Październik był jak istny roller coaster, końcówka września zakończyła się wyjątkowo dosyć pozytywnym akcentem, a mój portfel przy okazji zaliczył kolejny nowy szczyt, co się przełożyło na mocny zjazd na początku października.
Następnie były wzrosty, a na koniec października znowu indeksy nie rozpieszczały inwestorów.
Jak potrzebujecie emocji to na pewno rynki kapitałowe Wam je mogą zapewnić bez problemu, jednak ja w takich momentach coraz bardziej doceniam to, że wybrałem inwestowanie dywidendowe, a mój cel to tak naprawdę nabywanie kolejnych akcji z miesiąca na miesiąca.
I to podejście już mnie przynajmniej raz uratowało, bo jak zaczynałem inwestować w 2022 roku to nie było takiego fajnego otoczenia i wzrostów jak przez ostatnie miesiące, Polska giełda z miesiąca na miesiąc zaliczała kolejne dołki, a ludzie się licytowali jaki będzie kolejny poziom.
Może dlatego też nie podszedłem tak odważnie do inwestycji na początku i potrzebowałem więcej czasu, aby zapoznać się z rynkiem i inwestowaniem dywidendowym ?
Dzisiaj zdecydowanie inaczej bym podszedł do spadków i lepiej je wykorzystał !
Październik był dla mnie dosyć ciekawym miesiącem i byłem wyjątkowo dosyć aktywny o czym wam na bieżąco często wspominałem.
Jednak dzisiaj podsumujemy sobie wszystko w jednym miejscu, a jest tego trochę 🙂
Ale zanim się tym zajmiemy to w październiku było kilka wydarzeń do których chciałbym się odnieść i przy okazji podzielić się moimi spostrzeżeniami.
Zapraszam do podsumowania miesiąca! 🙂
Bardzo często pytania od czytelników się powtarzają, dlatego powstała osobna sekcja bloga, aby zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej powtarzające się i najczęściej zadawane przez was pytania.
Po więcej zapraszam zapraszam do działu FAQ.
Aktualizacja Portfela Październik 2024
Więcej szczegółów na temat prowadzonego portfela dywidendowego w 2024 roku
Jeżeli kogoś interesuje jak mi szło budowanie portfela w 2024 roku to zapraszam do lektury podsumowań miesiąca:
Aktualizacja Portfela Styczeń 2024
Aktualizacja Portfela Luty 2024
Aktualizacja Portfela Marzec 2024
Aktualizacja Portfela Kwiecień 2024
Aktualizacja Portfela Maj 2024
Aktualizacja Portfela Czerwiec 2024
Aktualizacja Portfela Lipiec 2024
Aktualizacja Portfela Sierpień 20234
Aktualizacja Portfela Wrzesień 20234
Aktualizacja Portfela Październik 2024
Aktualizacja Portfela Listopad 2024
Aktualizacja Portfela Grudzień 2024
Jak preferujecie wersję wideo to zaprasza tutaj :
W ostatnich tygodniach na polskiej giełdzie miał debiut spółki Żabka SA.
Widziałem, że ten debiut wywołał duże zainteresowanie, ale tak jak szybko to napięcie i zainteresowanie wzrosło tak samo chyba szybko opadło.
Dzisiaj już zostało przekomarzanie się ludzi czy cena akcji jednak do 25 PLN pójdzie bo takie są rekomendacje, inni mówią, że za rok to ze 100 PLN za akcję będzie trzeba płacić, a inni straszą że po 10 PLN za rok odkupią akcje ;o
Istny szał jak na targu – tylko kto ma rację !?
Ja sobie zawsze wyobrażałem, że jak ktoś wchodzi w takie rzeczy, albo kupuje akcje wzrostowe, to przynajmniej jest zaznajomiony z jakąś wyceną biznesu na podstawie przyszłych przepływów pieniężnych i bierze pod uwagę czynniki do rozwoju biznesu – wiecie, takie jakieś twarde liczby, które chociaż pomogą oszacować prawdopodobieństwo kierunku w jakim biznes będzie się rozwijał, albo czego można oczekiwać.
