Efekt kuli śnieżnej: czyli procent składany, a inwestowanie w spółki dywidendowe.

 

Jest kilka ważnych rzeczy, o których w ostatnim artykule pisaliśmy i będziemy chcieli je jak najlepiej, wykorzystać w długim horyzoncie czasowym, aby nasz portfel dywidendowy wypadł jak najlepiej. Powiedziałbym, jak najskuteczniej.

Poniżej wymienione zagadnienia wpleciemy w nasz portfel dywidendowy, a są to:- reinwestowanie dywidend,- systematyczne zwiększanie kapitału,- horyzont inwestycyjny,- kapitalizacja odsetek,- oraz stopa zwrotu z inwestycji.
 

Reinwestowanie Dywidend

Ta kwestia wynika z samej idei i tego jak działa procent składany.
Można powiedzieć, że procent składany oznacza zysk naliczany od zysku - odsetki od odsetek, a w przypadku inwestowaniu w spółki dywidendowe naszym zadaniem jest przeznaczanie wypłaconych zysków na kolejne akcje, które będą nam wypłacać jeszcze więcej dywidend.

Jest to integralna część procentu składanego oraz bardzo ważną częścią na której opiera się inwestowanie dywidendowe.
Jeżeli, dywidendy przeznaczamy na inne cele - wtedy to jest procent prosty, a jaka jest między nimi różnica sprawdzaliśmy ostatnio - tak tylko dla przypomnienia grafika:

 

(compound interest - procent składany/ reinwestowanie otrzymanych dywidend, aby w następnym okresie cieszyć się większym zyskiem z wypłaty dywidend, simple interes - procent prosty/ zysk za poprzedni rok obrotowy zostawiamy dla siebie, a odsetki są znowu naliczane od tej samej kwoty co poprzednio)

 

Systematyczne zwiększanie kapitału

W poprzednim artykule skupiliśmy się na tym jak działa procent składany i pracowaliśmy z nim na jednej wpłacie kapitału, aby określić kilka podstawowych założeń i zobaczyć jak działają.

Jednak w długim terminie najlepsze efekty daje regularne oszczędzanie i systematyczne wykorzystywanie ich na kolejne akcje, które będą nam wypłacać dywidendy.
Chodzi o to żeby podjąć decyzję i systematycznie działać, wtedy czas będzie działał na naszą korzyść jeszcze bardziej!

Jeżeli dobrze zorganizujemy swój budżet oraz będziemy tak prowadzić swoje życie i wydatki, aby co miesiąc zaoszczędzić dodatkowy kapitał na zakup następnych akcji spółek dywidendowych - co się przełoży na jeszcze większe zyski w przyszłości oraz pomaganie procentowi składanemu w rozpędzeniu naszej kuli śnieżnej!

Pamiętacie tabelkę, która przedstawiała działanie procentu składanego w poprzednim artykule?Wzięliśmy na tapetę inwestycje 10 tys zł na okres 25 lat, o rocznej kapitalizacji o wartości 5%.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Nasza budowa portfela dywidendowego to nie jest jednorazowa inwestycja, tylko planujemy zakupić akcji za 10 tys zł, a następnie co roku (mamy 12 miesięcy na dozbieranie tych pieniędzy) dokładać do portfela stałą kwotę 1200 zł, czyli 100 zł miesięcznie.
Teraz zobaczmy jak się to przełoży na naszą inwestycje w długim terminie.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Dzięki systematycznej pracy i oszczędzaniu co miesiąc tych 100 zł (1200 zł rocznie) na koniec inwestycji, po 25 latach nasz wkład własny powiększy się z 10 tys zł do 38 tys zł.
Za dodatkowe 28 tys zł zakupimy akcje spółek dywidendowych, które będą dla nas generowały dodatkowy zysk, który po upływie czasu z jakiś 23 tys zł zwiększy się do 51 tys zł - mówimy tutaj o samym wzroście poprzez dodatkowe, wypłacone dywidendy.

Poniższy wykres przedstawia zestawienie tych dwóch podejść i zmianę wartości portfela dywidendowego z upływem czasu.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Dzięki procentowi składanemu możemy budować swój majątek, jednak wydaje mi się, że sam procent składany to za mało i jeżeli chcemy na prawdę odczuć siłę procentu składanego powinniśmy skupić się na aktywnym działaniu, aby systematycznie dokładać następne spółki dywidendowe do naszego portfela, aby suma odsetek/dywidend była coraz większa.
 

Mój aktualny portfel - symulacja

Z czystej ciekawości, załóżmy że zdecydowałem się kontynuować budowanie swojego portfela dywidendowego w następnych latach i co miesiąc będę go powiększał o kolejne 3 tys zł (36 tys zł rocznie) - myślę, że jestem bez problemu w stanie to robić.
Moja stopa dywidendy, którą oczekuje to 4% (po podatku belki) - jakie będą tego efekty?

 

(kliknij aby powiększyć)