Projekt 10% rocznie

Czyli zbudujmy mały portfel spółek dywidendowych z GPW, które mają krótszą historię wypłacania dywidend.
Ale naszym celem będzie zwrot rzędu 10% w samej stopie dywidendy.
A wzrost ceny akcji będzie dodatkiem – a zakładam, że wzrost cen akcji nastąpi !

 

Ważne!

Ten artykuł nie ma na celu polecania żadnych inwestycji, jest to bardziej luźny eksperyment, którego wynik może być różny.
Dlatego polecam nie wzorować się na wymienionych tutaj spółkach, tylko samemu sprawdzać, analizować i wybierać swoje inwestycje.

Jeżeli jesteś ciekaw jak się potoczyły losy tego projektu to zapraszam do kolejnego artykułu:

Projekt 10% rocznie_ rocznica

 

Kto mnie śledzi na bieżąco ten wie, że cenię sobie czas, a moja strategia zakłada budowanie mało obsługowego portfela akcji ze spółek wypłacających dywidendy oraz zwiększające te dywidendy co roku.
Efekt kuli śnieżnej, procent składany, działanie tu i teraz aby zwiększać swój dochód i oszczędności – to jest moja bajka 🙂
I tu nic się nie zmieniło !

Jednak dostaję często pytania o różne spółki dywidendowe oraz zauważyłem, że siedzenie i budowanie kuli śnieżnej nie jest seksi.
Bardziej modne jest kupowanie akcji spółek z wysoką stopą dywidendy, co wymaga większego zaangażowania, ale też może się przełożyć na większe ryzyko oraz większe zyski z inwestycji.
Wszystko ma swoje wady i zalety 🙂

Zdecydowałem, że zrobię mały eksperyment.
Stworzę alternatywny portfel dywidendowy, jakiś mały, ale którego głównym celem będzie pomnażanie kapitału z roku na rok, a tym pewnym zwrotem będą dywidendy.
Czyli w praktyce będę szukał na dany rok dobrych spółek, które sobie dobrze radziły i jest duża szansa, że wypłacą dużą dywidendę – będę celował w średnią na cały portfel minimum 10%.

A żeby nie było tak beztrosko, to przeznaczę na to część swoich oszczędności – zdecydowanie to nie będą duże kwoty, ale psychologia sprawia, że inwestując realne pieniądze podejmujemy inne decyzje, niż jakbym tylko prowadził wirtualny portfel i za rok zobaczył co się z nim stało.

W praktyce ten eksperyment będzie moją odpowiedzią na pytanie

„Jakie są dobre spółki dywidendowe na 2023 rok”.

 

Jak wybrałem akcje ?

Wy mi je podaliście 🙂
Często w komentarzach na blogu, na facebooku, w wiadomościach email, wymienialiście ciekawe spółki, którymi sami jesteście zainteresowani, więc spisałem je sobie i po kolei sprawdzałem.
Tak się złożyło, że 3 z tych wszystkich spółek wydają się bardzo dobrą inwestycją!

Zdecydowanie jednym z kryteriów musi być historia wypłacanych dywidend.
To może być nawet rok czy dwa, ale spółka musi pokazać, że jest zainteresowana podziałem zysków z akcjonariuszami.

Stopa dywidendy, której się spodziewam po spółce musi wynosić minimum 10%.
Oceniam to na podstawie poprzednich dywidend, payout ration, zysku netto i wolnych przepływach pieniężnych.

Payout Ration (jaka procentowa część zysków zostaje wypłacona w formie dywidendy),
zdecydowanie im mniejsze tym lepiej, jednak będę się przyglądał jak to wyglądało w ostatnich latach i na tej podstawie oceniał jakiej mogę się spodziewać dywidendy.

Wzrost zysku netto firmy oraz wzrost wolnych przepływów pieniężnych – jeżeli oczekujemy większej dywidendy, to firma najpierw musi więcej zarobić.

 

Kiedy kupię akcje ?

Będę chciał zrobić zakupy jak najszybciej, jednak docelowo spróbuję się wbić w cenę, przy której Cena/Zysk jest poniżej średniej dla danej spółki.
Zobaczę jaka jest średnia C/Z na przestrzeni kilku lat i jeżeli spółka jest poniżej tej średniej to od razu będę rozważał zakup, jeżeli powyżej poczekam z zakupem, może jeszcze wyceny spadną.

Osobiście oczekuję jakiejś korekty po nowym roku więc sobie poczekam, spółki które wybrałem wypłacają dopiero dywidendy od kwietnia, więc mam czas na zakup ich akcji 🙂

 

Dlaczego uważam, że wzrost ceny akcji nastąpi ?

Bo firmy generują coraz większe zyski!
W teorii, przynajmniej ja to tak sobie tłumaczę – im firma więcej zarabia, tym jej akcje są więcej warte. Oczywiście wpływa na to również sytuacja na rynkach, polityka monetarna itd. Ale najogólniej rzecz ujmując, jak widzę że firma zarabia coraz więcej, to zakładam że cena ich akcji będzie również rosła – prędzej czy później.

Dodatkowo bazując na cyklach przepływu kapitało pomiędzy rynkami rozwiniętymi, a rozwijającymi się – teraz czas aby kapitał płynął do rynków rozwijających się (dlatego mamy takie wysoki wyceny w USA i dlatego wiele osób oczekuje tam jeszcze większych spadków).
Co to znaczy w praktyce ?
To że akcje w polskie są tanie i to, że ich wyceny będą szorować Mount Everest w ciągu kilku lat – o ile teoria się sprawdzi w praktyce 🙂

Teraz fajną książkę o tym czytam, więc jak skończę to napiszę jakiś artykuł o tym dla was 🙂

 

Jakie spółki wejdą do tego projektu ?

 

Torpol SA

 

Czym się zajmują ?

Grupa specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów komunikacyjnych takich jak szlaki i stacje kolejowe oraz torowiska tramwajowe, a także obiekty inżynierskie. Świadczy także usługi z zakresu budowy, modernizacji oraz remontów sieci elektroenergetycznych napowietrznych średnich i niskich napięć, sygnalizacji świetlnej sterowania ruchem drogowym, systemów oświetlenia ulicznego oraz sieci telekomunikacyjnych, jak również usługi projektowe w zakresie powyższych inwestycji komunikacyjnych.

Czyli firma, która nie powinna narzekać na barak roboty w naszym kraju, gdzie infrastruktura jest coraz starsza i nie była modernizowana latami.

 

Akcjonariat

47% różne podmioty finansowe
38% inwestorzy indywidualni, mniejsze podmioty
15% udziału skarbu państwa (poprzez OFE)

Cieszy mały udział skarbu państwa z dwóch powodów.
Skarb Państwa ma mniejszy wpływ na spółkę, ale ma w niej swoje udziały i są zmotywowani, aby jednak udzielać im dostępu do inwestycji na państwowej infrastrukturze.
Duży udział podmiotów finansowych sprawia, że dywidendy są jak najbardziej mile widziane.

 

Dywidendy

Od 4 latach regularna, rosnąca dywidendą.
Wcześniej był rok przerwy spowodowany stratą netto spółki, a przed tym były 3 lata wypłaty dywidendy.
Bardzo jasno widać, że spółka ma zamiar wypłacać dywidendę oraz że jest ona silnie skorelowana z zyskiem spółki, co sprawia że łatwiej ją monitorować i przewidzieć czego można się spodziewać w kwestiach dywidendy.

Stopa dywidendy rośnie, dywidendą na akcję rośnie – bo zysk rośnie.
Jednak payout ratio również rosło, przez ostatnie 3 lata od 70% do 90% w 2022, natomiast dzięki dużemu zyskowi w 2023 roku, albo będzie spadek tego wskaźnika (dobrze), albo będzie ogromna dywidendą.
Zdecydowanie widać, że spółka służy do generowania kapitału i wyciągania zysku w formie dywidendy, co ma swoje plusy, ale też i wady, bo jeżeli spółka będzie miała gorszy rok to dywidenda również będzie gorsza.