Ale jak ostatnio przyglądałem się jak to wygląda to taki bardziej jarmark, gdzie każdy ma swoją rację, a prawdopodobnie dla większości osób to po prostu loteria…
Dlatego ja się od takich rzeczy trzymam z dala, nie mam o tym pojęcia, to kompletnie nowa wiedza, którą musiałbym się nauczyć aby nie traktować tego jak bilet na loterii.
Wolę moje spokojnie akcje dywidendowe, stabilne biznesy, które długo działają i łatwiej przewidzieć czego się można po nich spodziewać.
Ja się zadowolę mniejszymi, ale pewniejszymi stopami zwrotu i przy okazji robię to co lubię – chomikuję sobie i kupuję kolejne akcji, a to przy okazji sprawia mi przyjemność 🙂
A skoro już przeszliśmy do tematu inwestowania dywidendowego to chciałbym jeszcze odnieść się do promocji na akcjach Grupy Kęty SA.
Ostatnio mieliśmy spadki na akcjach firmy po ogłoszeniu wyników kwartalnych co wiele osób cieszy i w sumie mnie też 🙂
Może mnie tak cena aktualna jeszcze nie cieszy ale to, że jest możliwość na większe promocje już tak 🙂
Spółka opublikowała raport za 3ci kwartał tego roku.
Sprzedaż spadła, zysk netto spadł, nawet wolne przepływy pieniężne w dół, a na dodatek prezes wypowiedział się o presji rynkowej i o tym, że raczej nie dowiozą tegorocznej prognozy finansowej.
To sprawiło, że cena akcji zanurkowała o ponad 10% w bardzo krótkim czasie.
Z drugiej strony mamy pozytywne informacje jak przejęcie spółki Selt SA i wyodrębnienie ich jako osobnego segmentu w biznesie, czyli budują kolejną nogę na której firma będzie mogła się oprzeć.
W grudniu mają ogłosić strategię i swoje plany co dalej, ale wspominają o kolejnych akwizycjach co ja osobiście lubię i jakby mieli jakieś konkretne plany, które mogły by poszerzyć ich gamę produktów to w długim terminie to będzie świetny czynnik.
Jestem tylko ciekaw jak to się odbije na dywidendzie w przyszłym roku.
Na pewno nie oczekuję wzrostu dywidendy, a raczej 50 PLN na akcję lub cokolwiek więcej mnie zadowoli.
Jeżeli chodzi o samą spółkę to mój stosunek do niej się nie zmienia, a wręcz jak przestawią model biznesowy bardziej na rozwój poprzez akwizycje to spółka będzie dla mnie jeszcze bardziej atrakcyjna.
Aktualną sytuacje i gorsze wyniki finansowe bardziej rozpatruję jako okazję do zbudowania pełnej pozycji na akcjach tej spółki.
Posiadam 20 akcji za które zapłaciłem 10 tys PLN i chciałbym dokupić więcej akcji do wartości wpłat 25 tys PLN, co prawda nie liczę, że kupię akcje po 520 PLN jak moja średnia, ale dalej po cichu liczę na jeszcze większe spadki na akcjach Kęty.
Co do ceny spółki, jak sobie spojrzymy na historyczną stopę dywidendy spółki to widzimy, że waha się raczej w przedziale od 8% i mniej w przeszłości do 12% i więcej.
Także jak wartość dywidendy za rok zostanie zachowana to na dzień dzisiejszy, przy cenie ok 680 PLN za akcję mamy 8.2% stopy dywidendy, jeżeli by dywidenda była niższa np. 50 PLN za akcję to już stopa dywidendy spada do 7.4%
Natomiast wskaźnik cena do zysku na tle historycznym bardzo fajnie nam pokazuje, że raczej akcje są wysoko wycenianie na dzień dzisiejszy.
Aby stopa dywidendy wyniosła ok 11% to cena akcji musiała by spaść do okolic 500 PLN, czy to możliwe czy nie, czas pokaże.
