Jeżeli zastanawiasz się na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy, to dobrze trafiłeś.
Dzisiaj zerkniemy na wskaźniki mające wpływ na otrzymywaną dywidendę.
Skupimy się oczywiście na finansach, bo wypłacane dywidendy to nic innego jak zysk wygenerowany przez naszą spółkę.
Dlatego musimy się upewnić, że spółka ma z czego wypłacić dywidendę.
Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy
Ten artykuł jest jednym z całej serii artykułów o inwestowaniu w spółki wypłacające wysokie dywidendy.
Cała seria składa się z poniższych artykułów – zapraszam do zapoznania się z resztą 🙂
Cash is the King, czyli inwestowanie w wysokie dywidendy
Inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy
Czy warto stawiać na wysoką dywidendę ?
Dla kogo inwestowanie w spółki wypłacające wysokie dywidendy ma sens ?
Jak inwestować w spółki wypłacające wysokie dywidendy ?
Kiedy kupować akcje, które wypłacają wysokie dywidendy ?
Na co zwracać uwagę przy wyborze spółek wypłacających wysokie dywidendy ?
Wskaźniki mające wpływ na otrzymywaną dywidendę.
Jakie spółki z GPW wypłacają wysokie dywidendy ?
Jak monitorować spółki wypłacające wysokie dywidendy ?
Jak reinwestować wysokie dywidendy ?
Kiedy sprzedać akcje spółek wypłacających wysokie dywidendy ?
Wysokie podatki od wysokich dywidend
Czy inwestowanie w wysokie dywidendy jest skuteczne ?
Wskaźniki mające wpływ na otrzymywaną dywidendę
„Nigdy nie działaj na podstawie myślenia życzeniowego.
Działanie bez sprawdzenia faktów sprawi, że zostaniesz zmieciony wraz z tłumem.”
Jim Rogers
Jeżeli chodzi o ilość wskaźników dotyczących naszych spółek jakie można monitorować to jest ich bardzo dużo ;o
Jednak jeżeli skupiamy się na inwestowaniu w spółki wypłacające wysokie dywidendy to poza wskaźnikami dywidendowymi, które są fundamentem przy inwestowaniu dywidendowym to również musimy wziąć pod uwagę wskaźniki finansowe, a w szczególności zyski generowane przez naszą firmę, bo to właśnie one będą się przekładały bezpośrednio na dywidendy wypłacane przez naszą spółkę.
Monitorowanie takich zmiennych jak sprzedaż i zysk nie tylko na bieżąco, ale również poznanie historii i świadomość jak się zachowywały te zmienne w dłuższym terminie, to tak naprawdę najszybsza i skuteczna droga do upewnienia się, że dywidenda nie jest zagrożona.
Zestawianie zysku na akcję z dywidendą na akcję również da nam obraz tego jak bardzo bezpieczna jest nasza dywidenda.
Ale zaraz po kolei przyjrzymy się każdemu z tych elementów 🙂
Skąd się biorą dywidendy ?
Dywidendy są częścią zysku netto zarobionego przez nasz spółkę w poprzednim roku rozliczeniowym.
Czyli w praktyce jeżeli firma dobrze prosperuje, zarabia to ma się czym dzielić z akcjonariuszami w formie dywidendy, natomiast jeżeli wyniki finansowe się nie spinają, to nie ma co liczyć na dywidendy.
Dywidendy mogą być fajnym buforem do selekcji spółek, które dobrze sobie na rynku radzą, a ich pozycja i powtarzalne wyniki finansowe pozwalają dzielić się zyskiem z akcjonariuszami rok do roku.
W idealnym scenariuszu znajdziemy spółki, które nie dość że się dzielą zyskiem od kilkunastu lat, to również te dywidendy z roku na rok rosną, a jest to wynikiem tego, że spółka poprawia swoje wyniki finansowe w długim terminie, czyli rozwija się.
Teraz zastanówmy się na jakie wskaźniki warto zwracać uwagę, aby zwiększyć szanse na to, że nasza spółka dalej będzie konytnuowała wypłacanie dywidenda, a przy okazji abyśmy mogli zawczasu zauważyć, jeżeli coś złego dzieje się w firmie w którą zainwestowaliśmy.
Sprzedaż i zysk
Pierwszymi wskaźnikiem na które powinniśmy zwrócić uwagę jest oczywiście to jak się plasuje sprzedaż naszej spółki oraz jej zysk.
I teraz w tym przypadku mamy dosyć szerokie pole manewru w zależności od tego jak bardzo chcemy zagłębić się w naszą inwestycję.
Monitoring sprzedaży i zysku
Podstawową wiedzą na pewno będzie monitorowanie jak się na przestrzeni lat i kwartałów zmienia sprzedaż i zysk naszej spółki – rośnie ? spada ? może widać jakąś cykliczność ?
Śledzenie jak się zachowują te dwa wskaźniki pozwoli nam upewnić się że na koncie naszej spółki znajdują się środki na wypłatę dywidendy.
W idealnym scenariuszu chcielibyśmy, aby sprzedaż i zysk naszej spółki systematycznie rosły, czasem wolniej, czasem szybciej, ale kierunek powinien być jeden – w górę.
Dane historyczne
Bardzo pomocne będzie również w przypadku tych wskaźników dotarcie do historycznych danych i rozpisanie ich, abyśmy widzieli jak spółka się zachowywała przez poprzednie powiedzmy 10 lat.
Oczywiście przeszłe wyniki nie gwarantują nam, że takie same wyniki będą w przyszłości jednak mogą nam ukazać kierunek w jakim spółka zmierze/rozwija się.
Jeżeli będziemy widzieli, że nasza spółka dobrze sobie radzi od kilku lat i systematycznie ich sprzedaż oraz zysk rośnie, nawet jeżeli nie są to wzrosty rok do roku, ale powiedzmy na przestrzeni 3-5 lat to wiemy już, że firma ma jakiś pomysł na dalszy rozwój i będziemy liczyli, że będą dalej kontynuować go.
Z drugiej strony brak wzrostu tych dwóch zmiennych, albo co gorsza ich spadek w jakimś okresie, który się utrzymuje powinien skłonić nas do dalszej analizy, albo zrezygnowania z tej inwestycji – szczególnie jeżeli interesują na inwestowanie dywidendowe, bez solidnej sprzedaży i zysków na dywidendy nie mamy co liczyć.
Szczegółowe dane z firmy
Jeżeli z jakiegoś powodu uważacie, że dana firma powinna sobie dobrze radzić w najbliższych latach lub chcecie mieć jeszcze lepszą kontrolę nad wiedzą o niej, to możecie wgryźć się w jeszcze więcej detali, które przekładają się na sprzedaż i zysk przedsiębiorstwa.
W swoich raportach firmy często publikują więcej danych na temat tego ile klientów obsługują, jakie są tego wyniki, jak to się zmienia w czasie, jaki jest zysk generowany na jednego klienta i wiele innych danych.
Zbierając takie dane i zestawiając je ze sobą już w swoich własnych excelach będziecie mieli jeszcze dokładniejszy wgląd w to co się w spółce dzieje i będziecie bezpośrednio wiedzieli skąd się biorą takie, a nie inne wyniki.
Jeżeli spółka sobie zacznie dobrze radzić to monitorując wewnętrzne wskaźniki będziecie pierwsi wiedzieli co i dlaczego się dzieje.
Oczywiście taki monitoring wymaga więcej zaangażowania i uwagi, ale może się okazać bardzo dobrym posunięciem inwestycyjnym i na wczesnym etapie wzrostu będziecie mogli dostrzec dobre firmy.
Zysk na akcję czyli EPS
Inną zmienną mocno skorelowaną z poprzednimi wskaźnikami jest zysk na akcję.
Ten wskaźnik obrazuje nam jaki zysk nasza firma generuje na jedną akcję, jest to o tyle ważne że czasami firmy dokładają więcej swoich akcji na rynek i wtedy można powiedzieć, że jednak akcja jest mniej warta – cały zysk dzieli się na więcej części.
I z drugiej strony, czasami firmy skupują swoje akcje i dzięki temu wartość naszych akcji w pewnym sensie rośnie – przypada więcej zysku na każdą akcję, środki do wypłacenia w formie dywidendy są dzielone na mniejszą ilość akcji, czyli więcej dywidend otrzymacie na akcję etc.
Nawet samo śledzenie zysku na akcję da nam obraz czy firma zarabia więcej z kwartał na kwartał, z roku na rok, a może zyski spadają ?
Monitorowanie tego wskaźnika jest bardzo szybkie i łatwe, na większości stron z danymi spółek znajdziemy te informacje i może być to prosty i szybki bufor monitorowania spółki.
Możemy monitorować EPS naszej spółki i póki kwartał do kwartału (np. pierwszy kwartał roku X i pierwszy kwartał roku X+1) jest podobny albo rośnie to super, nie mamy się czym martwić, a jeśli spada, to warto bliżej się przyjrzeć co się w spółce dzieje.
Zyski finansowe skutkują stabilną dywidendą
Sam osobiście poza monitorowaniem sprzedaży i zysku lubię również śledzić jak się zmienia zysk na akcję.
Te trzy wskaźniki dają nam już fajny obraz tego jak będzie wyglądała dywidenda w kolejnym sezonie.
Jeżeli firma zarabia to będzie miała z czego wypłacić dywidendę, jeśli spadają jej przychody, to o ile jest to wydarzenie jednorazowe, firma zbudowała sobie historię wypłacania dywidend oraz ich stopa wypłaty dywidendy nie wynosi 100% to raczej też nie musimy się martwić.
Jeżeli chcecie tylko mieć pewność, że dywidenda nie jest zagrożona to takie podstawowe dane finansowe dadzą wam obraz sytuacji, można powiedzieć, że jest to takie monitorowanie inwestycji z lotu ptaka – czyli widzicie mniej więcej co się dzieje i obserwujecie, ale jak coś was niepokoi to musicie wejść w dokładniejszą analizę.
Tak naprawdę dywidendy to część zarobku firmy, więc tak długo jak firma zarabia, ma zadeklarowaną jasną politykę dywidendową i się jej trzyma to nie musimy się martwić o naszą dywidendę.
Dywidenda na akcję
W poprzednim artykule nie wspominałem o wartości dywidendy na akcję ponieważ lepiej się nadaje tutaj jako zestawienie z zyskami.
Przy dobieraniu do portfel spółek wypłacających wysokie dywidendy będziemy skupiali się przede wszystkim na stopie dywidendy bo to ona jest naszym głównym wskaźnikiem i od jej wielkości zależy czy uznamy spółkę za atrakcyjną do portfela wysokich dywidend.
Jeżeli dwie spółki wypłacą powiedzmy 10 PLN dywidendy na akcję, jednak jedną możemy nabyć za 100 PLN za akcję, a drugą za 400 PLN za akcję, to stopa dywidendy w pierwszym przypadku wyniesie 10%, natomiast w drugim 2.5% (oczywiście przed podatkiem belki, chyba że inwestujecie poprzez konto IKE).
Więc zdecydowanie do portfela wysokich dywidend będziemy preferowali spółkę pierwszą.
Jednak konkretna wartość wypłacanej dywidendy na akcję może być przydatna do śledzenia wzrostu wypłacanej dywidendy (jeśli inwestujecie w spółki, które podnoszą wypłacaną dywidendę) albo do zestawienia wartości dywidendy na akcję z zyskiem na akcję.
I właśnie o tym drugim zastosowaniu chciałbym wspomnieć.
Stosunek EPS oraz dywidendy na akcję
Wiemy już, że to czy firma zarabia lub nie będzie decydowało o tym czy będzie w stanie dzielić się z akcjonariuszami zyskiem w formie dywidendy.
Tak samo w przypadku zysku na akcję jak i dywidendy na akcję mamy ten sam mianownik, czyli akcje.
Dzięki temu możemy ze sobą zestawić obydwa wskaźniki i będziemy mieli bardzo fajny wykres ukazujący nam zależność zysku od wartości wypłaconej dywidendy.
Grupa Kęty jest taką polską spółką, która wypłaca wysokie dywidendy oraz jej stopa wypłaty dywidendy jest dosyć wysoka, dlatego warto obserwować jak się zmieniają ich zyski w czasie.
Poniżej wykres ze strony gurufocus zestawiający na jednym wykresie historyczną zmianę zysku na akcję, dywidendy na akcję oraz wolnych przepływów pieniężnych na akcję (ale o nich za chwilę).
Jak widzimy zazwyczaj generowane zyski na akcję (zielona linia) są wyżej niż dywidenda wypłacana na akcję (niebieska linia), co dla nas oznacza, że spółka wypłaca mniej niż zarabia oraz że raczej jej zyski rosną, a z nimi wartość wypłacanej dywidendy – idealny scenariusz 🙂
I to dokładnie jest w praktyce nasz stopa wypłaty dywidendy, czyli ile % zysku jest wypłacanych w formie dywidendy.
Osobiście preferuje również, aby wolne przepływy pieniężne były wyższe niż dywidenda na akcję również, ale nie można mieć wszystkiego.
Jeżeli chodzi o spółki wypłacające rosnące dywidendy, ale dzielonące się powiedzmy połową zysku i mniej z akcjonariuszami to nie ma z tym problemu, jednak przy spółkach wypłacających wysokie dywidendy, gdzie stopa wypłaty dywidendy często oscyluje w okolicach 80% i więcej, raczej to będzie rzadkość.
Jednak tak długo jak zysk na akcję jest wyżej niż dywidenda na akcję to mamy “zdrową sytuację dywidendową”.
Wolne przepływy pieniężne
Wolne przepływy pieniężne to nic innego jak nadwyżki finansowe w firmie, ja to traktuję dosłownie jak gotówka na kontach spółki.
Jest to o tyle ważne że zysk na akcję nie uwzględnia wszystkich wydatków firmy, natomiast wolne przepływy pieniężne owszem.
Czasami możemy znaleźć informacje o spółkach, które zestawiają zamiast zysku na akcję właśnie wolne przepływy pieniężne na akcję do dywidendy na akcję.
Jest to w pewnym sensie dodatkowy bufor bezpieczeństwa, tak samo jak np. lubię patrzeć czy wartość wypłaconej dywidendy (całkowita wartość wypłacona przez firmę) jest mniejsza niż wolne przepływy pieniężne – idealny scenariusz to taki, kiedy wartość wypłaconych dywidend to 50% wolnych przepływów pieniężnych.
Bardzo często część tych dodatkowych środków na koncie jest wykorzystywana do odłożenia ich na kapitał zapasowy, który służy do uzupełniania kapitału przeznaczonego na dywidendy w gorszych okresach dla firmy.
Jeżeli chcecie być jeszcze pewniejsi swojej inwestycji, to możecie zestawiać sobie właśnie wolne przepływy pieniężne na akcje do dywidendy na akcję.
Wskaźniki mające wpływ na otrzymywaną dywidendę
Gotówka generowana przez naszą spółkę będzie tak naprawdę naszym wskaźnikiem, który nam odpowie na pytanie czy dywidenda nie będzie zagrożona i jaka będzie jej wartość.
Nie bez powodu wszystkie elementy tego artykułu to tak naprawdę różne warianty monitorowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
Monitorowanie sprzedaży i zysku to tak naprawdę taka podstawa, możemy oczywiście skupić się na obserwowaniu zysku na akcję czy innych wskaźników – wszystko zależy od tego ile czasu mamy albo ile czasu chcemy poświęcić na monitoring, jak bardzo ufamy naszej spółce (albo jej zarządowi) oraz jaki poziom detali nas satysfakcjonuje i pozwala nam spać spokojnie.
Osobiście preferuję czytać raporty spółek i sobie zerkać właśnie na podstawowe wyniki finansowe oraz na to co zarząd ma do powiedzenia o ostatnich wynikach, o tym co się dzieje w spółce oraz o przyszłości.
Tak naprawdę dopiero jak widzę, że wyniki finansowe wyglądają gorzej to dokładnie czytam cały raport i szukam konkretnych danych co i dlaczego się dzieje.
Jednak warto pamiętać, że szczególnie przy dobieraniu do portfela spółek, które wypłacają wysokie dywidendy oraz bardzo często wypłacających dużą część zysku w formie dywidendy musimy monitorować co się dzieje z finansami firmy.
Dywidendy bardzo często będą odzwierciedlały kondycję finansową spółki, a szczególnie generowane przez nią zyski.
Pozdrawiam,
#DywInw
Skąd czerpiecie informacje o spółkach ?
Czytacie ich raporty ?
Zapraszam do dyskusji w komentarzach 🙂
Super artykuł. Z jakich portali darmowych lub ewentualnie płatnych korzystasz analizując spółki? Które polecasz na początek przygody? Przy niewielkich inwestycjach wolę skupić się na razie na jakiś darmowych źródłach danych aby nie pochłaniały one dużych środków.
Cześć i dzięki Grzegorz 🙂
Ja praktycznie z samych darmowych portali korzystam i dane wrzucam sobie w swojego excela 🙂
Najczęściej korzystam z tradingview.com i biznesradar.pl dla polskich spółek.
Również często korzystam z gurufocus.com – raz na jakiś czas można sobie zerknąć na dane z 4 bodajże spółek za darmo (co prawda nie ma dostępu za darmo do dłuższej historii ale najświeższe dane można podejrzeć).
Dziękuję, sprawdzę te portale.