Podoba Ci się idea bloga?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby
otrzymywać powiadomienia
o nowych artykułach :)


Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Dywidendowy Inwestor

„Poprzez budowanie różnych źródeł „przychodów pasywnych” uwalniam swój czas, aby korzystać z niego według własnych zasad.
Osiągam moje cele finansowe poprzez oszczędzanie i inwestowanie nadwyżek finansowych oraz zwiększanie i generowanie dodatkowych przychodów.
Tak się złożyło, że buduję portfel spółek dywidendowych oraz relacjonuję swoją drogę i dzielę się swoim doświadczeniem poprzez prowadzenie bloga.”

Śledź mnie w social mediach!

Podoba Ci się idea bloga?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby
otrzymywać powiadomienia
o nowych artykułach :)


Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Research

Następna sekcja do której pewnie będziecie zaglądać.

Watchlist.
Możecie sobie tworzyć listy spółek, które obserwujecie.
Np. ja mam listę spółek, które spełniają moje wymagania co do portfela rosnących dywidend i mam je na jednej liście.

Tak jak w przypadku naszego portfolio możemy sobie dowolnie ustawić jakie dane o spółkach chcemy, aby były nam wyświetlane.
A jest ich mnóstwo, a w dodatku są konkretne!Ja osobiście poza aktualną ceną posiadam:

 • minimalna cena z ostatnich 13 tygodni, 26 tygodni i 52 tygodni, a następnie mam ustawione maksymalne ceny z ostatnich 13 tygodni, 26 tygodni i 52 tygodni.
  Jest to świetne i pomaga szybko podjąć decyzję czy dane akcje są aktualnie taniej wyceniane i warto je kupić.

 • następnie mam ustawioną wartość rocznej dywidendy oraz stopę dywidend, gdzie ostatnio szczególnie zwracam uwagę na ten drugi wskaźnik,

 • na końcu mam wskaźnik PE (cena/zysk) dla spółki oraz EPS (zysk na akcję), co razem ze stopą dywidendy pomaga mi podjąć decyzję której spółki akcje w danym miesiącu kupić.

Klikając po lewej "New Watchlist" możecie tworzyć dowolne listy ze zbiorem spółek, które was interesują i ułatwić sobie ich obserwowanie :)

 

 

Również mamy market scanner, który pozwala nam na analizowanie spółek z wielu rynków zagranicznych. Jednak mnie nie specjalnie przekonał ten skaner do siebie ;o
Zależy kto czego szuka, może wam bardziej przypadnie do gustu :)

 

Transfer & Pay

Możecie tutaj zobaczyć waszą historię wpłat, możecie wpłacić pieniądze na konto oraz możecie przenieść swoje akcje od innego brokera do Interactive Brokers, albo od Interactive Brokers do innego brokera.

 

 

Perfomerance and Reports

PortfolioAnalyst, to miejsce gdzie zapewne częściej możecie zaglądać, aby zobaczyć jak radzi sobie cały wasz portfel.
Popatrzcie sobie sami o zobaczcie jakie statystyki was będą najbardziej interesować.

 

 

Reports, tutaj powinniście się udać po założeniu konta.

Ustawcie sobie, aby raporty podsumowujące wasz portfel przychodziły wam na maila.
Nie musi to być co miesiąc, ja sobie osobiście ustawiłem co kwartał.
Po prawej stronie macie Reports Delivery, klikacie w ustawienia (tą taką zębatkę).

 

 

Następnie wybieracie na dole jak często i jakie raporty chcecie dostawać.Ja sobie ustawiłem szczegółowy raport pdf, co kwartał - potem klikacie continue na dole oraz aby to potwierdzić continue na następnej stronie jaka wam się ukaże.

Teraz w Reports po prawej, powinniście mieć Reports Delivery i pod spodem szczegóły dotyczące waszyych raportów, np. Previous Quarter Detailed PDF.

 

 

Education

Na końcu jest zakładka z odnośnikami do nauki, zachęcam do zapoznania się z nimi w wolnym czasie :)

 

Settings

 

Przejdźmy jeszcze na chwilę do ustawień konta.
Jest tutaj masa ustawień, ja wam tylko zwrócę uwagę na kilka najważniejszych ze względu na funkcjonalność konta i inwestowania

 

 

Account configuration

W tej zakładce z takich ciekawszych rzeczy możecie zmienić w każdym momencie swój typ konta, np. na margin - czyli będziecie mogli brać kredyt u brokera pod zastaw waszych akcji.

Jak na screenie powyżej widzicie ja ustawiłem sobie i w czasie rejestracji polecałem konto gotówkowe (cash) - czyli najpierw wpłacasz pieniądze na rachunek maklerski, a następnie kupujesz akcje.
Nie na odwrót.
W każdym momencie możecie to zmienić, chociażby aby spróbować jak działa margin.

