Procent składany: inwestowanie dywidendowe
- jak wykorzystać procent składany?

16 października 2022
Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Procent składany to taki grajek, który po latach oszczędzania nagradza nas przez wyższe zyski - poprzez kapitał, który na nas pracuje.Odsetki naliczane (w naszym przypadku wypłacone dywidendy) kumulują się z każdym rokiem i są dodawane do kapitału początkowego (jeżeli je reinwestujemy) co zwiększa nasze kolejne odsetki (dywidendy), takie odsetki od odsetek.Krótki mówią, korzystanie z procentu składanego, to przyśpieszanie wzrostu wartości naszych oszczędności i inwestycji.

 


Najbardziej lubię analizować pewne zagadnienia - zawsze wychodzimy z pewnymi teoriami na bazie własnego doświadczenia, jednak rzeczywistość czasami koryguje nasze podejście i pokazuje nam, że może jednak jest jeszcze coś innego, inna droga, delikatna zmiana.

Ja tak miałem z zagadnieniem procentu składanego - niby nic nowego i nic odkrywczego, jednak analiza materiałów i tworzenie tych artykułów pomogło mi poukładać w głowie pewne rzeczy i możemy teraz stworzyć coś na wzór"zasad efektywnego wykorzystania procentu składanego w inwestowaniu dywidendowym."

Można powiedzieć, że procent składany jest bardzo dobrze poznanym narzędziem, jednak inwestowanie dywidendowe i procent składany tworzą pewnego rodzaju synergię.Dzisiaj chciałbym się na tej synergii skupić i wyciągną dla nas jak najwięcej, aby inwestowanie dywidendowe weszło na jeszcze wyższy poziom.

Skoro już sobie omówiliśmy podstawy i wiemy co nieco o procencie składanym, spróbujmy dopasować tą wiedzę do inwestowania w spółki dywidendowe, aby czerpać jak najwięcej z zysków kapitałowych.Sprawmy, aby magia procentu składanego zadziałała jak najskuteczniej na nasze inwestycje :)
 

Zapraszam :)

Podoba Ci się idea bloga?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby
otrzymywać powiadomienia
o nowych artykułach :)
ps. Nie ujawnię nikomu Twojego
adresu!


Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Śledź mnie w social mediach!

 

Efekt kuli śnieżnej: czyli procent składany, a inwestowanie w spółki dywidendowe.

 

Jest kilka ważnych rzeczy, o których w ostatnim artykule pisaliśmy i będziemy chcieli je jak najlepiej, wykorzystać w długim horyzoncie czasowym, aby nasz portfel dywidendowy wypadł jak najlepiej. Powiedziałbym, jak najskuteczniej.

Poniżej wymienione zagadnienia wpleciemy w nasz portfel dywidendowy, a są to:- reinwestowanie dywidend,- systematyczne zwiększanie kapitału,- horyzont inwestycyjny,- kapitalizacja odsetek,- oraz stopa zwrotu z inwestycji.
 

Reinwestowanie Dywidend

Ta kwestia wynika z samej idei i tego jak działa procent składany.
Można powiedzieć, że procent składany oznacza zysk naliczany od zysku - odsetki od odsetek, a w przypadku inwestowaniu w spółki dywidendowe naszym zadaniem jest przeznaczanie wypłaconych zysków na kolejne akcje, które będą nam wypłacać jeszcze więcej dywidend.

Jest to integralna część procentu składanego oraz bardzo ważną częścią na której opiera się inwestowanie dywidendowe.
Jeżeli, dywidendy przeznaczamy na inne cele - wtedy to jest procent prosty, a jaka jest między nimi różnica sprawdzaliśmy ostatnio - tak tylko dla przypomnienia grafika:

 

(compound interest - procent składany/ reinwestowanie otrzymanych dywidend, aby w następnym okresie cieszyć się większym zyskiem z wypłaty dywidend, simple interes - procent prosty/ zysk za poprzedni rok obrotowy zostawiamy dla siebie, a odsetki są znowu naliczane od tej samej kwoty co poprzednio)

 

Systematyczne zwiększanie kapitału

W poprzednim artykule skupiliśmy się na tym jak działa procent składany i pracowaliśmy z nim na jednej wpłacie kapitału, aby określić kilka podstawowych założeń i zobaczyć jak działają.

Jednak w długim terminie najlepsze efekty daje regularne oszczędzanie i systematyczne wykorzystywanie ich na kolejne akcje, które będą nam wypłacać dywidendy.
Chodzi o to żeby podjąć decyzję i systematycznie działać, wtedy czas będzie działał na naszą korzyść jeszcze bardziej!

Jeżeli dobrze zorganizujemy swój budżet oraz będziemy tak prowadzić swoje życie i wydatki, aby co miesiąc zaoszczędzić dodatkowy kapitał na zakup następnych akcji spółek dywidendowych - co się przełoży na jeszcze większe zyski w przyszłości oraz pomaganie procentowi składanemu w rozpędzeniu naszej kuli śnieżnej!

Pamiętacie tabelkę, która przedstawiała działanie procentu składanego w poprzednim artykule?Wzięliśmy na tapetę inwestycje 10 tys zł na okres 25 lat, o rocznej kapitalizacji o wartości 5%.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Nasza budowa portfela dywidendowego to nie jest jednorazowa inwestycja, tylko planujemy zakupić akcji za 10 tys zł, a następnie co roku (mamy 12 miesięcy na dozbieranie tych pieniędzy) dokładać do portfela stałą kwotę 1200 zł, czyli 100 zł miesięcznie.
Teraz zobaczmy jak się to przełoży na naszą inwestycje w długim terminie.

 

(kliknij aby powiększyć)