Portfel Dywidendowy.
Aktualizacja Portfela, Listopad 2022

01 grudnia 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Portfel spółek dywidendowych w tym miesiącu został powiększony o : 
 

 • 2 akcje Neuca SA, po 600 zł każda.
  Pierwszy pakiet akcji polskiego dywidendowego króla zawitały do portfela :)
  Udało mi się złapać 2 akcje po 600 zł, jednak wyceny odbiły i aktualnie musiał bym za akcję zapłacić 660 zł - poczekam jeszcze trochę.

Nie wiem jak wam, ale mi Listopad się bardzo dłużył ;o

Bardzo dużo rzeczy udało mi się zrobić związanych z blogiem, szczególnie na początku miesiąca kiedy byłem chory i miałem sporo czasu na porobienie dodatkowych rzeczy - ale o tym w dalszej części artykułu :)

Wyceny spółek mocno odbiły od dna ;o
Do dzisiaj wiszą mi 2 zlecenia kupna, które będę chciał zrealizować do końca roku, aby zamknąć pozycję na spółce Neuca SA.

W tym miesiącu standardowo dołożyłem do portfela ponad 3 tys zł, jednak jak już wspomniałem, udało mi się zrealizować tylko jedną transakcję - ponad 2 tys zł wisi w trybie zlecenia.

Wchodzimy w ostatni miesiąc roku, dla mnie to świetny moment, aby pozamykać pewne sprawy, otworzyć się na nowe wyzwania i wyznaczyć sobie nową ścieżkę do podążania.
Zdecydowanie nie rezygnuję! ani z inwestowania w dywidendy, ani z prowadzenia bloga - wręcz mogę stwierdzić, że dopiero zaczynam :)

Portfel jak portfel, w sumie poza dywidendą i jednym zakupem niewiele się działo.
Jednak nadrobiłem to trochę aktywnością na blogu i mediach społecznościowych.
Szczególnie co do mediów społecznościowych, doszedłem do nowych wniosków i planów :)

 

Powtarzające się treści w podsumowaniach miesiąca, będą pisane pochyloną czcionką.
Wszystkie tabelki będą oczywiście co miesiąc aktualizowane :)
Dużo osób systematycznie dochodzi do naszej społeczności i ciężko się czasami odnaleźć na blogu oraz często powtarzają się te same pytania, dlatego teraz podsumowania miesiąca będą wyglądać trochę inaczej, bardziej szczegółowo, tak aby każdy nowy czytelnik po przeczytaniu aktualizacji portfela - w jakimkolwiek by to miesiącu i roku nie było - rozumiał ideę, wiedział gdzie się znajduję oraz w jakim kierunku zmierzam.

Zapraszam do następnego podsumowania miesiąca, gdzie zestawimy nowe transakcje, zobaczymy co się ostatnio działo oraz pomyślimy co dalej :)

Podoba Ci się idea bloga?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby
otrzymywać powiadomienia
o nowych artykułach :)
ps. Nie ujawnię nikomu Twojego
adresu!


Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Śledź mnie w social mediach!

Skład i wartość portfela dywidendowego.
 

Zainwestowany kapitał: 33 932 zł

Gotówka: 2500 zł

Dywidendy: 565,90 zł

 

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Moje podsumowanie inwestycji prowadzę na stronie: www.investing.com.

W listopadzie do portfela wpłynęła dywidenda od spółki Ambra SA. 164 zł po podatku belki.
Dzięki tej dywidendzie w samym tylko tym roku, przekroczyłem dochód z dywidend w wysokości 1000 zł.!
A dokładnie na koniec listopada otrzymałem łącznie z dywidend 1 065 zł.
Taki mały cel został osiągnięty i daje mi dodatkową motywację na nowy rok, gdzie będę liczył na jeszcze większy zysk z dywidend.
 