Ale na pewno będę obserwował spółkę, jednak dopóki nie zobaczymy 5 z przodu na cenie akcji to raczej to będzie bierna obserwacja, aniżeli planowanie co robić dalej.
Na razie zapowiada się na to, że kolejne kwartały będą gorsze dla spółki, co się przełoży na ciekawe okazje zakupowe w przyszłym roku 🙂
Czy Grupa Kęty może być jednym z wielu przykładów na spowolnienie w gospodarce europejskiej ?
Bardzo możliwe że więcej osób tak myśli i stawia na to nawet pieniądze. Ale jest jeszcze jeden scenariusz.
Trafiłem na ciekawy artykuł na stronie stockwatch.
Spółka AHL Partners ze swoimi powiedzmy zakładami pojawiła się w rejestrze KNF krótkiej sprzedaży.
Stawiają na spadek połowy akcji z Wig20 w tym Kruka czy Grupy Kęty.
W artykule wspomniano, że jest to prawdopodobnie spowodowane szacunkami wyników wyborów i tym, że może wygrać Donald Trump, który ma być tym bardziej pro biznesowym prezydentem.
A że duża część kapitału zagranicznego na dużych polskich spółkach z Wig20 pochodzi z USA, to inwestorzy obstawiają, że ten kapitał popłynie z powrotem do ameryki.
Jest to dosyć ciekawe!
I co prawda ja na akcjach Kruka nie spodziewam się jakichś ogromnych spadków, ale nie obraziłbym się jakbym mógł sobie zbudować tą pozycję z 5% stopą dywidendy po zdrowej korekcie, tak jeżeli chodzi o Kęty to jestem ciekaw jak mocno uda się ściągnąć akcje tej spółki w dół 😮
A jak przed chwilą widzieliście, mamy z czego spadać !
Ja co prawda coraz mniejszą część portfela mam w samych akcjach polskich, więc te ewentualne przyszłe spadki wykorzystam do większych zakupów.
Ale będziemy sobie o tym rozmawiać jak coś się wydarzy na razie to tylko różne scenariusze, więc sobie systematycznie coś tam kupuję, a skoro już o tym mowa to zerknijmy jak radził sobie mój portfel w październiku, bo było dosyć dużo zakupów po drodze ! 🙂
Aktualizacja Portfela Październik 2024
Klasycznie zaczniemy sobie od początku, czyli od składu mojego portfela dywidendowego.
Widok całego portfela pomoże Wam z lotu ptaka zobaczyć całość i łatwiej będzie później zrozumieć co się tutaj dzieje 🙂
Z racji tego, że z taką ilością spółek, które aktualnie posiadam nie mieści mi się cały widok z myfund na jednej stronie, to podzielimy sobie tą sekcję na Polskę i resztę świata !
Tak wygląda moja polska część portfela.
Jak widzimy jest na niej aktualnie 11 spółek, czy to dużo czy mało każdy sam może ocenić według swoich standardów. Ja osobiście uważam, że jest to dla mnie wystarczająca ilość spółek i chyba w tych okolicach się będę trzymał jeżeli chodzi o polski rynek.
W końcu udało mi się domknąć 2 pozycje, do docelowych 25 tys PLN wartości wpłat.
Text SA oraz IMS SA są tymi spółkami, które zostało mi już tylko obserwować i zbierać kolejne dywidendy.
W porównaniu do poprzedniego miesiąca to wyleciała spółka Asseco Poland SA, a pojawiły się nowe pozycje Kruk SA oraz Asseco SE SA, ale o tym sobie jeszcze za chwilę pomówimy 🙂
Reszta bez jakichś większych zmian, w sumie może na Delko SA widać mniej czerwony kolor, po ogłoszeniu skupu akcji własnych cena akcji podskoczyła do góry, nawet kolejne wyniki słabsze rok do roku nie spowodowały spadku, więc widzę, że inwestorzy dużą uwagę przykuwają do skupu akcji własnych.
