Copyright © 2022-2023 Inwestordywidendowy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zagraniczne konta maklerskie

18 grudnia 2022

Bardzo atrakcyjnie ze względu na brak wielu opłat i prowizji, szczególnie przy inwestowaniu w akcje wyglądają FinTechy jak: Trading212, e-Toro, WealthSeed i inne.
Jednak nie jestem przekonany co do długoterminowej inwestycji i bezpieczeństwa, mimo że większość z nich jest nadzorowana przez konkretne komisje nadzoru finansowego (jak FCA).
Osobiście pomimo prowizji wybrałem sprawdzonego, amerykańskiego brokera, działającego na rynku od 1978 roku - Interactive Brokers.
Jednak, jeżeli nie czujesz potrzeby, żeby się dywersyfikować to XTB ma świetną ofertę i Ci w zupełności wystarczy - tak samo na polskie jak i na zagraniczne inwestycje.

 

 

Dla większości osób, szczególnie na początek, jedno konto maklerskie w postaci konta XTB jak najbardziej wystarczy - szczególnie, ze względu na brak prowizji za zakup akcji.
Jednak dla tych którzy szukają dostępu do innych rynków zagranicznych oraz dywersyfikacji, żeby nie trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku zapraszam do analizy zagranicznych kont maklerskich.
Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :)

 

Adnotacja.

Pamiętajcie, że to tylko moja prywatna opinia i szukam konta maklerskiego, które będzie najbardziej do mnie przemawiało.
Jednak staram się mój tok myślenia opisywać, tak aby każdy mógł wyrobić sobie na jego podstawie własne zdanie.
Kiedy chodziło o polskie konta maklerskie, to nie było za dużo do polemizowania, jednak jeżeli chodzi o zagraniczny rachunek maklerski - jest tu dużo czynników, które jednym mogą przeszkadzać, a innym nie koniecznie.

 

Inwestowanie na rynkach zagranicznych

 

XTB

Jeżeli chodzi o biuro maklerskie XTB to mamy możliwość inwestowania na 15 rynkach zagranicznych (w tym USA), możemy posiadać 4 różne konta i 3 waluty (PLN,EURO,USD).
Jeżeli korzystamy aktywnie z konta maklerskiego (min jakaś transakcja raz na 365 dni) to żadne prowizje za nieaktywność nam nie grożą.
Opłat i prowizji nie musimy się obawiać dopóki nasze transakcje miesięcznie wynoszą mniej niż 100 tys euro i łączna wartość naszych aktywów wynosi mniej niż 250 tys euro.

Przy inwestowaniu na giełdzie amerykańskiej pamiętajcie tylko o wypełnieniu formularza W8-BEN - aby podatek w USA był ściągany tylko 15%, a nie 30%.

Warto nadmienić, że XTB pobiera prowizję wielkości 0.5% za przewalutowanie.
Więc jak chcecie inwestować na innych rynkach to twórzcie osobny rachunek maklerski (możecie mieć u nich 4) w walucie w której będziecie inwestować i przelewajcie docelową walutę na konto - zaoszczędzicie trochę grosza :)

Oferta XTB na zagranicznych giełdach jest praktycznie taka sama jak inwestowanie na polskiej giełdzie papierów wartościowych.
Więcej szczegółów pisałem w tym artykule:

Polskie konta maklerskie - które wybrać?

A teraz przejdźmy dalej.

 

 

Lynx Broker

Dosyć łatwo trafiłem na to biuro maklerskie - mają dobry marketing :)
Jednak po przejrzeniu tabeli prowizji od razu sobie go odpuściłem.
Minimalne prowizje za zakup akcji spółek to 15 zł/6 euro/5 dolarów.

 

DeGiro

Następny ciekawy przypadek.
Jest to holenderskie biuro maklerskie, które nadzoruje niemiecka komisja nadzoru finansowego.
Plusem jest to, że kwota do 100 tys euro jest ubezpieczona na rachunku.
 

Rachunek maklerski jest otwierany w lokalnej walucie - mieszkasz w Polsce to będziesz miał złotówkę.
Jest też możliwość otwarcia rachunku w euro.
Broker nie pobiera opłat za deponowanie środków na koncie oczywiście, o ile są w walucie w jakiej posiadamy konto.
Minimalne opłaty za zakup akcji to 3.90 euro, jednak w USA zakup akcji jest za darmo ;o

Ale przejdźmy do sedna, dlaczego skreśliłem tego brokera.
Zakładając konto basic broker używa naszych akcji, pożycza je innym inwestorom do shortowania - które obarczone jest prowizjami, dlatego nie ponosimy na tym rachunku dodatkowych opłat (ale opłata za zakup akcji dalej jest ).
Jeżeli nie chcemy, aby nasze akcje były pożyczane to musimy założyć konto custody, które ma inne opłaty pobierane.
W teorii ze względu na to, że broker (na koncie custody) nie może zarabiać na naszych akcjach, to te dodatkowe koszta my pokrywamy.

Nie zagłębiałem się w to dokładnie do końca, jednak idea pożyczania i shortowania moich akcji nie specjalnie przypadła mi do gustu ;o

Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz.
Opłata za wypłaconą dywidendę - broker kasuje nas za to, że otrzymujemy dywidendy ...

 

Exante

Dosyć ciekawe buro maklerskie, jednak bardzo dużo w internecie pisze się o tym, że są zarejestrowani na Malcie, a nadzorowani przez Cypryjską komisję nadzoru finansowego - kraj w którym w 2013 roku zabrano ludziom część oszczędności z kont bankowych, aby ratować ich system finansowy.
Jednak są również nadzorowani przez UE - zarejestrowani pod MiFID II (jakaś europejska dyrektywa nadzoru rynków finansowych).

W każdym razie, biuro maklerskie daje ekspozycję na wiele rynków zagranicznych i przede wszystkim pobiera niskie opłaty i prowizje.
Prowizje za zakup akcji: 0,05% w Europie, 0,02 USD na akcje, 0,02% Azja.
Nie ma opłaty depozytowej jeżeli posiadasz na koncie minimum 5000 euro i zrobisz transakcję raz na pół roku.

Jednak jak dla mnie problemem jest próg wejścia.
Trzeba zrobić pierwszy przelew na konto maklerskie w wysokości minimum 10 tys euro (jakieś 45 tys zł).

Można się pokusić o stwierdzenie, że XTB stara się przyciągnąć mniejszych inwestorów i zachęca brakiem prowizji do pewnych kwot.
Natomiast Exante ma atrakcyjną ofertę dla ludzi posiadających większy kapitał do inwestowania.

 

FinTech, czyli Trading212