Opis wartości portfela trochę ewoluuje.
Teraz jako zainwestowany kapitał, będę liczył tylko moje zaoszczędzone pieniądze, za które kupiłem akcje.
Gotówka to będą oczekujące zlecenia i kasa na koncie - ze względu, że od nowego roku będę odkładał 3300 zł, to mogą zostawać jakieś kwoty po zakupach - będą one zapisane w pozycji gotówki.
Dywidendy - tutaj będę sumował wszystkie otrzymane dywidendy i będę je reinwestował dopiero przy osiągnięciu progu 1 tys zł.
Chcę oddzielić reinwestowane dywidendy od zainwestowanego kapitału - z czasem będzie widać jak wartość portfela coraz bardziej odjeżdża od zainwestowanego kapitału dzięki wzrostowi cen akcji oraz reinwestowanym dywidendom.
Przynajmniej tak wstępnie wygląda plan :)


(kliknij aby powiększyć)

 

Portfel został powiększony o zaoszczędzone 3 800 zł.
Dlatego wartość gotówki wynosi 2500 zł (zlecenie oczekujące na 4 akcje Neuca SA po 600 zł każda, a także 100 zł na koncie).
Za 1200 zł kupiłem już akcje na początku miesiąca.
 

Budując portfel dywidendowy skupiałem się na dobieraniu przede wszystkim dywidendowych spółek, a nie jakieś "solidne spółki" z jakiegoś zaawansowanego systemu, dlatego ryzyko strat przekraczających pewne poziomy świadomie akceptuję, moim głównym celem dlaczego zdecydowałem się budować portfel dywidendowy są dywidendy!
I tego się trzymam :)

Jednak chciałbym tutaj jeszcze raz zaznaczyć, że informacje przedstawione na blogu, moje decyzje, przemyślenia, opinie, są prywatnymi opiniami autora, nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych i inwestuję na własną odpowiedzialność.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem - sam widzę ciągle wartość moich akcji na czerwono i mimo, że dywidendy są moim priorytetem, jeżeli coś by się stało nieprzewidzianego i musiałbym sprzedać akcje to liczyłbym aktualnie straty.
Ale jestem optymistą i liczę, że w długim terminie wartość portfela będzie rosłą, tak przynajmniej mówi google i historyczne dane.
Jeszcze jednym ryzykiem o którym warto wspomnieć jest brak dywidendy, nawet mój portfel dywidendowych spółek, które od kilku lat wypłacają dywidendy jest tym zagrożony.

 

Ostatnio obiło mi się o uszy, że planują wprowadzić nową formę rozliczania podatku od zysków kapitałowych i pierwsze 10 tys zł ma być zwolnione z podatku ;o
Ciekawe rozwiązanie, ale zobaczymy ile z tego wyjdzie.
Dopiero było głośno o podatku sasina i na rozgłosie się skończyło, dlatego czekam na konkrety :)

Dostałem wezwanie do sprzedaży akcji Grupy Żywiec SA, jednak na razie na nie odpowiadam. Widziałem w warunkach, że mają być dwa wezwanie - zobaczymy co za drugim razem zaoferują.
Doczytałem, że jeżeli Heineken dzięki pierwszemu wezwaniu powiększy swoje udziały do 95% to będzie mógł zmusić resztę akcjonariuszy do sprzedaży swoich akcji. Jestem ciekaw jakby to miało wyglądać.

 

Docelowe wypełnienie portfela spółek dywidendowych

 

Cel 1: zbudowanie portfela dywidendowego składającego się ze spółek dywidendowych z GPW.
Wybrałem 9 spółek z których chciałbym w każdą pozycję zainwestować 4000 zł, czyli łącznie 36 000 zł - to jest cel do końca 2022 roku.

Dlaczego akurat tyle?

Patrząc na historyczne dane ze spółek, które wybrałem do swojego portfela dywidendowego przy 36 000 zł i przy założeniu, że wszystkie spółki będą dalej systematycznie wypłacać dywidendy to mój zysk i wypłaty dywidend w przyszłym roku powinny łącznie wynieść ponad 1200 zł (coś w okolicach 1400 zł), czyli mówimy o ekstra zysku z dywidend, co miesiąc 100 zł.