Brakuje mi jasno określonej polityki dywidendowej i planu wypłacania dywidend w przód – może z czasem to się zmieni i spółka stanie się dobrym kandydatem do mojego głównego portfela 🙂

 

Finanse

Od strony finansowej spółka wygląda bardzo dobrze, dochód netto nie tylko rośnie z roku na rok, ale również z kwartału na kwartał. Od 2018 roku praktycznie podwaja się z roku na rok !

Kiedy spojrzymy na wolne przepływy pieniężne (przepływy pieniężne, po odjęciu nakładów inwestycyjnych ) raz jest lepiej raz jest gorzej, jednak ciągle dużo na plusie, firma inwestuje w rozwój i to widać po wzroście zysków.

Zysk na akcję się podwoił w stosunku do poprzedniego roku, więc trzymam kciuki, że tak samo podwoi się wypłacona dywidenda.
Taki sam schemat jest od 4 lat – firma podwaja zyski, zysk na akcję oraz wypłacaną dywidendę.

 

Kupno

Wskaźnik cena/zysk na początku stycznia 2023 wynosi 2.80, co jest niską wartością.
Niby średnia liczona od 2015 roku wynosi 9, jednak 2017 rok (ten sam, w którym nie została wypłacona dywidenda, przez stratę netto spółki) bardzo zniekształca wynik, gdzie C/Z= 26.

Jednak patrząc na medianę C/Z= 5.7, więc dalej jesteśmy daleko poniżej średniej, czyli wycena akcji uwzględniając generowane zyski firmy jest tania.

Torpol wypłaca dywidendy zazwyczaj w drugiej połowie roku, a akcje trzeba posiadać przed czerwcem/lipcem, aby załapać się na dywidendę, dlatego nie śpieszę z zakupem.
Liczę na jakieś spadki na początku roku, więc jeszcze poczekam – może uda mi się złapać te kilka akcji po 15 zł za sztukę 🙂

 

PCC Rokita SA

 

Czym się zajmują ?

Grupa produkuje wyroby chemiczne powszechnie stosowane między innymi przy produkcji tworzyw sztucznych, w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym, papierniczym i wielu innych. Spółka zajmuje wiodącą pozycję na środkowoeuropejskim rynku w segmentach takich jak poliole i alkalia oraz jest liczącym się dostawcą związków fosforopochodnych i naftalenopochodnych. Należy do międzynarodowej grupy kapitałowej PCC, której działalność skupia się wokół trzech branż: chemia, energia i logistyka. W skład grupy wchodzi ponad 70 spółek zlokalizowanych w 12 krajach.

Duża spółka działająca na wielu rynkach, gdzie w ich finansach w ogóle nie widać, żadnego kryzysu, wręcz przeciwnie – firma sobie świetnie radzi!

 

Akcjonariat

84% PCC Chemicals GmbH, czyli niemiecki właściciel
15% inwestorzy indywidualni, mniejsze podmioty
5% udziału skarbu państwa (poprzez OFE)

Następna spółka generująca zysk dla właściciela ? = stabilne dywidendy ?

 

Dywidendy

Od 8 lat wypłacają regularnie dywidendę, która jest mocno skorelowana z payout ratio, ale w pozytywny sposób.
Payout ratio ostatnie 2 lata ustabilizował się na poziomie 62%, więc jeżeli dalej zostanie ta wartość utrzymana to możemy się spodziewać znowu ponad dwucyfrowej dywidendy wypłaconej od spółki w 2023 roku.

Może spółka stanie się nowym mini dywidendowym arystokratą posiadając takie zapasy gotówki i trochę organizacji, mogliby spokojnie zadeklarować jakąś stabilną politykę dywidendową.

 

Finanse

Jeżeli chodzi o dochód netto to 2021 i 2022 rok to były świetne lata dla firmy.
Wolne przepływy pieniężne wyglądają tak samo dobrze.

Patrząc na 2022-2023 rok finanse wyglądają podobnie, dlatego jeżeli dyrektorzy nie będą chcieli działać zachowawczo to powinniśmy widzieć podobne wypłaty dywidendy.

Liczę na to, że firma wypłaci w 2023 roku dywidendę jak w 2022 i będzie ona w okolicach 13 zł.
Co dalej będzie tylko w okolicach 60% zysku, więc i inwestorzy na tym wyjdą bardzo dobrze i firma zachowa sporo gotówki na następny rok, a patrząc na to że to byłby drugi taki dobry rok pod rząd to daje bardzo fajne perspektywy na przyszłość.

Przy takich zyska, takiej wypłacie i stopie dywidendy ceny akcji zdecydowanie powinny iść do góry w najbliższych latach.

 

Kupno

C/Z średnia za ostatnie kilka lat wynosi 8.54, czyli jesteśmy zdecydowanie poniżej.
Aktualnie C/Z=3.39, więc akcje są – bardzo tanie, zresztą tak jak wszystko chyba na gpw 🙂

Przy aktualnym kursie akcji w okolicach 100 zł stopa dywidendy dalej wygląda atrakcyjnie, jeżeli spółka wypłaci podobną wartość dywidendy jak rok wcześniej.
Jednak jak już wspomniałem oczekuję lekkiej korekty na rynkach, dlatego jeszcze się wstrzymuję z zakupem akcji, jeżeli by spadły do 75 zł to bym brał je w ciemno.

Z zakupem akcji mogę się wstrzymać nawet do kwietnia (zazwyczaj w maju wypłacają dywidendę) dlatego nie śpieszę się.

 

Voxel SA

 

Czym się zajmują ?

Sieć Medycznych Centrów Diagnostycznych, które świadczą wysokospecjalistyczne usługi w dziedzinie radiologii oraz oferują kompleksowy zakres usług i produktów związanych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych w medycynie.

Patrząc na polską służbę zdrowia i ilość reklam leków w telewizji dochodzę do wniosku, że wszystko co ma coś wspólnego z medycyną i lekami w Polsce będzie sobie dobrze radzić ;o

 

Akcjonariat

59% różne podmioty finansowe
35% inwestorzy indywidualni, mniejsze podmioty
6% udziału skarbu państwa (poprzez OFE)

Podział podobny jak w Torpol SA, wydaje się dobry pod spółkę dywidendową.

 

Dywidendy

Spółka od 7 lat wypłaca dywidendę, co bardzo cieszy oko.
Zauważcie, że wszystkie spółki już mają jakąś historię dywidend, czyli pokazały że albo są chętne dzielić się zyskiem, albo po prostu akcjonariat tego oczekuje – jednak dla nas to zdecydowanie zaleta.

Payout ratio waha się na poziomie 40% – 60%.
Przy poziomie 40% dywidenda powinna być podobna jak w 2022 roku – 3 zł na akcję, tedy idealnie było by celować w zakup akcji w okolicach 30 zł.
Jednak liczę, że mając taki bufor spółka zdecyduje się na podniesienie dywidendy, chociaż do payout ratio w okolicach 50%.

Spółka ogłosiła politykę dywidendową na lata 2021 -2025, że będzie wypłacała w formie dywidendy 50% zysków i posiadają fundusz awaryjny, który też może być ruszony.

Aktualna stopa dywidendy przy dywidendzie 3 zł to jakieś 7%. Więc aby dążyć do 10% zakładam, że kupię akcje taniej (ok 30 zł) oraz liczę, że spółka zwiększy wartość wypłacanej dywidendy.

Dodatkowo każda z wymienionych spółek ma bardzo duże szanse na stanie się stabilną spółką dywidendową, która będzie wypłacała rosnącą dywidendę rok do roku.
Wypracowali już historię dywidend, ich payout ratio jest na dobrym poziomie, że mogę część inwestować, część wypłacać w dywidendzie i mają jeszcze spory bufor, aby powoli podnosić dywidendę. Pytanie tylko jak będzie wyglądała sprzedaż i zyski w przyszłości.

 

Finanse

Jeżeli chodzi o wyniki finansowe jest to następna spółka, która ostatnie 2 lata miała bardzo dobrze – i pod względem zysku oraz wolnych przepływów pieniężnych.
Lata 2021 – 2022 wyglądają podobnie, dlatego możemy się spodziewać podobnych wypłat dywidendy.