 

 

Mamy tutaj jeszcze pricing plan, gdzie możemy zmieniać to jak będą pobierane prowizję. Mogę potwierdzić, że opcja tiered jest przy małych kwotach zakupów bardziej opłacalna.

Jedną z pierwszych rzeczy jaką powinniście zrobić na początku powinno być odwiedzenie tej zakładki i zmienienie typy rozliczania transakcji.
Wystarczy zaznaczyć opcję tiered i kliknąć Continue.

 

 

Jeszcze jednak ważna rzecz tutaj.Kiedy klikniecie w wasz profil, wtedy wyświetlą się wasze informacje i będziecie mogli zaktualizować wasze informacje podatkowe w tym formularz W8-BEN - podatek od dywidendy w USA zredukowany z 30% do 15%.

 

Trading

Następnie mamy sekcję trading, gdzie są dwie ciekawe miejsca do odwiedzenia.

Dividend election, czyli co ma się dziać z waszymi dywidendami ?
Ja ustawiłem, abym otrzymywał je na konto w formie gotówki - sam chcę decydować jakie akcje za nie kupić.
Jednak ciekawą opcją jest również ustawienie, aby je reinwestować!
Za otrzymane dywidendy automatycznie zostaną dokupione akcje spółek, które posiadacie - nie wiem jak to dokładnie wygląda, szczególnie kiedy mniejsze kwoty dywidend otrzymujemy, ale jest to zdecydowanie bardzo ciekawa opcja!

 

 

Drugim miejsce na które zwróciłem uwagę jest trading permissions.
Interactive Brokers udostępnia wiele instrumentów finansowych w które możecie inwestować - tutaj możecie je odblokować.

Jednak przejdźmy do akcji.

 

 

Automatycznie nie mamy wszystkiego odblokowanego, jednak wystarczy że zaznaczycie rynki, które was interesują i klikniecie continue.
Dla akcji europejskich nic nie trzeba robić i macie je od razu odblokowane, a dla niektórych rynków jak Singapur musicie podpisać jakiś elektroniczny aneks i odczekać ok 24h na dostęp do danego rynku.

 

 

Account reporting

Tutaj możecie zmienić swoją walutę podstawową na koncie.

 

 

Jeżeli chodzi o resztę ustawień na razie nie widziałem w nich zastosowania dla siebie osobiście.
Sprawdźcie sobie po kolei co jest dostępne, może coś przykuje waszą uwagę :)

 

Dodatkowe wskazówki

Polecam każdemu, szczególnie tym którzy dopiero założyli konto, najpierw samemu sobie dać kilka dni czy godzin na pobawienie się kontem, zobaczenie co gdzie jest, następnie na przejrzenie tego poradnika krok po kroku i wykonywanie wszystkiego po kolei - czyli klikanie wszędzie gdzie wam pokazuję, screen po screenie, abyście sami to zobaczyli i aby platforma stała się dla was bardziej intuicyjna.

Z czasem wszystko będzie łatwe i przyjemne, będziecie wiedzieli gdzie i jakie rzeczy możecie znaleźć.
Początki mogą być trochę przytłaczające, wiem bo sam też miałem zbyt wielki natłok nowych informacji jak założyłem konto na XTB, a potem Interactive Brokers, ale z czasem stało się to dla mnie bardziej intuicyjne, normalne i poruszanie po każdej platformie jest łatwe i przyjemne.
Po prostu dajcie sobie czas :)

Polecam też się trochą pobawić i dać szansę aplikacji mobilnej - są bardzo fajne w obsłudze i ułatwiają składanie zleceń.

 

Podsumowanie

 

Interactive Brokers to bardzo fajna platforma handlowa do inwestowania.
Co prawda to nie jest darmowy rachunek inwestycyjny - mimo, że posiadamy bezpłatne konto to zakup akcji jest obarczony prowizjami, jednak zdecydowanie mogę ich polecić.

Interactive Brokers oferuje dostęp do wielu rynków zagranicznych, nawet tych bardziej dla nas egzotycznych co dla mnie osobiście jest dużym bonusem i poszerza możliwości znalezienia ciekawych spółek dywidendowych, szczególnie że przy moich aktualnych wymaganiach muszę szukać spółek na wielu rynkach zagranicznych, aby zbudować z tego jakiś zdywersyfikowany portfel.

