Skład i wartość portfela dywidendowego.

Zainwestowany kapitał: 29 442 zł

Gotówka: 675,08 zł

 

(kliknij aby powiększyć)

www.inwestordywidendowy.pl

 

Moje podsumowanie inwestycji prowadzę na stronie: www.investing.com. (zdjęcie powyżej)
 

W tym miesiącu nie czekały na mnie żadne dywidendy.
Pozycja gotówkowa się nic nie zmieniła, jednak po cichu liczę, że do końca roku uda się uciułać jeszcze ponad 3 stówki, aby mieć z samych dywidend 1 tys zł na dodatkowy zakup.!
W najbliższych miesiącach planuję przeznaczać po 3 tys zł na akcje co miesiąc, więc po zapełnieniu wszystkich pozycji zostanie jeszcze 2 tys zł, które prawdopodobnie zasili pozycję gotówkową - przynajmniej do czasu dopóki nie podejmę decyzji co dalej.
A już mam plan na pewne zmiany w portfelu, potrzebuję tylko trochę wolnego czasu, aby to sobie wszystko poukładać i zorganizować.
Docelowy Portfel dywidendowy już coraz bardziej zbliża się do docelowego pułapu 36 000zł, w końcu już jesteśmy na ostatniej prostej do końca roku!

Znowu udało mi się powiększyć portfel o 4000 zł, mimo że planowałem 3 tys.
Te dodatkowe nadwyżki biorę z oszczędności, które miały mieć inne przeznaczenie, jednak nie pali się tam więc mogę sobie pozwolić na przesunięcie tego o miesiąc.Jednak jak już wspomniałem wyżej od października, przynajmniej do końca roku portfel będzie rósł o 3 tys zł miesięcznie.

Budując portfel dywidendowy skupiałem się na dobieraniu przede wszystkim dywidendowych spółek, a nie jakieś "solidne spółki" z jakiegoś zaawansowanego systemu, dlatego ryzyko strat przekraczających pewne poziomy świadomie akceptuję, moim głównym celem dlaczego zdecydowałem się budować portfel dywidendowy są dywidendy!I tego się trzymam :)
 

Jednak chciałbym tutaj jeszcze raz zaznaczyć, że informacje przedstawione na blogu, moje decyzje, przemyślenia, opinie, są prywatnymi opiniami autora, nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych i inwestuję na własną odpowiedzialność.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem - sam widzę ciągle wartość moich akcji na czerwono i mimo, że dywidendy są moim priorytetem, jeżeli coś by się stało nieprzewidzianego i musiałbym sprzedać akcje to liczyłbym aktualnie straty.
Ale jestem optymistą i liczę, że w długim terminie wartość portfela będzie rosłą, tak przynajmniej mówi google i historyczne dane.Jeszcze jednym ryzykiem o którym warto wspomnieć jest brak dywidendy, nawet mój portfel dywidendowych spółek, które od kilku lat wypłacają dywidendy jest tym zagrożony.

 

Bardzo głośno się zrobiło ostatnio o podatku niejakiego pana Sasina.
Kilka osób już mnie o to pytało, niektórzy już nawet wieszczą koniec dywidendowego inwestowania na gpw - rzekomo wszystko zje podatek. Na razie wstrzymałbym się z jakimikolwiek ocenami dopóki nic nie wejdzie w życie, a następna sprawa - jaki wpływ to będzie miało na dywidendy dowiemy się za rok :)

 

 

Docelowe wypełnienie portfela spółek dywidendowych

 

Cel 1: zbudowanie portfela dywidendowego składającego się ze spółek dywidendowych z GPW.Wybrałem 9 spółek z których chciałbym w każdą pozycję zainwestować 4000 zł, czyli łącznie 36 000 zł - to jest cel do końca 2022 roku.

Dlaczego akurat tyle?

Patrząc na historyczne dane ze spółek, które wybrałem pod inwestowanie dywidendowe przy 36 000 zł i przy założeniu, że wszystkie spółki będą dalej systematycznie wypłacać dywidendy to mój zysk i wypłaty dywidend w przyszłym roku powinny łącznie wynieść ponad 1200 zł (coś w okolicach 1400 zł), czyli mówimy o ekstra zysku z dywidend, co miesiąc 100 zł.

Dużo? Mało? - Dla mnie najważniejsze, żeby widzieć, że to działa i zyskiem z dywidend mogą wygenerować konkretną kwotę, którą będę mógł wspierać swoje finanse.Cała kwota z dywidend jaką będę otrzymywał, będzie jak tylko pozycja gotówkowa osiągnie 1000 zł reinwestowana w więcej akcji spółek z mojego portfela.

Aktualnie tak wygląda wypełnienie mojego portfela dywidendowego.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

 

Dobór spółek do Portfela Dywidendowego.

