Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podsumowanie 2022 roku
i plany na 2023 rok !

04 stycznia 2023

 

2022 rok już za nami, czas na nowy rok i nowe możliwości!
Dawno nie wyznaczałem sobie jakiś konkretnych celów, ale teraz skorzystam z tego, że prowadzę blog - podsumuję mijający rok, wyznaczę sobie cele na nowy i je zrealizuję !
Przynajmniej takie są plany :)

 

Cel inwestowania

 

21 Kwietnia 2022 roku, wykonałem pierwszą swoją transakcję.
Kupiłem 54 akcji spółki Apator SA za 18,80 zł za sztukę.

 

 

Z tą transakcją rozpoczęła się moja droga inwestowania dywidendowego oraz mojego blogowania.

Na początku to był luźny pomysł, idea.
Stwierdziłem, że chcę zobaczyć jak to działa, spróbować na własnej skórze jak się będę z tym czuł. Nie miałem jakiś ogromnych planów, wielkich kwot do zainwestowania czy wieloletniego doświadczenia.
To był totalnie prowadzony od zera, eksperyment :)
 

Szybko doszedłem do wniosku, że fajnie będzie sobie wyznaczyć jakiś cel.
36 tys zł do zaoszczędzenia i do zainwestowania w 9 spółek dywidendowych z GPW – to był mój cel do końca 2022 roku.
Chciałem to zrobić, zebrać trochę dywidend i zobaczyć jak się będę z tym czuł.

I co ?
Czuję się świetnie i dopiero nabieram ochoty na inwestowanie dywidendowe :)

Po zdobyciu pewnej ilości wiedzy i poukładaniu sobie wszystkiego w głowie stworzyłem pewną wizję, która może być dosyć atrakcyjna, szczególnie w długim terminie.!
 

Z osiągnięciem swojego pierwszego celu nie miałem większych problemów.
Oczywiście po drodze były pewne zawirowania, jak wykup Grupy Żywiec przez Heinekena, czy poprzewracanie mojego pierwotnego doboru spółek – z czasem i nową wiedzą stworzyłem nową koncepcję swojego portfela.
Ale zdecydowanie mogę stwierdzić, że cel 1 został zrealizowany i to nawet z górką!
W końcu udało mi się kupić dodatkowe akcje, za wygenerowane w tym roku dywidendy.
 

 

No więc, co dalej?

Już wiem, że chcą coś konkretnego zbudować, jeżeli chodzi o portfel dywidendowy.
Moim celem na najbliższe lata będzie takie rozbudowanie portfela, aby z samych dywidend otrzymywać 12 tys zł rocznie. (w 2022 otrzymałem ok 1 tys zł)

Dodatkowo wszystkie spółki wpadające do portfela będą spółkami, które zwiększają wartość dywidendy wypłacanej co roku o średnio 10%.

 

 

Ile będę potrzebował do tego gotówki ?

Nie wiem dokładnie ile, ale na pewno dużo.
Nie nastawiam się na konkretną kwotę. Po prostu będę oszczędzał i inwestował, a z czasem i wzrostem wartości wypłacanych dywidend w końcu dotrę do celu :)

 

Jak już nie raz wspominałem, moim celem jest generowanie z dywidend jakiegoś konkretnego dochodu pasywnego, który poryje jakąś część kosztów moje życia.
Myślę, że 1 tys zł miesięcznie to jest już fajna kwota, aby pokryć jakieś konkretne wydatki.
Natomiast wzrost dywidend ma mi zapewnić ochronę przed inflacją oraz systematyczne rozrastanie się portfela – zakładam, że średnioroczna inflacja za kilak lat będzie dużo niższa niż 10% rocznie, a to spowoduje że moje dywidendy, będą zwiększać moją siłę nabywczą.

 

Oszczędności

 

W 2022 roku bez problemu byłem w stanie oszczędzać i inwestować po 3000 zł miesięcznie.
Dość często te wpłaty wynosiły więcej.
Z trochę filozoficznych i obliczeniowych artykułów na temat procentu składanego i drogi do miliona, wyciągnąłem mocne przekonanie, że ważniejsze jest to ile jesteś w stanie generować gotówki na inwestycje, aniżeli wykręcać magiczne, duże stopy zwrotu z inwestycji.

Będę się starał zwiększać swoje oszczędności o 10% rocznie.
Dlatego w 2023 roku będę przeznaczał na inwestycje dywidendowe 3300 zł, z czego 400 GBP będzie szło na część portfela w UK, a 1300 zł na polskie spółki dywidendowe.
W praktyce wyjdzie to prawdopodobnie trochę powyżej 3300 zł, w zależności od kursu funta.

Dodatkowo jeżeli chodzi o tą kwestię to w 2023 roku skupię się, aby tak poukładać sobie zarobki, żebym bez problemu mógł zwiększyć swoje oszczędności o kolejne 10% od 2024 roku.
Ale tym zapewne będę was na bieżąco informował :)

 

 

Inwestycje

 

Nie będę się zamykał tylko na polską giełdę, już zaczynam kupować akcje spółek dywidendowych z UK i kwestią czasu jest, kiedy zacznę rozglądać się za nowymi rynkami – szczególnie USA.
Poza większym wyborem spółek, zapewni mi to też dywersyfikację geograficzną i walutową.

Docelowe spółki do portfela to spółki, które od lat wypłacają dywidendę i jest ona rosnąca średnio o 10% rocznie.
Stopa dywidendy jest na dalszym stopniu i nie będzie tutaj głównym wyznacznikiem.
Może w przyszłości coś się zmieni, jednak na dzień dzisiejszy nie skupiam się na niej – liczą się dla mnie konkretne liczby, albo inaczej wartości dywidend.

 

Jeżeli chodzi o selekcję spółek, to z:

GPW swoje pozycje w portfelu będą powiększać:

Asseco BS SA
prawdopodobnie Dom Development SA (w zależności od ich wyników finansowych),
Grupa Kęty SA,
Neuca SA,
Unibep SA,

natomiast z LSE będę kupował akcje:

Cranswick
DCCDechra Pharmaceuticals
Diploma
Hikma Pharmaceuticals
London Stock Exchange Group
Safestore Holding
Spirax-Sarco Engineering

Przynajmniej taki jest plan, a jak wyjdzie jego realizacja, zobaczymy :)

 

Dlaczego tak zaznaczam, że zobaczymy ?

Coraz bardziej nastawiam się na inwestowanie na wielu rynkach, początkowo chciałem tworzyć takie kule śnieżne, jedna w PLN, druga GBP, trzecia USD, jednak ze względu na moją strategię lepiej mi chyba będzie spojrzeć od razu na cały świat i powybierać najlepsze spółki z różnych zakątków, aniżeli na siłę szukać jakiś spółek w danym kraju, aby tylko mieć tam ileś pozycji.

Dodatkowo coraz bardziej zastanawiam się nad ustaleniem sobie minimalnej stopy dywidendy, ponieważ początkowy wzrost od 1% (przy wzroście dywidendy minimum 10% rocznie) z groszem zajmie kilka lat zanim te zwroty nabiorą rozpędu – takie np. minimum 3% stopy dywidendy eliminowało by na starcie połowę spółek z portfela w UK.

Moja strategia i podejście może jeszcze trochę ewoluować, co prawda uważam, że jestem bliżej końca zmian niż dalej, ale jest jeszcze kilka kwestii, które mogą wpłynąć na zmianę portfela.
Jednak liczę, że w 2023 roku wyklaruje się moja strategia i już później zostanie mi skupienie się na zdobywaniu kapitału, który będę mógł przeznaczyć na inwestowanie.

 

 

Rozwój bloga

 

Dokładnie 20 Kwietnia 2022 roku został opublikowany pierwszy artykuł, w sumie taki krótki wpis – opisujący w skrócie mój cel jaki sobie stawiłem na 2022 rok.

Blog w formie w jakiej znajduje się dzisiaj, nie był w planach kiedy zaczynałem pisać.
Zrodził się z luźnego pomysłu, że skoro i tak już chcę inwestować w spółki dywidendowe to może stworzę coś na wzór bloga i będę relacjonował swoją drogę.
Kiedyś śledziłem podobny blog, jak ktoś relacjonował swoją historię inwestowania i to uwielbiałem, szczególnie podsumowania miesiąca!

Co prawda minęło dopiero kilka miesięcy, ale blog już zdążył zmienić swoją formę kilka razy ;o

Najpierw to były krótkie, luźne wpisy raz w tygodniu na temat inwestowania dywidendowego oraz na początku każdego miesiąca pojawiało się podsumowanie miesiąca z liczbami.

Nie miałem żadnych planów do przodu, po prostu w weekend siadałem do pisania, pisałem coś i to udostępniałem w niedzielę.