No i przede wszystkim dla mnie zaletą jest to, że jest kompletnie niezależny od polskiej jurysdykcji, chociaż może z tym przesadzam, jednak wolę mieć swoje akcje rozłożone w dwóch różnych miejscach na świecie :)

 

Pozdrawiam,
#DywInw

Rachunek maklerski w Interactive Brokers znajduje się na tak zwanym client portal - jest to po prostu nasza platforma inwestycyjna.
Tutaj handlujemy instrumentami finansowymi, monitorujemy nasze inwestycje i posiadamy całą masę dodatków przydatnych na rynku finansowym.
Na początku możecie czuć się trochę przytłoczeniu nowym interfejsem i ilością opcji do wyboru, jednak dajcie sobie czas i obsługa platformy stanie się dla was przyjemna i prosta :)

 

 

Interactive Brokers podlega pod wiele komisji nadzoru finansowego, środki klientów są chronione przez system rekompensat różnych krajowych depozytów papierów wartościowych, no i najważniejsze prowadzenie rachunku jest darmowe, posiadają niskie prowizje i jest brak minimalnego depozytu - możecie inwestować od dowolnej kwoty.

Interactive Brokers oferuje nam inwestowanie w różne instrumenty finansowe na wielu rynkach finansowych od polskiego, poprzez amerykański, aż po bardziej dla nas egzotyczne - azjatyckie rynki finansowe.
Więcej o zaletach i wadach oraz jak wygląda oferta Interactive Brokers pisałem w tym artykule:

Zagraniczne konta maklerskie

Jak uruchomić rachunek w Interactive Brokers, opisałem krok po kroku w tym artykule:

jak założyć konto maklerskie w IB

A teraz zobaczymy jak poruszać się na rachunku maklerskim Interactive Brokers.

 

Konto Interactive Brokers: client portal

 

 

 

Widok na zdjęciu powyżej to jest już platforma trochę zmodyfikowana i dopasowana do mnie.
Ale przejdziemy przez wszystko, pokażę wam krok po kroku, co/gdzie/jest i jak sobie platformę pod siebie zmodyfikować :)

Możecie przejść i zalogować się do rachunku inwestycyjnego na stronie Interactive Brokers:
https://www.interactivebrokers.co.uk
lub dodać sobie do zakładek bezpośredni link do logowania na rachunek maklerski:
https://www.interactivebrokers.co.uk/sso/Login?RL=1

 

 

Po prawej stronie na górze mamy do wyboru kilka opcji, jak klikniecie na swoje imię:

 • settings (ustawienia) - jest tam masa ustawień, jeszcze do nich wrócimy.

 • wybór języka, jednak polski nie jest dostępny,

 • accessibility (dostępność) - ja mam to odznaczone, nie wiem dokładnie o co z tym chodzi,

 • show iBot - taki wirtualny asystent, ja go wyłączyłem,

 • light/dark - kolor tła platformy, jasny lub ciemny,

 • wide layout - rozstaw górnego paska opcji, szeroki lub wąski - właśnie zmieniłem na wąski :)

 

 

Po lewej na górze możecie sobie dodać jakieś 3 instrumenty, które np chcecie aktualnie śledzić na bieżąco.

 

 

Klikacie na te 3 kropki i wybieracie "custom" i dodajecie sobie co chcecie, np. jakąś spółkę, której kurs obserwujecie, albo etf, index, kryptowaluty, cokolwiek co chcielibyście mieć pod ręką do obserwowania.
Klikacie na wolne miejsce (albo na już dodany walor), wyszukaj wpiszcie ticker > enter, wybierzcie to co was interesuje z listy i kliknijcie poniżej show more i wybieramy np. stocks.

W dowolnym momencie możecie to zmieniać, więc to może być fajny dodatek jeżeli chcecie coś obserwować.

 

 

Główne menu

 

Tak wygląda główne menu - przyjrzyjmy się co tam mamy.
Może na początek, obok Interactive Brokers po prawej stronie, mamy możliwość wyszukania konkretnego instrumentu, akcji i zobaczenia jego wykresu.

 

 

 • Home, podsumowanie waszego rachunku, ile posiadacie gotówki, ile zainwestowaliście oraz wynik waszego portfela, a na dole tablica, którą można modyfikować,

 • Portfolio, więcej informacji i detali o składzie i wyniku naszego portfela inwestycyjnego,

 • Trade, tutaj możemy składać zlecenia oraz wymieniać nasze waluty jeżeli mamy taką potrzebę,

 • Research, znajdują się tutaj różne skanery do analizowania i segregowania spółek oraz watchlist, czyli taka wasza lista spółek, które obserwujecie - jeszcze do tego wrócimy,

 • Transfer and Pay, posiadamy tutaj historię naszych wpłat i wypłat, możecie tutaj zasilić konto, wyciągnąć pieniądze, a nawet przenieść wasze akcje od innego brokera.

 • Perfomerance & Reports, jeszcze więcej statystyk odnośnie waszego portfela,

 • Education, taki zbiór linków do źródeł wiedzy. Jest tego dużo więc jak ktoś ma czas i jest głodny wiedzy to na pewno będzie zadowolony :)

 

Home

Zacznijmy od górnej części.
Mamy tutaj zbiór podstawowych informacji o naszym portfelu.
Tak na prawdę te dane są z zakładki portfolio, jest to taka skondensowana dawka podsumowania, abyśmy po zalogowaniu mogli ogólnie wiedzieć co się dzieje.
Klikając na jakieś odnośniki jak deposit czy perfomerance będziemy automatycznie przenoszeni do sekcji portfolio, gdzie będzie więcej informacji i możliwości.

Tak na prawdę strona home służy bardziej do posegregowania sobie wszystkiego według swojej wygody i potrzeb, aby łatwiej i szybciej poruszać się po tych miejscach, które najczęściej chcemy odwiedzać.

 

 

Poniżej mamy tablicę (your dashboard), którą możemy modyfikować - to co tu umieścicie zależy od was.
Widok z obrazka jest już po mojej modyfikacji.
Pierwszy kwadrat od lewej jest zawsze, resztę sobie możecie dobrać.
Ja osobiście zostawiłem sobie tylko skład mojego portfolio i mój watchlist dla podstawowego portfela, abym jednym kliknięciem mógł przejść do podsumowania moich spółek - które również sobie spersonalizowałem - i wybrania co kupić.

 

 

Kiedy klikniecie Add/Edit Widget, otworzy wam się okno w którym możecie klikając + lub - przenosić konkretne zakładki.
Na górze są te, które będziecie widzieli na waszej tablicy, jeżeli czegoś nie chcecie klikacie -, aby przenieść to na dół.
Jak coś dodatkowego chcecie to wystarczy, że klikniecie + obok tej zakładki i zostanie ona przeniesiona na górę.
Kliknijcie Save i zobaczycie jak to wygląda.
Możecie to sobie zmieniać dowolną ilość razy, więc można poeksperymentować co nam bardziej pasuje :)

 

 

Portfolio

Tutaj już jest więcej konkretów.

Positions to nic innego jak zbiór naszych akcji, które aktualnie posiadamy.
A co będziecie mili przy każdej pozycji wyświetlone już zależy do was, możecie to dowolnie modyfikować.
Wystarczy, że klikniecie w 3 kropki po prawej i macie tam pełno możliwości do wyboru.
Ja na watchlist mam pod analizę spółek ustawienia, a tutaj mam tylko wartość zakupu, aktualną wartość, kiedy i jaka dywidendą oraz wskaźnik cena/zysk - w sumie nie wiem nawet czemu C/Z ustawiłem, pewnie to zmienię :)

 

 

Następnie jest Perfomerance, czyli jak sobie radzi wasz portfel, jaki jest zwrot, trochę o alokacji waszych akcji.

Cash Report, podsumowanie odnośnie gotówki na waszym koncie, ile posiadacie, w jakich walutach.
Możecie przelać pieniądze na IB, albo z IB, możecie wymieniać waluty między sobą.
Jest to taki rachunek bankowy u Interactive Brokers.

Impact Dashboard, nie mam pojęcia do czego służy ;o nie korzystałem z tego na razie w ogóle.

Ja osobiście najczęściej zaglądam na moje pozycje oraz przynajmniej raz w miesiącu na cash report, aby dokonać przelewu na konto.
Reszta zakładek tutaj nie specjalnie mi służy.

 

Trade

Jeżeli chodzi o tą zakładkę, ja osobiście zaglądam jedynie na Order Tickets, czyli miejsce gdzie możemy składać zlecenia kupna akcji.
Możemy tutaj składać zlecenia na zakup różnych instrumentów finansowych, nie tylko akcji.

W przypadku inwestowania dywidendowego będzie was interesowała sekcja Stocks (akcje), gdzie w wyszukiwarce będziecie wpisywali nazwę firmy, której akcje chcecie kupią, a następnie możecie złożyć zlecenie.

 

 

Odnośnie zakupów akcji w Interactive Brokers.Dostęp po założeniu konta posiadacie do akcji globalnych, brytyjskich i amerykańskich.

Jeżeli chcecie inwestować w europie to po wpisaniu nazwy spółki wyskoczy wam, że nie macie zezwolenia na inwestowanie na danym rynku.
Wystarczy, że klikniecie "Request Trading Permission" i przeniesie was do ustawień (jak na screenie poniżej), gdzie klikniecie Continue i będziecie już mieli przyznane prawa do zakupu akcji z europy środkowej.

 

 

26 lutego 2023

Obsługa konta inwestycyjnego
Interactive Brokers

Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona inwestordywidendowy.pl nie jest poradnikiem inwestycyjnym. Materiały zawarte na stronie są subiektywnym wyrazem poglądów autora i w żadnym wypadku nie powinny być traktowane jako porada inwestycyjna. Nie należy podejmować decyzji finansowych/inwestycyjnych wyłącznie na podstawie treści materiałów zamieszczonych na stronie - ponosisz wyłączną odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje.