Podoba Ci się idea bloga?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby
otrzymywać powiadomienia
o nowych artykułach :)


Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Dywidendowy Inwestor

„Poprzez budowanie różnych źródeł „przychodów pasywnych” uwalniam swój czas, aby korzystać z niego według własnych zasad.
Osiągam moje cele finansowe poprzez oszczędzanie i inwestowanie nadwyżek finansowych oraz zwiększanie i generowanie dodatkowych przychodów.
Tak się złożyło, że buduję portfel spółek dywidendowych oraz relacjonuję swoją drogę i dzielę się swoim doświadczeniem poprzez prowadzenie bloga.”

Śledź mnie w social mediach!

Podoba Ci się idea bloga?
Jeśli tak, to zarejestruj się aby
otrzymywać powiadomienia
o nowych artykułach :)


Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Konto XTB: xStation

 

Widok na zdjęciu powyżej to jest już platforma trochę zmodyfikowana i dopasowana do mnie.
Ale przejdziemy przez wszystko, pokażę wam krok po kroku, co/gdzie/jest i jak sobie platformę pod siebie zmodyfikować :)

Możecie bezpośrednio przejść i zalogować się do xStation z tego linku: https://xstation5.xtb.com - wtedy nie musicie przechodzić przez pokój inwestora.

Po prawej stronie na górze mamy do wyboru:

  • przycisk z trzeba kreskami jedna pod drugą, nazwijmy to dla ułatwienia MENU - klikając tam otwierają nam się możliwości :
    trading - to co widzimy na zdjęciu, z tego będziecie korzystać,
    moje konto - trochę podsumowań i statystyk,ps. te statystyki są bardziej dla kogoś kto handluje akcjami i innymi instrumentami finansowymi, dla dywidendowego inwestora za dużo tam nie ma - poprawcie mnie jak się mylę,
    ustawienia oraz wyloguj.

  • następnie po lewej od menu, znajduje się opcja wyboru konta rzeczywistego, czyli jak będziecie inwestować np. w USA i w PLN poprzez osobne konta walutowe, to będziecie musieli przeskakiwać pomiędzy kontami.

  • status połączenia, czyli jak tam wasz internet.

  • powiadomienia, możecie sobie wybrać w ustawieniach konta jakie powiadomienia (o ile w ogóle) chcecie otrzymywać.

  • alarmy cenowe.! bardzo ciekawa opcja, jeszcze jej nie sprawdzałem, ale zakładam że ustawię sobie jakiś alarm cenowy, jakiegoś aktywa i jeżeli cena dojdzie do mojego ustawienia to dostanę powiadomienie o tym - to może bardzo ułatwić monitorowanie spółek i zakupy.
    Możemy sobie do każdej spółki przyjąć jakąś cenę po której w ciemno jej akcje będziemy kupować i ustawić taki alarm, wtedy nie musimy codziennie sprawdzać wszystkich notowań, tylko jeżeli wymagania zostaną spełnione to wyskoczy wam powiadomienie.

  • układ naszej platformy, tutaj można zacząć pierwsze modyfikacje.
    Mamy 4 opcje do wyboru - widok domyślny, pionowy, poziomy i pełny ekran.
    Na zdjęciu poniżej, macie mój widok pionowy platformy.

 

 

 

Układ na platformie XTB

Teraz tak, na dole zawsze jest ten sam pasek, gdzie mamy możliwość wpłaty/wypłaty, jest tam nasze saldo, wartość konta maklerskiego, zysk/strata itd.
To jest część, która zawsze jest w tym samym miejscu i jest niezmienna.
Opcje przy menu opisane wcześniej, również zawsze są na górze w tym samym miejscu.
Następnie mamy podział:
Market Watch (podgląd rynku), ten pasek po lewej stronie.
Otwarte pozycje i zlecenia oczekujące, u mnie jest to wrzucone razem z resztą opcji, jednak w widoku domyślnym jest to na samym dole, zaraz nad tym standardowym paskiem podsumowania naszego konta.
Reszta opcji, czyli wykresy, historia, wiadomości, kalendarz, analiza rynku oraz edukacja. Dodatkowo większość z tych zakładek/opcji, można modyfikować.

 

 

A tak (na dole) wygląda układ domyślny, który zobaczycie po założeniu konta.
Jest to moje konto w euro i tam jeszcze nic nie ma i na razie nie będzie...
Ps. jeżeli chcecie zmienić kolor tła z czarnego na biały - idźcie z menu do ustawień i tam macie taką możliwość :)

 

 

Pierwsze co możecie zrobić to od razu sprawdzić sobie wszystkie widoki: pionowy, poziomy, pełny, a może zostaniecie przy domyślnym?
I wybrać jaki widok wam najbardziej odpowiada.
Mi najbardziej przypadł do gustu pionowy gdzie ustawiłem sobie na samym środku skład mojego portfela :D

Wróćmy do mojego konta w złotówce i wam resztę wytłumaczę.

 

 

 

Market Watch (podgląd rynku)

Trochę można to jeszcze bardziej spersonalizować.
Spójrzcie na market watch (podgląd rynku).
FAV (ulubione) i HOT (popularne) muszę być w tym miejscu, jednak resztę można przenosić.
Klikacie te dwie strzałki po prawej i każdą pozycję suwakiem po lewej stronie możecie przenosić - mnie interesują akcje dlatego dałem je zaraz na początku.