Dużo? Mało? - Dla mnie najważniejsze, żeby widzieć, że to działa i zyskiem z dywidend mogą wygenerować konkretną kwotę, którą będę mógł wspierać swoje finanse.
Cała kwota z dywidend jaką będę otrzymywał, będzie jak tylko pozycja gotówkowa osiągnie 1000 zł reinwestowana w więcej akcji spółek z mojego portfela.

Aktualnie tak wygląda wypełnienie mojego portfela dywidendowego.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Jak widać na załączonej grafice, w większości posiadam akcje spółek dywidendowych, które wybrałem do swojego portfela dywidendowego - zostało mi tylko zakupić akcje spółki Neuca SA.
2 akcje już posiadam, zlecenie na 4 akcje za 2 tys zł czeka na realizację, a w grudniu złożę zlecenie na następne 2 akcje.

 

Dobór spółek do Portfela Dywidendowego.

 

Różni inwestorzy różnie zinterpretują solidne spółki, dla mnie są to spółki, które:

 • od minimum 8 lat wypłacają systematycznie dywidendy, czyli część zysków firmy jest wypłacana akcjonariuszom w postaci dywidendy,

 • dywidenda, którą te firmy wypłacają, są rosnące z roku na rok (czasami mogą być takie same i czasami rok się zdarzy, że spadnie wartość dywidendy, jednak po spadku formy wracają na swoje rosnące tory),

 • dzięki temu, ze dywidenda rośnie, to moja stopa zwrotu, czy stopa dywidendy już zakupionych akcji spółek rośnie z roku na rok,

 • dodatkowo ze względu na specyfikę GPW i to, że mała liczba spółek dywidendowych spełnia moje wymagania, będę chciał też kupić akcje firm, których wypłaty dywidend są częstsze niż raz w roku (większość firm na GPW robi wypłaty zysku w formie dywidendy raz w roku).Spółka w takim przypadku, musi wypłacać dywidendy od kilku lat jak we wcześniej wymienionych przypadkach.Najmniej takich spółek będzie w moim portfelu, jednak będą fajnym dodatkiem.

 • Strategia moja oznacza, że jest 10 spółek na GPW, które spełniają moje wymagania w tym jedna spółka Skarbu Państwa - jak dla mnie SSP odpada :) 

Jeżeli chodzi o GPW to chciałbym oprzeć portfel dywidendowy na tych spółkach:

 

(kliknij aby powiększyć)

 


Adnotacja.

Te założenia powyżej jeszcze zostawiam, jednak jak już czytaliście 2 poprzednie artykuły o dobrze spółek to wiece, że trochę się zmieniły.
Następne podsumowanie portfela, czyli pierwsze w 2023 roku będzie już miało trochę inną formę :)
Z pewnością dalej chcę trzymać się podziału podsumowania na 3 części: portfel dywidendowy, media społecznościowe oraz plany do zrealizowania w ciągu miesiąca/aktywność.

 

Jak buduję swój portfel dywidendowy?

 

Chcę, aby mój portfel dywidendowy wymagał ode mnie minimalną aktywność.Moja strategia jest prosta:

 • zarabiam (wydaję mniej niż zarabiam)

 • oszczędzam (najpierw płacę sobie, czytaj odkładam na inwestycję zanim zacznę wydawać)

 • inwestuję (mój portfel i mentalne zmiany aktualizuję co miesiąc)

Oznacza to standardowe uśrednianie (przynajmniej na dzień dzisiejszy).
Co miesiąc po wypłacie za zaoszczędzone pieniądze kupuję akcje spółek dywidendowych z GPW do swojego portfela dywidendowego.
Na początku każdego miesiąca składam zlecenia na spółki, które mnie interesują.
Ostatnio trochę zmodyfikowałem to jakie kupuję spółki, teraz zestawiam na początku miesiąca aktualny kurs, każdej spółki z portfela ze średnią z ostatniego miesiąca i trzech miesięcy i składam zlecenia na akcje spółek, które są aktualnie tanie.

W tym artykule pisałem jak aktualnie składam zlecenia:
Jak kupuję spółki do portfela dywidendowego?