Jeszcze jak jakąś fajną dywidendę ogłoszą to może w końcu wyjdę na cenie akcji tej spółki na zero!
Po cichu liczę, że ten najgorszy kwartał już jest za nami, jeżeli chodzi o tą spółkę i teraz to już powoli będzie coraz lepiej 🙂
Jeżeli chodzi o moją polską część portfela to jestem z niej dosyć zadowolony bardzo fajnie się rozwija, a teraz zerknijmy sobie co tam się za wielką woda, albo mniejszą – dzieje!
Spółki zagraniczne już stanowią większą część mojego portfela, bardzo intensywnie w tym roku nad tym pracowałem.
UK było zaraz po Polsce drugim rynkiem, który wprowadzałem do swojego portfolio i powoli też się trochę tych spółek nazbierało tutaj.
Do największych pozycji pod względem wpłat w tym miesiącu dołączyła spółka British American Tobacoo. Aktualnie zaraz obok Impax Assett Management oraz Safestore, jest to kolejna spółka na której zbudowałem już swoją pozycję, czyli docelowe 25 tys PLN wpłat.
Na LSE w tym miesiącu pozbyłem się akcji Rio Tinto, spółka po prostu nie pasuje do mojej koncepcji, nic osobistego, więc nie bierzcie tej sprzedaży zbytnio do siebie!
Na amerykańskim rynku nic się nie zmieniło, dalej tylko Starbucks, ale widzę światełko w tunelu na 2025 rok i powinienem mieć już swoje typy, aby od początku kolejnego roku coś dołożyć do tej części portfela.
A na razie to chciałbym w sumie jeszcze dokupić kilka akcji Starbucksa może w listopadzie będzie jakaś okazja bo aktualnie jest jakaś korekta.
Na singapurskim rynku stabilnie i za dużo się nie zmienia, chyba dokupiłem kilka akcji Mapletree Logistic Trust w tym miesiącu, ale zaraz zobaczymy jak będziemy sprawdza po kolei wszystkie zakupy.
Jeszcze patrząc na liczby na samej górze i na dole, widzimy, że dotychczas zainwestowałem w to portfolio 238 tys PLN, natomiast jakbym dzisiaj sprzedał wszystkie akcje to otrzymałbym za nie 259 tys PLN – ponad 21 tys PLN zysku z czego prawie 12 tys PLN to same dywidendy po podatkach.
W zeszłym miesiącu tego zysku było 30 tys więc widać, że rynki nie rozpieszczają nas aktualnie, a połowa tego zysku to tak naprawdę dywidendy – cieszmy się kochać dywidendy, tak często nas ratują ! 😀
Wiemy już mniej więcej co się znajduje w moim portfelu, jeżeli chodzi o konkretne pozycje, a teraz zerknijmy sobie na strukturę moich inwestycji.
Pierwsze co się rzuca na tej grafice to jest to, że największy udział w moim portfelu mają polskie akcje.
Jak zaczynałem inwestować to byłem w 100% skupiony tylko na polskiej giełdzie, a że systematycznie sobie cały czas dokupuję akcje to i na GPW zawsze coś mi się dokupi.
Jednak w tym roku chciałem zmniejszyć wagę polskiej giełdy w moim portfelu i powoli mi dobrze idzie, rynek brytyjski ma coraz większe znaczenie i również coraz więcej singapurskich akcji posiadam.
Prawdopodobnie będę dążył do tego aby posiadać podobne ilości spółek z każdej giełdy więc te wagi gdzieś tam się w przyszłości będą równoważyć.
Natomiast ten Starbucks to taki rodzynek i amerykański rynek dopiero przede mną 🙂
Jeszcze szybko zerknijmy sobie jak się układają poszczególne pozycje pod względem wielkości w moim małym dywidendowym ogrodzie 🙂
Starałem się ten widok trochę powiększyć, aby lepiej było to widać.
Tutaj to się wszystko zmienia widzę z miesiąca na miesiąc.
Liderzy z zeszłego miesiąca czyli Multi-chem, Starbucks i Safestore musieli ustąpić miejsca naszej polskiej spółce IMS SA !
