale mocno rosnące dywidendy.
Wypłaty 70% zysku i więcej dla takich spółek jest normalne.
Bardzo często takie spółki oscylują na granicy 90% swoich zysków, co sprawia, że ewentualne problemy firmy mogą się przełożyć na obcięcie dywidendy – tak było np. w przypadku Dom Development po ostatnim kryzysie finansowym w 2009 roku.
Jakie są wskaźniki dywidendowe ?
Historia wypłat dywidendy, stopa dywidendy oraz stopa wypłaty dywidendy to tylko niektóre ze wskaźników dywidendowych, które możemy używać do analizowania naszej spółki pod kątem inwestowania dywidendowego.
Każda strategia będzie specyficzna i na inne czynniki będziemy zwracali większą uwagę, dlatego przyjrzymy się na jakie wskaźniki musimy zwracać uwagę przy inwestowaniu w spółki wypłacające dywidendy – i zaczniemy właśnie od tych związanych z dywidendami.
Historia wypłat dywidendy
Na początku warto zacząć z zaznajomieniem się czy spółka, która nas interesuje zbudowała sobie solidną historię wypłacania dywidend.
Da nam to względne bezpieczeństwo, że bez powodu spółka nie zmieni z dnia na dzień raz obranej drogi.
Jeżeli firma zbudowała sobie kilkuletnią historię wypłacania dywidendy to na pewno będzie chciała ją utrzymać, a ewentualne odejścia od tej strategii będą spowodowane ewentualnymi większymi problemami, które firma może napotkać.
Skoro już zaczęliśmy od naszej spółki deweloperskiej (Dom Development SA) to zerknijmy sobie na jej historię wypłacania dywidend – swoją drogą jest to fajna spółka do portfela wysokich dywidend.
18 lat wypłacania nieprzerwanie dywidendy, w tym 11 lat podnoszenia dywidendy (w 2023 roku ją utrzymali na tym samym poziomie co w 2022).
Najczęściej w przypadku spółek wypłacających wysokie dywidendy będziemy się właśnie zwracali w stronę długiej historii wypłacania dywidend.
Wysokie dywidendy wymagają dużego nakładu kapitału, często pochłaniają większą część zysku spółki, dlatego warto skierować swój wzrok na te spółki, które już udowodniły, że potrafią utrzymać tempo i systematycznie wypłacać wysoką dywidendę.
Polityka dywidendowa spółki
Dodatkowo spółka deklaruje na swojej stronie w zakładce relacje inwestorskie, że zamierze co roku dzielić się zyskiem z inwestorami w formie dywidendy i mają zamiar podnosić wypłacaną dywidendy – o ile sytuacja ekonomiczna spółki na to będzie pozwalała.
Taka deklaracja na pewno to jest dodatkowy znak dla inwestorów, że jest to atrakcyjna spółka dywidendowa.
Z drugiej strony, możemy znaleźć spółki, które nie mają jeszcze zbudowanej bogatej historii wypłacania dywidend, ale bardzo mocno ją deklarują i mają opublikowaną swoją politykę dywidendową na swojej stronie.
Spółka, która zadeklaruje, że będzie wypłacała powiedzmy 60% zysku w formie dywidendy może być również ciekawą alternatywą o ile będzie się rozwijała i zwiększała zyski – co się przełoży na atrakcyjne i rosnące dywidendy.
Stopa dywidendy
Stopa dywidendy jest kolejnym ważnym dla nas wskaźnikiem, szczególnie jeżeli interesuje nas inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy.
To właśnie stopa dywidendy będzie określała czy dana spółka spełnia nasze wymagania czy nie.
W wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy będziemy się pewnie kierowali tym, aby stopa dywidendy do aktualnej ceny akcji spółki wynosiła przynajmniej 8%, a idealnie 10%.
Jeżeli dzisiaj jedna akcja spółki kosztuje 100 PLN, a spółka w zeszłym roku wypłaciła 10 PLN dywidendy na akcję i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie tak samo (załóżmy, że spółka co roku wypłaca taką samą wartość dywidendy), to przy naszym zakupie akcji po 100 PLN, nasza stopa dywidendy będzie wynosiła 10% – brawo My!
Jeżeli interesuje nas budowanie portfela spółek wypłacających wysokie dywidendy to będzie prawdopodobnie dobrze zrobić sobie listę takich spółek, które od przynajmniej kilku lat wypłacają wysoką dywidendę oraz których stopa dywidendy wynosi oczekiwane 8-10%.