 

Różni inwestorzy różnie zinterpretują solidne spółki, dla mnie są to spółki, które:

 • od minimum 8 lat wypłacają systematycznie dywidendy, czyli część zysków firmy jest wypłacana akcjonariuszom w postaci dywidendy,

 • dywidenda, którą te firmy wypłacają, są rosnące z roku na rok (czasami mogą być takie same i czasami rok się zdarzy, że spadnie wartość dywidendy, jednak po spadku formy wracają na swoje rosnące tory),

 • dzięki temu, ze dywidenda rośnie, to moja stopa zwrotu, czy stopa dywidendy już zakupionych akcji spółek rośnie z roku na rok,

 • dodatkowo ze względu na specyfikę GPW i to, że mała liczba spółek dywidendowych spełnia moje wymagania, będę chciał też kupić akcje firm, których wypłaty dywidend są częstsze niż raz w roku (większość firm na GPW robi wypłaty zysku w formie dywidendy raz w roku).
  Spółka w takim przypadku, musi wypłacać dywidendy od kilku lat jak we wcześniej wymienionych przypadkach.Najmniej takich spółek będzie w moim portfelu, jednak będą fajnym dodatkiem.

 • Strategia moja oznacza, że jest 10 spółek na GPW, które spełniają moje wymagania w tym jedna spółka Skarbu Państwa - jak dla mnie SSP odpada :) 
   

Jeżeli chodzi o GPW to chciałbym budować portfel dywidendowy na tych spółkach:

 

(kliknij aby powiększyć)

 

 

Jeśli chodzi o wasze rekomendacje dotyczące inwestowania na innych rynkach i kupowaniu spółek dywidendowych np. z USA oraz waszych portfelach - będę pomału poszerzał wiedzę w tym temacie i docelowo chciałbym poszerzyć portfel o nowe rynki w przyszłości.

 

Mała korekta.

Dobór spółek będzie w najbliższych miesiącach skorygowany.
Od nowego roku chcę trochę zmienić skład - portfel dywidendowy z wyżej wymienionych spółek ulegnie lekkiej zmianie, większość z nich pozostanie jednak kryteria doboru spółek zostaną trochę zmienione - aby bardziej skutecznie działać długoterminowo.
Dodatkowo już na pewno będę chciał się otworzyć na nowy rynek i poza polską giełdą zacząć budować drugą kulę śnieżną w jakiejś innej walucie.
Ale o tym napiszę więcej jak już sobie wszystko poukładam w głowie :)
 

Jednak mam zamiar zrealizować cel jaki sobie założyłem, a zmiany będą jakby następnym krokiem/kierunkiem w jakim będę zmierzał.

 

Jak buduję swój portfel dywidendowy?

 

Chcę, aby mój portfel dywidendowy wymagał ode mnie minimalną aktywność.Moja strategia jest prosta:

 • zarabiam (wydaję mniej niż zarabiam)

 • oszczędzam (najpierw płacę sobie, czytaj odkładam na inwestycję zanim zacznę wydawać)

 • inwestuję (mój portfel i mentalne zmiany aktualizuję co miesiąc)

Oznacza to standardowe uśrednianie (przynajmniej na dzień dzisiejszy).
Co miesiąc, po wypłacie za zaoszczędzone pieniądze kupuję akcje spółek dywidendowych z GPW do swojego portfela dywidendowego.
Na początku każdego miesiąca składam zlecenia na spółki, które mnie interesują.
Ostatnio trochę zmodyfikowałem to jakie kupuję spółki, teraz zestawiam na początku miesiąca aktualny kurs, każdej spółki z portfela ze średnią z ostatniego miesiąca i trzech miesięcy i składam zlecenia na akcje spółek, które są aktualnie tanie.

 

W tym artykule pisałem jak aktualnie składam zlecenia:
https://inwestordywidendowy.pl/jak-kupuje-spolki-do-portfela-dywidendowego

 

 

Inwestowanie dywidendowe - ile można zarobić?

 

Inwestowanie dywidendowe jest dla mnie grą długoterminową - mógłbym to porównać do takiego hobby, które polega na kolekcjonowaniu akcji spółek z długą historią wypłacanych dywidend.
Dlatego bardziej staram się zbierać jak chomik kolejne akcje, które co roku będą mi wypłacać dywidendę.

Przy moim zestawieniu spółek, na każde 36 000 zł zainwestowane powinienem otrzymać ok 1400 zł rocznie z dywidend, jakieś 4% po podatku.
Ta stopa zwrotu będzie rosnąć z roku na rok ponieważ 8/9 spółek w moim portfelu dywidendowym wypłacają rosnące dywidendy od kilku lat, więc przy tym założeniu stopa zwrotu z roku na rok będzie rosnąć.
Jakiś czas temu wyliczyłem, że aby już fajnie odczuć przychód z dywidend czytaj, 1000 zł miesięcznie/12 000 zł rocznie - musiałbym zainwestować jakieś 300 000 tys złotych.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

W zależności jaką inwestorzy obiorą strategię doboru spółek do portfela stopa zwrotu może być wyższa - są spółki, które wypłacają dywidendę ponad 10% jednak w takich przypadku ciężko utrzymać takie zwroty na dłuższą metę i to może wymagać od was bardziej aktywnego zarządzania portfelem.
 