Jakby tego było mało to jeszcze akcje BATS się wcisnęły na drugie miejsce, a dopiero w następnej kolejności są te 3 spółki, które były na górze w poprzednim miesiącu.
Dalej są IPX oraz Text, których akcji również nakupiłem za 25 tys PLN, ale im aktualnie gorzej idzie, że tak powiem – ale i na nich przyjdzie pora !
Jednak skład składem, fajnie się na to patrzy, ale zerknijmy sobie może na coś bardziej konkretnego, czyli liczby, które pokażą nam ile pracy musiałem włożyć w zbudowanie takiego portfela dywidendowego.
Na zamieszczonej grafice widzimy ile zainwestowałem swoich środków (niebieska linia) oraz ile wszystkie akcje są aktualnie warte jakbym je dzisiaj sprzedał (zielona linia).
Docelowo chcemy, aby przestrzeń pomiędzy zieloną, a niebieską linią była jak największa na korzyść zielonej linii.
W praktyce to oznacza, że im większa przestrzeń między nimi, tym większą pracę wykonał mój kapitał, czyli więcej dla mnie zarobił.
Jak już Wam wcześniej wspominałem, zainwestowałem dotychczas 238 tys PLN, natomiast moje akcje na dzień dzisiejszy są warte 259 tys PLN.
Wydaje mi się, że moment kiedy robiłem to podsumowanie i zdjęcia był chyba jednym z gorszych dla mojego portfela w ostatnim okresie, a na kolejnym wykresie to będzie lepiej widać !
Zerknijmy na wykres zysku w czasie.
Tutaj bardzo ładnie widać jakiego bubla dostałem jeżeli chodzi o wartość mojego portfela. !
Jak w zeszłym podsumowaniu miesiąca cieszyłem się z rekordowego zysku, tak aktualne raczej cechuje się kolejnym ściągnięciem wartości portfela w dół.
Co zabawne w zeszłym miesiącu mówiłem, że takie duże, nagłe wzrosty wcześniej kończyły się spektakularnymi zjazdami wartości portfela i nie inaczej jest tym razem !
Jednak dalej liczę na zieloną i fajną końcówkę roku 🙂
I jaki już mówimy o zysku to trzeba sobie zerknąć na jakieś porównanie z benchmarkami.!
Jaki zwrot wygenerował portfel dywidendy we wrześniu 2024 roku ?
Moim takim osobistym celem jest generowanie 10% rocznie.
Jest to wystarczająco na to, aby pokonać szeroki rynek w długim terminie.
Jednak w idealnym scenariuszu chciałbym aby ten portfel dążył do zwrotu na poziomie 10% + średnia stopa dywidendy z portfela, czyli coś w okolicach 15% rocznie – czy to jest możliwe ?
Zobaczymy.
Mnie w każdym razie 10% rocznie satysfakcjonuje, a skupiam się na jak największych wpłatach, aby jak największa ilość kapitału dla mnie pracowała, a wiadomo im więcej kapitału zainwestowane tym więcej pieniędzy te 10% wygeneruje 🙂
Z drugiej strony mamy benchmarki, więc zerknijmy sobie jak od początku istnienia mój portfel radzi sobie na tle takich indeksów jak S&P500 czy Wig80 – nie brałem do tego zestawienia WIG20 bo po prostu on sobie słabo radzi.
Jakoś tak wychodzi, że wszyscy zmierzamy w jednym kierunku !
Jeszcze szybko zerknijmy sobie na wynik mojego portfela na tle inflacji w Polsce oraz w USA.
Wygląda to powoli coraz lepiej, jak inflacja będzie słabnąć to ta różnica powinna tylko rosnąć na moją korzyść, czyli moje pieniądze zachowają swoją siłę nabywczą, a to jest chyba najważniejsze.
Jak wiemy, aby mieć więcej dywidend to potrzebujemy więcej akcji, a żeby kupić więcej akcji to musimy mieć więcej oszczędności do zainwestowania, dlatego tak szybko zerknijmy sobie teraz ile środków przeznaczyłem na inwestycje ostatnio oraz jakich zakupów dokonałem !