I dzisiejsza stopa dywidendy spółki nie musi być na oczekiwanym przez nas poziomie, jednak kiedy mamy taką listę przed sobą i znajduje się na niej kilka spółek, to spokojnie możemy założyć, że co miesiąc znajdzie się chociaż 1-2 spółki, których akcje możemy kupić, a ich aktualna cena jest na tyle atrakcyjna, że stopa dywidendy wynosi 8-10%.
Szybkie wpisanie w google zapytania o spółki wypłacające wysokie dywidendy wyrzuca nam między innymi artykuł na strefie inwestorów : wysokie dywidendy.
Od razu możemy zauważyć, że na liście są spółki, które wypłacić miały w 2023 roku dywidendę na poziomie minimum 8%, oraz są na niej 4 spółki które od kilku lat systematycznie dzielą się z inwestorami swoim zyskiem.
Oczywiście na podstawie samej stopy dywidendy nie możemy podejmować decyzji o zakupie, jednak jest to dobry punkt wyjścia do dalszej analizy.
W końcu jeżeli zależy nam na wysokich dywidendach, to szukamy spółek, które spełniają to podstawowe wymaganie.
Stopa wypłaty dywidendy
Jeszcze jednym ważnym elementem na który będziemy zwracali uwagę jest stopa wypłaty dywidendy.
Jest to szczególnie ważne przy inwestowaniu w spółki wypłacające wysokie dywidendy, ponieważ jest to dla nas praktyczny margines bezpieczeństwa zapewniający, że spółka będzie mogła kontynuować wypłacanie wysokich dywidend w przyszłości.
Można powiedzieć, że im wyższa stopa wypłaty dywidendy tym trzeba mocniej monitorować spółkę i patrzeć jak sobie na rynku radzi.
Jeżeli będziemy mieli spółkę której stopa wypłaty dywidendy to 100%, czyli wypłaca w formie dywidendy 100% swojego zysku, to każde najmniejsze potknięcie, kryzys gospodarczy czy jakakolwiek inna sytuacja może wpłynąć na zmniejszenie zysków spółki co się przełoży bezpośrednio na zmniejszenie wypłacanej dywidendy.
Czyli możemy dzisiaj kupić akcje spółki, która wypłaci nam 10% dywidendy, jednak ze względu na mniejszy zysk w tym roku, za rok ta sama spółka będzie zmuszona wypłacić nam mniejszą dywidendę,np. może obciąć wartość dywidendy o połowę co sprawi, że nasza dywidenda wyniesie tylko 5%.
Natomiast jeżeli kupimy akcje spółki, która wypłaca powiedzmy 50% swojego zysku w formie dywidendy to reszta zysku, poza tym że pewnie będzie reinwestowana (oby skutecznie) to jeszcze będzie takim buforem i naszym zabezpieczeniem w gorszych okresach.
Nic w końcu nie stoi na przeszkodzie, aby w gorszych latach, które prędzej czy później nadejdą wypłacić w formie dywidendy 70% zysków po to, aby utrzymać wypłacaną dywidendę, a następnie jak wróci dobra koniunktura wrócić do wypłacania 50% zysku w formie dywidendy.
Co ciekawe z ostatnich analiz naukowych, które na blogu przytaczałem wychodzi na to, że im niższa stopa wypłaty dywidendy (im mniejszy procent zysku firma wypłaca w formie dywidendy) i tym wyższa stopa dywidendy (czyli w praktyce im taniej kupimy akcje) tym lepszy zwrot w długim terminie generuje nasza inwestycja.
Jakie są strategie wypłacania dywidend ?
Jeżeli chodzi o podejście do wypłacania dywidendy możemy podzielić spółki na dwie grupy.
Podejście klasyczne, czyli wypłacanie stałej stopy wypłaty dywidendy (która co roku jest taka sama) oraz podejście współczesne, czyli wypłacanie stałej, a często rosnącej wartości dywidendy (w tym przypadku stopa wypłaty dywidendy zmienia się z roku na rok).
Pierwsza grupa, klasyczna, skupia się na wypłacania konkretnej wartości zysków w formie dywidendy – czyli co roku spółka będzie wypłacała powiedzmy 60% zysku w formie dywidendy.
W takim przypadku wartość otrzymywanej przez nas dywidendy będzie bardzo mocno zależna od zysków jakie generuje nasze spółka.
Jeżeli firma będzie zarabiała więcej to oczywiście będziemy otrzymywali większą wartość w formie dywidendy, jednak w gorszych latach, kiedy spółka będzie zarabiała mniej, nasza otrzymywana dywidenda będzie niższa.
Druga grupa, nowoczesna, bardziej stawia na stabilność, czyli spółki starają się wypłacać stałą wartość dywidendy z roku na rok, a wiele spółek stara się tą wartość z roku na rok podnosić.
W tych przypadkach stopa wypłaty dywidendy będzie często niższa, a to dlatego, że spółka pilnuje sama buforu, który pozwoli im wypłacać dalej taką samą albo rosnącą dywidendę w gorszych okresach, kiedy firma generuje mniej zysku.
Takie podejście poza stabilnością ma jeszcze jedną zaletą – śledząc stopę wypłaty dywidendy oraz jak się zachowują zyski spółki możemy zawczasu wiedzieć jeżeli coś złego dzieje się w spółce.
Jeżeli spółka drugi rok pod rząd wypłaca 100% wartości zysku w formie dywidendy, albo nawet ponad 100%, to utrzymanie takiej dywidendy na dłuższą metę może być niemożliwe, a my możemy wcześniej przenieść środki do innego wehikułu.
Na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy ?
Z punktu widzenia dywidend podstawowymi wskaźnikami na które będziemy zwracali uwagę są:
- historia wypłacania dywidend, im dłuższa tym lepiej.
W praktyce dla nas to oznacza, że spółka jest nastawiona na dzielenie się z inwestorami zyskiem, w końcu na tym nam zależy, a także już potwierdziła to swoimi czynami. - stopa dywidendy, która jest ważną zmienna w celowaniu w wysokie dywidendy.
Zdecydowanie chcielibyśmy, aby wynosiła przynajmniej te 8-10%, oczywiście z tym się wiążą dodatkowe ryzyka i dlatego tak ważne jest, aby spółka miała zbudowaną długą historię wypłacania dywidend. - stopa wypłaty dywidendy, czyli tak naprawdę nasz bufor bezpieczeństwa.
Zdecydowanie im mniejsza stopa wypłaty dywidendy tym lepiej, daje nam to dodatkowe bezpieczeństwo dla naszej dywidendy w przypadku gorszej koniunktury, a także zostają w spółce środki na dalszy rozwój.
Tak naprawdę zerknięcie na te wskaźniki dywidendowe jest pierwszym krokiem jaki musimy wykonać przy analizie i wyborze spółek, jednak tak się składa że same te podstawowe wskaźniki sprawią, że na naszej liście zostanie już mało spółek w które będziemy się bardziej zagłębiać.
Również z tego powodu (małej ilości spółek na GPW, które spełnią podstawowe wymagania dla spółek wypłacających wysokie dywidendy) wspominałem, abyśmy zrobili sobie listę spółek, które historycznie wypłacały te 8-10% dywidendy, ponieważ dzisiaj mogą ich akcje być drogie i stopa dywidendy niska, jednak za 1-2 lata to właśnie te spółki mogą być naszymi nowymi inwestycjami.
Dodatkowo warto poszerzyć nasze horyzonty o zagraniczne rynki, to zdecydowanie nie dość że zagwarantuje nam dywersyfikację na walutę obcą jak również dywersyfikację geograficzną.
Nasza lista ewentualnych spółek, które będziemy brali pod uwagę zdecydowanie będzie się powiększała z każdym rynkiem jaki dołożymy do naszej listy, a dzisiaj inwestowanie na całym świecie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, więc czemu by z tego nie skorzystać ?
Na świecie jest 8 000 000 milionów (miliardów, jednak chciałem sprowadzić te liczby do jednej jednostki) ludzi, a w Polsce 37 milionów ludzi – te pozostałe 7 963 000 milionów ludzi też obsługują jakieś firmy i dostarczają im produkty i usługi 🙂
W kolejnym artykule przyjrzymy się jeszcze innym wskaźnikom, ale już niezwiązanym z dywidendami, lecz mającymi na nie bardzo duży wpływ.!
Pozdrawiam,
#DywInw
Posiadacie swoją listę spółek, których akcje systematycznie nabywacie ?
Czy może co jakiś czas skanujecie rynek w poszukiwaniu nowych narybków ?
Zapraszam do dyskusji w komentarzach 🙂
Na świecie jest 8 miliardów ludzi, nie „bilionów”… 😉
no rzeczywiście jeszcze trochę brakuje do tych bilionów hehe 😀
Już poprawiłem błąd i przy okazji poprawiłem to odejmowanie bo też był błąd 🙂