Mój skromny portfel dywidendowy przyniósł mi w Sierpniu 599 zł z dywidend.
To jest dużo (% wszystkich moich otrzymanych dywidend), inwestuję na GPW, gdzie większość spółek wypłaca dywidendy raz w roku, dlatego trzeba się liczyć z tym, że będą miesiące gdzie nie otrzymamy żadnych dywidend (aktualnie we Wrześniu portfel dywidendowy nie zasiliły żadne dywidendy) i takie w których większość spółek będzie je wypłacać.
Oczywiście, można zbudować bardzo szeroki portfel - nawet jeden z czytelników bloga pisał, że inwestując tylko w Polsce ma tyle spółek w portfelu, że co miesiąc otrzymuje dywidendy.
Jeszcze można inwestować na innych rynkach, jak stany zjednoczone, gdzie dywidendy są wypłacane częściej, jednak pamiętajcie, że częstotliwość wypłaty dywidendy nie oznacza, że stopa dywidendy jest wyższa.

 

Gdzie jest rynek, czyli inwestowanie na warszawskiej giełdzie?

 

Na polskim rynku akcji jak to ostatnio ludzie określają jest krwawo, jesteśmy w bessie i do tego mamy wojnę za naszą granicą.
Nic nas nie uchroni przed spadkami, a dla kogoś, kto inwestuje długoterminowo wydaje mi się, że jest to świetny moment na budowanie portfela, skupowanie przecenionych spółek i czerpania zysków z dywidend.
Dzięki niższym wycenom na giełdzie możemy kupić więcej akcji, mieć większą stopę zwrotu oraz długoterminowo cieszyć się większym zyskiem z naszych inwestycji.

Jak to ktoś powiedział:
"Ludzie pytają się mnie jak inwestować. Zasada jest prosta, kupuj jak jest tanio i sprzedawaj jak jest drogo."
A aktualnie jest coraz taniej :)

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Tak wygląda zestawienie dla indeksu WIG, czyli zestawienie tego co się dzieje na warszawskiej giełdzie.
Dla mnie osobiście jest tanio, oczywiście może być jeszcze taniej, ale jeżeli jeszcze byśmy mieli jakiś mocny zjazd i np wyceny spółek by potaniały o kolejne 10-20% lub więcej to bym na szybko organizował gotówkę i korzystał z promocji :)
 

Jakiś czas temu określiłem sobie widełki jak będę czytał wskaźnik cena/zysk, ale jeszcze do końca nie jestem pewien jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce - czas pokaże :)
 

(kliknij aby powiększyć)


 

Jakie dywidendy przed moim portfelem w tym roku?

 

Mój portfel dywidendowy posiada jeszcze kilka pozycji, które możliwe że wypłacą w tym roku dywidendę.
Liczba spółek, która jeszcze może wypłacić dywidendę jest co prawda coraz mniejsza, ale jeszcze liczę na parę złotych zysku.Jakie to firmy?

Grupa Kęty SA! Ostatnio zauważyłem, że spółka wypłaca dywidendę w ratach.
Druga transza wypada na przyszły miesiąc i to będzie dwa razy większa wartość niż w sierpniu!
6 moich akcji się załapie na tą dywidendę, czyli ponad 150 zł po podatku!
Nadzieja na przekroczenie 1000 zł z dywidend w tym roku odżyła! :)

Ambra SA, wypłaca dywidendę co roku w listopadzie. Jeszcze nic nie ogłosili, ale liczę że wypłacą minimum tyle co w zeszłym roku 0,95 zł to na moje 100 akcji da 76 zł po podatku.

Unibep SA, wypłaca w tym roku dywidendę na 2 razy. Druga transza, będzie wynosić chyba 0,20 zł to na moje 341 akcji (posiadanych przed ostatnim dniem z prawem do dywidendy) da 55 zł po podatku.

Apator SA, poza tym rokiem wypłacał dywidendę pod koniec roku, zazwyczaj w grudniu, więc liczę na dodatkowy zysk do portfela w tym roku.

Grupa Żywiec SA, tak samo jak w przypadku Apator SA - liczę na dodatkowe wypłaty z tych dwóch spółek.
 

Mój portfel jest na razie skromny i nie zawiera dużo pozycji.Do tego dopiero zaczynam i kapitał, który zainwestowałem jest ograniczony. Ale czuję, że inwestowanie dywidendowe jest dla mnie i mam zamiar go powiększać o następne solidne spółki (już nie z gpw) i zależy mi też na takim urządzeniu portfela, aby dywidendę otrzymywać co miesiąc.

 

Jakie dywidendy nas jeszcze czekają w tym roku?

 

Jeżeli chodzi o GPW to zostały na rynku akcji jeszcze spółki, które podzielą się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami w tym roku.
Pod spodem lista firm, z których dywidenda może jeszcze zawitać do waszego portfela w 2022 rok (dane pochodzą ze strony www.biznesradar.pl ).

(kliknij aby powiększyć)