Ile pieniędzy przeznaczyłem na inwestycje dywidendowe ?
Docelowo planowałem w 2024 roku wpłacać co miesiąc 750 GBP czyli ok 3750 PLN, a później co roku zwiększać tą kwotę wpłat o ok 10% rocznie.
Jednak plan się zmienił i aktualnie wpłacam trochę więcej, w miarę swoich możłiwości,
Więc w październiku łącznie na konta maklerskie powędrowało prawie 3000 GBP, z czego 1550 GBP ok 7750 PLN przelałem na konto XTB, natomiast 1400 GBP przelałem na konto w Interactive Brokers.
Dalej trwam przy większych wpłatach i planuję do końca roku posiadać 250 tys PLN zainwestowane w akcje dywidendowe.
Oszczędzanie pieniędzy i przeznaczanie ich na inwestycje to jedna strona medalu, natomiast drugą stroną jest to, w co konkretnie te pieniądze zainwestowałem.
I dokładnie tym się teraz zajmiemy!
Jakich zakupów dokonałem we wrześniu ?
Już Wam wspominałem, że byłem dosyć aktywny w październiku jeżeli chodzi o zakupy akcji, miałem trochę więcej środków na Interactive Brokers z poprzedniego miesiaca !
Zrobiłem tyle transakcji w tym miesiącu, że mi się na jednej stronie w myfund to nie mieści.
Dlatego zgrupuję Wam to wszystko mniej więcej w jedną całość:
Na polskiej giełdzie kupiłem:
300 akcji IMS SA za 1 tys PLN, co łącznie mi pozwoli dobić do 25 tys PLN zainwestowanych w tą spółkę.
Dodatkowo kupiłem 3 akcje spółki Kruk SA za 1290 PLN oraz 20 akcji Asseco SE SA za 1000 PLN.
Na londyńskim parkiecie:
kupiłem 55 akcji BATS tym sposobem posiadam łącznie 185 akcji za które zapłaciłem ok 25 tys PLN. Na te 55 akcji wydałem jakieś 1550 GBP.
Również dokupiłem 100 akcji Safestore za ok 1000 GBP i tak samo jak w przypadku BATS posiadam już 600 akcji za które zapłaciłem 25 tys PLN.
Powiększyłem również moje dwie nowe pozycje, które otworzyłem miesiąc wcześniej.
Czyli kupiłem 20 akcji Telecom Plus za 360 GBP oraz oraz 170 akcji National Grid za ponad 1600 GBP.
Na singapurskiej giełdzie widzę, że nie dokonałem żadnych zakupów, to za miesiąc coś się pewnie nadrobi 🙂
To z grubsza były wszystkie moje zakupy, ale nie będę za bardzo się na tym rozwodził, planuję nagrać o tym osobne wideo raz na jakiś czas gdzie będę mógł się tylko na tym temacie skupić i Wam więcej poopowiadać o tych zakupach 🙂
Jakie dywidendy wygenerował portfel we wrześniu 2024 ?
Jeżeli chodzi o dywidendy to ten miesiąc po bardzo obfitym wrześniu wyglądał słabo !
Jedyna dywidenda jaką otrzymałem to była od spółki Cohort PLC, którą notabene sprzedałem po odcięciu ceny od dywidendy.
Więc za rok pasowałby znaleźć jakąś spółkę z USA, która jedną dywidendę wypłaca w październiku bo inaczej to będzie bidnie w tym miesiącu!
Tak mniej więcej się zachowywał mój portfel w październiku, jak to bywa czasami są wzloty, czasami upadki, ale końcówka października zdecydowanie należała do tych bardziej bolesnych dla mojego portfel miesięcy 🙂
Ale to nie koniec świata, dalej robię swoje czyli skupiam się na nabywaniu kolejnych dobrych akcji dywidendowych!
Pozdrawiam,
Dywidendowy Inwestor 🙂