Efekt kuli śnieżnej: spółki wypłacające rosnącą dywidend - level up!

 

Podstawą, którą oczywiście wykorzystamy, aby procent składany pracował na nas jak najciężej, są wnioski z poprzedniego artykułu, a mianowicie:
- całość zysków kapitałowych przeznaczyć na zakup nowych akcji (reinwestowanie),
- wydłużyć okres inwestowania,
- dokładać dodatkowy kapitał z własnej kieszeni,
- dobierać akcje tak, aby wygenerować jak najwyższą stopę zwrotu (poprzez kupno akcji danej spółki taniej lub wyższą dywidendę wypłacaną akcjonariuszom) - ten ostatni punkt w tym artykule ominiemy, chcemy skupić się na tym jak działa wzrost dywidendy na nasz portfel, a ten punkt to bardziej kwestia na temat: jak dobierać spółki do dywidendowego portfolio oraz kiedy wykonać zakup kolejnych akcji.

Żeby nakreślić jak wzrost dywidendy wpływa na naszą inwestycję wrzućmy sobie przykłady z polskiej giełdy spółek wartościowych, które chociaż od 10 lat wypłacają rosnącą dywidendę.
Założymy, że zainwestujemy w nie określoną kwotę pieniędzy, czyli 10 tys zł, przed dniem wypłaty dywidendy w 2011 roku, i zobaczmy, jak procent składany działa na naszą korzyść w takim przypadku.

AD. ze względu na brak długiej historii dywidend na naszej giełdzie musimy się ograniczyć do okresu 10 lat.
 

(kliknij aby powiększyć)

 

Wybrałem 4 spółki, które mam w portfelu.
Celem tego zestawienia jest pokazanie jak może rosnąć wartość wypłacanej dywidendy tylko i wyłącznie dzięki odpowiedniemu dobraniu spółek do naszego portfela inwestycyjnego.
Jako ciekawostkę dodałem jeszcze wartość akcji w dniu przed ostatnim dniem uprawniającym do dywidendy - na takim kursie zostały zakupione akcje oraz po kursie w dniu, po wypłacie ostatniej dywidendy sprzedane (w przypadku Ambry SA zastosowałem kurs dzisiejszy).

Sam wzrost dywidendy jak widzimy jest bardzo zróżnicowany.
Problem w tym, że nawet na bazie historycznych wypłat dywidend nie możemy być pewni jak to będzie wyglądało w przyszłości, dlatego dobranie najlepszych spółek, które rosną najbardziej może być trudne.
Jednak kupując kolejne akcje i kierując się samym wzrostem dywidendy, to średnia wzrostu dywidend dla tych czterech spółek wyniosła by: 300%, czyli jakieś 30% rocznie...

Bardzo ważne jest to, że tutaj jest czysta dywidenda, bez żadnego działania - a chcemy skorzystać z procentu składanego i rocznej kapitalizacji zysków.
Od razu po dniu wypłaty dywidendy kupujemy tyle akcji, na ile wartość dywidendy nam pozwoli. Wtedy wynik by wyglądał następująco:

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Kiedy działa procent składany, to średni wzrost wartości dywidendy wynosi 495%, czyli prawie 50% na rok!
Suma wpłat jest stała - czytaj jedna wpłata, nic nie robimy, a otrzymana suma odsetek po 10 latach jest 50% wyższa.
Dodatkowo jak widzimy cena akcji rośnie, więc wartość naszego kapitału również rośni - aczkolwiek z tym może być różnie, jeżeli kupimy na górce akcje i będzie bessa to po latach w teorii i tak powinniśmy zarobić.
Kiedyś to sprawdzimy na jakiś historycznych przykładach.

A teraz zróbmy sobie małe porównanie.
Wiemy już, że wzrost dywidend bardzo pozytywnie wpływa na nasz portfel i na wzrost zysków, chociażby z samych dywidend co roku, a teraz jak dodamy do tego wiedzę jak działa procent składany, będziemy reinwestować dywidendy to wynik portfela byłby jeszcze bardziej spektakularny.

Poniższa tabela podsumuje wyniki z wykorzystania procentu składanego i procentu prostego.

 

(kliknij aby powiększyć)

 

Jak widzimy same tylko dywidendy odpowiadają za dużą część wartości naszego portfela, szczególnie po kliku latach.
Kiedy dodamy do tego jeszcze reinwestowanie dywidend oraz ich wzrost z roku na rok to procent składany działa dla nas z podwójną siła.
Nawet w najgorszym przypadku (akcje Asseco Poland SA tutaj) wzrost wartości portfela na przestrzeni 10 lat wyniósł 157% czyli jakieś 15% rocznie.
Ja osobiście liczyłem na wzrost z inwestycji min 4% rocznie, nawet jeżeli to ma być 4% ponad inflację, to średnia inflacja za ostatnie 10 lat to było coś poniżej 3% - zwrot rzędu 15% to jest dwa razy tyle ;o
Nawet jeżeli odejmiemy od tego podatek i inflację to i tak będzie z tego fajna stopa zwrotu :)
Przy tym wzrost samej dywidendy to 122%, czyli 12% rocznie.
Jeżeli dzisiaj otrzymujesz z tych spółek w dywidendach 1000 zł miesięcznie, to za rok to będzie ponad 1100 zł miesięcznie, za 2 lata ponad 1220 zł miesięcznie - po 10 latach 1000 zł miesięcznie zamieni się na 2200 zł miesięcznie :)
I to wszystko dzięki procentowi składanemu, pracującemu na wzroście dywidendy oraz to jest najgorszy wynik ze wszystkich czterech spółek!

Podsumowując te kilka przykładów, dobierając do portfela spółki, które wypłacają rosnącą dywidendę z roku na rok, możemy sprawić, że procent składany będzie dla nas jeszcze ciężej pracował.
W kolejnych latach nasze zyski (o ile spółka dalej będzie wypłacała rosnącą dywidendę) będą rosły, nasz kapitał kumulował się jeszcze szybciej, a nasza stopa zwrotu rosła - właśnie, sprawdźmy to!

 

Osobista stopa dywidendy

 

Pamiętacie jak na początku artykułu wspominałem, że nie będziemy brali pod uwagę stopy zwrotu dywidendy, aby łatwiej nam było przeanalizować wpływ wzrostu dywidend na nasz portfel?