 

 

Dodatkowo w zakładce FAV (ulubione) możecie dodawać i usuwać pozycje.
Ja sobie dopasowałem ten pasek pod swoje spółki i mam je zawsze na widoku.
Aby usunąć pozycje które macie na początku klikacie na daną pozycję i po prawej stronie jest taki kosz - usuń z grupy (zdjęcie pierwsze).

Jeżeli chcecie dodać jakąś pozycję wpisujecie jej nazwę albo ticker w wyszukaj i będzie po prawej taka gwiazdka - dodaj do ulubionych, klikamy to i mam już daną pozycję w zakładce ulubione. (zdjęcie drugie)

 

 

 

Jak kupić i sprzedać instrumenty finansowe ?

Z ciekawostek możecie jeszcze na szybko wejść na podstawowe informacje o danym aktywie, np. dane rynkowe, jednak o nich więcej będzie w innym dedykowanym do tego miejscu.

 

 

Jeżeli chodzi o zlecenia, to musicie je wykonywać (nawet te oczekujące na konkretną cenę) w godzinach, kiedy można handlować na giełdzie papierów wartościowych (czy na innej na której będziecie inwestować).

Przejdźmy do zakupu akcji.

Klikamy na naszą pozycję w market watch, ewentualnie wpisujemy jej nazwę wyszukaj.
W oknie po prawej mamy taki plusik - otwiera nam okno zlecenia.
Obok widzicie jak wygląda okno zlecenia, pokazuje się ono na środku ekranu.
Mamy do wybory zakup po cenie rynkowej (egzekucja natychmiastowa) oraz zakup po ustalonej przez nas cenie (zlecenie oczekujące).
Ja złożyłem zlecenie na następne 2 akcje spółki Neuca SA, po 600 zł każda akcja - na dole potwierdzacie transakcje klikając "buy limit".

Jeżeli chcecie sprzedać akcje to robicie to w tym samym miejscu, mając te same opcje do wyboru - tzn. możecie je sprzedać od razu po cenie rynkowej albo ustawić zlecenie po cenie, którą chcecie otrzymać za dany instrument finansowy.
Na koniec tylko klikacie "Sell".

 

 

Otwarte pozycje i zlecenia oczekujące

Kiedy złożymy zlecenie oczekujące po cenie X, to wtedy będzie mogli je sprawdzić (wszystkie nasze zlecenia) w zakładce "zlecenia oczekujące".
Zauważcie, że mamy fajnie zestawione w jednej pozycji:
ile akcji chcemy kupić, jaką cenę chcemy zapłacić za jedną akcje i co jakiś czas aktualizowaną cenę rynkową jednej akcji.
U mnie zakładka ta znajduje się na górze ekranu bo ją tam umieściłem - w widoku domyślnym znajduje się razem z zakładką "otwarte zlecenia" w dolnej części platformy.

 

 

Zakładka otwarte zlecenia, jest to miejsce gdzie będziecie widzieli wszystkie akcje jakie posiadacie w waszym portfelu.
Zmieniając widok na pionowy mamy możliwość dodania tych dwóch zakładek do reszty opcji.

 

Reszta opcji

Cała reszta możliwości platformy znajduje się tutaj.
Oczywiście możemy zmieniać układ ustawienia wszystkich opcji, klikamy i przytrzymujemy chwilę daną opcję, którą chcemy przenieść, a następnie możemy ją przenieść na początek lub koniec naszej listy.
Takim sposobem umieściłem zakładkę "otwarte pozycje:
jaką pierwszą, widzę ją zawsze automatycznie po zalogowaniu do platformy (zbiór wszystkich akcji, które aktualnie posiadam), a następnie umieściłem "zlecenia oczekujące" - aczkolwiek nie specjalnie tam zaglądam ;o

 

 

Pokażę wam wszystkie opcje w takiej kolejności w jakiej je sobie poukładałem.
W widoku domyślnym będą w innej kolejności, ale to nie problem, ważne żebyście tylko mogli zobaczyć jakie są jeszcze możliwości platformy :)

 

Wykresy.

Możecie sobie tutaj prześledzić jak sobie radzą aktualne notowania danej spółki, w ciągu danego okresu czasu, który możecie zmienić/wybrać.
Ja sobie wykresy kółkiem na myszce oddalam, aby zobaczyć dłuższy okres.

Kto czyta mojego bloga jakiś czas ten wie, że często decyzję o tym co teraz kupić podejmuję na podstawie aktualnej wyceny - tzn. jeżeli widzę, że jakaś spółka jest niżej wyceniana niż przez ostatnie załóżmy na to 2 miesiące, to najpierw kupuję akcje tej spółki.
Opcja ostatnich kilku miesięcy notowań bardzo ułatwi mi i przyśpieszy podejmowani decyzji, które akcje najpierw kupić :)

Jest tutaj dużo opcji, można nanosić na wykres jakieś wskaźniki, porównywać różne wykresy - zabawa dla zaawansowanych.
Jak ktoś lubi się pobawić danymi i czegoś takiego szukał to powinien być zadowolony!