Ogólnie jeżeli chodzi o finanse naszych 3 spółek, jestem bardzo ciekaw jak to będzie wyglądało w latach 2023-2024 bo zdecydowanie idą cięższe lata, jednak jeżeli spółki ugruntowały sobie mocną pozycję i to przejdą na podobnym poziomie co 2021-2022 – zdecydowanie akcje kupione dzisiaj będą warte o wiele więcej za kilka lat, a dywidendy powinny być bogate co roku 🙂

 

Kupno

Wycena akcji w zeszłym roku nie zanotowała aż takiego dołka – 30zł, ale dochodziły do 33 zł.
Jednak jeżeli uda mi się kupić akcje poniżej 40 zł, np. za 39 zł za sztukę , to będę bardzo zadowolony, wszystko poniżej to bajka 🙂

C/Z średnia za ostatnie lata wynosi 12.04, natomiast dzisiaj 8.22 – jest dobrze, ale może być lepiej.
Jednak z tą branżą widzę jest tak, że o mocne spadki ciężko. Tak samo wygląda sytuacja z Neuca SA, czekanie na spadek cen akcji taki, aby stopa dywidendy wynosiła chociaż z 3% graniczy z cudem ;o

Ale tak jak już wspominałem, konto jest gotowe, pieniądze leżą i czekają – więc bacznie obserwuję i czekam na zrobienie zakupów 🙂

 

Jak będę prowadził te portfel ?

Portfel będę prowadził na koncie XTB.
Można prowadzić tam 4 rachunki, więc otworzę dodatkowy specjalnie pod ten projekt, więc to będzie osobno i fajnie będzie widać wyniki portfela.

Na każdą spółkę przeznaczę 600 zł, będzie to fajny sprawdzian czy da się w miarę szybko pomnażać małe kwoty.
Docelowo będziemy oczekiwać 180 zł z dywidend (1800 zł we wszystkich spółkach) oraz wzrostu akcji, który będzie dodatkowym zyskiem.

Po koniec przyszłego roku, kiedy już wpłynął wszystkie dywidendy będziemy mogli przeanalizować jak sobie radzą nasze spółki i albo je zostawimy w portfelu, albo sprzedamy ich akcje i wymienimy na nowe.

Co jakiś czas dam wam znać jak wygląda sytuacja, zapewne wspomnę w podsumowaniu, któregoś miesiąca albo na facebooku 🙂

 

Czego oczekuję ?

Oczekuję, że dobierając spółki z krótką historią dywidend oraz takie z rosnącym biznesem (zarabiają coraz więcej) można będzie wykręcić dobry wynik z inwestycji na przestrzeni 12 miesięcy.
Jest to trochę odwrotna strategia od tej, którą wybrałem dla swojego portfela, ale może się okazać, że będzie działać, wtedy dla kogoś z małym kapitałem, na początku swojej drogi to może być świetne rozwiązanie 🙂

Idealny scenariusz jest taki, że wszystkie 3 spółki wypłacają nam dywidendę ponad 10%, do tego ich akcje rosną oraz ich zyski również. Wtedy możemy zostawić te akcje w portfelu i liczyć na jeszcze większe zyski za rok.
Jednak jeżeli jakaś spółka będzie sobie gorzej radziła, to będzie trzeba znaleźć inna spółkę, która może nam zapewnić taki zwrot i która sobie lepiej poradziła w ciągu danego roku.

Otrzymane dywidendy zostawię na koncie, jeżeli projekt wypali i zdecydujemy, aby go dalej prowadzić w 2024 roku, wtedy tą gotówkę z dywidend przeznaczymy na zakupy nowych akcji.
Czy tych samych spółek czy innych – zobaczymy.

Dodatkowo jeżeli wszystko pójdzie w porządku, dywidendy, wzrost akcji, wzrost zysków firm (albo znajdziemy nowe, które się wpasują w nasze wymagania), wtedy podwoję kapitał – względem tego co teraz wpłacam – będziemy dalej prowadzić eksperyment i go uatrakcyjniać !

 

Pozdrawiam,
#DywInw

0 comments… add one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *